Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: CHIP στο σώμα!!!
ΝΑΙ 14 12,39%
ΟΧΙ 99 87,61%
Ψήφισαν: 113. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 08-10-08, 01:13
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
η ουσία του θέματος είναι εμμέσως πλήν σαφώς ακριβώς αυτό φίλε no slave..δεν χρειαζεται διευκρινησεις
μια χαρα ειναι ο τιτλος ευρυνοε.δεν καταλαβες μαλλον το υφος που σου ειπα για αλλο τιτλο,εννοωντας οτι καποια παιδια το αντιληφθηκαν λιγο διαφορετικα.παντως οι αποψεις ολων σας ειναι πολυ ενδιαφερον και χαιρομαι ιδιαιτερα που βρισκομαι στην παρεα σας,αν και δεν με επιλεξατε.

Παράθεση:
αγάπη σημαινει να δώσεις την βοήθειά σου στον συνάνθρωπο αρκεί να μπορείς..
δεν ειναι μονο αυτο αγαπη φιλε μου.διοτι πολλοι δινοντας βοηθεια στον συνανθρωπο τους,νιωθουν κατι σπουδαιο για τον εαυτο τους,(βρισκονται σε πλεονεκτικη θεση).θα συμπληρωσω λοιπον οτι αγαπη ειναι και να μπορεις να ΧΑΡΕΙΣ με την επιτυχια του συνανθρωπου σου.
προσωπικα κατ αυτην την αποψη επιλεγω τους φιλους μου.και οχι μονο απο την πλευρα τους αλλα και απο την δικη μου πλευρα.

υγ.ξεφυγαμε λιγακι ε?δεν πειραζει,ας κανουμε τα στραβα ματια για μια βαρια εννοια οπως η ΑΓΑΠΗ!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 08-10-08, 06:40
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
μια χαρα ειναι ο τιτλος ευρυνοε.δεν καταλαβες μαλλον το υφος που σου ειπα για αλλο τιτλο,εννοωντας οτι καποια παιδια το αντιληφθηκαν λιγο διαφορετικα.παντως οι αποψεις ολων σας ειναι πολυ ενδιαφερον και χαιρομαι ιδιαιτερα που βρισκομαι στην παρεα σας,αν και δεν με επιλεξατε.


δεν ειναι μονο αυτο αγαπη φιλε μου.διοτι πολλοι δινοντας βοηθεια στον συνανθρωπο τους,νιωθουν κατι σπουδαιο για τον εαυτο τους,(βρισκονται σε πλεονεκτικη θεση).θα συμπληρωσω λοιπον οτι αγαπη ειναι και να μπορεις να ΧΑΡΕΙΣ με την επιτυχια του συνανθρωπου σου.
προσωπικα κατ αυτην την αποψη επιλεγω τους φιλους μου.και οχι μονο απο την πλευρα τους αλλα και απο την δικη μου πλευρα.

υγ.ξεφυγαμε λιγακι ε?δεν πειραζει,ας κανουμε τα στραβα ματια για μια βαρια εννοια οπως η ΑΓΑΠΗ!!
εμ, είπαμε έχω ένα delay.. δεν σ'έπιασα..
τώρα έγινες αντιληπτός.
θα κάνω μια παρένθεση φίλε μου, περί της προσφοράς βοηθείας στον συνάνθρωπο..
δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση απο το να βλέπεις ανθρώπους μέσα στην απόγνωσή τους, να τούς κάνεις να χαμογελούν, απο τό να ξεκολλάς κάποιον απο την άμμο, μέχρι να μεταφέρεις κάποιους τουρίστες με πρόβλημα υγείας εκεί που θα βρούν θαλπωρή και περίθαλψη, και όλα αυτά χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα..μόνο να δείς μια έκφραση ανακούφισης στο πρόσωπό τους..
γιατί όλα αυτά;
επειδή υπάρχει μια λέξη που λέγεται υστεροφημία..και ανθρωπιά..
κι επειδή αν ερχόσουν στην θέση τους κάποτε θα ήθελες να βρεθεί ένας άνθρωπος να βοηθήσει..

όσο για το να χαρείς με την επιτυχία του άλλου, αυτό, θέλει μεγάλη άσκηση..

βλέπεις φίλε μου, προερχόμαστε απο διαφορετικούς κόσμους, όμως συνυπάρχουμε και συμφωνούμε..
αυτό είναι μαγκιά και όχι να προσπαθούμε να μειώσουμε ο ένας τον άλλο..
και σ'ευχαριστούμε που είσαι στην παρέα μας και καταθέτεις τις απόψεις σου..

ΔΕΝ ξεφύγαμε καθόλου, γιατί το θέμα μας πραγματεύεται εμμέσως και την ανθρωπιά, που κάποιοι θέλουν να μας την αφαιρέσουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 08-10-08 στις 06:51
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 09-10-08, 02:08
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

με αφορμη το θεμα του φιλου avatargr με τιτλο ΙΝΤΕΡΝΕΤ/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ/ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΚΦΡΑΣΗ,θα εκφρασω την παρακατω αποψη.

μηπως το τσιπ υπαρχει ηδη σημερα και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι?οχι ομως μεσα στο σωμα μας αλλα μεσα στις ηλεκτρονικες συσκευες.μην βιαζεστε να με κατηγορησετε,γνωριζω οτι το τσιπ σαν...τσιπ εχει ανακαλυφθει χροοονια πριν!!χωρις αυτο δεν λειτουργει ουτε ο Η/Υ μας,ουτε τα κινητα μας ουτε τιποτα ηλεκτρονικο.θα μπορουσαν ομως οι παραπανω συσκευες να παρακολουθουν την καθε μας κινηση,ακομη και μεσα στο ιδιο μας το σπιτι?δειτε λιγο το παραπανω θεμα και θα καταλαβετε τι εννοω.

νομιζω παιδια οτι η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει.και αν δεν αρχισε ακομη,τοτε νομιζω οτι εχουν μπει γερα θεμελια για να αρχισει.δεν ξερω βρε ευρυνοε αλλα μου ηρθε παλι στο μυαλο εκεινη η καλυβα που λεγαμε.γιατι αραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-10-08, 03:22
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
με αφορμη το θεμα του φιλου avatargr με τιτλο ΙΝΤΕΡΝΕΤ/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ/ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΚΦΡΑΣΗ,θα εκφρασω την παρακατω αποψη.

μηπως το τσιπ υπαρχει ηδη σημερα και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι?οχι ομως μεσα στο σωμα μας αλλα μεσα στις ηλεκτρονικες συσκευες.μην βιαζεστε να με κατηγορησετε,γνωριζω οτι το τσιπ σαν...τσιπ εχει ανακαλυφθει χροοονια πριν!!χωρις αυτο δεν λειτουργει ουτε ο Η/Υ μας,ουτε τα κινητα μας ουτε τιποτα ηλεκτρονικο.θα μπορουσαν ομως οι παραπανω συσκευες να παρακολουθουν την καθε μας κινηση,ακομη και μεσα στο ιδιο μας το σπιτι?δειτε λιγο το παραπανω θεμα και θα καταλαβετε τι εννοω.

νομιζω παιδια οτι η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει.και αν δεν αρχισε ακομη,τοτε νομιζω οτι εχουν μπει γερα θεμελια για να αρχισει.δεν ξερω βρε ευρυνοε αλλα μου ηρθε παλι στο μυαλο εκεινη η καλυβα που λεγαμε.γιατι αραγε?
Τα chip είναι chip και ξέρουμε πως λειτουργούν. Μπορούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς λειτουργία έχουν κτλ. Αν όμως περάσουμε στον προγραμματισμό, τότε έχουμε όντως βρει κάτι. Ιούς, δούρειους ίππους κτλ. Κάτι που σήμερα είναι γεγονός στον χορό του internet. Μας καταστρέφουν το κομπιούτερ την ηλεκτρονική συσκευή η απλά μας παρακολουθούν και κλέβουν πληροφορίες. Αλλα εκεί μιλάμε για λογισμικό και όχι για υλικό (hardware) όπως είναι το chip. Οποτε ο τίτλος της συνωμοσίας πάλι λάθος είναι.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-10-08, 23:08
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

@ Giorgos

φίλε μου, λές οτι γνωρίζεις πώς λειτουργούν τα chip..
επειδή δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου, δεν με βοηθάς λίγο;
το hardware δεν έχει κάποια λειτουργία;
δηλαδή δεν υπάρχει τεχνολογία σε chip που να μεταδίδει στοιχεία σε real time σε κάποια βάση δεδομένων;

και δεν υπάρχει τεχνολογία η οποία να επιτρέπει μέσω chip με κάποια ραδιοκύματα επιρρεασμού λειτουργιών του εγκεφάλου ή του οργανισμού μας;

@ no slave

το οτι όλα όσα αναφέρονται στο θέμα που μας παραπέμπεις φίλε μου δεν με εντυπωσιάζει..

όμως θα επαναλάβω οτι το πιο τρομακτικό είναι αυτό..

http://www.metafysiko.gr/forum/showp...7&postcount=14

φιλικά, ευρύνοος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 09-10-08 στις 23:18
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 10-10-08, 04:07
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
@ Giorgos

φίλε μου, λές οτι γνωρίζεις πώς λειτουργούν τα chip..
επειδή δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου, δεν με βοηθάς λίγο;
το hardware δεν έχει κάποια λειτουργία;
δηλαδή δεν υπάρχει τεχνολογία σε chip που να μεταδίδει στοιχεία σε real time σε κάποια βάση δεδομένων;

και δεν υπάρχει τεχνολογία η οποία να επιτρέπει μέσω chip με κάποια ραδιοκύματα επιρρεασμού λειτουργιών του εγκεφάλου ή του οργανισμού μας;

@ no slave

το οτι όλα όσα αναφέρονται στο θέμα που μας παραπέμπεις φίλε μου δεν με εντυπωσιάζει..

όμως θα επαναλάβω οτι το πιο τρομακτικό είναι αυτό..

http://www.metafysiko.gr/forum/showp...7&postcount=14

φιλικά, ευρύνοος.
Με την λέξη Hardware, εννοούμε όλα τα μηχανικά/ηλεκτρονικά μέλη όσον αφορά ένα σύστημα. Για παράδειγμα ο ηλεκτρονικός υπολογιστής. Αποτελείται από ηλεκτρονικά και μηχανικά υλικά (components). Είναι σαν να λέμε ένα ρομπότ, ένα μηχάνημα που εκτελεί εντολές χωρίς βεβαια να έχει νοημοσύνη. Για αυτό είπα ένα chip είναι ένα chip και τίποτα παραπάνω. Έχει "πέντε λειτουργίες" και αυτό είναι. Κατά τα αλλα είναι ντουβάρι απελέκητο.

Τώρα η δουλειά που κάνουν τα chip είναι πράξεις. Στέλνεις δηλαδή μια πληροφορία, έναν αριθμό, μετά έναν ακόμα και σου βγάζουν το άθροισμα (παράδειγμα). Τα chip όμως μπορείς να τα κανεις πολύπλοκα. Τότε μπορείς να πάρεις περισσότερες πράξεις, πιο εξελιγμένες κτλ.
Ο ηλεκτρονικός υπολογιστής λειτουργεί με διαφορα chip και αλλα components, όπως χορός αποθήκευσης κτλ. Και το ρολοι σου όμως έχει chip. Έχει chip που μετράει το χρόνο, έχει chip που μετατρέπει το χρόνο που μετράει σε οπτικό αποτέλεσμα αν είναι ηλεκτρονικό ρολοι κτλ.
Γεγονός λοιπόν είναι ότι το chip ξέρουμε τι κάνει και αυτό δεν ιάνει άλλο από το να κάνει πράξεις.
Από εκεί και πέρα αυτό που λες για την μεταφορά πληροφοριών κτλ, φυσικά και γίνετε, αλλα πρόσεξε, εκεί δεν έχουμε ένα chip. Για παράδειγμα:

Για να γίνει αυτό το σκηνικό που λένε οι τρελοί της αποκάλυψης.. χρειαζόμαστε μια μνήμη flash.. όχι σαν αυτές που έχουμε σήμερα στο εμπόριο 512MB, 1GB κτλ αλλα πολύ μικρότερης χωρητικότητας.. όπως πχ 5KB η και μικρότερη..

η 512MB flash είναι 512.000.000Bytes τα 5KB είναι 5.000Bytes. Το Byte είναι ένας αριθμός μονοψήφιος, διαδικου κώδικα.. δηλαδή το 1 η το 0.
Αυτά λίγο για να ξεκαθαρίσουμε το τι σημαίνουν τα Bytes, και ποσο μικρός χορός χρειάζεται. Στην πραγματικότητα το flash που χρειάζεται μπορεί να είναι και όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας.. και μικρότερο.

Όσον αφορά το μηχανισμό τώρα, εκτος την μνήμης όπου θα αποθηκευτούν τα προσωπικά δεδομένα η και ότι άλλο, χρειαζόμαστε και έναν μηχανισμό που θα χρησιμοποιεί αυτές τις πληροφορίες. Δηλαδή, αν ο σκοπός είναι κάποιος να αποκτήσει τις πληροφορίες αυτές, θα χρειαστεί ένας μηχανισμός.. για να καταλάβεις ας πούμε infrared η bluetooth που έχουν και τα κινητά η κάτι παρόμοιο.
Θέλουμε λοιπόν ένα σύστημα με chip, μνήμη και ενέργεια και το κατάλληλο λογισμικό μαζί με ένα πομπό που θα στέλνει σήμα.. τις πληροφορίες που έχουμε αποθηκευμένες. Ανάλογα με το λογισμικό λοιπόν, θα μπορούν αυτές οι πληροφορίες να στέλνονται συνεχεια προς πασα κατεύθυνση... εκτος και αν η συσκευή θα έχει και δεκτη ώστε να μπορεί να λαμβάνει και πληροφορίες/εντολές ώστε να στέλνει τις πληροφορίες οποτε αυτό χρειαστεί.

Δηλαδή με λίγα λόγια ένα chip δεν κάνει δουλειά, αλλα ένας ολόκληρος μηχανισμός, που αν και πολύπλοκος, μπορεί να παραμείνει εξαιρετικά μικρός.

Τώρα η επικινδυνότητα..

Αν αυτός ο μηχανισμός εκπέμπει συνεχεια τις πληροφορίες μας, τότε αυτές πολύ εύκολα μπορούν να υποκλαπούν από τον οποιονδήποτε ευρισκόμενο κοντά μας.. η απόσταση είναι ανάλογη με τη δυνατότητα του πομπού του μηχανισμού.
Αν δεν εκπέμπει συνεχεια, τότε και πάλι μπορεί να υποκλαπεί κάθε πληροφορία από τον οποιονδήποτε hacker.. όπως ακριβώς και με οποιοδήποτε άλλο λογισμικό. Μέχρι σήμερα όσον αφορά το λογισμικό, προγράμματα κτλ όπου υπάρχει πόρτα (πομπός) αυτή ανοίγει! Οποτε με ένα κατάλληλο δεκτη ( αν εκπέμπει συνεχεια το μονο εύκολο), η ένα κατάλληλα προγραμματισμένο μηχανισμό (αν η συσκευή μας δεν εκπέμπει συνεχεια), μαθαίνουμε οτιδήποτε πληροφορία περιέχει ο μηχανισμός αυτός(το λάθος ονομαζόμενο chip).

Όσον αφορά το άλλο σκεπτικό που λέει.. θα μπορούν να μας βρίσκουν όπου και να είμαστε, η να περνούν τις πληροφορίες μας μέσω δορυφόρου κτλ.. αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με τη δυνατότητα του πομπού της συσκευής στο σώμα μας( του chip ντε).
Όσο για το τελευταίο δεν γνωρίζω τι δυνατότητες υπάρχουν σήμερα.
Απλά να τονίσω ότι αυτός είναι ένας μηχανισμός και όχι ένα chip (απλά μου τι σπάει η λέξη chip στην προκειμενη περίπτωση). Για να καταλάβετε πολύ απλά, να σας δώσω το παράδειγμα του υπολογιστή. Μας λένε ότι για να αισθανόμαστε ασφαλείς με τα windows, πρέπει να έχουμε antivirus, firewall κτλ. Αλλα η αλήθεια είναι ότι αν είναι να σου κάνει επίθεση ένας hacker που ξέρει τι κάνει, ο μονος τρόπος να μη μπει στον υπολογιστή σου είναι να βγάλεις το καλώδιο του internet. Μονο που στην προκειμενη περίπτωση καλώδιο δεν θα υπάρχει, αλλα θα είμαστε online συνεχεια.

Όσον αφορά τώρα το άλλο με τον εγκέφαλο που είπες.. αν και δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω που το πας, να σου πω ότι ναι, τα νεύρα μας λειτουργούν με ρεύμα πολύ απλά. Τα ηλεκτρόνια μέσα στα νεύρα μας είναι αυτά που στέλνουν μηνύματα στον εγκέφαλο και αντιλαμβανόμαστε την ίδια μας την ύπαρξη. Ένας τέτοιος μηχανισμός θα μπορούσε μεν να μας γαργαλήσει το πόδι κάποια στιγμή, με ένα κατάλληλο σήμα, αλλα τίποτα παραπάνω από αυτό λόγο έλλειψης ενέργειας. Δηλαδή με τίποτα δε πιστεύω ότι μπορεί να μας κάνει να αλλάξουμε σκεπτικό, να μας κάνει να οραματιστούμε κάτι η οτιδήποτε άλλο. Εκτος και αν είναι συνδεμένο με όλο μας τον εγκέφαλο, και με την χρήση τεχνολογίας και τεχνογνωσία που δεν είναι γνωστη σήμερα να μας κάνει ρομποτάκια κάποιων.. αλλα εκεί δε μιλάμε πλέων για ένα μηχανισμό που μας βάζουν στο σώμα αλλα για μια επέμβαση ανοιχτού εγκεφαλου.. πολύ cyborg καταστάσεις δηλαδή..

Στις υγιές μας!
=)
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 10-10-08, 11:24
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

ασφαλώς υπάρχει τεχνολογία που δεν γνωρίζουμε (οι κοινοί θνητοί), σήμερα φίλε Giorgos, κάθε προιόν που υπάρχει στά ράφια σήμερα έχει δημιουργηθεί 50 χρόνια πρίν..

με την απάντησή σου με κάλυψες πλήρως..

ελπίζω κι εγώ με την απάντησή μου να σε κάλυψα..
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 10-10-08, 20:13
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Μαλλον φιλε συνονοματε δεν διαβασες ποτε για νανοτεχνολογια να υποθεσω

Φιλικα, Γιωργος
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-10-08, 04:47
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

?! πραγματικά τώρα σπαστικά.. έγραψα ένα κατεβατό και πατήθηκε καταλάθος το reload και σβήστηκαν όλα!

Όταν με ξαναπιάσει όρεξη θα απαντήσω.. επιγραμματικά να πω ότι η νανοτεχνολογία είναι χοντρά-χοντρά chip σε ατομικό επίπεδο.. δηλαδή ίδια δουλειά, μικρότερος όγκος. Εκεί που θα είχε ενδιαφέρον να γυρίσουμε θα ήταν η κβαντική φυσική και οι νέοι ορίζοντες που ανοίγονται..
Όπως καταλαβαίνετε το πρόβλημα δεν είναι το chip η η μνήμη η η ενέργεια, αλλα ο τρόπος αποστολής.. ο πομπός. Και εκεί η κβαντική φυσική έχει μαγικούς τρόπους!
Προσωπικά δεν έχω γνώσεις πάνω στην κβαντική φυσική, αλλα ορισμένα σκιαγραφήματα από επιστημονικά άρθρα από έρευνες που έχει τύχει να πέσουν στα χερια μου.. εδώ και εκεί.

-p.s. Φυσικά όσον αφορά το να σε σταματήσουν στο δρόμο και να περάσουν ένα scanner από πάνω σου, αυτό δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί. Αναφέρομαι στο σκεπτικό του ξέρω που είσαι όπου και αν είσαι, και περνώ τις πληροφορίες τις συσκευής μέσα σου οποτε θέλω.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 11-10-08 στις 04:50
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-10-08, 22:55
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
?! πραγματικά τώρα σπαστικά.. έγραψα ένα κατεβατό και πατήθηκε καταλάθος το reload και σβήστηκαν όλα!

Όταν με ξαναπιάσει όρεξη θα απαντήσω.. επιγραμματικά να πω ότι η νανοτεχνολογία είναι χοντρά-χοντρά chip σε ατομικό επίπεδο.. δηλαδή ίδια δουλειά, μικρότερος όγκος. Εκεί που θα είχε ενδιαφέρον να γυρίσουμε θα ήταν η κβαντική φυσική και οι νέοι ορίζοντες που ανοίγονται..
Όπως καταλαβαίνετε το πρόβλημα δεν είναι το chip η η μνήμη η η ενέργεια, αλλα ο τρόπος αποστολής.. ο πομπός. Και εκεί η κβαντική φυσική έχει μαγικούς τρόπους!
Προσωπικά δεν έχω γνώσεις πάνω στην κβαντική φυσική, αλλα ορισμένα σκιαγραφήματα από επιστημονικά άρθρα από έρευνες που έχει τύχει να πέσουν στα χερια μου.. εδώ και εκεί.

-p.s. Φυσικά όσον αφορά το να σε σταματήσουν στο δρόμο και να περάσουν ένα scanner από πάνω σου, αυτό δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί. Αναφέρομαι στο σκεπτικό του ξέρω που είσαι όπου και αν είσαι, και περνώ τις πληροφορίες τις συσκευής μέσα σου οποτε θέλω.

φίλε Giorgos
όταν έγραφα το θέμα αυτό, δεν εννοούσα απαραίτητα όταν έλεγα chip, οτι είναι ένα μόνο τσιπάκι που θα κάνει την δουλειά, αλλά συγκεντρωμένες υψηλές τεχνολογίες σε ένα μικρομηχανισμό που θα τοποθετείται στο σώμα μας..

οχι καλά και σώνει ένα και μόνο chip..

άλλωστε το μέγεθος αυτού είναι επαρκές νομίζω να χωρέσουν όλα αυτά που περιγράφουμε.

ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.