Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-04-10, 01:11
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Black Angel Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πως λαθος νομιζεις και εγινε απολυτα κατανοητο αυτο που λες. Αν προσεξες αυτο που εγραψα στον Τιμοθεο "αν ημουν εγω στη θεση σου" τοτε δεν θα εμπαινες στον κοπο να σχολιασεις αυτο που του εγραψα γιατι ηταν μια καθαρα υποθετικη προσωπικη αντιδραση αν συνεβαινε σε εμενα.
Τελικά όντως δεν έγινα κατανοητός... Η ουσία της παρατήρησής μου ήταν πως οι όποιες συμβουλές δίνονται από διάφορα μέλη εδώ μέσα, παρατηρώ πως καθορίζονται έντονα όχι από το εσωτερικό προφίλ του ενδιαφερόμενου αλλά από εκείνο του μέλους που προτείνει τη λύση. Έκανα την παρατήρηση γιατί στο τέλος της λύσης που πρότεινες στον φίλο μας, γράφεις:
Παράθεση:
Αν ο Τιμοθεος ειναι οντως αθεος και επινε αγιασμο τι κακο θα παθαινε δηλαδη;
Το επισημαίνω γιατί καλό είναι, πριν προτείνουμε λύσεις (τις οποίες απενοχοποιούμε εκ των υστέρων), να έχουμε μία το δυνατόν ολοκληρωμένη εικόνα για το εσωτερικό προφίλ του άλλου. Επίσης, αυτό το δίπολο "πας μη χριστιανός = άθεος" είναι εξαιρετικά biased.

Αυτά σου τα γράφω εντελώς καλοπροαίρετα και καλό είναι να τα έχουμε όλοι μας υπ' όψιν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Black Angel Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα το θεμα δεν ειναι αν καταλαβα εγω αυτο που εγραψες αλλα οποιος μπορει να βοηθησει τον Τιμοθεο εξαλλου ο καθενας μας εκφραζει ελευθερα την αποψη του και το αν ειναι σωστη ή οχι θα το κρινει αυτος που χρειαζεται βοηθεια.
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-04-10, 03:29
timoskouros Ο χρήστης timoskouros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Αμα γινετε να μην ξεφευγουμε απο το θεμα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-04-10, 09:47
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Δεν ξεφεύγουμε φίλε μου, απλώς πρέπει να επισημάνουμε τον τρόπο και το είδος των "συμβουλών" που δίνονται σε τέτοιες περιπτώσεις.

*και κάποιοι έχουν έναν επιπλέον ρόλο εδώ εκτός του συνομιλητή.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-04-10, 20:25
Black Angel Ο χρήστης Black Angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όντως δεν έγινα κατανοητός... Η ουσία της παρατήρησής μου ήταν πως οι όποιες συμβουλές δίνονται από διάφορα μέλη εδώ μέσα, παρατηρώ πως καθορίζονται έντονα όχι από το εσωτερικό προφίλ του ενδιαφερόμενου αλλά από εκείνο του μέλους που προτείνει τη λύση.
Η παρατηρηση σου ειναι απολυτα σωστη και το ιδιο εκανα και εγω μιας και δεν μου εχει τυχει καποια παρομοια εμπειρια σαν του Τιμοθεου γι'αυτο και προσπαθησα να φανταστω τον εαυτο μου στη θεση του.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα την παρατήρηση γιατί στο τέλος της λύσης που πρότεινες στον φίλο μας, γράφεις:...
.Αυτο το εγραψα απευθυνομενη σ'εσενα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Το επισημαίνω γιατί καλό είναι, πριν προτείνουμε λύσεις (τις οποίες απενοχοποιούμε εκ των υστέρων), να έχουμε μία το δυνατόν ολοκληρωμένη εικόνα για το εσωτερικό προφίλ του άλλου. Επίσης, αυτό το δίπολο "πας μη χριστιανός = άθεος" είναι εξαιρετικά biased.
αντι για τη λεξη "αθεος" μπορουσα να γραψω "μη Χριστιανος" δεν το σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη και φυσικα δεν εννοουσα οτι δεν πιστευει σε τπτ ή οτιδηποτε αλλο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά σου τα γράφω εντελώς καλοπροαίρετα και καλό είναι να τα έχουμε όλοι μας υπ' όψιν...
Και εγω εντελως καλοπροαιρετα σου απαντω και ελπιζω να το εχεις καταλαβει απ'το υφος που γραφω, και χαιρομαι που συμφωνουμε και σε κατι.

*το μήνυμά σου τροποποιήθηκε με τη χρήση της λειτουργίας "Quote" για να είναι εμφανή τα χωρία στα οποία δίνεις τις απαντήσεις σου. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τη χρήση της εν λόγω λειτουργίας και δεν σου εμφανίζεται σωστά, επικοινώνησε μαζί μου μέσω π.μ.
Εκ του Συντονισμού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 02-04-10 στις 21:51
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-04-10, 23:31
timoskouros Ο χρήστης timoskouros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2010
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Νομιζω πως το προβλημα λυθηκε.Εδω και 2 μερες δεν εχει συμβει τιποτα παραξενο.Μονο μερικοι ηχοι απο το ψυγειο.Απο την μερα που πηγα στην κουζηνα και του ζητησα να φιγει δεν εχει ξαναγινει κατι.Ελπιζω να εφυγε.

Σας ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας και την υποστιριξη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-05-10, 20:02
Ennio Ο χρήστης Ennio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2009
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Επαναφέρω αυτό το θέμα μιας και θέλω να ρωτήσω για ένα ντοκιμαντέρ που έχω πετύχει μερικά βράδια στο skai και ίσως έχει σχέση με τον Τίμο. Πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ το οποίο αφορά παιδά που έχουν την ικανότητα να επικοινωνούν με φαντάσματα ή διάφορες οντότητες.
Εμένα το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ μου φαίνεται πολύ στημένο και κατά τη γνώμη μου είναι ψεύτικο. Το έψαξα στο youtube αλλά δε το βρήκα. Για όσους το έχουν δει, τι γνώμη έχετε;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-05-10, 20:10
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα δεν εχω και καποια ιδιαιτερη γνωμη γιαυτο το θεμα..
το μονο που μπορω να πω ειναι οτι δεν νομιζω παιδια να μπορουν να επικοινωνησουν με πνευματα... νομιζω οτι τα πνευματα επιλεγουν με ποιοιυς θα επικοινωνησουν.... καπως ετσι.... ελπιζω να μην ειπα βλακεια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-05-10, 22:39
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να γνωρίζω πέρα από εμένα όταν ήμουν μικρό παιδί και τον αδελφό μου.. Πιστεύω όμως ότι όταν γεννιέται ένα παιδί είναι σαν έναν ετοιμοθάνατο.. Το κανάλι είναι ανοιχτώ, έτσι δεν είναι? Απλά ο ένας μόλις ήρθε και ο άλλος φεύγει. Τώρα αν το παιδί βλέπει μέχρι και τα 12-13, πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω από το καφέ η πράσινο χρώμα… πάμε προς το μοβ.

Αν και δεν διάβασα το θέμα από την αρχή, ο τίτλος μου φέρει για προσωπική εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-05-10, 13:35
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ennio Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναφέρω αυτό το θέμα μιας και θέλω να ρωτήσω για ένα ντοκιμαντέρ που έχω πετύχει μερικά βράδια στο skai και ίσως έχει σχέση με τον Τίμο. Πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ το οποίο αφορά παιδά που έχουν την ικανότητα να επικοινωνούν με φαντάσματα ή διάφορες οντότητες.
Εμένα το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ μου φαίνεται πολύ στημένο και κατά τη γνώμη μου είναι ψεύτικο. Το έψαξα στο youtube αλλά δε το βρήκα. Για όσους το έχουν δει, τι γνώμη έχετε;
Κι εμένα μου φάνηκε αρκετά "αμερικάνικο" σαν show, επομένως τείνω να το χαρακτηρίσω στημένο.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-08-10, 03:54
Basilis_666_DEMON Ο χρήστης Basilis_666_DEMON δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-08-2010
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπερα καταρχην...φιλε timoskouros...θα σου πω τι φταιει...κανονικα πρεπει να κοψεις αυτα τα τραγουδια...μη βαζεις τους δισκους να παιζουνε αναποδα και ακους σατανιστικους ψαλμους...γιατι μπορει να ειναι αυτο που φερνει αυτα τα αορατα οντα στο σπιτι σου..
ειναι σαν να ανηγεις μια πορτα στην κολαση και να τα καλεις στο σπιτι σου...αλλοι στην θεση σου θα ηχανε παθει καρδιακη προσβολη...λοιπον για να φυγουν..θα πρεπει να σταματησεις να ακους σατανιστικους ψαλμους..
αν δεν πετυχει τοτε φερε εναν παπα να αγιασει το σπιτι..και τοτε πιστεβω να φηγουν..γιαυτο θα σε παρακαλουσα να μην ξανακουσεις τετοια τραγουδια...για το καλο της οικογενιας σου και του δικου σου..φιλικα βασιλης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.