Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-14, 15:02
xristosx Ο χρήστης xristosx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

Παράθεση:
Οι παρατεταμενες ''δυσκολες καταστασεις '' αναμφισβητητα , ειναι αυτες που γινονται οδηγος , για σοβαρη προσπαθεια
Μας οδηγουν στο να εφαρμοσουμε , αυτα που ξερουμε ,για να ''δραπευτευσουμε'' απο αυτες , αλλα και να προσπαθουμε να βρισκουμε ,επιπλεον εφοδια ,για αυτο το σκοπο
Οσο και να λεμε , οτι ο εσω δρομος ειναι σημαντικος , παντα η ζωη , με τα γεγονοτα της , θα μας υπνωτιζει , κανοντας μας , μαλθακους απεναντι στην προσπαθεια , κατι που δεν συμβαινει , οταν διερχομαστε , μεσα απο εντονα δυσκολες καταστασεις
Εκει πρεπει αναγκαστικα να ''δουμε ''!!!
Οταν βρισκομαστε ''στα ορια ''!!!
Τα ορια βεβαια καποιες φορες , μπορει και να γινονται ακραια , με οτι αυτο συνεπαγεται , και εκει ειναι , ακριβως που δοκιμαζομαστε
Βαδιζω αυτο το μονοπατι και παιρνω αυτο το μαθημα
Ειμαι σιγουρος για αυτο ....το ειχα ζητησει ....., και ολες οι ενδειξεις , οδηγουν εκει
Και δεν προερχονται ολες , απο τον.... εδω...... κοσμο .....και αυτο ειναι ισως η μονη ενθαρυνση
Τωρα ομως που ηρθε , ειναι πραγματικα δυσκολο
Ολη η ζωη ....αυτα που ξεραμε σαν ''ζωη '' ανατρεπονται ....πρεπει να αντραπουν ....γρηγορα , και χωρις χρονοτριβη
Και το μυστικο , βρισκεται στην συνειδητοποιηση , αυτου του πραγματος
Ωρες ωρες σκεπτομαι να ''κιοτεψω'' ...να φυγω....
Δεν θελω ομως να χασω , αυτην την ευκαιρια , και ο κινδυνος , ειναι εν γνωση μου
Δεν θελω ομως , να ξαναγινω χλιαρος
Αυτα που με προσωπικη ερευνα , ειχα ανακαλυψει , για τις ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ , τον τροπο ζωης ,και τα ειχα υπερ σπουδαιολογησει , ηταν απλα , ηταν απλα , το μαθημα της αιθουσας
Εφοδια δυνατα , ομως μαθημα της αιθουσας
Τωρα πρεπει να μπουν στην πραξη
Ουτε για ενα δευτερολεπτο , ο νους[ναυτης ] δεν πρεπει να παραμεινει μονος στο τιμονι του πλοιου χωρις επιτηρηση
Δεν ξερω , αλλα μαλλον η επιτηρηση , πρεπει να δοθει στο θειο η ΜΠΑΡΜΠΑ ,που λενε στα καραβια
Εγω δηλωνω ανεπαρκης ....τουλαχιστον για τωρα
Πρεπει ολες οι γνωσεις να μπουν σε εφαρμογη
Φαγητο σεξ , και προπαντων επιτηρηση , και οτι χρειαζεται , για να γινει αυτη πιο αποτελεσματικη
Τελικα , ο ''δασκαλος '' ειναι η ιδια η ζωη
Οτι και να μας πει ενας δασκαλος- ανθρωπος , θα ειναι μαθημα αιθουσης , που και αυτο βεβαια ειναι απαραιτητο
Ο δρομος ομως ειναι κατι διαφορετικο
Βαδιζεται μεσα σε δυσκολια και σε κινδυνο , οπως αλλωστε οποιοδηποτε αγνωστο μονοπατι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-14, 16:59
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Ρε μάγκα τι είναι πια εδώ μέσα; Το προσωπικό σου blog που μασάς φύλλα δάφνης και γράφεις το παραλήρημά σου; Τι συζήτηση περιμένεις να γίνει σε αυτό το θέμα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-14, 17:54
Το avatar του χρήστη TECHNOVIKING
TECHNOVIKING Ο χρήστης TECHNOVIKING δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

το φορουμ απο καιρο εχει γινει συζητησεισ για οτιδηποτε πλην μεταφυσικου,δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετα παλαια μελη εχουν αποχωρησει η συνδεονται ελαχιστα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-14, 18:29
xristosx Ο χρήστης xristosx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ρε μάγκα τι είναι πια εδώ μέσα; Το προσωπικό σου blog που μασάς φύλλα δάφνης και γράφεις το παραλήρημά σου; Τι συζήτηση περιμένεις να γίνει σε αυτό το θέμα;
Δεν ζητησα απο κανεναν, που δεν ειναι σε θεση να καταλαβει αυτο που γραφω να δωσει μια απαντηση
Δεν ειναι αυτο που με ενδιαφερει αλλωστε
Αποτυπωνω τις προσωπικες εμπειριες και σκεψεις ,συνειδητοποιωντας τις ,ακομα περισσοτερο , και που ισως να βοηθησουν καποιον ,η να επιβαιβαιωσουν , η να μαρκαρουν σημεια ''ευαισθητα ''σε σχεση με τον εσωτερικο δρομο , και την πρακτικη αντιμετωπιση καταστασεων , που ολοι μας βιωνουμε
Δεν μπορω ομως να καταλαβω την συμπεριφορα σου
Ακομα και αν αυτα , στα οποια αναφερομαι , ειναι χαζομαρες , ....εε....δεν ειναι και η πρωτη φορα που γινεται αυτο , σε φορουμ ....αγνοησε τες
Νομιζω ομως ,καλο θα ηταν αν δεν καταλαβαινεις , η δεν θελεις ,να ασχοληθεις με καποια πραγματα , να τα αγνοησεις , και να μην συμπεριφερεσαι με αυτον τον τροπο
Αν παλι ολα αυτα που λεω ,αντικεινται στον κανονισμο του φορουμ , ας μου γινει γνωστο , και εγω θα το συμορφοθω αναλογως
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-14, 10:42
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ζητησα απο κανεναν, που δεν ειναι σε θεση να καταλαβει αυτο που γραφω να δωσει μια απαντηση
Δεν ειναι αυτο που με ενδιαφερει αλλωστε
Αποτυπωνω τις προσωπικες εμπειριες και σκεψεις ,συνειδητοποιωντας τις ,ακομα περισσοτερο , και που ισως να βοηθησουν καποιον ,η να επιβαιβαιωσουν , η να μαρκαρουν σημεια ''ευαισθητα ''σε σχεση με τον εσωτερικο δρομο , και την πρακτικη αντιμετωπιση καταστασεων , που ολοι μας βιωνουμε
Δεν μπορω ομως να καταλαβω την συμπεριφορα σου
Ακομα και αν αυτα , στα οποια αναφερομαι , ειναι χαζομαρες , ....εε....δεν ειναι και η πρωτη φορα που γινεται αυτο , σε φορουμ ....αγνοησε τες
Νομιζω ομως ,καλο θα ηταν αν δεν καταλαβαινεις , η δεν θελεις ,να ασχοληθεις με καποια πραγματα , να τα αγνοησεις , και να μην συμπεριφερεσαι με αυτον τον τροπο
Αν παλι ολα αυτα που λεω ,αντικεινται στον κανονισμο του φορουμ , ας μου γινει γνωστο , και εγω θα το συμορφοθω αναλογως
Από επιστημονική άποψη το "πείραμά σου" δείχνει - και αποδεικνύει τολμώ να πω αφού επαναλαμβάνει τα αποτελέσματα άλλων πειραμάτων! - το δίκιο εκφράσεων όπως «Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων» (Ματθ.7.6). «Εκάς οι βέβηλοι» κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-14, 12:24
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Εδω θα συμφωνήσω κι εγώ. Νομίζω οτι χρειάζεται λίγη εμπειρία στο αντικείμενο του internet, και ειδικά τόπων σαν τα fora, οπου ορισμένα θέματα είναι καταδικασμένα να λιθοβοληθούν εν τη γεννέσι τους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-14, 18:38
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TECHNOVIKING Εμφάνιση μηνυμάτων
το φορουμ απο καιρο εχει γινει συζητησεισ για οτιδηποτε πλην μεταφυσικου,δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετα παλαια μελη εχουν αποχωρησει η συνδεονται ελαχιστα
Οχι μόνο έχουν αποχωρήσει οι "Μεγάλοι Παλαιοί" αλλά το κενό που έχουν αφήσει δεν μπορεί να αναπληρωθεί απο τους παραμένοντες, οι οποίοι παραμένουν απλοί υπηρέτες τους!

Στο πιο σοβαρότερο τώρα, απο την στιγμή που κάποιος δεν προσβάλει κανέναν, δεν παρεμβάλλεται σε συζητήσεις για να τρολάρει, δεν θίγει παράλογα ή προσβλητικά θέματα, τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο για το αν ανοίγει πολλά θέματα ή αν εκθέτει τον εσωτερικό του κόσμο ενώπιον κανιβάλλων (εμείς) έχουν οι διαχειριστές. Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινούσατε κι εσείς κάποια δικά σας θέματα προς συζήτηση αντι να εκφράζετε αρνητικότητα προς τους άλλους;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-14, 02:04
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν παρεμβάλλεται σε συζητήσεις για να τρολάρει
...αντι να εκφράζετε αρνητικότητα προς τους άλλους;
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristosx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ζητησα απο κανεναν να δωσει μια απαντηση.
Δεν ειναι αυτο που με ενδιαφερει αλλωστε
Παραδέχεσαι ότι έρχεσαι με προδιάθεση για μονόλογο. Άρα η θέση για αυτά που γράφεις δεν είναι σε δημόσιο φόρουμ αλλά μάλλον σε ιστολόγιο ή βιβλίο.

Παράθεση:
Δεν μπορω ομως να καταλαβω την συμπεριφορα σου
Ακομα και αν αυτα , στα οποια αναφερομαι , ειναι χαζομαρες , ....εε....δεν ειναι και η πρωτη φορα που γινεται αυτο , σε φορουμ ....αγνοησε τες
Δεν μπορώ να καταλάβω τη συμπεριφορά σου. Ακόμα και αν δεν έχω ιδέα για τι μιλάω, δεν είναι η πρώτη φορά που κάποιος δεν έχει ιδέα για τι μιλά σε αυτό το φόρουμ. Αγνόησέ με.

Παράθεση:
Αν παλι ολα αυτα που λεω ,αντικεινται στον κανονισμο του φορουμ , ας μου γινει γνωστο , και εγω θα το συμορφοθω αναλογως
Σε παραπέμπω στον κανονισμό του φόρουμ:
Παράθεση:
γ) Προσπαθήστε να διατηρείτε συνοχή και λογική σειρά στα λεγόμενά σας, καθώς επίσης φροντίστε ώστε η δημοσίευση να είναι ευανάγνωστη και καλαίσθητη. Για το λόγο αυτό, εάν το μήνυμα είναι αρκετά μεγάλο, καλό είναι να το χωρίζετε σε διακριτές παραγράφους. Χρησιμοποιείστε κατάλληλα μεγέθη και στυλ (έντονα, πλάγια) για να τονίσετε ό,τι χρειάζεται.
Καθώς και σε αυτό το βιβλίο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-14, 08:42
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.
Δεν είπα οτι είμαι αναμάρτητος, αλλά δεν είδα πουθενά στα γραφόμενα του xristosx "απολογητική", δηλαδή να βαφτίζονται όλοι οι μη θρήσκοι ή Χ.Ο άθεοι, σατανιστές, αντίχριστοι, ούτε να έχουμε κανένα κατα φαντασία επιστήμονα να κάνει copy-paste οτι να 'ναι για να βγάλει τα κομπλεξ του πάνω στους άλλους. Αναφέρομαι σε δυο-τρείς χαρακτηριστικές περιπτώσεις που πρόσβαλλαν την νοημοσύνη μου, εκτός απο τις ατομικές προσβολές. Ο xristosx εχει κάποιες ανάγκες και εκφράζεται έτσι. Αν δεν βρει ανταπόκριση ή θα βελτιώσει την συγγραφή του ή θα φύγει. Συνήθως έτσι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.