Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 14-01-14, 17:18
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Υπάρχουν άνθρωποι που σε αντιλαμβάνονται όταν γράφεις και κάποιοι που δεν σε αντιλαμβάνονται δεν έχει να κάνει βέβαια αν το κοιτάξεις καλύτερα μόνο με την νόηση του ατόμου, αλλά μπορεί να μην γράφεις και σωστά για να σε αντιληφθεί ή απλά να μην διάβασαν το τι είπες.

Μετά υπάρχουν και άνθρωποι που μπαίνουν σε ένα χώρο που είναι κυρίως μεταφυσικού περιεχομένου το λέει και το όνομα του άλλωστε, αλλά δεν πιστεύουν σε αυτό.

Και ρωτάω αν κάποιος έβλεπε το μέλλον και δεν το βλέπαμε με θρησκευτικούς λόγους, ή λέγαμε και ότι μπορεί να είναι και μία συνωμοσία, τα σημεία των καιρών, δηλαδή το βλέπαμε από πολλές οπτικές γωνίες.

Τι θα αντιλαμβανόταν ο συνομιλητής;

Ότι είμαστε με τον σταυρό στον χέρι;

Ότι πιστεύουμε σε μέντιουμ;

Ή ότι υπάρχουν χαρισματικά άτομα και αυτή είναι η άποψη μου που μπορούν να ρίξουν ματιές στο μέλλον.

Βέβαια δεν λέω υπάρχουν και οι άνθρωποι που από στόμα σε στόμα θα αλλοιώσουν το τι πραγματικά συνέβει.

Γεια παράδειγμα, στην κοινωνία ενός χωριού, πήγα στην Μαίρη και ήπια καφέ και με είδε η κούλα που μιλούσα με τον γείτονα της Μαίρης.

Η κούλα, λέει στην φίλη της είδα την τάδε που πήγε στην Μαίρη για καφέ και για κουτσομπολιό και μάλλον έχει σχέση με τον γείτονα της Μαίρης.

Η φίλη της κούλας ναι και εγώ την είχα δει να μιλάει και με άλλον, μάλλον τα έχει και με τους δύο και ούτω καθ' εξής.

Οπότε καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιέρεια, επί μια χιλιετία, η εκκλησία έσφαζε, έκαιγε και λεηλατούσε, ανθρώπους, λαούς και ιδεολογίες στο όνομα του Θεού. Όλον τον Μεσαίωνα δηλαδή, Δυτική και Ανατολική. Αυτά γράφω συχνά-πυκνά και οι εκκλησιάζοντες βγαίνουν από τα ρούχα τους. Αν τότε δεν κυριαρχούσε ο Αντιχριστος και μάλιστα κατείχε και τον ηγεμονικό ρόλο στην εκκλησία την ίδια, τότε μην φοβάσαι, ότι προκύπτει δεν είναι παρά μια σύγχρονη παραλλαγή του.
Ναι αλλά τότε δεν υπήρχε περίπτωση να καταστρέψει τον πλανήτη ο άνθρωπος με πυρηνικά.

'Ούτε ήθελαν οι λαοί που δεν είχαν σταθερότητα να αποκτήσουν τέτοια εργοστάσια διάβασε ξανά τι παραθέτω.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 14-01-14, 18:04
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Καλά μην συγχύζεσαι για κάποιες απαντήσεις που θα λάβεις, η σελίδα εδώ έχει ένα ισχυρό πυρήνα σκεπτικιστών και κάποιοι από αυτούς εκφράζονται by default υποτιμητικά. Να σου πω συμφωνώ, εν μέρει, γιατί αποτελούν το πρώτο φίλτρο όπου διάφοροι θα τα μαζέψουν και θα φύγουν και τελικά μένουν οι επίμονοι. Το τι λένε όμως οι επίμονοι ή αλλιώς τι λέμε μεταξύ μας ή με τους άλλους είναι το θέμα. Πρέπει ο λόγος σου, ακόμα και μεταφυσικός, να είναι τεκμηριωμένος. Έστω και από την μεταφυσική σκοπιά. Εγώ για παράδειγμα, αν και είμαι δηλωμένος μεταφυσικός από το πρώτο post που έκανα (στην ουσία ακολουθώ αρχές του spiritualism) θα με δεις αρκετές φορές να είμαι στυγνός σε κάποια θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 14-01-14, 18:33
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο πολύ όλοι ξέραμε ότι οι Αμερικάνοι κάνουν tampering στα δεδομένα του διαδικτύου, γι αυτό και κρατάνε εντός της επικράτειας τους όλους τους διεθνείς διαύλους διαμεταγωγής και απόδοσης διευθύνσεων. Απλά βγήκε κάποιος Σνούντεν και το είπε δημόσια. Δεν είναι θέμα θεωρίας συνωμοσίας, είναι θέμα δημοσιογραφίας, δηλαδή με ποια στοιχεία μιλάς, όχι με εικασίες και αόρατους συσχετισμούς
Είναι απλά ένας καλός δημοσιογράφος ο 'Snowden' ή κάτι άλλο;
Κι αφού απλώς είπε δημόσια αυτό που όλοι γνωρίζαμε, είναι τελικά ένας... ήρωας που έκανε ζημία στο κατεστημένο, ή όχι;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Αμερική που πέφτουν μηνύσεις για το παραμικρό, αναρωτιέμαι αν κινήθηκε κανένας εισαγγελέας εναντίων αυτών των τύπων για απάτη και για διάδοση ψευδών φημών με σκοπό τον αποπροσανατολισμό ή την κερδοσκοπία.
Για παράδειγμα, ένα φαιδρό θέμα όπως το τέλος του ημερολογίου των Μάγιας, που έγινε λόγω εξάντλησης των συμβόλων που χρησιμοποιούσε, έγιναν βιβλία, ταινίες, διαλέξεις, σεμινάρια, μέχρι και εγχειρίδια για διαβίωση μετά την Αποκάλυψη κτλ.
Έχω μια παρόμοια απορία για τον Icke, ο οποίος στις ομιλίες του αποκαλεί παιδόφιλο τον Bush. Γιατί δεν έχει κινηθεί κάποιος εναντίον του, νομικά;
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 14-01-14, 18:55
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από c.r Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απλά ένας καλός δημοσιογράφος ο 'Snowden' ή κάτι άλλο;
Κι αφού απλώς είπε δημόσια αυτό που όλοι γνωρίζαμε, είναι τελικά ένας... ήρωας που έκανε ζημία στο κατεστημένο, ή όχι;

Έχω μια παρόμοια απορία για τον Icke, ο οποίος στις ομιλίες του αποκαλεί παιδόφιλο τον Bush. Γιατί δεν έχει κινηθεί κάποιος εναντίον του, νομικά;
Πρέπει να σου πω ότι θεωρώ τον Icke μεγαλύτερο καρνάβαλο από αυτούς που υποτίθεται πως ξεσκεπάζει. Ρε φίλε έλεος μ' αυτόν... δεν έχει μείνει και κανένας, όλοι τους είναι απατεώνες, φίδια, λωποδύτες... όλοι τους.
Το να του κάνει μήνυση όμως κάποιος, θα πέσει σε αρνητική δημοσιότητα. Φαντάζομαι οτι οι δικηγόροι του κάθε Bush το ξέρουν. Τώρα μεταξύ μας, το "παιδόφιλος" (που πιθανόν να ισχύει) είναι πταίσμα, μπροστά σε κάποιον μαζικό δολοφόνο αμάχων.
Αυτά που του έχουν πει δημόσια άλλοι, όπως ο Τσόμσκι για παράδειγμα, τα έχεις διαβάσει; Και πάλι δεν καταλαβαίνω όμως τι υπαινίσσεσαι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 14-01-14 στις 18:57
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 14-01-14, 19:06
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Μάλιστα.
Τον υπαινιγμό πού τον διέκρινες;

Προφανώς έχεις παρεξηγηθεί από τα ερωτήματά μου, αφού τώρα είδα πως και στο ζήτημα του 'Human Light Body', μιλάς για προσπάθειες δημιουργίας εις βάρος σου εντυπώσεων και λοιπά.

Δεν πειράζει, όπως και να 'χει. Καλό βράδυ.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-01-14, 19:16
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Υπόδειξε μου που μιλάω για προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων σε βάρος μου, πέραν μια γραφικής κόντρας που έχουμε κάνει στο παρελθόν με τους σκεπτικιστές του φόρουμ, που μάλλον τελικά την θεωρώ χρήσιμη.
Τι κάθεσαι τώρα και μπλέκεις τώρα διαλόγους που έκανα με άλλα μέλη του φορουμ και βάζεις να έχω γράψει πράγματα που δεν έκανα;
Ρε φίλε (φιλικά το γράφω), αν δεν σου αρέσει που υποστήριξα κάτι για τον Σνόουντεν γράψτο. ΟΚ δεκτό, η ιστορία αυτή είναι επιεικώς περίεργη, θα μπορούσαν να τον φάνε πολύ πιο γρήγορα απ ότι διέφυγε, υπάρχει κάποιο ερωτηματικό. Το τι γράφω εδώ και τι δεν γράφω, αυτοί οι αόρατοι συσχετισμοί, λίγο συνομωσιολογικοί δεν ακούγονται;
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 14-01-14, 19:25
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Συγγνώμη, εσύ δεν έγραψες αυτό το πράγμα, πριν λίγη ώρα;

Παράθεση:
Οχι δεν κάνεις λάθος. Τι νόημα έχει η ερώτηση, ειδικά έτσι όπως την κάνεις, δηλαδή χωρίς να έχουν διαβάσει αυτοί που παρακολουθούν εδώ αυτά που είχαν προηγηθεί στο συγκεκριμένο νήμα της συζήτησης που αναφέρεσαι; Κάτι σαν... δημιουργία εντυπώσεων, ας πούμε;
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 14-01-14, 19:37
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Βρε C.R, αναφέρθηκες στο θέμα του Human Light Body που συζήταγα με τον Avatargr; Αυτό ήταν μια ξεχωριστή συζήτηση που έγινε μεταξύ μας, ένα υποκεφάλαιο ας το πούμε στο γνωστό θέμα του chip στο Obamacare. Αυτά τα περίεργα ερωτήματα που κάνεις σε δυό διαφορετικά θέματα, με αυτό το ύφος... πως να το περιγράψω... που κάτι πας να προσδιορίσεις, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι. Αυτό εννοώ δημιουργία εντυπώσεων. Αν είναι σε βάρος μου, σε όφελος μου, ή σε δικό σου, δεν ξέρω να σου πω, δεν το έθεσα έτσι.
Από αυτά που γράφεις φαίνεσαι λογικός, έτσι τουλάχιστον κρίνω, κυκλοφορούν και "άλλοι" εδώ κατά καιρούς, ξέρεις.... Και σου είπα να ξεκαθαρίσεις αν υπάρχει μια δεύτερη σκέψη σε αυτά που λες, κάποιος προβληματισμός. Αυτά. Αν δεν θέλεις, ή δεν υπάρχει, ΟΚ δεν τρέχει τίποτα, θεώρησε το ως απλή περιέργεια. Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 14-01-14 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 14-01-14, 19:51
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε heretic νομίζω πως θυμόμαστε όλοι πως ακόμα και ο Μέγας Λιακόπουλος
είχε ένα βιβλίο σχετικά με την επιβίωση μετά από πόλεμο η καταστροφή...
Πολλά τα λεφτά..

Όσο για αυτό που αναφέρει ο καλός φίλος μου c.r σχετικά με τον Snowden
πως αυτά που ανέφερε και αυτά που ίσως να έχει πει σε άλλους αλλά
ίσως ήθελε να πεί σε όλους μας πως θα πρέπει να μάθουμε πολύ καλά να κλείνουμε
το ρήμα σε παρακολουθώ με παρακολουθείς παρακολουθούμε άλλους και όλοι
μαζί παρακολουθούμαστε


Τώρα σχετικά με τον D. ICKE τι να πω ??????
Δεν τον κατηγόρησε και ο Νόαμ Τσόμσκι που αυτός και εάν έχει καταθέσει
στοιχεία για Συνωμοσίες γιατί δεν τον ακούει κανένας ?????
Τον D. ICKE όλοι τον ακούνε όλοι είναι ερπετοειδή !!!!!!!!!!!

Τώρα για το chip όλοι μας έχουμε καταθέσει στοιχεία απόψεις και ιδιαιτέρως
η φίλη Ιέρεια σχετικά με το θέμα που νομίζω πως το έχουμε εξαντλήσει...

Θα προτιμούσα να αναλωθούμε στην σημειολογική ανάλυση των θεωριών
αυτών τον λόγο αλλά σε τί αποσκοπεί η ύπαρξή τους που είναι και το ζητούμενο..


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR-1 : 14-01-14 στις 19:56
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 14-01-14, 19:56
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ναι, ΟΚ, το θέτεις κάπως "trust no one", αν κατάλαβα καλά. Κάπως έτσι είναι.
Βρε avatargr, μια ματιά να ρίξεις στο forum του Icke τι φρούτα γράφουν μέσα και τι θεωρίες σκαρώνουν θα καταλάβεις. Μα το τρελό είναι πως αυτός τους απαντάει και ρίχνει λάδι στην φωτιά συνέχεια! Συνδρομητικές υπηρεσίες δεν πουλάει κι αυτός;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 14-01-14 στις 19:59
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.