Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-01-13, 23:43
Arianna ** Ο χρήστης Arianna ** δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Arianna** δεν θα απαντησει στην Ονειροπαγιδα?

---------------------------------
Ένα άτομο το οποίο για τους δικούς του λόγους τοποθετείται απόλυτα σε κάποιες απόψεις ή εμπειρίες - είτε θετικά είτε αρνητικά- για εμένα δε θεωρείται ''ψαγμένος'' και ούτε μπορεί να παραθέσει κριτική άποψη περί αυτού. Ένα ψαγμένο άτομο θα γνώριζε πως ότι ονομάζουμε ζωή και διαδραματίζεται στα πλαίσια αυτής, δε μπορεί να υπάρξει 2 φορές με τον ίδιο τρόπο, πόσο μάλλον να συμβεί ακριβώς το ίδιο σε άλλους.
Επομένως, κανένας από εμάς δεν είναι σε θέση να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει τις όποιες εμπειρίες έχει βιώσει κάποιος. Είναι απλώς ανθρωπίνως αδύνατο, διότι δε μπορεί να είναι γνώστης όλων όσων συμβαίνουν.

Varkyle: Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να πείσω εσένα ή οποιονδήποτε άλλο για την αυθεντικότητα των όσων παρέθεσα. Ζήτησα απόψεις και όχι χλευασμό. Άτομα που ''νιώθουν και ξέρουν'' δε χρειάζονται αποδείξεις. Επιπρόσθετα, στο topic όπου παρέπεμψες την Ονειροπαγίδα, ένα σχόλιο σου σε βρίσκει σύμφωνο με την αρχική παράθεση του AVATARGR. Η δικιά σου προσέγγιση -αντιμετώπιση, κάθε άλλο παρά προσεκτική ήταν. Για σοβαρότητα δεν κάνω λόγο. Καταιγισμός υπαινιγμών και προσβλητικών σχολίων, πήραν προφανώς τη θέση της. Ήδη το γνωρίζεις αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-13, 08:54
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Αν κάποιοι ήταν πιο σοβαροί στα γραφόμενα τους, ίσως να τους αντιμετώπιζαν και οι άλλοι πιο σοβαρά.

Οσον αφορά σχόλια και επιχειρήματα του τύπου "όσοι νιώθουν, ξέρουν και συνεπώς δεν χρειάζονται αποδείξεις" τα ακούμε βερεσέ. Και τα έχουμε ακούσει χιλιάδες φορές από διάφορους μετεωρητες που εμφανίζονται κατα καιρούς στο φόρουμ, ο καθένας με την "μεταφυσική" του ιστορία.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 09-01-13 στις 08:56
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-13, 09:10
Case Ο χρήστης Case δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Εμενα η ιστορια της Arianna** με επεισε.Ουτε δαιμονες να σουλατσαρουν στο δωματιο της νυχθημερον ειχε, ουτε κοριτσακια με κοκκινα ματια, ουτε τοιχους να σταζουν αιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-13, 11:13
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
είδα στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού μου να σχηματίζεται η κεφαλή της Παναγίας
Παράθεση:
είδα να στέκεται δίπλα της ένας πανέμορφος άγγελος με ξανθά μαλλιά
Παράθεση:
Για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκαν κάπως κίτρινα
Παράθεση:
όπως ακριβώς στα όνειρα μου
Παράθεση:
σε μια άγνωστη προς εμένα γλώσσα
Πάει πολύς καιρός από τότε που έκανα αυτό για τελευταία φορά! Και αυτό γιατί πολλά "θύματα του μεταφυσικού" εξαφανιζόταν, μετά την παράθεση της εμπειρίας τους. Έχεις δίκιο, λοιπόν, έχεις όλες εκείνες τις εμπειρίες που σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι κάνει δεν πάει καλά με το φυσικό και μεταφυσικό σου περιβάλλον! Αν αυτό είναι που θέλεις να ακούσεις, ok!

Τα quotes τα παρέθεσα μόνο και μόνο για τον/την Case, μιας και οι μεταφυσικές εμπειρίες για να γίνουν πιστευτές πρέπει να περιλαμβάνουν τα στοιχεία του Καλού μόνο και όχι του Κακού!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-13, 11:57
Case Ο χρήστης Case δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ναι, δεν αντιλεγω.Απλα εμενα με επεισε περισσοτερο απο την πλειοψηφια των εμπειριων που εχω διαβασει εδω μεσα (εδώ η άλλη προσπαθούσε να μας πείσει ότι μεταμορφώνεται σε βρυκόλακα ).Δεν πιστεύω φυσικά ότι εμφανίστηκε στην κοπελα ένας άγγελος ή το κεφαλι της παναγιας, πιστεύω όμως ότι αυτή νομίζει ότι τα ειδε επηρεασμένη ίσως από την περιπέτεια της μητέρας της.Το ιδιο ισχυει και για τις ομιλιες που ακουει οταν ειναι σε κατασταση μεταξυ υπνου και ξυπνιου, νομιζω ειναι μια εμπειρια που πολλοι απο εμας εχουμε βιωσει, η οποια βεβαια δεν θεωρω οτι εχει κατι το μεταφυσικο.

edit: O Case! ^^

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Case : 09-01-13 στις 12:00
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-13, 13:30
Arianna ** Ο χρήστης Arianna ** δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Μετά από το διάβασμα διαφόρων ιστοριών και προσωπικών εμπειριών που διατυπώθηκαν στο forum, μπορώ να καταλάβω το δισταγμό και την άρνηση που επικρατεί. Σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα να κατευθύνω τις απαντήσεις και τις απόψεις που έχουν προβληθεί, ούτε επιζητούσα απαντήσεις τύπου ''ναι έχεις ζήσει μεταφυσικές εμπειρίες, έχεις χάρισμα, είσαι μάγισσα, μπορείς να δεις το μέλλον κ.ο.κ.'' . Ήμουν αρκετά προσεκτική στο πως διατύπωσα το βίωμα μου. Έκανα αναφορά σε κάποιες μη φυσικές εμπειρίες-μη κατανοητές από εμένα και όχι απαραιτήτως σε μεταφυσικές.
Κάποια από αυτά μπορώ να τα εντάξω στη σφαίρα της φαντασίας ενός μικρού παιδιού, εάν αυτό κάνει περισσότερο πιστευτή την εμφάνιση αγγέλου και Παναγίας. Και πάλι, εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι πως είδα κάποια όνειρα που αφορούσαν τα δυστυχήματα που μου συνέβησαν μετά. Πόση φαντασία πια....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-13, 23:26
Το avatar του χρήστη Ονειροπαγίδα
Ονειροπαγίδα Ο χρήστης Ονειροπαγίδα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Απαντηση προς τον Vakryle.

Γιατι με τοσες αντιπαραθεσεις που εχεις κανει σε τοσους αλλα κ προσβλητικα σχολια καταφερες να κανεις ποτε καπιον να καταλαβει τι πραγματικα θελεις να πεις; Ακομη κ οταν ειναι ορθο;
Στις περισσοτερες δημοσιευσεις σου βλεπω περισσοτερα σχολια οπως , δεν ισχυει αυτο που λες, σαν να θελεις να πεις με λιγα λογια, καθε φορα με ενα υφος εισαι τρελος-η ή εγω αυτα γνωριζω και δεν δεχομαι τιποτα αλλο συγκεκριμενα οταν γραφεις συνεχεια απο κατω βοηθηστε τον οργανισμο σας κλπ. Ιδιαιτερως οταν αναφερεις οτι δεν ειμαι καθολου ψαγμενη παρολου που με εχεις παρεξηγησει αγνοεις τελειως το γεγονος οτι αυτες οι εμπειριες δεν μπορουν παντοτε 100% να αποδειχθουν και να διατυποθουν με λογια.Εσυ ειχες ποτε μια τετεια εμπειρια ή γνωριζεις τουλαχιστον κατι απο αυτα ή απλως γραφεις μονο και μονο για να περνας της ωρα σου προσβαλοντας πραγματα και εμπειριες που μπορουν οντως να εχουν μεγαλη σημασια για καπια ατομα? Επισης δεν εισαι καθολου σωστος/η οταν βγαζεις βιαστικα συμπερασματα για τα ατομα που διηγουνται μια ιστορια χωρις να αναζητας αιτιες και να διασταυρωνεις στοιχεια μεταξυ τους. (Ετσι γινεται μια ομιλια και ερευνα παραλληλα, αν σου ειμαι κατανοητη).
Γι αυτο δειχνω τουλαχιστον κατανοηση σε ατομα οπως η Arianna που ειχαν πραγματικες εμπειριες στις οποιες ποτε παιρνει μερος το συνειδητο και ποτε το υποσυνειδητο και ενα μεγαλο μερος απο αυτες χρειαζονται μακροχρονια σκεψη και μελετη για να μπορεσουν να ερμηνευτουν.
Τελος, ζητω συγνωμη για την δυσκατανοητη και πελορια εμπειρια που εγραψα αλλα οπως και να χει ειμαι καινουριο μελος στην παρεα σας και δεν ηξερα πως να γραφω στο φορουμ.Να παραδεχτω οτι τα εγραφα τοτε ολα στην φορα χωρις να σκεφτω το τι θα μπορεσει να θυμηθει αργοτερα αυτος που το διαβασε. Περα απο αυτα για οσους το διαβασαν το γεγονος αυτο ειναι αληθινο καθως το εχω ερμηνευσει και με τον συμβολικο αλλα και με τον ρεαλιστικο του χαρακτηρα. Το καλο απο αυτο ειναι οτι εχει καλες εξεληξεις εφοσον συνεχιζω να το μελεταω και να το προσεχω χωρις βεβαια να με επηρρεαζει αρνητικα .
Παντως θα συμβουλεβα, απο δικη μου εμπειρια, την Arianna οσο πιο πολυ μπορει να δινει εμφαση και στον συμβολικο χαρακτηρα των ονειρων της γιατι η εκφραση αυτη ειναι ενα κωδικοποιημενο μυνημα που προσπαθει να περασει απο το υποσυνειδητο στο συνειδητο. Καλο θα ηταν αν θελει να προσπαθησει να πει κατι απο μεσα της μια προχευχη ή κατι αλλο εστω και μια μικρη ομιλια για να μεινεις ησυχη σε περιπτωση που ξαναδει ενα απο αυτα τα περιεργα ατομα που περιεγραψε η ιδια στην εμπειρια της. Αν δεις οτι αυτος ανταποκριθει σε αυτο που πεις τοτε σημαινει οτι αυτος υπαρχει και θελει να σου πει κατι. Αν ομως οχι τοτε σημαινει οτι την στιγμη αυτη μαλλον ξυπνησε το υποσυνειδητο σου και θελει να σου μιλησει σε αλλη γλωσσα. Ωραια θα ηταν να ελεγες αν οντως σου εχει τυχει ποτε στα αληθεια κατι τετοιο και ποσο συχνα.
ολοι μας αν θελουμε μπορουμε να κανουμε απιστευτα πραγματα ακομη και αν οι αλλοι δεν τα γνωριζουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ονειροπαγίδα : 06-02-13 στις 23:42
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-13, 09:06
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Οταν θέλω βοθρατζίδικο τηλεφωνό τον μήτσο τον άρχοντα,όταν θέλω σουβλάκι παίρνω τον κίτσο τον παχύ,έκαστος στο είδος του και τα όνειρα εδώ για εμπεριστατωμένη και καρατσεκαρισμένη άποψη




__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-02-13, 11:58
Το avatar του χρήστη Ονειροπαγίδα
Ονειροπαγίδα Ο χρήστης Ονειροπαγίδα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αυτη και αν ειναι μεγαλη ειρωνια.


να ειρωνευεσαι το καθετι χωρις να κρινεις πρωτα ειναι η χειροτερη ειρωνια διωτι τοτε δεν ειρωνευεις τους αλλους αλλα πιο πολυ τον ευτο σου Sam 502.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ονειροπαγίδα : 07-02-13 στις 12:00
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-02-13, 17:51
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Είναι διότι και όχι διώτι,επιπλέον βλέπω κάποιο πρόβλημα στη σύνταξη.

Στο δια ταύτα,εαν δε δέχεσαι αυτά που λέει ο vakryle ούτε και τη γνώμη των ειδικών του αστρο.γρ τότε δέν θα βρείς απάντηση.Συνεπώς δεν υπάρχει και θέμα ονείρων.

__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.