Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-13, 13:32
Το avatar του χρήστη annitamama
annitamama Ο χρήστης annitamama δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή πως να ερμηνεύσω το όνειρο αυτό?

Χαιρετώ όλα τα μέλη και παρακαλώ να με βοηθήσετε με την εξήγηση του ονείρου αυτού!
Λοιπόν,στο όνειρο αυτό ήμουν στο σπίτι μας στο χωριό,είδα λοιπόν τον πατέρα μου(τον έχασα πριν 2,5 χρόνια)καθόταν σε μια πολυθρόνα μόλις τον είδα ήξερα οτι ήταν πεθαμένος (στον ύπνο μου)τον είδα ευχάριστο και έτρεξα κοντά του να τον ρωτήσω που είναι αν είναι καλα...μόλις τον πλησίασα μου έδωσε 3 γλυκα τα πηρα και τα αφησα κατω...χαιδεψα τα μαλλια του και ήταν μαυρα(όταν πεθανε ήταν απλα γκρίζα)και του είπα α ρε μπαμπά δεν ειχαν ασπρισει τα μαλλια σου ακόμα και έφυγες...εδώ αρχίζει και ο διάλογος
'ανησυχώ για τη μαμα' μου είπε(τη μανα μου δηλαδη)
μπαμπά μου κατάλαβες τιποτα όταν εγινε όλο αυτο?(ο πατερας μου επεσε σε κωμα(ανευρισμα στο κεφαλι)

'κρατησε μονο 2 λεπτα' μου ειπε
'πέρασε όλη η ζωή μου σαν ταινία έγινα και μικρο παιδι'
'τα στεφανικα δεν ηταν τιποτα δεν καταλαβα κατι'(δεν ξερω τι ήθελε να πει με τη λέξη στεφανικα...μηπως εννοουσε την κηδεια πρωτη φορα ακουω αυτη τη λεξη!)
επισης μου ειπε μετα
ότι ειμαι μαζι με τον πρωην συναδελφο απο τη δουλεια του,(σημερα έμαθα οτι ο συναδερφος του ειχε πεθανει λιγο πριν απο τον μπαμπα μου δεν γνωριζα αυτην την πληροφορια)
να πεις μου ειπε στον Κώστα(τον αδερφο μου) να μην παιζει μουσική τόσο δυνατα γιατι ο Σακης(εννοοντας τον ανηψιο του)δεν μπορει να κοιμηθει και έρχεται και κοιμαται μαζί μου!(εν τω μεταξυ ο ανηψιος του δεν μενει ουτε καν κοντα μας και ειναι μια χαρα ο ανθρωπος και αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι για πολυ..)εκει ξυπνησα!
παιδια με συνχωρειτε αν τα γραφω μπερδεμενα αλλα τα εγραψα ακριβως οπως τα εζησα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-13, 18:21
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Λενε οτι οταν δουμε νεκρους στον υπνο μας ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να μας μιλησουν.
Μπορουν να μας χαμογελασουν, να μας γνεψουν, αλλα οχι να μας μιλησουν.
Ισως ηταν απλα μια επισκεψη για να σου δειξει οτι ο θανατος του σωματος δεν ειναι το οριστικο τελος.
Υποθετω οτι τα στεφανικά υποννοουν τα της κηδειας, την ολη διαδικασια δηλαδη.
Παρ' ολα αυτα πηγαινε στον ταφο του, κανε ενα τρισαγιο, προσευχησου εκει.
Αρεσει στις ψυχες να ''βλεπουν'' οτι τις θυμομαστε.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 02-04-13 στις 18:26
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-13, 22:31
Το avatar του χρήστη annitamama
annitamama Ο χρήστης annitamama δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!απλα φοβαμαι τα 3 γλυκα που μου προσφερε μηπως ειναι για κακο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-13, 08:44
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annitamama Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!απλα φοβαμαι τα 3 γλυκα που μου προσφερε μηπως ειναι για κακο...
Λενε και παλι, πως αν δεις στον υπνο σου οτι τρως ειναι βαρος και στενοχωρια.
Εφ οσον λοιπον δεν τα εφαγες ειναι μαλλον καλο.
Επισης να θυμασαι οτι (και αναφερομαι στον ανηψιο του), εικαζεται πως οι ψυχες βρισκονται σε αλλα πτυχη του χωρου σε σχεση με τον χρονο.
Μπορει δηλαδη σε μια πιο προχωρημενη στιγμη, μελλοντικα δηλαδη, η ολη κατασταση να συμβει οντως, δεν ξερω εαν εχεις δει το εργο ''Λευκος θορυβος'' οπου η ψυχη της δολοφονημενης γυναικας του προσπαθουσε να τον ειδοποιησει απο την αλλη πλευρα για κατι κακο που θα του συνεβαινε μελλοντικα ενω εκεινος νομιζε οτι εκεινη αναφεροταν στο παρον.
Με λιγα λογια, για εκεινην εκει που βρισκοταν ηταν οντως παρον, για εκεινον ομως και την δικη του χρονικη στιγμη ηταν μελλον.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-13, 09:10
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annitamama Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!απλα φοβαμαι τα 3 γλυκα που μου προσφερε μηπως ειναι για κακο...



Αν ήταν του κουταλιού ναι......


ομως,αν ήταν απο γνωστό ζαχαροπλαστείο και 1)ήταν φρέσκα όχι,αν 2)απο άγνωστο και μπαγιάτικα θα χρειαστείς immodium.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-13, 11:15
Το avatar του χρήστη annitamama
annitamama Ο χρήστης annitamama δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

τα γλυκα στα ονειρα δεν ειναι για καλο ποσο μαλλον οταν σου τα προσφερει νεκρος!
αγαπητε φιλε Sam ποσο δυσκολο σου ηταν να μην απαντησεις στην αναρτηση αυτου του post εφοσων εχεις αγνοια πανω σε τετοια θεματα(προφανως!) και δεν εχεις καμια διαθεση να καταθεσεις την αποψη σου απλα..?ευκολο ειναι να χλευαζει κανεις!!!
οπως και να εχει...πικροχολο το σχολιο σου και χωρις ουσια δεν νομιζεις??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-13, 11:30
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Το ίδιο θα μπορούσα να πώ και για το νήμα σου,ανευ ουσίας εντελώς.Είναι δυνατόν να πιστεύεις οτι τα όνειρα μπορούν να εξηγηθούν όπως στο καιρό του φαραώ?Περιμένεις κάποιος εδω μέσα σαν άλλος ιωσήφ να σου πεί τι θα γίνει?Και αν όντως το πιστεύεις γιατί δε παίρνεις ένα πρόγραμμα τηλεόρασης,στης τελευταίες σελίδες έχει ειδικούς και έμπειρους σε τέτοια θέματα.Μη τους κλέβουμε και τη δουλειά,δε συμφωνείς?
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-13, 11:47
Το avatar του χρήστη annitamama
annitamama Ο χρήστης annitamama δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Δεν προκειτε να προσπαθησω να σου δωσω να καταλαβεις γιατι γραφω σε ενα forum τετοιο για το συγκεκριμενο ονειρο μου(που θεωρησα πως δεν ειναι απλα ονειρο και ζητησα την αποψη των αναγνωστων του να βρω καποια ακρη ..)οπως εχω παρακολουθησει και αλλες συζητησεις ...το 'πνευμα ' των απαντησεων σου ειναι γνωστο!Θα σε παρακαλουσα εφοσων εισαι αλλης φιλοσοφιας απο οτι βλεπω και περιπαιζεις το θεμα μου να μην ασχοληθεις ξανα...και να κανεις οτι αλλο επικοδομητικο...για σενα!με εκτιμηση!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-13, 11:54
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Αν δεν είναι όνειρο είναι όραμα.Οι ειδικοί επάυτού εδώ
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-13, 12:22
Το avatar του χρήστη Δευκαλίων
Δευκαλίων Ο χρήστης Δευκαλίων δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αστρική Ελλάς
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Η όλη υπόθεση με τα όνειρα ποτέ δεν ήταν σίγουρη στην επεξήγηση και στον αποσυμβολισμό των γεγονότων που λαμβάνουν χώρα σ' αυτά. Χρειάζεται να κατανοήσουμε πως η διαδικασία του Ονείρου δημιουργείται εκ των υποσυνείδητων μηνυμάτων του κάθε ατόμου, όπως και με τα συναισθήματα που ένιωσε κάποτε ή νιώθει. Η όλη ψυχοσύνθεσή μας, επηρεάζει τα όνειρα στο έπακρο και η εξήγηση διαφέρει ανάλογα τον άνθρωπο.

Σου προτείνω να αναζητήσεις μέσα σου να βρεις την ερμηνεία του ονείρου αυτού και τον αποσυμβολισμό του. Είναι μία υπόθεση ανάμεσα σ' εσένα και στον πατέρα σου και στη σχέση που είχατε αλλά και τα συναισθήματα που θρέφατε ο ένας έναντι του άλλου. Απ' το διαδίκτυο πολλοί θα σε αγνοήσουν, άλλοι θα σε χλευάσουν, λίγοι θα σου δώσουν μια εξήγηση που κλείνεται σε συγκεκριμένα καλούπια και στάνταρς, αλλά κανείς δεν γνωρίζει εσένα και τον πατέρα σου περισσότερο απ' όσο εσύ η ίδια ώστε να σου αναφέρει κάτι πιο κοντά στην αλήθεια.

Διαλογίσου εντός σου και προσπάθησε να «επικοινωνήσεις» με τον έσω εαυτό. Χρειάζεται κόπος, αλλά τις δυνατότητες τις έχουμε όλοι για κάτι τέτοιο. Τα μηνύματα που θα λάβεις ίσως σε οδηγήσουν σε σκέψεις που δεν φανταζόσουν μέσα απ' αυτό το όνειρο.
__________________
Οι αρχέγονες, ανέγγιχτες και πάναγνες μνήμες υπάρχουν. Αρκεί να ξυπνήσουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.