Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-05, 16:01
Poreia Ο χρήστης Poreia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Αυτόματη Ενεργοποίηση Κινητών

Γεια σας...

Πρώτη μέρα... και πρώτη επαφή με ανάλογο site...
Έχω πολλές και διάφορες εμπειρίες... που πιστεύω ότι θα βρείτε ενδιαφέρουσες... και ίσως να έχετε ζήσει... ή ακούσει και από άλλους...
Θα αρχίσω όμως πρώτα από το παράδοξο των κινητών τηλεφώνων... μιας και διάβασα για το περίεργο μήνυμα που έλαβε η Αντωνία...
Σε μένα έχουν συμβεί τα εξής περιστατικά... Το πρώτο πριν κανένα χρόνο... τα άλλα φέτος...και πάντα με το ίδιο πρόσωπο... τη Θεία μου και Νονά μου... αλλά με διαφορετικά κινητά τηλέφωνα... δικά της...
Το ιστορικό έχει ως εξής...: Ένα απόγευμα την κάλεσα... κι ενώ εκείνη δεν άκουσε να χτυπά... ούτε εγώ να καλεί... εκείνο άνοιξε... κι εγώ άρχισα να ακούω τις συνομιλίες που είχε με τις φίλες της... στην καφετέρια... Νομίζοντας ότι καθυστερούσε να μου απαντήσει... άρχισα να φωνάζω... θεία... θεία...πολλές φορές... Τελικά με άκουσε... αλλά απορριμμένη ... μου είπε... «πώς είναι δυνατόν να ανοίξει το τηλέφωνο... εγώ δεν άνοιξα το καπάκι... ούτε πάτησα το κουμπί... άκουσα μόνο τη φωνή σου που με φώναζες... , μυστήρια πράγματα... πώς έγινε αυτό...» συνέχιζε να μονολογεί... μέχρι να μου εξηγήσει ότι το κινητό της... έχει καπάκι σκληρό... ότι δεν χτύπησε... και άνοιξε από μόνο του...
Αυτό όμως το φαινόμενο δεν σταμάτησε... αλλά άλλαξε... και μάλιστα χειροτέρεψε...!!! Έχει γίνει επανειλημμένως... (περίπου 4 με 5 φορές). Δηλαδή... με καλούν τα κινητά της... και λέω κινητά γιατί το φαινόμενο έχει εκδηλωθεί από διαφορετικές συσκευές... κινητών της...!??? προς το σταθερό μου και στο κινητό μου... και μάλιστα... χωρίς δική της ενέργεια... Από μόνα τους... Απίστευτο? Κι όμως αληθινό! Για αυτά τα περιστατικά αυτά υπάρχουν και μάρτυρες...
Θα χαρώ να μου πείτε τη γνώμη σας κι αν έχετε ακούσει ή έχετε μια ανάλογη προσωπική εμπειρία... γι’ αυτό το θέμα...
Αυτά ως αρχή... Ευχαριστώ που με διαβάσατε... Χάρηκα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-05, 01:32
sakis Ο χρήστης sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Να στείλω και εγώ το πρώτο μου μήνυμα...

έχει συμβεί και σε εμένα αυτό με το κινητό πρίν περίπου 4 χρόνια, αλλά λιιγο διαφορετικά. Ήμουν με την παρέα μου σε ένα αυτοκίνητο και με πήγαιναν προς το σπίτι, λέγαμε τις γνωστές χαζομάρες που λέμε συνήθως και σε κάποια φάση ακούω το κινητό να χτυπάει και ήταν ένας φίλος μου και μου είπε ότι μόλις πήρε το νούμερο μου, χωρίς αυτό να καλέσει, άνοιξε η γραμμή και άκουσε τι λέγαμε (μου είπε και τι ακριβώς και του το επιβεβαίωσα) και μετά από 20 δευτερόλεπτα χτύπησε και απάντησα και μου είπε για το συμβάν! Απλά η διαφορά με σε σχέση με το δικό σου περιστατικό είναι ότι μετά από κάποια στιγμή, χτύπησε και απάντησα (στο ήδη ανοιχτό κινητό!!!).

Εμένα βασικά αυτό που με άγχωσε τότε ήταν ότι εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ότι κάλλιστα οι εταιρίες κινητής θα μπορούν να χρησιμοποιούν τις συκευές σαν κοριούς και να ακούνε ανά πάσα στιγμή τι λέμε, χωρίς καν να χτυπήσει η να ανοίξει το κινητό!!!

Μήπως ήταν τις TIM;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-05, 02:19
Owlish Ο χρήστης Owlish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

3 στις 3 λοιπον απαντήσεις από νέους χρήστες, και πρώτα post....
Λοιπόν, το θέμα αυτό είχε ανοιχτεί σαν σα συζήτηση και χωρίς να έχει συμβεί σε κανέναν προσωπικά. Για το κατα ποιός είναι ο καλύτερος πομπός - "κοριός" και πώς μπορεί να μας παρακολουθήσει κάποιος χωρίς να το γνωρίζουμε...
Τελικά η κατάληξη ήταν τα κινητά... Αφού έχουν αυτή την δυνατότητα και μπορεί να πραγματοποιηθεί από τις εταιρίες ΤΙΜ κλπ και όχι μόνο το μόνο που χρειάζεται είναι ο κατάληλος εξοπλησμός ο οποίος δεν ξεπερνά σε κόστος τα 400euro...

Για τα πρακτικά, στην συζητηση συμμετείχαν:
2 φοιτητές πληροφορικής (ένας εκ των οποίων κι εγώ )
3 φοιτητές ηλεκτρονικής
1 φοιτητής ηλεκτρολογίας...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-05, 05:46
sakis Ο χρήστης sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Δηλαδή μείνατε στη συζήτηση; Και πως ξέρεις εφόσον δεν το έχεις δοκιμάσει στην πράξη ότι ο εξοπλισμός κοστίζει 400€; Ποιό είναι αυτό το "bug" που δίνει την δυνατότητα σε κάποιον να ακούει από το κινητό κάποιου άλλου;

Ούτε το ανακριτικό να ήμουν!


Υ.Γ. Άσχετο αλλά και εγώ Πληροφορική είμαι... από τους "χαλαρούς" φοιτητές!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-05, 09:23
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Λοιπόν θα σας απαντήσω εγώ!Δεν γίνεται!Αν ήταν έτσι φίλοι μου Δεν θα γινονταν εγκλήματα και τρομοκρατικές ενέργειες.Τα μόνα που δινάται να πραγματοποιηθούν είναι:

1.Να εντοπίσουν που περίπου είσαι λόγω κεραιας!.
2. Να εγγραφεί η συνομιλία.

Για να γίνουν όμως και τα 2 πρέπει να υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση.
Γι αυτό χαλαρώστε.

Για τον εξοπλισμό που αναφέρει ο φίλος μάλλον εννοειται την αμφίδρομη επικοινωνία 2 συσκευών χωρίς τη χρήση του εκάστοτε δικτύου.
Αυτος ο εξοπλισμός διαφέρει πολύ με αυτό που αναφέρεις ότι μπορεί να κάνει και μπορείς να τα βρείς με πολύ λιγότερα χρήματα!!!!
Και μια ερώτηση για την παρέα των φοιτητών!!!!

Γιατί πρέπει να κλείνουμε τα κινητά τηλέφωνα όταν βρισκόμαστε στο χώρο εντος βενζινάδικου?!?!?!!!?!
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-05, 14:49
Το avatar του χρήστη keith-x
keith-x Ο χρήστης keith-x δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2005
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΙΑ
Μηνύματα: 76
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βελλερεφόντης
Λοιπόν θα σας απαντήσω εγώ!Δεν γίνεται!Αν ήταν έτσι φίλοι μου Δεν θα γινονταν εγκλήματα και τρομοκρατικές ενέργειες.Τα μόνα που δινάται να πραγματοποιηθούν είναι:

1.Να εντοπίσουν που περίπου είσαι λόγω κεραιας!.
2. Να εγγραφεί η συνομιλία.

Για να γίνουν όμως και τα 2 πρέπει να υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση.
Γι αυτό χαλαρώστε.

Για τον εξοπλισμό που αναφέρει ο φίλος μάλλον εννοειται την αμφίδρομη επικοινωνία 2 συσκευών χωρίς τη χρήση του εκάστοτε δικτύου.
Αυτος ο εξοπλισμός διαφέρει πολύ με αυτό που αναφέρεις ότι μπορεί να κάνει και μπορείς να τα βρείς με πολύ λιγότερα χρήματα!!!!
Και μια ερώτηση για την παρέα των φοιτητών!!!!



Γιατί πρέπει να κλείνουμε τα κινητά τηλέφωνα όταν βρισκόμαστε στο χώρο εντος βενζινάδικου?!?!?!!!?!



Και όμως …γίνετε..!!
Λοιπόν εγώ είμαι ηλεκτρονικός αλλά δεν έχω ασχοληθεί με την κινητή τηλεφωνία γιατί η ειδικότητα μου είναι άλλη .
Στα εργαστήρια που κάναμε μάθημα (πάνε πολλά χρόνια) μια μέρα κάναμε το εξής πείραμα πιο πολύ για πλάκα και όχι για βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.
Μας παρακίνησε ένας συμφοιτητής που είχε παρατηρήσει περίεργη συμπεριφορά του κινητού του.
Το κινητό του ήταν ένα παλιό ericsson (παντόφλα).
Με κάλεσε από το κινητό του μέσα στα εργαστήρια και καθώς μιλάγαμε αυτός πιέζοντας το κουμπί της απενεργοποίησης έσβησε το κινητό του ……… off ,νεκρό ….
Και όμως συνεχήσαμε να μιλάμε κανονικά σαν να μην το είχε σβήσει ποτέ ,σαν να ήταν ανοιχτό!!!! Τρελαθήκαμε όλοι …Μόνο όταν εγώ του το έκλεισα σταμάτησε το περίεργο φαινόμενο. Το ίδιο πράγμα το δοκιμάσαμε 3 φορές τις 2 έγινε ακριβώς το ίδιο καλώντας και αλλά κινητά !Δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε πως γίνετε αυτό αλλά σίγουρα δεν ήταν ανωμαλία η βλάβη .Εγώ πιστεύω ότι ενεργοποίηση ενός
κινητού από απόσταση μπορεί να γίνει, υπάρχουν τρόποι και μηχανήματα!!
__________________
!!ΣΤΗ ΚΟΡΕΑ ΒΡΕΧΕΙ!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-05, 16:21
sakis Ο χρήστης sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βελλερεφόντης
Λοιπόν θα σας απαντήσω εγώ!Δεν γίνεται!Αν ήταν έτσι φίλοι μου Δεν θα γινονταν εγκλήματα και τρομοκρατικές ενέργειες.Τα μόνα που δινάται να πραγματοποιηθούν είναι:

1.Να εντοπίσουν που περίπου είσαι λόγω κεραιας!.
2. Να εγγραφεί η συνομιλία.

Για να γίνουν όμως και τα 2 πρέπει να υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση.
Γι αυτό χαλαρώστε.

Για τον εξοπλισμό που αναφέρει ο φίλος μάλλον εννοειται την αμφίδρομη επικοινωνία 2 συσκευών χωρίς τη χρήση του εκάστοτε δικτύου.
Αυτος ο εξοπλισμός διαφέρει πολύ με αυτό που αναφέρεις ότι μπορεί να κάνει και μπορείς να τα βρείς με πολύ λιγότερα χρήματα!!!!
Και μια ερώτηση για την παρέα των φοιτητών!!!!

Γιατί πρέπει να κλείνουμε τα κινητά τηλέφωνα όταν βρισκόμαστε στο χώρο εντος βενζινάδικου?!?!?!!!?!
Δηλαδή πως ο φίλος μου που μου τηλεφώνησε, μου είπε ότι άνοιξε η γραμμή χωρίς να χτυπήσει το κινητό και άκουγε τι λέγαμε μέσα στο αυτοκίνητο;;; Δηλαδή πιό πιθανό είναι να είχε τηλεπάθεια και να το έκανε η να υπήρχε μια "βλάβη" και να συνέβη το περιστατικό;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-05, 17:00
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Προς Keith-x

Αχ πόσα χρόνια με πας πίσω....
Λοιπόν φίλτατε σε αυτή την παρτίδα κινητών ericsson υπήρχε ένας κωδικός με τον οποίο απενεργοποιούσε όλες τις εμφανής λειτουργίες του κινητού(οθόνη, led).η συσκευή λειτουργούσε κανονικά.Αυτό άλλωστε μπορείς να το τσεκάρεις από τον λογαριασμό μετά......Έτσι και ένας φίλος τότε μου είπε ότι χακεψε το κινητό του και έπαιρνε την καλή του στο Λονδίνο που σπούδαζε με τις ώρες.Όταν ήρθε ο λογ/μος 470.000 χιλιάδες το πέταξε......

κανείς δεν είπε ότι δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί το κίνητό από μακριά
Ίσα ίσα που η χρήση του τηλεφωνητή εδώ και πολλά χρόνια το αποδεικνύει.Δεν χρείαζονται ούτε ειδικές γνώσεις ούτε εξαρτήματα.

Υπάρχει software και hardware που το χρησιμοποιούν για τα '' έξυπνα σπίτια" που θα τρελαθείς.

Προσωπικά επειδή είμαι gadgetακιας με ένα sms ανοίγω θερμοσίφωνο και φώτα στο σπίτι.

Αυτό που λέω είναι ότι δεν σε παρακολουθεί κανένας (εκτός και αν πρέπει...)και δεν υπάρχει τίποτα μεταφυσικο σε αυτά που αναφέρετε.

Προς σακη

Δεν ξέρω αν ο φίλος σου είναι τηλεπαθητικός αλλά μια πιο λιγότερο μεταφυσική απάντηση είναι να έχεις επιλέξει στο κινητό σου "απάντηση με όλα τα πλήκτρα" και να το είχες σε μέρος {κωλότσεπη κ.α) που πιεζόταν γενικά και ώς δια μαγείας να άνοιξε......
Κια για να σε προλάβω ότι δεν πιεζόταν μπορεί το κινητό σου να έχει πιάσει μάκα (γύρω από τα πλήκτρα) από το πολύ καιρό που το έχεις και ΄πάλι ως δια μαγείας '

βουαλά..............
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βελλερεφόντης : 11-12-05 στις 17:09
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-05, 18:31
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το κινητό μπορεί να ανοίξει από μακριά.
Από το κινητό μπορούν να σου κάνουν υποκλοπή την ώρα που μιλάς. (συγκεκριμένα ξέρω κάποιον που δούλευε στο ΟΤΕ και που εκεί απαγορευόταν εκείνη την εποχή να μπαίνουν στις γραμμές και το έκανε πολύ συχνά)
Από το κινητό μπορούν να κάνουν υποκλοπή αυτών που λές ακόμα και αν δεν μιλάς στο κινητό.
Από το κινητό μπορούν να κάνουν υποκλοπή αυτών που λές ακόμα και αν έχεις κλειστό το κινητό.
Αυτά είναι απλά πράγματα που μαθαίνουν όσοι μπουν στο στρατό στο τμήμα ηλεκτρονικού πολέμου αλλά και κάποιοι απλοί διαβιβαστές…
Τώρα το αν κάποιος σε παρακολουθεί και το πόσο εύκολα μπορεί να το κάνει είναι άλλο θέμα.
Το αν χρειάζεται εισαγγελική ή οποιαδήποτε άλλη απόφαση για να σε παρακολουθήσουν είναι άλλο θέμα.
Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα στο forum το 197… κάτι, ένας γνωστός μου αξιωματικός της αεροπορίας πήγε για εκπαίδευση στις Η.Π.Α. όπου διαπίστωσε ότι εκείνη την εποχή οι Αμερικανοί έλεγχαν όλα τα τηλ των Η.Π.Α. και κατέγραφαν τις συνομιλίες. Φανταστείτε τώρα τι γίνεται…
Συμφωνώ ότι όλα αυτά είναι τυχαία. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνουν.
Αυτό δεν σημαίνει ότι αν θέλουν δεν μπορούν.
Αυτό δεν σημαίνει ότι αν θέλουν και αν ποτέ παραστεί η ανάγκη δεν θα ξέρουν ποιοι έχουν γράψει την παραμικρή λέξη σ’ αυτό το forum.
Όπως μου είπε κάποιος γνωστός μου, πρόσεξε τι γράφεις γιατί θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-05, 19:23
Το avatar του χρήστη keith-x
keith-x Ο χρήστης keith-x δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2005
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΙΑ
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βελλερεφόντης
Προς Keith-x

Αχ πόσα χρόνια με πας πίσω....
Λοιπόν φίλτατε σε αυτή την παρτίδα κινητών ericsson υπήρχε ένας κωδικός με τον οποίο απενεργοποιούσε όλες τις εμφανής λειτουργίες του κινητού(οθόνη, led).η συσκευή λειτουργούσε κανονικά.Αυτό άλλωστε μπορείς να το τσεκάρεις από τον λογαριασμό μετά......Έτσι και ένας φίλος τότε μου είπε ότι χακεψε το κινητό του και έπαιρνε την καλή του στο Λονδίνο που σπούδαζε με τις ώρες.Όταν ήρθε ο λογ/μος 470.000 χιλιάδες το πέταξε......

κανείς δεν είπε ότι δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί το κίνητό από μακριά
Ίσα ίσα που η χρήση του τηλεφωνητή εδώ και πολλά χρόνια το αποδεικνύει.Δεν χρείαζονται ούτε ειδικές γνώσεις ούτε εξαρτήματα.

Υπάρχει software και hardware που το χρησιμοποιούν για τα '' έξυπνα σπίτια" που θα τρελαθείς.

Προσωπικά επειδή είμαι gadgetακιας με ένα sms ανοίγω θερμοσίφωνο και φώτα στο σπίτι.

Αυτό που λέω είναι ότι δεν σε παρακολουθεί κανένας (εκτός και αν πρέπει...)και δεν υπάρχει τίποτα μεταφυσικο σε αυτά που αναφέρετε.

Προς σακη

Δεν ξέρω αν ο φίλος σου είναι τηλεπαθητικός αλλά μια πιο λιγότερο μεταφυσική απάντηση είναι να έχεις επιλέξει στο κινητό σου "απάντηση με όλα τα πλήκτρα" και να το είχες σε μέρος {κωλότσεπη κ.α) που πιεζόταν γενικά και ώς δια μαγείας να άνοιξε......
Κια για να σε προλάβω ότι δεν πιεζόταν μπορεί το κινητό σου να έχει πιάσει μάκα (γύρω από τα πλήκτρα) από το πολύ καιρό που το έχεις και ΄πάλι ως δια μαγείας '

βουαλά..............
Γνωρίζω ότι διάφορα κινητά ειδικά μερικές παλιές παρτίδες nokia ,ericsson κτλ. μπορείς να τα κάνείς να φτιάχνουν και καφέ! Αλλά στην περίπτωση που ανέφερα από την στιγμή που η γραμμή έκλεισε το κινητό ήταν σαν είναι κανονικά κλειστό χωρίς να συμπεριφέρεται σαν κοριός!
Η ουσία είναι ότι αυτό (η παρακολούθηση κινητών γενικά) τώρα γίνετε με βάση νομοθεσίας .
__________________
!!ΣΤΗ ΚΟΡΕΑ ΒΡΕΧΕΙ!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.