Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-11-07, 13:51
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
αγαπητέ open mind...

έχεις ακούσει ποτέ για την δύναμη που έχει ο λόγος?

δεν χρειάζεται μια κατάρα ή μια ευχή (με ιδιαίτερο τρόπο π.χ. "εύχομαι"...)απλά πράγματα... πάρε παραδείγματα απο την καθημερινότητά μας...."καλημέρα, καλό βράδυ, να πας στο καλό..."και πάρα πολλά που θα χρειαζόμουν αρκετή ώρα για να γράφω.

απο τις ιστορίες ανθρώπων που έχω ακούσει και μετά μόνη μου επαληθεύσει,τις περισσότερες φορες η κατάρα έχω διαπιστώσει ότι "πιάνει".

όσο για την αυθυποβολή (επειδή αυτό το κομμάτι θέλω να το ψάξω) τί γίνεται όταν το άτομο δεν έχει ακούσει την κατάρα που του έχουν "δώσει" (έχω τέτοιο παράδειγμα) και η κατάρα πιάνει?

η αρνητική ενέργεια σαφώς και παίζει ρόλο....

απλά εφόσον δεχόμαστε την κατάρα, η ερώτηση μου τίθεται στις ζωές των ανθρώπων που όταν ενωθούν επηρεάζονται, απο το άτομο που "κουβαλάει" κάποια κατάρα.
Αν έχεις ακούσει τα παραπάνω θα πρέπει να ξέρεις ότι σε περίπτωση που παρεμβαίνεις για να προκαλέσεις κακό, το κακό επιστρέφει τριπλάσιο σε σένα με κάποιον τρόπο.
Και για να σε προλάβω, ο κανόνας είναι "ερμετικός" και όχι της wicca. (με λίγα λόγια είναι προγετέστερος κατά πολύ της wicca)

Οι ινδοί το ονομάζουν καρμα αλλα προφανώς είναι κάποιο είδος ισορροπίας που υπάρχει στο σύμπαν. Μπορείς να το πείς θεό μπορείς να το πείς καρμα, η ουσία είναι ότι από την αρχαιότητα ακόμη υπάρχουν προειδοποιήσεις για την χρήση μιας κατάρας ή ενός ξορκιού.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-11-07, 14:09
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι ινδοί το ονομάζουν καρμα αλλα προφανώς είναι κάποιο είδος ισορροπίας που υπάρχει στο σύμπαν. Μπορείς να το πείς θεό μπορείς να το πείς καρμα, η ουσία είναι ότι από την αρχαιότητα ακόμη υπάρχουν προειδοποιήσεις για την χρήση μιας κατάρας ή ενός ξορκιού
.

προειδοποιήσεις? τί είδους?

εγώ αυτό που γνωρίζω είναι οτι για να δώσεις σε κάποιον "ενεργειακή βοήθεια" να τον βοηθήσεις δηλαδή σε κάτι πρέπει πρώτα να πάρεις την άδειά του, πρέπει να είναι σύμφωνος και ο ίδιος δηλαδή...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-07, 14:26
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
προειδοποιήσεις? τί είδους?
Η πιο γνωστή είναι η αρχή του Clavicula solomonis η γνωστή μας και ως σολομωνική. Όποιος το έχει στα χέρια του καταλαβαίνει τι εννοώ.

Η κατάρα εντάσεται στα πλαίσια της μαγείας που μπορεί να ασκηθεί με τις λέξεις. Ας θυμηθούμε πως αρχίζει το κατα Ιωάννη ευαγγέλιο : Εν αρχή ην ο Λόγος και ο Λόγος ήν προς τον Θεόν και Θεός ήν ο Λόγος.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-11-07, 14:56
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η πιο γνωστή είναι η αρχή του Clavicula solomonis η γνωστή μας και ως σολομωνική. Όποιος το έχει στα χέρια του καταλαβαίνει τι εννοώ
κοίτα να δείς!!!
για τη σολομωνική επειδή ένας φίλος που είχε το "βιβλίο" μου περιέγραψε μια επίκληση που είχε κάνει με την παρέα του και δεν τον πολυ-πίστεψα...(ο ουρανός συγκέντρωσε σύννεφα κ.τ.λ.) θεώρησα οτι είναι μια βλακεία ένα παραμύθι...αλλά μάλλον δεν είναι έτσι....

οπότε όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε είτε κάποιο ξόρκι είτε μαγεία γενικότερα, πρέπει πρώτα να είμαστε ενημερωμένοι απο πρίν για τις όποιες επιπτώσεις που μπορεί να υπάρξουν όταν κάνουμε χρήση αυτών...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-08, 16:55
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Μια καταρα ενεργει οταν επιτευχθουν οι καταλληλες συνθηκες που ηδη εχουν ειπωθει μεσα πχ..κουμπαρος να γενείς και επομενη μερα να μη δεις κτλ....φυσικα οταν οι καταρες ξεφευγουν απο τα ορια του ενος στοχου (πχ...μια γιαγια να καταραστει μια αλλη να μη γεννηθουν ποτε εγγονια γερα)τοτε λειτουργει το ιδιο αποτελεσματικα στους 3ους οταν επιτευχθουν παλι οι συνθηκες (εγκυμοσυνη)....Φυσικα υπαρχουν και οι συνεπειες απο καταρα....αναλογα παντα τη δυναμη της καταρας.....
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-02-08, 16:49
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μια καταρα ενεργει οταν επιτευχθουν οι καταλληλες συνθηκες που ηδη εχουν ειπωθει μεσα πχ..κουμπαρος να γενείς και επομενη μερα να μη δεις κτλ....φυσικα οταν οι καταρες ξεφευγουν απο τα ορια του ενος στοχου (πχ...μια γιαγια να καταραστει μια αλλη να μη γεννηθουν ποτε εγγονια γερα)τοτε λειτουργει το ιδιο αποτελεσματικα στους 3ους οταν επιτευχθουν παλι οι συνθηκες (εγκυμοσυνη)....Φυσικα υπαρχουν και οι συνεπειες απο καταρα....αναλογα παντα τη δυναμη της καταρας.....
πολυ ενδιαφερον εχουν οι πληροφοριες...

θα πρεπει να υπαρχει κατι σαν προστασια ομως ετσι δεν ειναι?


Παράθεση:
Η κοπέλα είναι 19 χρονών με το ίδιο χόμπυ μέχρι τα 64 είναι σίγουρο ότι δεν θα έχει δόντια,εδώ άλλοι δεν έχουν στα 40.
Δέν πιστεύω να έχει να κάνει με το όλο θέμα αυτό που λές,είναι καθαρά γεράματα.
εχω αντιθετη αποψη με το παραπανω που λες και φυσικα δεν ειναι μονο τα δοντια που δεν υπαρχουν πλεον... αλλα και ολη η πορεια της μεχρι τωρα ζωης της.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-02-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI

θα πρεπει να υπαρχει κατι σαν προστασια ομως ετσι δεν ειναι?
Και φυσικα υπαρχει προστασια.....η Αντι-καταρα οπως λεει η γιαγια μου....Προσωπικα εμαθα απο την γιαγια μου οτι για να λυσεις μια καταρα θα πρεπει να μαθεις η καταρα τι περιειχε, για πιο λογο εγινε και τι ηθελε να πετυχει αυτος που την εκανε....οταν μαθεις θα μπορεσεις να σκαρφιστεις μια Αντικαταρα....αλλα για να μη σε πιανουν οι καταρες οι προπαππουδες μου και οι παππουδες μου χρησιμοποιουσαν καποια φυλαχτα που τα εφτιαχναν οι ιδιοι......
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-02-08, 15:24
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
αλλα για να μη σε πιανουν οι καταρες οι προπαππουδες μου και οι παππουδες μου χρησιμοποιουσαν καποια φυλαχτα που τα εφτιαχναν οι ιδιοι......
εχουν πολυ ενδιαφερον τα παραπανω...
οπως και το να μπορεις να φτιαχνεις φυλαχτα...
μου εχουν δωσει ενα τετοιο αλλα φτιαγμενο απο "απλα" υλικα (ψωμι σκορδο και αλατι) δεν ξερω αν δουλευει αλλα η γιαγια που μου το εκανε με αγαπαει πολυ οποτε νομιζω θα εχει λιγη "δυναμη"
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-08, 04:52
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Γνωρίζουμε ότι ο εγκέφαλος αλλά και η ψυχή μας διαθέτουν δυνάμεις που υπερβαίνουν την ύλη. Πιθανόν λοιπόν η κατάρα να είναι η χρήση μίας φυσικής δυνάμες για κακό σκοπό, ακριβώς όπως και η φωτιά. Μπορείς να μαγειρέψεις, αλλά και να καταστρέψεις. Επειδή όμως ο Θεός αλλά και η φύση έχουν δικαιοσύνη, πιστεύω ότι η χρήση ανωτέρων δυνάμεων για κακό σκοπό,αποτελεί ύβρι. Έπειτα ακολουθεί η νέμεσις, λόγος για τον οποίο πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στον τρόπο που χρησιμοποιούμε αυτές τις δυνάμεις.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-08, 11:26
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Δεν αντιλεγω Λυκαιε...οντως ο ανθρωπινος νους μπορει να καταστρεψει ή να δημιουργησει οτιδηποτε...αλλα ακομα και χωρις να το θες μπορεις να ξεστομισεις καταρες που εκεινη τη στιγμη να μη το καταλαβαινεις...η καταρες περνουν δυναμη μεσα απο τα αρνητικα συναισθηματα που εχεις εκεινη τη στιγμη....παλιοτερα η χρηση της καταρας ηταν ενα συνηθες φαινομενο....απλα γιατι ηθελαν και τις ελεγαν....τωρα πιο πολυ λεγονται λογω της ψυχολογικης καταστασης
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.