Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-07-15, 20:18
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν υπήρχαν θαύματα (όπως αυτό με τον άπλυτο μοναχό που ευωδίαζε και ΠΑΡΑ πολλά άλλα που έχω ακούσει από έμπιστα άτομα), θα είμουν άθεος.

Λες ότι για να λύσουμε ένα μυστήριο δεν πρέπει να υοθετήσουμε ένα άλλο μυστήριο. Όμως, αν συμβαίνει ένα γεγονός που η πιθανότητα να συμβεί είναι μηδέν (π.χ. αυτό με το μοναχό), είναι βέβαιο ότι η φύση μόνη της δεν μπορεί να το κάνει. Επομένως, μία δύναμη το προκάλεσε.
Κι εδώ ακόμα ενεργείς με την υπόθεση ότι ο μοναχός όντως ήταν χρόνια άπλυτος και όντως ευωδίαζε, ενώ δεν έχεις κανένα δυνατό στοιχείο ότι αυτή η ιστορία όντως έγινε. Για την ορθότητα της εξέλιξης των ειδών πείστηκες μετά από αξιολόγηση των στοιχείων ή σου είπαν οι κοντινοί σου συγγενείς ότι ισχύει; Γιατί δεν κρίνεις με την ίδια αυστηρότητα την εγκυρότητα των θαυμάτων; Δεν αρκεί ο αναμεταδότης να είναι έμπιστος, πρέπει και οι δικές του πηγές να είναι αξιόπιστες. Γενικά, όπου ακούω «μου είπε ένας που του το είπαν για κάποιον που έκανε κάτι κάποτε» κρατάω μικρό καλάθι. Αναρωτιέμαι αν ξέρουν να σου πουν συγκεκριμένα ποιος μοναχός ήταν και πότε και πού τον είδαν, και αν υπάρχει τρόπος να πάει κάποιος να διασταυρώσει τις πληροφορίες (ή έχει πεθάνει πια ξέρω γω). Μέχρι τότε, μάλλον κάνεις λάθος να δίνεις το βάρος που δίνεις στα θαύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-15, 20:25
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εδώ ακόμα ενεργείς με την υπόθεση ότι ο μοναχός όντως ήταν χρόνια άπλυτος και όντως ευωδίαζε, ενώ δεν έχεις κανένα δυνατό στοιχείο ότι αυτή η ιστορία όντως έγινε. Για την ορθότητα της εξέλιξης των ειδών πείστηκες μετά από αξιολόγηση των στοιχείων ή σου είπαν οι κοντινοί σου συγγενείς ότι ισχύει; Γιατί δεν κρίνεις με την ίδια αυστηρότητα την εγκυρότητα των θαυμάτων; Δεν αρκεί ο αναμεταδότης να είναι έμπιστος, πρέπει και οι δικές του πηγές να είναι αξιόπιστες. Γενικά, όπου ακούω «μου είπε ένας που του το είπαν για κάποιον που έκανε κάτι κάποτε» κρατάω μικρό καλάθι. Αναρωτιέμαι αν ξέρουν να σου πουν συγκεκριμένα ποιος μοναχός ήταν και πότε και πού τον είδαν, και αν υπάρχει τρόπος να πάει κάποιος να διασταυρώσει τις πληροφορίες (ή έχει πεθάνει πια ξέρω γω). Μέχρι τότε, μάλλον κάνεις λάθος να δίνεις το βάρος που δίνεις στα θαύματα.
Μα αυτό με το μοναχό δεν υπάρχει περίπτωση να μην έγινε. Ο συγγενής μου τον είχε μυρίσει ο ίδιος και ευωδίαζε και έντονα κιόλας. Σίγουρα δεν το είπε για να με μεταπείσει (είναι πολύ θρησκευόμενος), διότι ξέρει τί πιστεύω για τα θαύματα. Ο ίδιος είναι πολύ έντιμος και δεν υπήρχει περίπτωση να το είπε για να τρολάρει. Αλλά έχω ακούσει και πολλά, πάρα πολλά άλλα από άτομα που τα διηγούνται σε βίντεο και αποκλείεται όλοι αυτοί να είναι απατεώνες. Και εκτός από τα θαύματα, είναι και ο πνευματισμός, τα πνεύματα, η μαγεία και όλα αυτά και δεν μπορεί να είναι παραμύθια. Δεν είμαι ευκολόπιστος, ακόμη τα αμφισβητώ αλλά αποκλείεται όλα να είναι αυθυποβολές και συμπτώσεις. Οπότε κάτι πρέπει να τα κάνει. Αυτό το κάτι προσπαθώ να ερμηνεύσω..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-15, 20:27
Μελωδιαννα Ο χρήστης Μελωδιαννα δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-07-2015
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από σατανιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πουλάω-αγοράζω.

Χα-χο-χα. Γράψε μας κι άλλα...σιγά σιγά θα καταληξεις εκεί που θες.

Σοπααα... Τελικά ούτε ο διπλός δεν σε θελει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-07-15, 20:32
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κατά φαντασίαν κομοδίνο Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοπααα... Τελικά ούτε ο διπλός δεν σε θελει
Παρατηρώ επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση (γραπτής) διατύπωσης.

Λάθος μόλις σε μία σειρά, μήπως κάνεις γραπτά λάθη όταν τσαντίζεσαι;

στο θέμα σου δεν πάω όμως όπως σου είπα, ωραία παίξαμε και σήμερα, τα λέμε.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 23-07-15 στις 20:41
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-07-15, 20:35
Μελωδιαννα Ο χρήστης Μελωδιαννα δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-07-2015
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από προβληματικό Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρω επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση (γραπτής) διατύπωσης.

Λάθος μόλις σε μία σειρά, μήπως κάνεις γραπτά λάθη όταν τσαντίζεσαι;

στο θέμα σου δεν πάω όμως όπως σου είπα, ωραία παίξαμε και σήμερα, τα λέμε.

Το ότι το έχεις το πρόβλημα το ήξερα το ότι είναι μεγάλο όμως δεν το είχα λάβει υπόψη μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μελωδιαννα : 23-07-15 στις 20:36
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-07-15, 20:44
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εκτός από τα θαύματα, είναι και ο πνευματισμός, τα πνεύματα, η μαγεία και όλα αυτά και δεν μπορεί να είναι παραμύθια. Δεν είμαι ευκολόπιστος, ακόμη τα αμφισβητώ αλλά αποκλείεται όλα να είναι αυθυποβολές και συμπτώσεις. Οπότε κάτι πρέπει να τα κάνει. Αυτό το κάτι προσπαθώ να ερμηνεύσω..
Το 100% των πραγμάτων που γνωρίζουμε και εξηγούμε σήμερα με εύλογη βεβαιότητα ήταν κάποτε ανεξήγητα. Σκέψου για ένα λεπτό μερικά παραδείγματα σημερινής τεχνολογίας πόσο μαγικά θα έμοιαζαν ούτε 100 χρόνια πριν. Όλα δείχνουν ότι η σημερινή ανεξήγητη μαγεία θα είναι η αυριανή τεχνολογία. Και φυσικά όσο εξαπλώνεται η σφαίρα της γνώσης, τόσο θα γεννιούνται καινούρια ερωτήματα, και οι οπισθοδρομικοί θα γεμίζουν τις τρύπες με τα παραμύθια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-07-15, 09:02
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 100% των πραγμάτων που γνωρίζουμε και εξηγούμε σήμερα με εύλογη βεβαιότητα ήταν κάποτε ανεξήγητα. Σκέψου για ένα λεπτό μερικά παραδείγματα σημερινής τεχνολογίας πόσο μαγικά θα έμοιαζαν ούτε 100 χρόνια πριν. Όλα δείχνουν ότι η σημερινή ανεξήγητη μαγεία θα είναι η αυριανή τεχνολογία. Και φυσικά όσο εξαπλώνεται η σφαίρα της γνώσης, τόσο θα γεννιούνται καινούρια ερωτήματα, και οι οπισθοδρομικοί θα γεμίζουν τις τρύπες με τα παραμύθια τους.
Καλά όλα αυτά. Άλλο όμως τα φυσικά φαινόμενα που είναι επαναλήψιμα, και άλλο τα μεταφυσικά φαινόμενα που πάνε ενάντια στους νόμους της φύσης. Τεσπα εσύ είσαι άθεος; Δεν πιστεύεις σε θαύματα και σε μεταφυσικά;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-07-15, 10:15
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητά μέλη,
ονομάζομαι Μάνος και είμαι στα 18 μου. Πριν 2 χρόνια από Χριστιανός έγινα άθρησκος, αλλά ακόμη δεν μπορώ να δώσω μία πειστική εξήγηση στα θαύματα. Έτσι απευθύνομαι σε εσάς, καθώς σας θεωρώ τους πλέον αρμόδιους. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Κατά τη γνώμη σας, υπάρχει θεός που κάνει θαύματα ή όλα τα θαύματα είναι ανεξήγητα φαινόμενα; Για παράδειγμα, στενός μου συγγενής είχε δει γέροντα (ορθόδοξο), άπλυτο αν θυμάμαι καλά για 60 χρόνια (!), είχαν λιγδιάσει και τα γένια του κτλ και παρ' όλα αυτά ευωδίαζε έντονα!

2) Υπάρχει ένας θεός, πολλοί θεοί, ή θεός με πολλά πρόσωπα-θεούς (εννοώ ένας θεός που να παίρνει διάφορες μορφές);

3) Κατά τη γνώμη σας, ο Χριστιανικός Θεός υπάρχει;

4) Πιστεύετε ότι γίνονται θαύματα σε όλες τις θρησκείες, αλλά ο Θεός (αν υπάρχει) δεν σχετίζεται με καμία;

5) Αν ισχύει το 4), είναι γνωστό ότι ο Χριστιανισμός και το Ισλαμ έχουν κάνει φοβερά και τρομερά εγκλήματα (π.χ. Μεσαίωνας). Πώς ένας πανάγαθος Θεός θα έκανε θαύματα σε τέτοιες θρησκείες;

6) κατά τη γνώμη σας, το σύμπαν είναι εξαρτημένο από το Θεό; Θέλω να πω, αν (λέμε τώρα) πάψει να υπάρχει, θα καταρρεύσει το σύμπαν;

7) έχουμε ελεύθερη βούληση ή ο Θεός επεμβαίνει στη ζωή μας χωρίς να το θέλουμε; Αυτό το "Πρώτα ο Θεός" των Χριστιανών, πιστεύετε δηλαδή ότι ισχύει;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! Περιμένω να ακούσω πολλές γνώμες, καθώς αυτό το θέμα μου έχει ψιλογίνει εμμονή..
1. Ναι (αυτό δεν σημαίνει πως η περίπτωση του άπλυτου γέροντα δεν μπορεί να έχει φυσική εξήγηση)
2. Εξαρτάται τι εννοείς λέγοντας "θεός" (ακόμα και στη Βίβλο λέει ότι "υπάρχουν πολλοί θεοί" αλλά είναι φανερό ότι για τη Βίβλο ένας είναι ο Θεός)
3. Ναι
4. Δεν είναι άρρηκτο μέρος της θρησκείας τα θαύματα - απλά είναι μια δυνατότητα.
5. Τα εγκλήματα κάποιων 1000 χρόνια (ή και 300) μετά τον Ιησού Χριστό "στο όνομα της θρησκεία" σίγουρα δεν είναι ευθύνη του Ιησού.
6. Το σύμπαν είναι εξαρτώμενο από το Θεό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να "πάψει να υπάρχει" - το σύμπαν μπορεί να καταρρεύσει αν ο Θεός έτσι το θελήσει βέβαια.
7. Το "πρώτα ο Θεός" είναι η "άδεια" που δίνουμε στο Θεό να κάνει ότι θέλει. Αν την ελεύθερη βούλησή σου την δώσεις ελεύθερα στο Θεό τότε δεν επεμβαίνει χωρίς να το θέλουμε. Αν πάλι δεν τη δώσεις, τότε κάνεις ότι θέλεις, αλλά κι εκείνος κάνει ότι θέλει (γιατί κι εκείνος έχει ελεύθερη βούληση) αν λοιπόν οι δύο βουλήσεις τρακάρουν πια λες επικρατεί; Και δεν είναι επέμβαση χωρίς να το θέλεις απλά είναι συνέπεια δύο βουλήσεων ασύμβατων μεταξύ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-07-15, 12:46
nonreligius Ο χρήστης nonreligius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν την ελεύθερη βούλησή σου την δώσεις ελεύθερα στο Θεό τότε δεν επεμβαίνει χωρίς να το θέλουμε. Αν πάλι δεν τη δώσεις, τότε κάνεις ότι θέλεις, αλλά κι εκείνος κάνει ότι θέλει (γιατί κι εκείνος έχει ελεύθερη βούληση) αν λοιπόν οι δύο βουλήσεις τρακάρουν πια λες επικρατεί;
Τί εννοείς να τη δώσω ή να μην την δώσω ελεύθερα στο Θεό;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-07-15, 13:09
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonreligius Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί εννοείς να τη δώσω ή να μην την δώσω ελεύθερα στο Θεό;
Την ελεύθερη βούληση την έχουμε. Και μπορούμε να την ελέυθερα κρατήσουμε ή να την αποθέσουμε στο Θεό ελεύθερα επίσης.

Τα "πρώτα ο Θεός" "γενηθήτω το θέλημά σου" κτλ όλα αναφέρονται στο ίδιο: έχοντας ελεύθερη βούληση δίνεις στο Θεό την εξουσιοδότηση (τρόπον τινα) να ασκήσει τη δική του ελεύθερη βούληση (που ενδεχόμενα δεν συμβαδίζει με ότι θα ήθελες) αναγνωρίζοντας ότι το δικό του σχέδιο θα είναι καλύτερο για σένα ακόμα κι αν δεν σου φαίνεται έτσι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.