Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-10-15, 21:00
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι μου λέει οτι πρέπει να γνωριστείτε με την Μελωδιάνα. Αυτή λέει είναι νεράιδα.
Όντως. Μου κάνει εντύπωση πάντως που είναι γραμμένος στο forum από το 2010.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-15, 03:22
Tiresias Ο χρήστης Tiresias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2010
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Φίλε μου cHrIsToS8 με τιμά που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις.
Με μεγάλο σεβασμό λοιπόν θα ήθελα να σου πω ότι δεν χρειαζόταν να είναι κανείς μάντης για να προβλέψει ότι η Ελλάδα θα έφτανε σε αυτό το σημείο που είναι σήμερα.
Και δεν χρειάζεται να είναι κανείς μάντης για να προβλέψει τι μέλει γενέσθαι όταν το ενεργητικό όλων των ιδιωτικών τραπεζών του κόσμου, ανέρχεται περίπου σε 10 τρισεκατομμύρια δολάρια, ενώ τα συνολικά χρέη τους, σε 53 τρισεκατομμύρια δολάρια.
Το χρηματοπιστωτικό σύστημα έχει εξαντλήσει τα όριά του. Έκανε τον κύκλο του και έφτασε η ώρα να δώσει τη θέση του σε άλλες μορφές οικονομικών μοντέλων.
Παρόλα αυτά δεν είναι μόνο οι οικονομικές εξελίξεις αυτές που θα οδηγήσουν την κοινωνία σε ένα άλλο επίπεδο. Είναι μια σειρά από καταστάσεις αλληλένδετες μεταξύ τους που ωθούμενη η μια με την άλλη θα οδηγήσουν στην κορφή της πυραμίδας.
Τώρα το πως θα είναι στο επόμενο στάδιο δεν είναι εύκολο να περιγραφτεί. Ένα ον που ζει σε δύο διαστάσεις δεν μπορεί να αντιληφθεί πως είναι να ζεις σε έναν τρισδιάστατο κόσμο και ομοίως ένας άνθρωπος που έζησε ξέροντας ότι η γη είναι επίπεδη δεν μπορεί να σκεφτεί με τον τρόπο που σκέφτεσαι εσύ σήμερα.
Όσο για τις πληροφορίες που σας έχουν δοθεί είμαι βέβαιος ότι τις έχεις υπόψη σου γιατί για να βρίσκεσαι σε ένα τέτοιο φόρουμ πάει να πει ότι είσαι "ψαγμένος" και μάλιστα σε πολύ καλό δρόμο πράγμα που φανερώνει το κείμενο της υπογραφής σου.

Υ.Γ.
Σύμφωνα με μία εκδοχή ο Τειρεσίας τυφλώθηκε γιατί αντίκρυσε την Αθηνά τη θεά της σοφίας γυμνή.

Φιλικά ο τυφλός μάντης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-15, 13:48
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Tiresias για το πως τυφλώθηκε ο Τειρεσίας αυτό που αναφέρεις είναι η
μιά εκδοχή και η άλλη είναι...
Πως διαβεβαίωσε τον Δία...
"πως, αν η ηδονή του έρωτα αποτελούνταν από δέκα μέρη, η γυναίκα
απολάμβανε τα εννέα και ο άντρας μόνο ένα.
Αυτό το γεγονός εξόργισε την Ήρα τρομερά, επειδή έβλεπε να αποκαλύπτεται
με τον τρόπο αυτόν το μεγάλο μυστικό του φύλου της, και χτύπησε τον
Τειρεσία με τύφλωση.

Για αποζημίωση ο Δίας παραχώρησε στον Τειρεσία το χάρισμα της προφητείας και
το προνόμιο να ζήσει για πολλά χρόνια (επτά ανθρώπινες γενιές, λένε).
Υπόψιν ότι ο Τειρεσίας έζησε και σαν άντρας και σαν γυναίκα...

Σχετικά με αυτά που αναφέρεις εάν διαβάσει κάποιος την Ανθρώπινη Ιστορία
σε όλη της την διάσταση ψυχανεμίζεται πολλά....
Και μέσα σε αυτό είναι αυτά που αναφέρεις εννοώντας πάντα πως δεν είναι κάτι
κρυφά..
Απλά παρατηρώντας την Ιστορία και μέρος της Μυθολογίας....
Επομένως μην Κομίζεις γλαύκας εις Αθήνας ..
"Λέω πράγματα πασίγνωστα, σαν να ήταν άγνωστα."

Η φράση λέγεται γιατί στην Αθήνα η γλαύκα, η κουκουβάγια, ήταν
πασίγνωστη, σαν σύμβολο της Αθήνας και εικονιζόταν παντού, όπως στις
στροφές των σπιτιών, στα νομίσματα κ.λ.π.
(Αριστοφάνη, Όρνιθες, 301).

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-15, 16:31
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ.

Με την απάντηση μου αυτήν φίλε Tiresias πως γνωρίζω την τρολιά που
επιχειρείς να κάνεις....

Έχουμε γνωρίσει πάρα πολλούς στο παρόν φόρουμ (τρόλ) !!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-15, 16:59
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Κοίτα να δεις πράγματα! Ο εξωγήινος όχι μόνο ξέρει άπταιστα ελληνικά και ελληνική μυθολογία αλλά και γηινα οικονομικά και πολιτικές επιστήμες! Ουάου που είπε και ο Βαρουφάκης
Φίλε αβαταργκρ χάνεις τον χρόνο σου. Μόνο με φωτιά σκοτώνονται τα τρόλζ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-15, 17:31
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως. Μου κάνει εντύπωση πάντως που είναι γραμμένος στο forum από το 2010.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tiresias Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Παρατηρούμε εδώ και καιρό τον όμορφο αυτόν πλανήτη σας και έφτασε πλέον ο καιρός που δεν χρειάζεται πλέον να κρύβουμε την ταυτότητά μας...
...
5 χρόνια παρατήρησης (lurking?)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-15, 20:39
Tiresias Ο χρήστης Tiresias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2010
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι φίλοι μου
Χαίρομαι που το θέμα μου είχε μια κάποια ανταπόκριση είτε θετική είτε αρνητική...
Αγαπητέ φίλε AVATARGR-1 και R-b-t3r το φόρουμ είναι ένα σημείο που γίνονται συζητήσεις για διάφορα θέματα, δεν νομίζω σε κάποια απάντησή μου να ήμουν προσβλητικός ή είρωνας. Θα ήθελα να θεωρήσετε βέβαιο τον σεβασμό μου, απέναντι σε κάθε άτομο και θέση. Γιατί λέτε ότι τρολάρω? Θα μπορούσε να είναι ένα υποθετικό θέμα για συζήτηση.
Ευχαριστώ για τις πρόσθετες πληροφορίες για τον μάντη Τειρεσία, αυτό που είπα για την Αθηνά ήταν για να τονίσω την ομορφιά του μύθου, αυτός που είδε την θεά της σοφίας γυμνή, δηλαδή αυτός που είδε την απόλυτη αλήθεια δεν την άντεξε.
Ας μου επιτρέψετε όμως να προχωρήσω το θέμα λίγο παρακάτω.
Αν κάποια στιγμή, πριν από πολλές χιλιάδες χρόνια, τότε που το ανθρώπινο είδος ήταν ακόμα σε πρωτόγονη κατάσταση, κάποιος εξωγήινος πολιτισμός είχε φτάσει στη γη και για κάποιους λόγους θα ήθελε να αφήσει ένα σημάδι τέτοιο ώστε να αναγνωριστεί από τους ανθρώπους όταν έρθει η ώρα, τι νομίζετε ότι θα ήταν το σημάδι αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-15, 22:49
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Η υποκατηγορία που έκανες ποστ λέγεται "παγκόσμια μυστήρια-Ανεξήγητα φαινόμενα." Το θέμα που άνοιξες είναι άσχετο με την κατηγορία. Ἐνα το κρατούμενο. Γράφεις ότι μας παρακολουθούν τους γήινους. Δεν γράφεις ποιοί, δεν γράφεις γιατί και λες και μια κοτσάνα ότι θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο γιατί "η ανθρωπότητα πλησιάζει στο paradigm shift" κτλ κτλ . Εφόσον είναι υποθετικό θέμα, οφείλεις να το ξεκαθαρίσεις απο την αρχή γιατί όπως το διατυπώνεις δεν σε ξεχωρίζει τίποτα απο τα χιλιάδες τρολ που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.
Παράθεση:
Αν κάποια στιγμή, πριν από πολλές χιλιάδες χρόνια, τότε που το ανθρώπινο είδος ήταν ακόμα σε πρωτόγονη κατάσταση, κάποιος εξωγήινος πολιτισμός είχε φτάσει στη γη και για κάποιους λόγους θα ήθελε να αφήσει ένα σημάδι τέτοιο ώστε να αναγνωριστεί από τους ανθρώπους όταν έρθει η ώρα, τι νομίζετε ότι θα ήταν το σημάδι αυτό?
Απολύτως τίποτα. Δεν υπάρχει κάτι που δεν διαβρώνει ο χρόνος. Όσο μάλιστα πιο εξελιγμένο είναι τόσο πιο εύκολα καταρρέει. Τα κωδικοποιημένα μηνύματα είναι άχρηστα χωρίς το κλειδί οπότε και αυτά αποκλείονται. Τα πέτρινα χτίσματα ή αντικείμενα δεν μπορούν να χρονολογηθούν οπότε και εκείνα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Μπορούμε να ασχοληθούμε με σοβαρότερα θέματα;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-15, 00:27
Tiresias Ο χρήστης Tiresias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2010
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε R-b-t3r από ότι φαίνεται είναι μεγάλο αδίκημα το να γράφει κανείς σε αυτό το φόρουμ. Προσπάθησα με μεγάλη ευγένεια και υπομονή να δημιουργήσω ένα θέμα μετά από τόσο καιρό και για άλλη μια φορά απογοητεύτηκα.
Δεν πειράζει, αρκεί η προσπάθεια. Ίσως δεν κατανοώ σωστά το ρόλο αυτού του φόρουμ.

Καληνύχτα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-15, 00:36
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Τειρεσία, καλό θα ήταν να κάνεις μια εκτενή ανάλυση αυτών που έχεις να πεις και όχι εν είδη μαθημάτων ή ερωταπαντήσεων, αλλά να μας εκθέσεις το θέμα σου, ακόμα και εάν αυτό είσαι εσύ, και μόλις το κάνεις θα υπάρξει εξέλιξη.
Τώρα όσο αφορα το ερώτημα σου, η απάντηση που βλέπω είναι ένα αρχέτυπο.
Αυτό περνάει από γενεά σε γενεά, χωρίς τον φόβο της υλικής διάβρωσης, πρέπει βέβαια να είναι κάτι το υλικό, κάτι το απτό, και με την την αναφορα σου στην πρωτόγονη κατάσταση του ανθρώπινου γενους θα είναι κάτι που θα ''δείχνει'' την ανωτερότητα ή καλύτερα θα κάνει τους ανθρώπους να νιώθουν κατώτεροι απο αυτόν που θα εμφανίσει το ''σημάδι''
Ένα τέτοιο σημάδι που να έχει περάσει ως αρχέτυπο στο υποσυνείδητο των ανθρώπων και με στοιχεια ανωτερότητας, είναι το δαχτυλίδι.
Και στην εποχή μας μπορεί να έχουμε αποξενωθεί και να μην ''περνάμε'' σημάδια δια των ιστοριών αλλά φροντίζουν άλλα πράγματα, όπως η παράδοση αλλά και η τεχνολογία να μας το θυμίζουν.
Έχουμε λοίπον το ''πού ΄ντο πού ΄ντο το δαχτυλίδι... ψαξε ψαξε δεν θα το βρεις'' και το δαχτυλίδι της χολυγουντιανής τεχνολογίας που εξουσιάζει όλα τα υπόλοιπα, μεχρι τα διαφορα δαχτυλίδια της διαδοχής απο την πολιτική, την θρησκεία, τους βασιλείς μέχρι τους κάθε λογής που διαδέχοντε τον καθένα, είτε υπάρχει πραγματικό δαχτυλίδι είτε όχι.
Όπως και να έχει με την απάντηση σου καλό θα ήτανε εφόσον θέλεις να συνεχιστει η ανταπόκριση, και βασικά άμα θέλεις να συνεχίσεις να υπάρχεις σε αυτό το φόρουμ, (μιας και τα τρολ διαγραφονται, και ηδη σου έχει βγει το όνομα)να γίνεις εκτενέστερος και αναλυτικότερος.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.