Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 22-02-08, 21:06
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Παιδιά επειδή ειλικρινά οι περισσότεροι εδω μου είστε συμπαθείς... ειλικρινά και θα συμφωνήσω με τον φίλο Γρηγόρη και όπως σου δήλωσα και σε κατ' ιδίαν συνομιλία αγαπητέ Μιχάλη.. μήπως ήρθε η ώρα να σιωπήσουμε; Μήπως αυτό θα ήταν πιο σοφό; Συγχωρείστε ρε παιδιά τα όποια λάθη. Δηλαδή κατά την ετυμολογία της λέξης, δώστε χώρο ο ένας στον άλλο. Δεν ξέρετε πόσο απελευθερωτικό είναι αυτό... (τώρα μερικοί θα λένε μωρέ τι λέει ετούτος...)
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 22-02-08, 21:18
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Κάπου εδώ, και μετά την ανακοίνωση της συντονιστικής ομάδας, πρέπει να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να ασχοληθούμε (ξανά!) με τα του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ.

Παρακαλώ πολύ, το παρόν thread να το έχετε στο νου σας στο μέλλον για οποιαδήποτε κριτική θελήσετε να ασκήσετε προς την G, τους συντονιστές και γενικά την λειτουργία του forum!

Καλό σας βράδυ....
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 22-02-08 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 22-02-08, 23:39
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

PUCK:
Παράθεση:
Η ουσία είναι τα "ναι ή ου" που ρωτώ και κανένας δεν απαντά (ως και τώρα που γράφω αυτό το post).
Σχετικά με τις ερωτήσεις που έθεσες Puck, μία μόνο μπορεί να σε αφορά όπως και κάθε άλλο μέλος της κοινότητας μας. Η απόφαση της ομάδας Gateway δεν επηρεάστηκε από κανένα εκβιασμό όπως αναφέρεις και προήλθε μετά από εβδομαδιαία συζήτηση και πολύωρες ζυμώσεις που έλαβαν χώρα μεταξύ των μελών της, με τη συμμετοχή όλων σε διαφορετικό βαθμό. Όλα τα υπόλοιπα δεν αφορούν κανέναν άλλο πέρα της ομάδας Gateway και καλό είναι να το κατανοήσουμε όλοι αυτό.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός Βασίλη.

Μπίζελε, έτσι είναι όπως τα θέτεις για όλους πλέον. Και χαίρομαι ιδιαίτερα που το θέμα έσβησε, όπως είπατε και όλοι σας προηγουμένως, δεν είναι πράγματα αυτά που αφορούν το μεταφυσικό.

Επομένως κι από τη μεριά μου, δεν έχω να πω τίποτε άλλο παρά «καλές αναζητήσεις»

Φιλικά προς όλους,
Μίλτος.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 23-02-08, 21:15
Το avatar του χρήστη Αναστάσιος
Αναστάσιος Ο χρήστης Αναστάσιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2004
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Τώρα που καταλάγιασε το σούσουρο, οφείλω κι εγώ να πω πως το δίκιο είναι 100% με το μέρος του Μηνά. Το πρόβλημα το προκάλεσε η Αντωνία με το να κάνει ανακοινώσεις αποχώρησης, οι οποίες και πρέπει να γίνονται μόνο όταν οι λόγοι αποχώρησης έχουν σχέση με το περιεχόμενο των δημοσιευμένων μυνημάτων ενός ιστοχώρου, κι όχι λόγω προσωπικών προβλημάτων. Έτσι η Αντωνία ουσιαστικά κοινοποίησε τα προσωπικά του Μηνά.Απορώ με τα ψυχολογικά προβλήματα που έχουν ορισμένοι που προσπαθούν μετά μανίας να μαχαιρώσουν πισώπλατα ένα συνάνθρωπό μας που περνά δύσκολες προσωπικές ώρες, λες και άμα του κλέψουν λίγη ευτυχία θα επαυξήσουν τη δική τους.
__________________
"I can think of no faster way to unite the American people behind George W. Bush
than a terrorist attack on an American target overseas. And I believe George W. Bush
will quickly unite the American people through his foreign policy."

- Henry A. Kissinger, December 13th, 2000, on CNBC
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 05-03-08, 13:00
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Σκεπτόμενος όλα αυτά που έγιναν και λέχθηκαν τις τελευταίες μέρες και μια και δεν είχα την δυνατότητα να μιλήσω θέλω να επικεντρωθώ σε κάποια μικρά θέματα.

Σε πολλά σημεία αλλά και σε προσωπικές συζητήσεις που είχα με μέλη άκουσα από πολλούς να εκφράζεται η άποψη αφού δεν σας αρέσει γιατί κάθεστε. Αφού έχετε παράπονα και λόγους να αμφισβητείτε κάποια θέματα, γιατί συνεχίζετε και μπαίνετε μέσα σε αυτόν τον χώρο.
Απαντώντας εκπροσωπώντας μόνο τον εαυτό μου , πρέπει να πω ότι ο μόνος λόγος που μπήκα σε αυτό το forum και γενικά εξακολουθώ να μπαίνω είναι ότι μου άρεσε και μου αρέσει να μιλάω, αλλά πάνω από όλα να διαβάζω θέματα που έχουν μεταφυσικό, ή και φιλοσοφικό, ή ακόμα και ιστορικό και πολιτικό περιεχόμενο. Δεν μπήκα ούτε για να κάνω φίλους, άλλο εάν έκανα, ούτε γιατί δεν είχα κάτι άλλο να κάνω. Και ο λόγος που συνεχίζω να μπαίνω είναι πολύ απλά γιατί υπάρχουν ενδιαφέροντα θέματα αλλά και επειδή πιστεύω και όχι άδικα ότι το μεταφυσικό είναι το καλύτερο του είδους στην Ελλάδα. Το γεγονός αυτό οφείλετε στην ομάδα γενικά αλλά και προσωπικά σε άτομα που ασχολούνται όπως τον Μηνά, ο οποίος έχει αφιερώσει πολύ από τον χρόνο του για αυτόν τον χώρο, όπως και άλλοι πολλοί. Αλλά πάνω από όλα η επιτυχία του forum, όπως και κάθε forum είναι τα απλά μέλη της. Χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε τίποτα από όλα αυτά. Δεν θα υπήρχαν συζητήσεις, δεν θα υπήρχαν θέματα. Ο λόγος που μπαίνω λοιπόν είναι πολύ απλά γιατί είναι ένας χώρος που τα μέλη του, από την μία και μοναδική τους δημοσίευση μέχρι τις 2000 προσφέρουν μια πηγή γνώσεων και προβληματισμού που πολλές φορές φεύγει ακόμα και από το μεταφυσικό πεδίο διευρύνοντας τους ορίζοντες των μελών σε πολλαπλά επίπεδα. Αυτοί είναι οι λόγοι σε γενικές γραμμές που μπαίνει ο καθένας μας σε αυτόν τον χώρο νομίζω. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και οι προσωπικοί λόγοι που έρχονται μετά την ενασχόληση σου, σε έναν τέτοιο χώρο, όπως τα άτομα που γράφουν, με τα οποία θέλοντας και μη, αποκτάς κάποιους πνευματικούς αλλά και φιλικούς δεσμούς και αυτοί είναι που σε κάνουν να νιώθεις όχι ότι μπαίνεις σε ένα μέρος που απλά εκφράζονται απόψεις, αλλά που είναι σαν ένα πνευματικό σου σπίτι. Όλοι αυτοί οι λόγοι νομίζω ότι είναι ξεκάθαροι.

Οι λόγοι όμως που σε οδηγούν να μπαίνεις σε έναν τέτοιο χώρο και το γεγονός ότι θέλεις να μπαίνεις σε έναν τέτοιο χώρο, δεν μπορεί να είναι αποτρεπτικοί για κριτική, αλλά αντίθετα πρέπει να κάνεις κριτική έχοντας πάντα στο μυαλό σου ότι θέλεις ο χώρος αυτός να γίνει καλύτερος, αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος ύπαρξης της.

Διαβάζοντας όλα όσα έγραψα τις τελευταίες μέρες πριν μπαναριστώ δεν βλέπω τίποτα άλλο από μια έκθεση των προβληματισμών μου πάνω σε διάφορα θέματα.
Άρχισα με το κλείδωμα των θεμάτων αλλά και την χρονική διάρκεια για την οποία κλειδώνονται θέματα χωρίς μάλιστα να ανοίξω ένα νέο θέμα, αλλά σε ένα ήδη υπάρχον, τονίζοντας ότι δεν μπορεί να κλειδώνεται το δικαίωμα κάποιου να απαντήσει πόσο μάλλον όταν δεν έχει συμβάλει στην παρεκτροπή του θέματος. Τι ποιο λογικό από αυτό; Συνεχίζοντας με έναν συλλογισμό ότι μπορεί κάποιοι από αυτούς που έγραφαν να μην γράφουν επειδή θεωρούν λάθος κάποιες κινήσεις και τονίζοντας ότι συμφωνώ με τον καλό συντονισμό που είπε μέλος της συντονιστική ομάδας, αλλά τόνισα ότι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Τελικά το θέμα… κλειδώθηκε.

Μετά εξέφρασα τις σκέψεις μου, όπως έκανα πάντα, λέγοντας ότι λόγω έλλειψης νέων κειμένων, ατόμων που μου άρεσε να διαβάζω, δεν νιώθω όπως παλιότερα σαν το σπίτι μου. Κάτι που παρεξηγήθηκε αλλά νομίζω ότι έχω διευκρινίσει.

Εξέφρασα τον προβληματισμό μου για τα μέλη του μεταφυσικού και για το πόσοι γράφουν σε αυτό σε μια ανάγκη να γράφουν περισσότεροι και για πιο πολλά θέματα, με περισσότερες διαφορετικές απόψεις. Ο προβληματισμός μου αυτός πηγάζει από το ότι ξέρουμε όλοι και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, πολλοί από αυτούς τους λογαριασμούς είναι από άτομα που έχουν μπαναριστεί και έχουν ανοίξει δευτέρους, τρίτους λογαριασμούς, ή από άτομα που έχουν διπλούς λογαριασμούς χωρίς να έχουν αποχωρήσει, ή από άτομα που δεν ανήκουν στο μεταφυσικό αλλά σε άλλους χώρους και μπήκαν με διάφορους σκοπούς εδώ μέσα. Από το να διαφημίσουν μέχρι να κακολογήσουν και σίγουρα όχι για να συζητήσουν. Παρόλα αυτά σίγουρα υπάρχει πάρα πολύ μεγάλος αριθμός λογαριασμών, αλλά η δυναμική κάποιου forum είναι στο πόσοι γράφουν και όχι στο πόσοι μπορεί να περάσουν και να διαβάσουν κάποια στιγμή. Ο προβληματισμός μου ότι γράφουν λίγοι σχετικά με αυτούς που είναι γραμμένοι νομίζω ότι είναι λογικός και δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας προβληματισμός.

Από εκεί και πέρα αναλώθηκα σε μια σειρά μηνυμάτων που είχαν να κάνουν με την διευκρίνιση των μηνυμάτων μου και ειδικά για ένα συγκεκριμένο μήνυμα. Και όλα αυτά εξελιχθήκαν ταυτόχρονα με ένα πλήθος άλλων μηνυμάτων από μέλη που εξέφραζαν προβληματισμούς και σε κάποια σημεία αγανάκτηση. Ως προς τι αυτή η αγανάκτηση; Καλύτερα να ρωτήσετε τους ίδιους, εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Όπως επίσης άρχισε από κάποια μέλη ένα ολόκληρο θέμα για το εάν το μεταφυσικό διαλύεται. Θέμα για το οποίο δεν πήρα και ούτε θα πάρω θέση μια και δεν το θεωρώ ότι είναι κάτι σοβαρό.

Και μετά από αυτό ήρθε η στιγμή που ο Μιχάλης είπε όσα είπε και εγώ με 4 συνεχόμενες δημοσιεύσεις μου και ενώ είχαν διαγραφεί αναδημοσίευσα. Για το ban δεν έχω να πω κάτι, απλά μονάχα για την ιστορία ότι είχα σταματήσει να αναδημοσιεύω το κείμενο όταν το ban έγινε. Από εκεί και πέρα δεν έχω παρά να δηλώσω ότι ορθός η ομάδα οδηγήθηκε στον ban μου σύμφωνα με το σκεπτικό της. Όμως πρέπει να πω για να μην υπάρχουν σκοτεινά σημεία σε όσους δεν πρόλαβαν και σε όσους δεν κατάλαβαν ότι εγώ ήμουν αυτός που ζήτησα την απομάκρυνση του Μηνά από την συντονιστική ομάδα και όχι από την κοινότητα όπως αφήνει να εννοηθεί. Συγκεκριμένα έγραψα «ζητώ την παραίτηση του χρήστη beetlejuice από μέλος της συντονιστικής ομάδας», όχι από την κοινότητα.
Φυσικά αυτό ήταν κάτι το οποίο γνώριζα ότι δεν θα γινόταν ποτέ, κάποιοι το λένε τακτική εντυπωσιασμού, εγώ το λέω δήλωση αμφισβήτησης σε θέματα που έχουν να κάνουν, όχι την μεταφυσική και όχι με την προσφορά του στο μεταφυσικό γενικά, στο forum και τις ομάδες ειδικά, αλλά της διαχειριστικής του αντικειμενικότητας για την ομαλή και καλύτερη λειτουργία του Forum και της κοινότητας. Και με συγκεκριμένο λόγο «Προσωπικά θέματα που δεν έλαβαν χώρα εντός του φόρουμ δεν μπορούν να επηρεάζουν τη λειτουργία του.» και συνεχίζω «κρίνω αρνητικά όλη την συντονιστική ομάδα, όπως το έχω κάνει και παλιότερα για διάφορους λόγους, χωρίς να παραβλέπω όλα τα καλά που έχει κάνει αφού θεωρώ ότι λειτούργησε με μόνο γνώμονα τα πάθη κάποιων μελών και όχι για το καλό της κοινότητας.»
Σκοπός μου δεν ήταν και ούτε είναι, να φύγει ο Μηνάς, αλλά να το εκλάβει σαν μια δήλωση αμφισβήτησης του και να αλλάξει τον τρόπο που συντονίζει και ενεργεί, γιατί θεωρώ και το έχω δηλώσει αρκετές φορές και στο παρελθόν ότι δεν είναι αμερόληπτος σε ότι αναφορά τον συντονισμό του. Χαρακτηριστικό αυτού είναι και το απόσπασμα που βρήκα σε παλιότερη δημοσίευση του Μιχάλη
Παράθεση:
Δέχτηκα πολλά μηνύματα που εξέφραζαν την απογοήτευσή τους για την εξέλιξη του θέματος, για την αντιδεοντολογική συμπεριφορά εκ μέρους μας και την αναρώτηση αν οι χριστιανοί είναι δεκτοί στην παρέα του Μεταφυσικού…
αυτό το αναφέρω απλά μόνο για να δείξω ότι είναι κάτι χρόνιο και όχι μεμονωμένο περιστατικό. Ο καθένας σαν μέλος μπορεί να υποστηρίζει τις θέσεις του και τα λεγόμενα του, αλλά όταν είναι διαχειριστής πρέπει πρώτιστος να εξασφαλίζει την δίκαια και ίση μεταχείριση των μελών. Κάτι που αμφισβητώ ότι κάνει στα θέματα περί Χριστιανισμού εδώ και 2 χρόνια, καλύπτοντας ουκ ολίγες φορές τα κακώς κείμενα μελών που βάλουν από την μια μεριά και αντίθετα από την άλλη. Όλα αυτά που από λάθος λένε κάποιοι ότι ήταν παράπονα που δεν είχαν εκφραστεί (έχει γίνει πολλές φορές) και βρήκαν πάτημα τώρα, μαζί με το τελευταίο γεγονός ήταν που με οδήγησαν σε αυτή μου την δήλωση. Δεν υπήρχε τίποτα άλλο πίσω από αυτό και ούτε υπάρχει, πόσο μάλλον από την στιγμή που είμαι αντίθετος και οι παλιότεροι θα το θυμούνται, με τις απομακρύνσεις και τα ban. Δεν θα μπορούσε να είμαι υπέρ της απομάκρυνσης του Μηνά από την κοινότητα. Αλλά, άλλο η κοινότητα και άλλο ο συντονισμός και οι αποφάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 05-03-08, 13:06
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ορισμενοι εχουν χασει απο καιρο το νοημα συμμετοχης τους εδω και τη δυσοσμια απο την αυρα τους αυτη τη μετεφεραν δυστυχως στο φορουμ. Ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που προφανως δεν εχουν δουλεψει ποτε στα πλαισια μιας ομαδας παρεας, ειναι ανθρωποι δε γνωριζουν τι σημαινει η λεξη ανθρωπια και κατανοηση. Ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που ζητησαν και την απομακρυνση μου απο την Κοινοτητα! (η παρανοια δηλαδη σε ολη της το μεγαλειο) Ας ειναι...
Μιας και εγώ ζήτησα την απομάκρυνση σου από την συντονιστική ομάδα ξαναλέω όχι από την κοινότητα (εκτός εάν θεωρείς ότι κοινότητα είναι η συντονιστική ομάδα) παίρνω και όλα τα υπόλοιπα ότι αναφέρονται προσωπικά σε μένα.

Δεν ξέρω πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι έχω χάσει το νόημα της συμμετοχής μου, μια και από όλους τους προβληματισμούς που εξέφρασα παραπάνω αλλά και την ενεργή συμμετοχή μου σε θέματα (αλλά και άρθρο που γράφω εδώ και καιρό για την fantasy και μάλιστα μου έδωσες βοήθεια χωρίς να το ξέρεις σε προσωπικό μήνυμα) νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχω χάσει κανένα νόημα. Και φαντάσου ότι αυτή η συμμετοχή μου γίνεται εδώ και 2 χρόνια χωρίς να έχω καν internet στο σπίτι… φαντάσου να είχα, πόσο πιο ενεργός θα ήμουν τουλάχιστον από θέμα δημοσιεύσεων αλλά και άρθρων.

Όσο για την δυσοσμία που λες, εάν σου μυρίζει κάτι καλύτερα να κοιτάξεις γύρω από την καρέκλα που κάθεσαι και κάνεις δημοσιεύσεις, κάτι θα έχεις αφήσει να σαπίσει, μην την αναζητάς σε άλλους. Ήμουν πάντα καθαρός στα λόγια μου, στις σκέψεις μου και πάντα έλεγα αυτό που πίστευα και θεωρούσα σωστό. Όταν έκανα κριτική, όταν έλεγα μπράβο, όταν έγραφα άρθρα για το μεταφυσικό στο blog μου χωρίς να μου ζητηθεί και χωρίς να έχω να κερδίσω τίποτα. Οπότε μην λες για δυσοσμία, δεν είχα να κερδίσω τίποτα άλλο και δεν έχω να κερδίσω τίποτα άλλο παρά μόνο ένα καλύτερο forum. Δεν έχω κάποιους υπόγειους λόγους που θα με κάνουν να χαρώ πίσω από την όποια κριτική μου. Και μην ξεχνάς ότι το άτομο που βγήκα και υπερασπίστηκα, την Αντωνία, την έχω κρίνει σκληρά στο παρελθόν όπως και την έχω υπερασπιστεί επίσης. Όπως έκανα και κάνω και θα κάνω για κάθε μέλος του forum. Δεν κρίνω τους άλλους από τις φιλίες μου, υπερασπίστηκα τον Lux χωρίς να τον ξέρω, γιατί δεν υπερασπίζομαι κανέναν και τίποτα επειδή έχω κάποιο προσωπικό συμφέρον ή φιλία μαζί του, παρά μόνο το καλύτερο για την κοινότητα και νομίζω ότι στην περίπτωση του Lux δικαιώθηκα από το αποτέλεσμα και από τις δεκάδες πραγματικά ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις του. Απλά να σου θυμίσω ότι και τότε λέγανε κάποιοι διάφορα για μένα. Οπότε μην ψάχνεις δυσοσμία γιατί χάνεις τον χρόνο σου.

Όσο αναφορά το εάν έχω δουλέψει στα πλαίσια ομάδας, παρέας, να σου πω, ότι εγώ τουλάχιστον, έχω δουλέψει… Και δουλεύω εδώ και χρόνια στον ιδιωτικό τομέα με πολλά άτομα, φίλους, συνεργάτες, αγνώστους και γνωστούς. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Σαφώς και κατανοώ την θέση σου και για το θέμα της απομάκρυνσης της Αντωνίας, αυτό όμως δεν με κάνει να το θεωρώ ότι είναι σωστό. Και σε κατανοώ στο πλαίσιο ότι αναγράφτηκαν πράγματα προσωπικά δικά σου μέσα στο forum. Όμως πρέπει να σου πω, ότι η λανθασμένη για μένα κίνηση να απομακρυνθεί η Αντωνία ήταν αυτή που έφερε τα προσωπικά σου στο forum, αφού αυτή η κίνηση είχε άμεση σχέση με το forum ενώ όλα τα άλλα όχι.
Τώρα εάν θεωρείς ότι είσαι κάτι παραπάνω από όλα τα μέλη την ίδια στιγμή που λες ότι όλα τα μέλη είναι ίσα, τι να πω; Ένα από τα δύο συμβαίνει πάντως. Ή είσαι κάτι παραπάνω από τα άλλα μέλη, οπότε μην μου λέτε για ισότητα, ή δεν είσαι οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι η δήλωση «παρανοια δηλαδη σε ολη της το μεγαλειο» Εάν είσαι ένας από όλους μας είσαι και εσύ το ίδιο εκτεθειμένος στην κριτική όπως όλοι μας και νομίζω ότι από την στιγμή που είσαι σε θέση έστω και με δημοκρατικές όπως λέτε διαδικασίες να διώξεις κάποιον, είσαι/είστε εκτεθειμένοι σε ακόμα μεγαλύτερη κριτική.

Όσο αναφορά την ταμπακέρα… Κακώς αναδημοσίευσα κείμενο άλλου μέλους που αναφερόταν σε προσωπικά ζητήματα, παρόλα αυτά και χωρίς να αναφερθώ σε προσωπικά ζητήματα ξανά, θεωρώ ότι ήταν λάθος η απομάκρυνση του μέλους Αντωνία από την διαχείριση της Fantasy και ότι αυτή η ενέργεια δεν είχε να κάνει με την ικανότητα της και με την προσφορά της στο συγκεκριμένο κομμάτι που της είχε ανατεθεί. Είχε να κάνει με θέματα που δεν έχουν να κάνουν με την κοινότητα, αλλά με προσωπικά ζητήματα που εξελιχθήκαν εκτός κοινότητας. Θεωρώ ότι έγινε καταπάτηση των όρων συμμετοχής από τους ίδιους που τους συνέταξαν αφού επέτρεψαν εξωτερικά σύμβαντα να επηρεάσουν την λειτουργία της Fantasy με την απομάκρυνση ενός ικανού μέλους. Αυτό μόνο σαν πλήγμα μπορώ να το θεωρήσω για την κοινότητα, αφενός γιατί οι ικανότητες της ήταν αναγνωρισμένες από τα μέλη, από την συντονιστική ομάδα, αλλά και την G και αφετέρου αφήνει περιθώρια για άλλες επικείμενες πιθανώς απομακρύνσεις μελών με γνώμονα εκτός του forum ζητημάτων στο μέλλον. Και πιστέψτε με εάν υπήρχε μια περίπτωση να εκδιωχτεί ο Solon για παράδειγμα για ίδιους ή παρόμοιους λόγους η αντίδραση μου ίδια θα ήταν.

Θεωρώ εντελώς λανθασμένη την άποψη που εκφράσατε ότι η ορθότητα της απομάκρυνση κάποιου μέλους θα φανεί στο μέλλον. Αυτό γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση μια και ότι και να κάνει ο δεύτερος ή ο τρίτος που θα είναι υπεύθυνος, πολύ απλά θα βασιστεί σε μία βάση που έχει κάνει η Αντωνία κ.ο.κ. Αναμφίβολα εάν βάλεις τον Νταλί, να είναι υπεύθυνος, θα είναι καλύτερα… αλλά η απομάκρυνση δεν έγινε γιατί υπήρχαν καλύτερα μέλη για την θέση ευθύνης… αν θυμάμαι καλά το μέλος που πήρε την ευθύνη για την Fantasy ήταν εδώ… Δεν είναι ουρανοκατέβατος, αλλά ποτέ στο παρελθόν δεν είχε αμφισβητηθεί η προσπάθεια της Αντωνίας σε σχέση με άλλο μέλος.

Η κριτική δεν είχε να κάνει με τίποτα άλλο παρά να δηλώσει κάποιους προβληματισμούς και σκέψεις μου, αλλά και να δηλώσω μέσω αυτής ότι θεωρώ λάθος την απομάκρυνση ενός μέλους για τους λάθος λόγους.

Νομίζω, ότι το γεγονός ότι έχω 1200 δημοσιεύσεις, ακόμα και εάν οι 200 είναι παράπονα και εκφράσεις που έχω παραδεχτεί στο παρελθόν ότι ήταν λάθος. Η συμμετοχή μου, αλλά και όλο το πέρασμα μου από το μεταφυσικό. Η κριτική μου αλλά και η γενικότερη συμπεριφορά μου τα τελευταία 3 χρόνια. Η μη συμμετοχή μου στις ενέργειες εκτός forum (για καθαρά προσωπικούς και ανεξάρτητους λόγους με το Μεταφυσικό). Η προσπάθεια αλλά και ο χρόνος που έχω καταβάλει, από το να βρω έναν υπολογιστή και να κάνω μια δημοσίευση, να γράψω μια ιστορία, ένα άρθρο, μέχρι κάτι τόσο χαζό όπως η κατασκευή μπρελόκ που όμως ήθελε χρόνο, δεν νομίζω ότι αφήνουν κάποιο περιθώριο (τουλάχιστον στο μυαλό μου) για αμφισβήτηση των προθέσεων μου και των λόγων που βρίσκομαι στο μεταφυσικό.

Ποτέ δεν είχα επαφή που να έχει σχέση με το Μεταφυσικό εκτός των ανθρώπων του Μεταφυσικού και πάντα στις συγκεντρώσεις του Μεταφυσικού, Δεν μπορεί κανείς να με κατηγορήσει ότι εκπροσωπώ κάποιον εκτός από τον εαυτό μου και δεν είχα ποτέ οικονομικά, κοινωνικά ή κάθε άλλου είδους οφέλη από την συμμετοχή μου, αλλά και από την κριτική μου. Ως εκ τούτου θεωρώ ότι κάθε παραπέρα σχόλιο και εικασίες για την ακεραιότητα μου και τις προθέσεις μου, πόσο μάλλον για την ψυχολογική μου κατάσταση, γίνονται μόνο κάτω από το καθεστώς της σύγχυσης, του εκνευρισμού ίσως και της άγνοιας.
Θεωρώ ότι όλα όσα ακουστήκαν πρέπει να προβληματίσουν, ειδικά κάποια πράγματα που είπαν νέα στο forum μέλη. Ακόμα και λάθος να είναι όσα είπαν, πρέπει να προβληματίσουν οι λόγοι που τους οδήγησαν να τα πουν, αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός της κριτικής.

Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος μου.

Agaliarep.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 05-03-08, 16:28
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
[
2. ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ > [/b]Μιας και η συντονιστική ομάδα αποτελείται από πρώην απλά μέλη του forum, τα οποία επιλέχθηκαν από άλλους συντονιστές θα ήθελα να προτείνω να υπάρχει δυνατότητα τα μέλη να δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης σε κάποιο μέλος ούτως ώστε αυτό να ορίζεται συντονιστής (με τη συναίνεση φυσικά των ήδη υπάρχοντων συντονιστών). Έτσι θα μπορέσουν να αναδειχθούν αμέσως ικανά άτομα. Εξάλλου η γνώμη του κοινού μετράει...

3. ΒΑΝ >
Η διαδικασία καταχώρησης κάποιου μέλους ως "ανεπιθήμητο" να μην γίνεται προτού:
α) Το πέρας μιας μέρας τουλάχιστον μετά την εγγραφή του. Διότι το μέλος πρέπει να προλάβει να δώσει το στίγμα του. Αν εντός αυτού του χρονικού περιθωρίου παραβιάσει οποιονδήποτε από τους κανόνες της κοινότητας να ban-άρεται την επόμενη κιόλας μέρα.
β) Δικαιολογηθεί από τους συντονιστές δημόσια ο λόγος που προέβησαν σε αυτή την απόφαση.
γ) Δοθεί βήμα στο μέλος να πει την άποψή του μετά την απόφαση, με ένα ποστ.
[b]
Λοιπον.
Το φορουμ ειναι η καρδια της κοινοτητας του μεταφυσικου.Σωστο.
Αυτη η καρδια αποτελειται απο πολλα ατομα, τα οποια και την αιμοδοτουν με τα κειμενα-αποψεις τους.
Χωρις το αιμα η καρδια δεν λειτουργει.
Συγκεκριμενα αλλα και γενικα.
Το forum ΔΕΝ λειτουγει δημοκρατικα.
Η GATEWAY TEAM λειτουγει δημοκρατικοτατα (απο τα συμφραζομενα και ελεο πιστης).
Η GATEWAY TEAM ΔΕΝ ειναι το forum.
Οποτε δεν μπορει και δεν γινεται να συνχεονται αυτα τα δυο.
Το Forum οπως ειπα ειναι η καρδια, αλλα με ορους βιολογικους.
Με τους ιδιους ορους η GATEWAY TEAM ειναι ο εγκεφαλος.
Με τους ιδιους ορους παλι, μηπως θα πρεπει να υπαρχουν χερια και ποδια;
Γιατι αν δεν υπαρχουν τοτε θα μιλαμε για ενα σωμα εκτρωμα.
Με κοινωνικους ορους;
Με κοινωνικους ορους το forum ειναι ο λαος και η GATEWAY TEAM η κυβερνηση του.
καποιος ειχε πει: Η εξουσια διαφθειρει.Η απολυτη εξουσια διαφθειρει απολυτα.
Επειδη με τα τελευταια γεγονοτα ισως παρερμηνεφθουν πραξεις και καταστασεις, η δικη μου αποψη ειναι οτι με τα διαφορα παραπονα και κριτικες και μπηχτες και και και... ΔΕΝ βαλεται το forum αλλα η εξουσια.
Κυβερνιομαστε απο ολιγαρχες, οι οποιοι φτιαχνουν τους δικους τους νομους και βαζουν ανθρωπους της επιλογης τους σε θεσεις ελεγχου εχοντας την απολυτη δικαιοδοσια να αρουν την εμπιστοσυνη τους σε αυτους χωρις να ρωτηθει ο λαος,η καρδια, το forum.
Συναμα κανουν πολιτικη προπαγανδα( beetlejuice)με αποψεις ωραιες και λογια ομορφα για τον κοινο μη ψηφιακο κοσμο που κατοικουμε.
Αυτες οι αποψεις οπως ειπα ειναι ωραιες, αλλα.....
Αλλα ερχονται σε αντιθεση με τον αλλο κοινο μας χωρο, τον ψηφιακο τωρα πια, αυτο εδω το forum.
Χωρις τον beetlejuice και τους φευγατους τωρα πια δυο φιλους του δεν θα υπηρχε αυτος ο κοσμος.
Στην αρχη της δημιουργια αυτου του χωρου\κοσμου ο beetlejuice ηταν απο μονος του η καρδια του, γιατι σε ολες τις τοτε συζητησεις ητανε αυτος με τις περισσοτερες δημοσιευσεις.ητανε αυτος που του εδινε πνοη.
Αν δεν υπηρχε αυτος θα πεθαινε το forum.
Στην πορεια η καρδια δυναμωσε, οι απαιτησεις του σωματος μεγαλωσαν και ο δημιουργος, ο θεος, θυσιαστηκε για να μπορεσει να μπει ταξη στο δημιουργημα του.
Κοινος επαψαν δραματικα οι δημοσιευσεις του,η συνεισφορα του με αιμα.
προσωπικα στεναχωρηθηκα αλλα το σωμα ειχε πλεον μεγαλωσει και αλλοι εκαναν τις μεταγγισεις.
Καθολα φυσικο αυτο.
ο θεος δεν ζει πια στον κοσμο τουτο.
Δεν παυει να υπαρχει ομως.
και οπως και στον μη ψηφιακο μας κοσμο αλλοι πιστευουμε, στην υπαρξη του θεου και αλλοι οχι, και αλλοι γνωριζουν, ετσι και εδω.
θεος ξε θεος(δημιουργος δηλαδη) εχω την δυνατοτητα να εχω γραμμενη την υπαρξη σου και ως αλλος Οδυσσεας να σου κανω και κωλοδαχτυλο.
Φυσικοτατο και αυτο.
Το θεμα ομως ειναι οτι στο τεραστιο πληθος των θνητων/μελων, ο ενας θεος\δημουργος δεν μπορει να εχει κανεναν αλλον ρολο απο αυτο που οι θνητοι θα επιφυλαξουν απο μονοι τους γι αυτον.
Και εδω κολλαει και η παρεθεση της Αντωνιας.

Γιατι και σε αντιθεση με τις εκφραζομενες ιδεες σου για τον αλλο κοσμο, αυτες περι αμεσης δημοκρατιας (απεχθεις για μενα, αλλα ασχετο) δεν της τηρεις σε αυτον τον κοσμο δημιουργημα σου;(αλλα οχι και εξελιξη σου)
Οσα και αν περασε ο καιρος και η μνημη των ανθρωπων για την υπαρξη του θεου εχει σκουριασει, ε, αφου αυτος υπαρχει καπου θα φτουραει η υπαρξη του.
Βαλε τις γνωσεις και την δυναμη που εχει για να γινει αυτο το forum οπως ονειρευεσαι τον αλλον κοσμο.
Αν δεν μπορεις να το πραξεις εδω, οπου εχεις μια δυναμη μεγαλυτερη απο οτι εκει εξω, πως ειναι δυνατον να υπερασπιζεσαι για εκει εξω αυτα τα πραγματα;
Μπορει ανετα να προτεινει η κυβερνηση\GATEWAY TEAM καποιους που επιθυμει και εχει κρινει ως καταλληλους για το ρολο του επιτελαρχη/συντονιστη, αλλα ο λαος/forum ειναι αυτος που θα επικυρωσει το νομοσχεδιο.
Επιλεγετε καποια ατομα και εμεις οι υπολοιποι ψηφιζουμε για τον ποιον θελουμε να μας συντονιζει.
Συν οτι θα μπορει να προταθει και απο τα μελη και καποιο αλλον πλην τα προτινομενα.
και και και, θεληση να υπαρχει και θα βρεθουν οι τομες.
Αλλα μεχρι τωρα δεν εχει επειδειχθει αυτη η θεληση.

Η καταχωρηση ενος μελους ως ανεπιθυμητου υποκειται στα αλλα μελη.
Μην δημιουργειται Γκουανταναμο.
Οι τομες παλι μπορουν να βρεθουν αν υπαρχει θεληση.
Τα πως και τα γιατι.

Και επειδη κριτικη γινεται και στον λαο, ας παψουμε να ειμαστε σκετα ζωα (με την Αριστοτελεια εννοια) και ας ενεργησουμε.
Δεν κριτικαρουμε μονο, προσφερουμε και τις αποψεις μας για την καλλιτερευση του συστηματος στο οποιο ζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 05-03-08, 16:50
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Χρηστο για τα της λειτουργιας της Gateway και γενικοτερα για τα θεματα αναληψης των θεσεων υπευθυνοτητας της κοινοτητας, σε παραπεμπω στην απολυτως σαφη ανακοινωση της ομαδας στο http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3583 .

Τωρα τα υπολοιπα περι θεων/δημιουργων/θυσιων/πολιτικης προπαγανδας (για το χομπυ μου περι αμεσης δημοκρατιας), συγνωμη αλλα δεν μπορω να τα σχολιασω. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει το γιατι ακριβως κανουμε αυτο που κανουμε εδω μεσα και συνεχιζουμε να το κανουμε.
Επιπροσθετως, δεν μου το επιτρεπει ουτε ο χρονος αλλα ουτε και η διαθεση μου να απολογηθω σε σενα για το μεγεθος της προσφορας μου εδω (που εσυ νομιζεις οτι αφορα μονο το φορουμ) ή για το εαν εχω φτουρισει ή για το εαν εχω "θυσιαστει" ή για το οποιοδηποτε αλλο παρεμφερες. Να με συγχωρεσεις, αλλα μου ειναι εως και αδιαφορο. Δεδομενου και του γεγονοτος πως διαχρονικα δυσκολα μπορει να βγαλει κανεις ακρη μαζι σου οταν μπλεκεται σε τετοιου ειδους διαλογο, προτιμω να κανω μια βολτα εξω και να συζητησω με καλους φιλους, παρα να απολογηθω σε σενα για το αν η Gateway ειναι καποιου ειδους κυβερνηση και απευθυνεται στο λαο της. Το ιδιο θα προτεινα και σε σενα!

Καλη συνεχεια στις συζητησεις του φορουμ!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 05-03-08 στις 17:03
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 05-03-08, 17:20
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος οτι διαβασες προσεχτικα οτι εγραψα;
Γιατι με αυτο που γραφεις περι απολογιας (οτι δεν εχεις διαθεση να απολογηθεις) δειχνει οτι δεν ησουν καθολου προσεχτικος στην αναγνωση εως προδιαθετιμενος αρνητικα απεναντι της.
Επειδη ομως μπορει να φταιει ο τροπος μου να το κανω απλο ξεκαθαρο.
Στο παραπανω σε ΥΜΝΩ για την προσφορα σου.
Και εκφερω μια αποψη μαζι με προταση για το πως θα ηταν καλο να πορευτει το forum.
Ελπιζω να βρεις χρονο να συζητησεις πανω σε αυτην και σε αλλες που θα γινουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS1 : 05-03-08 στις 17:22
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 08-03-08, 21:09
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε Χρήστο,

διάβασα προσεκτικά τα όσα γράφεις, τα οποία και πιστεύω ότι αξίζουν σχολιασμό και μερικά εξ αυτών ίσως περαιτέρω ανάλυση.

Αρχικά, θα σου ζητήσω να μην προβαίνεις σε παραλληλισμούς όπως Gateway=κυβέρνηση, φόρουμ=λαός, μέλος της G=θεός, κ.λπ., όπως επίσης χρήση λέξεων όπως "εξουσία", "ολιγαρχία", κ.λπ. Μου φέρνουν στο μυαλό κάτι συζητήσεις με αριστερούς στα φοιτητικά μου χρόνια (δίχως να εννοώ κάτι για το ποιόν σου σε καμία περίπτωση) και όπως και να' χει η φύση και ο σκοπός του παρόν χώρου δεν συνάδει σε καμία περίπτωση με τέτοιου είδους αναλύσεις κατά την ταπεινή μου άποψη.
Απλοί άνθρωποι είμαστε με όνειρα και στόχους, κάποιοι με περισσότερο μεράκι για το χώρο αυτό και περισσότερη ίσως αγάπη, αλλά τίποτα περισσότερο. Οπότε, ας μην κάνουμε τον Μίλτο, τον Νίκο, τον Μηνά, τον Χάρη και τον Παύλο "κυβέρνηση", τον Χρήστο, τον Γιώργος, την Μαρία και τον Μανώλη "λαό", και κυρίως ας μην κάνουμε το παρόν χώρο "δρόμο τέτοιου είδους αντιπαραθέσεων".
Ο Χρήστος πάντα μπορεί να πιάσει τον Νίκο και να του μιλήσει, αλλά δεν υπάρχει "λαός" και καμία "κυβέρνηση" για να πείσουν ή να πειστούν. Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου.

Ως προς την πρόταση σου τώρα, σαφώς και μπορούν να γίνουν κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση ώστε να συμμετέχουν όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη στις αποφάσεις περί συντονισμού. Άλλωστε, έχει γίνει αυτό κατά το παρελθόν και τα παλαιότερα μέλη θα θυμούνται συγκεκριμένα παραδείγματα.
Άτυπα λοιπόν υπάρχουν αρκετά παραδείγματα κατά το παρελθόν που μέλη πρότειναν άλλα μέλη για συντονιστές (ή μάλλον μόνο αυτό γίνεται τα τελευταία 1-2 χρόνια), ενώ επίσης άτυπα ουδέποτε χρίστηκε κάποιος συντονιστής που δεν έχαιρε της πλειοψηφικής αποδοχής των απλών μελών. Οπότε, άτυπα έτσι λειτουργεί το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό..
Στο τυπικό τώρα μέρος, σαφώς και είναι δυνατόν να δίνεται ένα χρονικό περιθώριο π.χ. 3-4 ημερών στα μέλη να εκφράζουν οποιεσδήποτε αντιρρήσεις για κάποια επιλογή συντονιστή, ενώ αν οι αντιρρήσεις είναι πολλές τότε μπορούμε έως και ψηφοφορία (πιθανόν κρυφή, ώστε να μην δημιουργούνται έχθρες δίχως λόγο) να διοργανώνουμε.
Αλλά όπως είπα, αυτό γίνεται ήδη άτυπα στο φόρουμ μας. Οι περισσότεροι συντονιστές επιλέγονται μετά από προτάσεις απλών μελών, ενώ ποτέ δεν τοποθετείται συντονιστής κάποιος που δεν χαίρει της πλειοψηφικής εκτίμησης των απλών μελών του φόρουμ.

Ειλικρινά σε συγχαίρω που έκανες ένα βήμα παραπάνω και πέρα από τις όποιες αντιρρήσεις σου προχώρησες επιπλέον σε συγκεκριμένες προτάσεις. Απλά, προσπάθησε να μην συγκρίνεις ούτε σε μεταφορικό επίπεδο ανθρώπους και προσπάθειες εντός της κοινότητας με λέξεις όπως "εξουσία", "λαός", "κυβέρνηση", κ.λπ. Μόνο κακό μπορούμε να κάνουμε έτσι..
Η κοινότητα δημιουργήθηκε για την αναζήτηση, ως κάτι που όλοι μας έχουμε ανάγκη και θέλουμε να έχουμε στην καθημερινή μας ζωή, να μας συμπληρώνει κατά κάποιο τρόπο. Δεν είναι όμως μόνο αυτή αποκλειστικά η ζωή μας.. για τους λοιπούς αγώνες που αισθανόμαστε ότι πρέπει να κάνουμε, υπάρχουν τα κατάλληλα πλαίσια στο μη ψηφιακό κόσμο που μας περιβάλλει. Ας προσπαθήσουμε τον "κόσμο" που δημιουργήσαμε εδώ να τον κρατήσουμε όσο το δυνατόν πιο κοντά στον πρωταρχικό του στόχο (την αναζήτηση σε μεταφυσικά και λοιπά εναλλακτικά πεδία) και ανεπηρέαστο από τα αρνητικά που βιώνουμε στην υπόλοιπη καθημερινότητα μας.

Εγώ προσωπικά αυτό κάνω τα τελευταία 4 χρόνια και αισθάνομαι ότι χάρη σε πάρα πολλούς ανθρώπους (άλλους περισσότερο, άλλους λιγότερο) το έχω/ουμε καταφέρει σε πολύ καλό βαθμό.. αλλά σίγουρα υπάρχει χώρος για βελτίωση, γι' αυτό άλλωστε συζητάμε σ' αυτό το thread.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.