Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-10, 01:09
SON OF SAM Ο χρήστης SON OF SAM δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΤΗΝΟΥ

Καλησπέρα.Πρόσφατα άκουσα μια ιστορία την οποία βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα και θα ήθελα να διερευνήσω αλλά και να μοιραστώ μαζί σας.
Υπάρχει ένα εγκαταλελειμένο χωριό στην Τήνο που λέγεται Μοναστήρια.Το χωριό αυτό λέγεται ότι ερήμωσε ξαφνικά λόγω εσωτερικής μετανάστευσης.Τουλάχιστον έτσι λέγεται από σχετικά νέο κόσμο του νησιού.Οι παλαιοί αρνούνται να μιλήσουν για αυτό σαν να είναι κάτι που τους τρομάζει.Ακόμα και αυτοί όμως αν κάποιος επέμενε πολύ επέμεναν στην άποψη της μετανάστευσης.Πρίν κάποια χρόνια όμως στην προσπάθεια να επισκευαστεί η παλιά εκκλησία του χωριού ανακαλύφθηκε στον περίβολό της εκκλησίας ένας ομαδικός τάφος με πάρα πολλούς σκελετούς κάποιοι απο τους οποίους μικρών παιδιών.Φυσικά οι εργασίες σταμάτησαν και το γεγονός δεν πήρε διαστάσεις.Πάντως η στάση των ηλικιωμένων ανθρώπων του νησιού προσδίδει σαφώς μια εικόνα συγκάληψης αλλά και ενοχής για κάποιο γεγονός που συνέβη παλιότερα για το οποίο ίσως να μην είναι πολύ υπερήφανοι.
Φυσικά έχω μια ιδέα για το τι μπορεί να συνέβη αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος για αυτό.Αυτός είναι και ο λόγος που το ψάχνω.
Παρακαλώ όποιος έχει κάποια άποψη για αυτήν την ιστορία ας την μοιραστεί μαζί μου.Εγώ πάντως θα εξακολουθώ να ψάχνω
Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-10, 09:11
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιξες φιλε μου.

Αν πραγματι ιαχυει κατι τετοιο, τοτε οτιδηποτε στοιχεια εχεις η γνωριζει κανεις αλλος ας τα παραθεσει εδω περα.

Επισης, εχεις επισκεφθει το χωριο; Μηπως υπαρχει φωτογραφικο υλικο η τπτ σχετικο; Τι εχει απομεινει κ τι θα δει αν το επισκεφθει καποιος;

Τελος, αν μπορεις κ δν υπαρξει προβλημα, θα ηταν ενδιαφερον να ρωτησεις καποιον ντοπιο που απο ο,τι καταλαβα γνωριζεις ωστε να μαθουμε κατι παραπανω για την ιστορια που μας παρεθεσες.

Συνεχισε την ερευνα σου και μη τη σταματησεις!

Φιλικα,
Μπιζ
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-10, 11:26
SON OF SAM Ο χρήστης SON OF SAM δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΤΗΝΟΥ

Σ ε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.Υπάρχουν και κάποια άλλα γεγονότα που παρέλειψα να αναφέρω.Καταρχήν δεν έχω πάει γιατί το έμαθα πρόσφατα αλλά κανονίζω να πάω το συντομότερο δυνατό.Μπορείς να δεις φωτογραφίες στο διαδίκτυο.Αυτή την στιγμή ένας σύλλογος εκμεταλλέυεται τον συγκεκριμένο χώρο με αποτέλεσμα να προωθείται τουριστικά.Κανείς δεν αναφέρει για τον ομαδικό τάφο και τους σκελετούς όχι μόνο ενηλίκων αλλά και παιδιών.Όσον αφορά τους ντόπιους έχουν μια συμπεριφορά πολύ ενοχική γεμάτη τύψεις και με εμφανή αίσθηση συγκάλυψης.Το αποδίδουν αόριστα σε εσωτερική μετανάστευση την εποχή από 1970 εως 1975.Αυτές τις πληροφορίες μου έδωσε μια φίλη η οποία προσπάθησε και αυτή να βρει μια εξήγηση πηγαίνοντας στο μέρος πριν από 5 χρόνια.Πριν γίνει τουριστικός πόλος ελξης.Μου περιέγραψε με μεγάλη εντύπωση πόσο ενοχικά απαντούσαν οι γηραιότεροι για το μέρος.Οι νέοι απλά το αγνοούσαν.Μια εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω αν φυσικά ισχύουν όλα αυτά είναι ότι θα μπορούσε να είναι το απότελεσμα μιας ομαδικής σφαγής απο τους υπόλοιπους νησιώτες λόγω ίσως κάποιας μετσδοτικής ασθένειας που εμφανίστηκε στο χωριό στις αρχές ίσως του προηγούμενου αιώνα.Σαφώς κάτι τέτοιο δεν πρέπει να τους κάνει και ιδιαίτερα υπερήφανους.Δεν μπορώ όμως να ισχυριστώ κάτι τέτοιο με σιγουριά αν δεν πάω και ο ίδιος προσπαθώντας να μάθω κάτι από τους ντόπιους.
Οτιδήποτε νεότερο μάθω θα το αναφέρω στο foroum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-15, 01:24
vertigo488 Ο χρήστης vertigo488 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2015
Μηνύματα: 1
Post ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΤΗΝΟΥ

Καλησπέρα, πήγα πρόσφατα στο χωριό καθώς περνούσα με φίλους μου και είπαμε να πάμε μια βόλτα. Εντυσιάστηκα και παράλληλα ανατρίχιασα από την σκέψη ότι κάποτε υπήρχε ζωή στο μέρος και πλέον υπάρχουν μόνο ερείπια. Έψαξα καθαρά από περιέργεια γιατί εγκαταλείφθηκε το χωριό και δεν ανακάλυψα κάτι συγκεκριμένο, απλά ότι έγινε εσωτερική μετανάστευση όπως είπατε και εσείς. Παρόλα αυτά κάτι μέσα μου πίστευε ότι κάτι άλλο συνέβει, μου φαίνεται πολύ παράξενο απλά να το εγκατέλειψαν. Είμαι από το νησί αλλά ποτέ δεν είχα ακούσε κάτι από αυτά που λέτε. Την ίδια μέρα μιλώντας με ένα γνωστό μου από ένα χωριό πιο κάτω, τον Κρόκο, τον ρώτησα σχετικά με τα Μοναστήρια και μου είπε ότι μικρός πήγαινε για ''εξερεύνηση'' στο χωριό και του έκανε εντύπωση πως τότε σε πολλά σπίτια υπήρχαν πολλά αντικείμενα ακόμα και σερβίτσια, πράγμα μη λογικό γιατί δεν γίνεται έτσι απλά να άφησαν πράγματα πίσω. Όλα αυτά που αναφέρετε εδώ με σόκαραν και θα ήθελα πολύ να μάθω αν η δική σας έρευνα κατέληξε κάπου. Βέβαια το θέμα είναι αρκετά παλιό και ελπίζω να λάβω κάποια απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-15, 10:30
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

΄Οπως ίσως γνωρίζεις κατα τις δεκαετίες 50-60 η λέπρα στην Ελλάδα είχε σημαντικό αριθμό ασθενών. οι χανσενικοί κυριολεκτικά και μεταφορικά εξορίζονταν. Η Σπιναλόγκα ήταν το κατεξοχήν μέρος που τους "φιλοξενούσε" . Δεν είναι καθόλου απίθανο, το χωριό που αναφέρεις να είχε κρούσματα λέπρας και οι ντόπιοι να κατέφυγαν σε όχι και τόσο πολιτισμένες μεθόδους " καθαρισμου", προκειμένου να περιορίσουν ή να εξαλείψουν τα κρούσματα, αν δεν υπήρχε τρόπος να αυτοεξοριστουν οι νοσούντες. Για εμένα είναι μια από τις πλέον λογικές εξηγήσεις. Η εσωτερική μετανάστευση σαφώς και μπορεί να ερημώσει έναν τόπο , όπως έχει γίνει στο παρελθόν. Δεν κρύβονται πάντα τερατώδη μυστικά πίσω από τέτοιες ενέργειες. Φαντάσου μια κλειστή νησιωτική κοινωνία σε μια περίοδο που η χώρα ήταν ρημαγμένη και με φρονήματα τόσο συντηρητικά , να ξεσπούσε σκάνδαλο με κάποιο νόσημα. Με λίγα λόγια όλεθρος.. Ψάξε το λοιπόν.
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.