Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-09, 01:32
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή ΑΤΙΑ στην παραλία Παράδεισος (Θάσος)

Την παρακάτω φωτογραφία την τράβηξα το περασμένο καλοκαίρι στην παραλία Παράδεισος στην Θάσο.




Αν παρατηρήσετε ακριβώς πάνω από εκεί που τελειώνουν τα βράχια στην αριστερή μεριά της φωτογραφίας που βρίσκονται δίπλα στον άνδρα που στέκεται στην ακτή, θα δείτε ένα μακρόστενο αντικείμενο το οποίο από πάνω είναι άσπρο και από κάτω γκρι. (δεν το κύκλωσα για να φαίνεται καθαρά στον ουρανό.)
Το αντικείμενο αυτό δεν το πρόσεξα όταν έβγαζα την φωτογραφία (άρα δεν αποκλείω το γεγονός να ήταν κάποιο αεροπλάνο και άρα δεν έδωσα σημασία)
Στην συνέχεια σκέφτηκα μήπως πρόκειται για κάποιο φρίζμπι που πιθανώς κάποιοι να έπαιζαν εκεί γύρω αλλά αναλογικά με το μέγεθός του και το βάθος που βρίσκεται, προσπάθησα να το ταιριάξω με τον εικονιζόμενο κόσμο αλλά ήταν πολύ μεγαλύτερο από οποιονδήποτε βρίσκεται στην φωτογραφία.
Αν είναι όντος φρίζμπι και ξέφυγε από κάποιον εκτός των ορίων της φωτο ... είναι πιθανό αν και εκείνη την ώρα έβγαλα πολλές φωτογραφίες εκεί γύρω και κανένας δεν έπαιζε με φρίζμπι.
Πρόβλημα ή αντανάκλαση φακού? τότε είναι η μοναδική φωτογραφία του σετ που παρουσίασε <πρόβλημα>.
Η μοναδική επεξεργασία που έκανα στην εικόνα είναι μόνο για να καλύψω για ευνόητους λόγους το πρόσωπα αυτών που ήταν τριγύρω.
Δυστυχώς μόνο αυτή η φωτογραφία μου έχει απομείνει από εκείνη την μέρα (και γενικά από την διαμονή μου στην Θάσο :-( ) λόγω προβλημάτων του υπολογιστή (πρόλαβα μόλις την είδα να την αποθηκεύσω στο imageshack για κάθε ενδεχόμενο μιας και είχα πολλές φορές προβλήματα με το pc με αποτέλεσμα να χάσω πολλές φωτογραφίες) επίσης έκανα ένα cd κόπια για την φίλη μου που ήμασταν μαζί στην Θάσο αλλά να που έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και δεν μπορούσε να διαβαστεί το cd... (αν και σε λίγο καιρό θα έχω ξανά την ευκαιρία να το ξανακοιτάξω μπας και <σώσω> καμιά ακόμα φωτο).
Πιστεύεται πως μπορεί να είναι κάτι?
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-09, 02:39
LadyLazarus Ο χρήστης LadyLazarus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Raistlin φριζμπι δεν ειναι σιγουρα γιατι ειναι πολυ ψηλα και μακρια και το μεγεθος ειναι αρκετα μεγαλο.Ωστοσο,αν κανεις ζουμ μου φαινεται οτι κατι προεξεχει απο πανω απ το αντικειμενο.Θα μπορουσε να ειναι αεροπλανο.Εψαξα και βρηκα οτι ακριβως απεναντι απ το νησι ειναι το αεροδρομιο της Καβαλας δες στο χαρτη:
http://www.makryammos-hotel.gr/image...01_article.jpg
Το αεροπλανο απ τη στιγμη που παει να προσγειωθει κινειται πολυ γρηγορα και σε μικρο υψος οποτε αν το επαιρνες με καμερα θα ηταν καθαρο ενω στη φωτογραφια δεν τυπωνεται καθαρα λογω ταχυτητας κλπ επειδη προσγειωνεται.Μπορει και να ακουσες αεροπλανο την ωρα που εβγαζες τη φωτο αλλα επειδη δεν το σκεφτοσουν μεχρι που ειδες το αντικειμενο στη φωτο δεν εδωσες σημασια.
Αν ειναι εχει αποτυπωθει ετσι που σε βαζει σε σκεψεις οντως
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-09, 03:07
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Το γνωρίζω το αεροδρόμιο της Καβάλας (εξ' άλλου είμαι και Καβαλιώτης :-)) γι αυτό και άφησα ανοιχτό το ενδεχόμενο για αεροπλάνο που, μιας και δεν είναι κάτι που βλέπεις μια στο τόσο, δεν του έδωσα σημασία ενώ έβγαζα την φωτογραφία. Ίσως όμως να ήταν έστω και λίγο διακριτά τα φτερά του παρ όλη την ταχύτητα. Παρ' όλα αυτά θέλω κάποια στιγμή να φωτογραφίσω ένα αεροπλάνο (με την ίδια μηχανή) για να τα συγκρίνω μεταξύ τους. Επίσης φαίνεται να πετάει πολύ χαμηλά ενώ βρίσκεται αρκετά μακριά από το αεροδρόμιο (ο Παράδεισος βρίσκετε στην ανατολική πλευρά του νησιού και νότια) (δεν γνωρίζω όμως πολλά περί αεροσκαφών και πτήσεων)
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-09, 16:08
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Εμένα μου φαίνεται αεροπλάνο κατά την προσγείωση (ενδεχομένως να καθυστερούσε να προσγειωθεί για τεχνικούς λόγους). Πάντως η φωτογραφία δεν είναι καθαρή αλλά το σχήμα με παραπέμπει κατευθείαν σε αεροπλάνο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-09, 16:29
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Mοιαζει παρα πολυ με αεροπλανο και λογικο ειναι εαν τραβουσες την φοτογραφια ετσι και περναγε ενα αεροπλανο δεν θα εδινες σημασια και οπως εγινε πιστευω.Εαν ηταν κατι αλλο θα σου ειχε τραβηξει την προσοχη σιγουρα!Λογικα παντα ειναι αεροπλανο..
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-09, 22:00
esper Ο χρήστης esper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

πολυ καλη φωτογραφια,μπορει να ειναι αεροπλανο,αλλα εμενα περισσοτερο μου κανει για συννεφο!!!μετα αφοτου τραβηξες την φωτογραφια κοιταξες αυτο το σημειο???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-09, 00:38
Το avatar του χρήστη gwynevere
gwynevere Ο χρήστης gwynevere δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2004
Μηνύματα: 36
Smile

Το αεροδρομιο της Καβαλας, εαν θυμαμαι σωστα, βρισκεται κοντα στο χωριο Αγιασμα.Το οποιο βρισκεται δυτικα της Θασου.Ο Παραδεισος ειναι νοτιοανατολικα οπως ανεφερε και ο Raistlin.Εμεινα ενα αρκετα μεγαλο διαστημα στη Θασο και αυτο που θυμαμαι ειναι οτι απο αυτη τη μερια του νησιου σπανιως περνουσαν αεροπλανα.Συνηθως τα εβλεπα να περναν πανω απο την μερια του Πρινου(δυτικα).Επιπλεον το αεροδρομιο της Καβαλας ειναι αρκετα μικρο.Οι περισσοτερες πτησεις ερχονται η απο Αθηνα η ειναι charter πτησεις απο ευρωπα'ι'ικες πολεις.Αρα οι πτησεις ερχοταν ειτε απο τα νοτιοδυτικα ειτε απο τον Βορρα.Ολα αυτα βεβαια βασιζονται στη μνημη μου και παντα υπαρχει ο παραγοντας του λαθους.Το αν ειναι Α.Τ.Ι.Α η οχι δεν μπορω να πω αλλα δεν αποκλειω και τιποτα.Ισως να ειναι και αεροπλανο.Αν και μου φαινεται λιγο μεγαλο για αεροπλανο.Φαινεται να εχει αρκετα συμπυκνωμενη μαζα και επιπλεον η μερα ηταν πολυ καλη χωρις αλλα συννεφα.Αρα για συννεφο χλωμο το βλεπω.Και να υπενθυμισω οτι πολλες φορες εχουν φωτογραφηθει Α.Τ.Ι.Α τα οποια δεν ειχαν γινει αντιληπτα εκεινη τη στιγμη.Αυτα..
__________________
★★Nothing is true and everything is permitted.★★

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gwynevere : 18-06-09 στις 00:40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-09, 17:40
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwynevere
Το αεροδρομιο της Καβαλας, εαν θυμαμαι σωστα, βρισκεται κοντα στο χωριο Αγιασμα.Το οποιο βρισκεται δυτικα της Θασου.Ο Παραδεισος ειναι νοτιοανατολικα οπως ανεφερε και ο Raistlin.Εμεινα ενα αρκετα μεγαλο διαστημα στη Θασο και αυτο που θυμαμαι ειναι οτι απο αυτη τη μερια του νησιου σπανιως περνουσαν αεροπλανα.Συνηθως τα εβλεπα να περναν πανω απο την μερια του Πρινου(δυτικα).Επιπλεον το αεροδρομιο της Καβαλας ειναι αρκετα μικρο.Οι περισσοτερες πτησεις ερχονται η απο Αθηνα η ειναι charter πτησεις απο ευρωπα'ι'ικες πολεις.Αρα οι πτησεις ερχοταν ειτε απο τα νοτιοδυτικα ειτε απο τον Βορρα.Ολα αυτα βεβαια βασιζονται στη μνημη μου και παντα υπαρχει ο παραγοντας του λαθους.
Η τοποθεσία του αεροδρομίου είναι όπως ακριβώς το αναφέρεις. Το αεροδρόμιο είναι όντος μικρό αλλά δεν γνωρίζω από που και προς τα που γίνονται οι πτήσεις.
Φίλε esper, σύννεφο δεν νομίζω να είναι, όταν τράβηξα την φωτογραφία δεν δεν είδα κάτι μετά αλλά ούτε και πρόσεξα. Εξάλλου το αντικείμενο αυτό το είδα μετά από μέρες όταν πέρασα τις φωτό στον η/υ. Μπορεί να είναι αεροπλάνο και γι αυτό να μην έδωσα σημασία καθώς περνούσε. Πάντως πετάει πολύ χαμηλά αν πηγαίνει για Καβάλα ή αν έφυγε από καβάλα (εκτός αν είναι καμιάς αερολέσχης) Τέλος, στις υπόλοιπες φωτογραφίες που έβγαλα δεν υπάρχει τίποτα και τις έβγαλα σε μικρό χρονικό διάστημα, μερικές κι όλας μέσα στο ίδιο λεπτό.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 18-06-09 στις 17:40
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-09, 00:40
Το avatar του χρήστη gwynevere
gwynevere Ο χρήστης gwynevere δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2004
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Το άλλο το οποίο παρατηρήται συχνά στη Θάσο ειναι ελικοπτερα..αλλα πιστευω θα το ακουγατε!!Υπαρχει και ενα στρατιωτικο αεροδρομιο στη Κομοτηνη και συχνα βλεπαμε αεροσκαφη σε ασκησεις.Αλλα και παλι το σχημα του αντικειμενου δεν παραπεμπει σε κατι τετοιο.Δεν εχω γνωσεις αεροναυπηγικης αλλα παρατηρησα οτι δεν υπαρχουν τα κλασσικα λευκα ιχνη που αφηνουν συνηθως τα αεροπλανα.Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι καποιο παιχνιδι του φακου η καποιο σκουπιδακι?
__________________
★★Nothing is true and everything is permitted.★★
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-09, 20:41
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwynevere
Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι καποιο παιχνιδι του φακου η καποιο σκουπιδακι?
Όχι δεν είμαι! Μπορεί να είναι οτιδήποτε, αλλά λόγω του ότι είναι τελείως οριζόντιο ενώ μια τυχαία θέση του στον χώρο δεν νομίζω να ήταν τόσο συγκεκριμένη. Ελικόπτερο αν ήταν θα το είχα προσέξει μάλλον γιατί δεν βλέπω συχνά ελικόπτερα οπότε θα το παρατηρούσα.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.