Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-09, 03:43
Το avatar του χρήστη mysterious_X
mysterious_X Ο χρήστης mysterious_X δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 8
Post Α.Τ.Ι.Α. στην Ευρυτανια....

Ως προσφατο μελος του "metafysikou" βαλθηκα να γραψω για ολα τα περιεργα που μου εχουν συμβει σε συντομο χρονικο διαστημα ...
Η δευτερη εμπειρια που μου εχει τυχει ειναι παλι στο χωριο κ ειναι πιο δυνατη απο αυτη που ειχα γραψει σε αλλο thread!!
Το χωριο καθως ειναι ορεινο και δεν υπαρχουν ρυποι ο ουρανος ειναι πολυ καθαρος το βραδυ κ φαινονται καθαρα τα αστερια...
Ενα βραδυ οπως το συνηθιζαμε καθε μερα καθομασταν το βραδυ στην αυλη εγω ο παππους μου κ ο αδερφος μου.Σε μια στιγμη απο το πουθενα εμφανιστηκε στον ουρανο ενα φως.Θαρρω πως ητανε μεγαλο αφου σκεφτειτε οτι ειχε το μεγεθος του μισου φεγγαριου ετσι οπως το βλεπαμε εμεις.Εκει που εμεινε σταθερο αρχισε να κουνιεται σε ακανονιστους σχηματισμους για μερικα δευτερολεπτα 10-20...
Το θεμα ηταν ομως οτι αλλαζε συνεχως θεσεις.κ πηγαινε ποτε πανω ποτε κατω και επερνε και διαγωνιες τροχιες.Θελω να δειξω δηλαδη οτι δεν ηταν το κλασσικο αστρο που πεφτει κ χανεται.Σε μια στιγμη εκει που κουνιοτανε γρηγορα και ακανονιστα κανει ενα σχηματισμο φανταστειτε σαν το γραμμα "Ζ" και χανεται αφηνοντας πισω του πολυ φως.Το γεγονος το ειδαμε και οι 3 και το σχολιασαμε μην μπορωντας να δωσουμε εξηγηση.Για να μην ανοιγω αλλο thread θελω να αναφερω κ ενα αλλο φαινομενο που βλεπω στο ιδιο μερος καθε καλοκαιρι.Κατα τις 11 περιπου το βραδυ,δεν εχω προσεξει την ακριβης ωρα,βγενει στον ουρανο ενα φως σαν αστρο θα ελεγα κ πιο θαμπο κ αλλαζει χρωματα απο κοκκινο γινεται μπλε κ πρασινο.Τονιζω οτι δεν φενετε παρα πολυ καθαρα αλλα ξεχωριζεις τα χρωματα.Αυτο μου κινησε την περιεργεια.Ετσι ρωτησα ατομα σχετικα με το τι μπορει να ειναι αυτο.Οι πιο πολλοι μου απαντησαν οτι ειναι η Αφροδιτη που φαινεται κατα τους θερινους μηνες απο την γη και τα χρωματα που περνει ειναι αυτα λογω της διαθλασης του φωτος!!Δεν ξερω αν γνωριζεται κατι σχετικα με αυτο.Να τονισω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι κεραια ή κατι αλλο καθως ειναι σε σχετικα μακρινη αποσταση απο το βουνο...
Α και κατι αλλο.Το τελευταιο φαινομενο το εχουμε παρατηρησει τα τελευταια χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-09, 15:31
BlackPanos Ο χρήστης BlackPanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2009
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αυτό που ανάφερες φίλε σχετικά με το "πολύχρομο αστέρι" το βλέπω το καλοκαίρι κάθε βράδυ. Τι είναι δεν ξέρω!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-09, 15:48
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παιδιά για να το βλέπετε συνέχεια και κανείς άλλος να μην έχει παρατηρήσει στην περιοχή σας κάτι το περίεργο τότε είναι η Αφροδίτη ή κάποιος δορυφόρος. Δεν κακίζω κανέναν αλλά εκνευρίζομαι που η παλιοφωτορρύπανση και οι ρυθμοί της σύγχρονης ζωής στερούν από τον άνθρωπο τη μαγεία του έναστρου ουρανού. Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις αστρονομίας (παρόλο που ουσιαστικά στο Σύμπαν ζούμε κι όχι στο μικρόκοσμό μας), με αποτέλεσμα να μπερδεύουν τους πλανήτες και τους δορυφόρους με ΑΤΙΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-09, 23:36
Το avatar του χρήστη mysterious_X
mysterious_X Ο χρήστης mysterious_X δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 8
Post

Και τα 2 φαινομενα που ειδα ειναι μαγευτικα!!Ειδικα το πρωτο.Το δευτερο πρεπει να ειναι σιγουρα κατι που να εχει σχεση με τα αστρα...Το πρωτο φαινομενο ομως ειναι πολυ περιεργο.Οπως και να εχει ηταν μια φανταστικη εμπειρια!!!
Και εγω στο κεντρο μενω αλλα αισθανομαι τυχερος που μπορω να δω αυτο το θεαμα του καθαρου ουρανου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.