Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-10, 11:27
zoltar77 Ο χρήστης zoltar77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2010
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή θέαση ΑΤΙΑ

Φίλες και φίλοι γεια σας. Σας εύχομαι το 2010 να είναι δημιουργικό και αρκετά μυστηριώδες-αν και με τέτοια καιρικά φαινόμενα τα ανεξήγητα μας έκαναν ένα εξαιρετικό ποδαρικό.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στα φόρα σας, αλλά δραστηριοποιούμαι-επαγγελματικά -στο χώρο του διαδικτύου αρκετά χρόνια (είμαι web designer) και έχοντας συμμετάσχει ενεργά σε αρκετές δικτυακές κοινότητες, τολμώ να πω ότι το metafysiko είναι μια εκ των λίγων που παρουσιάζει με πολύ ποιοτικό τρόπο τα θέματά της. Σας διαβάζω τακτικότατα!.

Εξαιτίας όμως αυτής ακριβώς επαγγελματικής μου ενασχόλησης και γνωρίζοντας πως η πλειοψηφία όχι μόνο των πελατών μου αλλά και του στενού οικογενειακού και φιλικού μου περιβάλλοντος αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό-έως και χλεύη-τέτοιου είδους θέματα, είμαι υποχρεωμένος να διατηρήσω την ανωνυμία μου και να μην αναφέρω ονομαστικά πρόσωπα και τοπωνύμια.

Επίσης θα ήθελα να τονίσω εκ των προτέρων πως ανέκαθεν ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός στο να δέχομαι άκριτα διάφορες θεωρίες και γεγονότα και πως έχω σχεδόν αποκηρύξει τον αγαπημένο μου E.v. Dainiken που διάβαζα με τόση θέρμη μικρός όπως και τον Charles Berlitz που μου κρατούσε πολύ καλή συντροφιά τα βράδια πριν πέσω για ύπνο. Αν και θα πρότεινα και τους 2 σε όλους τους εφήβους για να ξεκολλήσει λίγο το μυαλό τους.
Μπορείτε λοιπόν άφοβα να με κατηγορήσετε για σκεπτικισμό, καθώς ήμουν πρωτοδεσμίτης και λάτρης της Μηχανικής (και ως γραφίστας αργότερα, έμαθα αρκετά γύρω από την κυματική και τα οπτικά φαινόμενα).

Το γεγονός όμως που συνέβη σε μια επίσκεψη στο χωριό των παππούδων μου ένα Σεπτέμβρη της δεκαετίας του 80 έχει εντυπωθεί έντονα στη μνήμη τη δική μου, του αδερφού μου και των γονιών μου, έστω και αν οι τελευταίοι δεν το παραδέχονται μέχρι και σήμερα.

Το χωριό βρίσκεται στα 990+ μέτρα και είναι πανέμορφο και κατάφυτο. Ειδικά το φθινόπωρο , όπου διαδραματίστηκε το γεγονός η φύση είναι πραγματικά μαγική, καθώς τα χρώματα των φυλλοβόλων δένδρων δημιουργούν μια εξαιρετική παλέτα.
Απέχει γύρω στα 24-30 λεπτά από την Τρίπολη (όπου διαμένω μέχρι και σήμερα) και έτσι επισκεπτόμασταν τους παππούδες κάθε ΠΣΚ.

Εκείνη την Παρασκευή ξεκινήσαμε σχετικά αργά, καθώς ο ήλιος είχε αρχίσει να πέφτει όταν βγήκαμε από τη Τρίπολη και πήραμε το δρόμο για το χωριό.
Στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου εγώ και ο αδερφός μου χαχανίζαμε ανεξέλεγκτα, καθώς κάθε επίσκεψη ήταν για μας ευκαιρία για ατελείωτα παιχνίδια στη φύση.
Η διαύγεια επίσης της ατμόσφαιρας εκείνο το απόγευμα μπορώ να πω πώς ήταν εξαιρετική με ελάχιστα σκόρπια συννεφάκια να διακρίνονται στον ορίζοντα.

Σε απόσταση περίπου 10 λεπτών από το χωριό, ο ήλιος είχε ήδη δύσει (ήταν δηλαδή σούρουπο) και ενώ η ορατότητα ήταν αρκετά καλή, ο πατέρας μου είχε ανάψει τους προβολείς του αυτοκινήτου για λόγους ασφαλείας.

Τα παράδοξα αρχίζουν σ’αυτό το σημείο καθώς εγώ και ο αδερφός μου-πάντα σε εύθυμο κλίμα-αρχίσαμε τη συζήτηση περί εξωγήινων και «ούφο» (δημοφιλέστατος όρος στην Ελλάδα τότε) εντελώς απρόσμενα και ξαφνικά.

Στην επόμενη στροφή λοιπόν, φτάσαμε στη γέφυρα που συνδέει το χωριό με τον υπόλοιπο κόσμο. Η γέφυρα «καβαλάει» μια ρεματιά που είναι και το φυσικό εμπόδιο για το οποίο κατασκευάστηκε.

Μόλις λοιπόν εισήλθαμε στη γέφυρα, ξαφνικά είδαμε να περνά από τη ρεματιά προς τον ουρανό, πάνω από τη γέφυρα και λίγα μέτρα μπροστά από το αυτοκίνητό μας ένα ΑΤΙΑ. Το αντικείμενο κινήθηκε με πολύ μεγάλη ταχύτητα και υπο γωνία 45 περίπου μοιρών.

Το ονομάζω ανεπιφύλακτα ΑΤΙΑ διότι αυτό που είδαμε όλοι μας ήταν ένα δισκοειδές μάλλον, φωτεινό αντικείμενο υποκίτρινου χρώματος (που πλησίαζε το λευκό) με πολλά φωτάκια σε όλη του την επιφάνεια, τα οποία θύμιζαν λαμπιόνια χριστουγεννιάτικου δέντρου. Η ταχύτητά του ήταν πολύ μεγάλη ενώ το φαινόμενο κράτησε 1-2 δευτερόλεπτα. Μικρής διάρκειας μεν, αλλά υπεραρκετό για να το «καταγράψουν» τα αισθητήριά μας.

Το φαινόμενο μέγεθος του αντικειμένου, όπως το υπολογίζω σήμερα, δεν πρέπει να ξεπερνούσε αυτού ενός μεγάλου αμερικάνικου frisby. Το πραγματικό του μέγεθος θα πρέπει να ήταν σαν τα κυκλικά καπάκια των αποχετεύσεων. Δεν ακούστηκε κανένας ήχος, ούτε είδαμε κάποια λάμψη ή έκρηξη. Το αντικείμενο εξαφανίστηκε απότομα.

Αφού φτάσαμε στο χωριό, ο πατέρας μου-έντονα προβληματισμένος-ρώτησε τον παππού, εάν στα γύρω χωριά είχαν κάποια γιορτή ή γλέντι που θα δικαιολογούσε τη ρίψη βεγγαλικών, φωτοβολίδων κλπ. Φυσικά, δεν υπήρχε καμία γιορτή.
Άλλωστε βεγγαλικά με πολλά χρώματα και με σταθερή πτήση δεν υφίστανται απ’όσο γνωρίζω…

Έχω προσπαθήσει να το αποδώσω σε ομαδική υστερία μέσω της αυθυποβολής, καθώς εγώ και ο αδερφός μου μιλούσαμε λίγα λεπτά πριν τη θέαση για ufo. Αλλά αν τον ρωτήσετε θα σας περιγράψει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο φαινόμενο με αυτό που είδα κι εγω. Οι γονείς μου με πολύ δυσκολία σήμερα θα το παραδεχτούν ενώ ο πατέρας μου ισχυρίζεται ότι ήταν φωτοβολίδα. Να τονίσω πώς και οι 2 μου γονείς είναι της "κλασικής" πανεπιστημιακής σχολής και-ίσως- είναι αυτό που τους κάνει τόσο πεισματικά αρνητές της ίδιας τους της εμπειρίας.

Απ’όσο γνωρίζω δεν έχουν αναφερθεί άλλα περιστατικά παρόμοιας μορφής στο συγκεκριμένο χωριό, αλλά ομολογώ πως δεν έχω κάνει ενδελεχή έρευνα.

Βλέποντας σήμερα τους παιδικούς ιπτάμενους δίσκους με πολύχρωμα LEDs που πωλούν οι συμπαθείς μετανάστες στα πιτσιρίκια, θα μπορούσα να πως πώς πλησίαζαν αρκετά αυτό που είδα. Αλλά:

1) Τη δεκαετία του 80 τέτοιου είδους μικροκυκλώματα ήταν, αν όχι πανάκριβα, ασύλληπτο όνειρο.
2) Τα LED ήταν πολύ βαρύτερα-όπως και οι μπαταρίες
3) Το αντικείμενο ήταν συμπαγές και όχι η μορφή «ρόδας» που έχουν τα σύγχρονα παιχνίδια, ενώ εξέπεμπε έναν τέλεια ομοιόμορφο φωτισμός
4) Η κίνηση του ήταν απόλυτα ευθύγραμμη
5) Ο…δισκοβόλος θα πρέπει να είχε μπει μέσα στην δύσβατη έως αδιάβατη ρεματιά, με κίνδυνο τη σωματική του ακεραιότητα.
6) Θα πρέπει είχε εκτοξεύσει το «δίσκο» με υπεράνθρωπη ταχύτητα για να διασχίσει το οπτικό μας πεδίο με τέτοια ταχύτητα και υπό τόσο μεγάλη γωνία και
7) Τέλος, θα πρέπει να του είχε ενσωματώσει κάποιο μανδύα αορατότητας (cloacking device)-καμπύλωσης του φωτός, ώστε να εξαφανιστεί. Τέτοιου είδους συσκευές βρίσκονται ακόμα και σήμερα σε πειραματικές διατάξεις σε πανεπιστήμια και ερευνητικά ιδρύματα.

Με λίγα λόγια, θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει εξαιρετικά υψηλή τεχνολογία για την εποχή με σκοπό να σκαρώσει μια ηλίθια φάρσα…

Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω σήμερα, είναι ίσως κάποιο φαινόμενο διάθλασης του φωτός από προβολείς αυτοκινήτου, αλλά θεωρώ πώς μόνο η κρατική υπηρεσία αεροπορίας θα έδινε τέτοια εξήγηση.

Περιμένω τα φώτα σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.