Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 12-11-08, 11:46
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

η8ελα να ρωτησω, ενω δεν εκανα αποσυνδεση μου ζητησε κωδικο αλλα ειχε χα8ει καπου στα αβατα του μυαλου μου...εκανα αιτηση για να μου σταλ8ει το αναλογο mail που δεν ηρ8ε ποτε και τελικα συνδε8ηκα καποια στιγμη χωρις να μου ζητησει κωδικο.Επειδη ομως ακομη δεν 8υμαμαι και δεν ειχα φροντισει να κρατησω τον κωδικο(καλη απροσεχτη κι εγω) σε περιπτωση που μου ζητηθει ξανα,πως θα μπορεσω να τον εχω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 12-11-08, 12:18
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
η8ελα να ρωτησω, ενω δεν εκανα αποσυνδεση μου ζητησε κωδικο αλλα ειχε χα8ει καπου στα αβατα του μυαλου μου...εκανα αιτηση για να μου σταλ8ει το αναλογο mail που δεν ηρ8ε ποτε και τελικα συνδε8ηκα καποια στιγμη χωρις να μου ζητησει κωδικο.Επειδη ομως ακομη δεν 8υμαμαι και δεν ειχα φροντισει να κρατησω τον κωδικο(καλη απροσεχτη κι εγω) σε περιπτωση που μου ζητηθει ξανα,πως θα μπορεσω να τον εχω?
Όταν για οποιοδήποτε λόγο έχουμε ξεχάσει τον κωδικό ενεργοποίησης, η πλατφόρμα βγάζει ένα μήνυμα όπου μας ζητάει το mail που κάναμε την ενεργοποίηση του λογαριασμού και έπειτα μας αποστέλλεται καινούριο password...

Αν και μετά από αυτές τις ενέργειες εξακολουθείς να έχεις το οποιοδήποτε πρόβλημα, καλό θα ναι να απευθυνθείς απευθείας στον Διαχειριστή ή σε κάποιον από τους συντονιστές για να διαβιβαστεί απευθείας το αίτημα σου.

(Καλά κάνω εγώ και έχω τα πλαστικά γύρω από το monitor γραμμένα με μαρκαδόρο-ούτε καν χαρτάκια- με τους κωδικούς )

Καλή συνέχεια
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 12-11-08, 12:26
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση , το προβλημα ειναι, δεν μου ηρ8ε mail για νεο κωδικο ενω εβγαινε το μηνυμα οτι θα μου αποσταλ8ει.Το ξαναδοκιμασα αρκετες φορες μετα απο διαφορα χρονικα διαστηματα αλλα mail δεν ηρ8ε ποτε Οποτε τι κανω τωρα
Και υποσχομαι μετα θα το γραψω οχι στο πλαστικο,στον τοιχο!!!ε εκει δεν θα το χασω!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 12-11-08 στις 12:29
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 12-11-08, 12:39
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση , το προβλημα ειναι, δεν μου ηρ8ε mail για νεο κωδικο ενω εβγαινε το μηνυμα οτι θα μου αποσταλ8ει.Το ξαναδοκιμασα αρκετες φορες μετα απο διαφορα χρονικα διαστηματα αλλα mail δεν ηρ8ε ποτε Οποτε τι κανω τωρα
Τσέκαρε λίγο τα spam mail (ή την ομαδική αλληλογραφία) στο mail box σου...

Θα περάσω αμέσως το αίτημα σου στον διαχειριστή και θα σου αποσταλεί π.μ.

Παράθεση:
Και υποσχομαι μετα θα το γραψω οχι στο πλαστικο,στον τοιχο!!!ε εκει δεν θα το χασω!!!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 12-12-08, 00:08
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

5 posts την ημερα???συγγνωμη κιολας αλλα δε νομιζω οτι αυτο θα βοηθησει στο να επιτευχθει καλη ποιοτητα συζητησης αλλα μαλλον θα εμποδισει την οποια προσπαθεια συζητησης.....το οριο των 5 ποστ δε θα κανει τον αλλο να γραψει το ενα καλο κειμενο καθως αυτο εξαρταται απο το ιδιο το μελος...εγω πχ βλεπω μελη εδω μεσα που οσα ποστ την ημερα και αν κανουν διατηρουν μια Α ποιοτητα στο λογο τους καθως αυτος ειναι ο χαρακτηρας τους...επισης το οριο αυτο δεν επιτρεπει στο μελος να ασχοληθει με αρκετα θεματα παρα μονο με ενα.....απο την αλλη φοβαμαι οτι αυτος που θελει να γραψει παραπανω πραγματα θα κανει απλα edit στο προηγουμενο ποστ του και θα γραψει οσα θελει επιπλεον να πει.....ειλικρινα δεν καταλαβαινω τη σκοπιμοτητα της κινησης σας αυτης δεδομενου του γεγονοτος οτι τον τελευταιο καιρο επεσε αισθητα η κινηση στο φορουμ....
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 12-12-08, 01:58
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

κατ αρχήν να ευχαριστήσω τους συντονιστές για την επαναλειτουργία του φόρουμ..
θα συμφωνήσω με τους νέους όρους με την διαφορά, οτι θα διαφωνήσω κι εγώ με τον περιοριστικό όρο των 5 post την ημέρα..

είναι αυτονόητο οτι θεωρώ πολλούς συγγραφείς εδώ μέσα με καλή αισθητική του λόγου, και χωρίς έκπτωση λόγω της ποσότητας των γραφομένων τους..

άλλωστε κάποιες στιγμές χρειάζεται να καταχωρήσουμε περισσότερα απο 5 post λόγω της ροής της πληροφορίας, της συζήτησης, και της σκέψης..

δεν είναι δυνατόν να χάνονται σημαντικές πληροφορίες ή ιδέες περιμένοντας την επόμενη μέρα.. έχουμε και κάποια ηλικία μερικοί και ξεχνούμε..

βλέπω στο προφίλ μου οτι έχω μέσο όρο 3,5 μηνύματα την ημέρα.. όμως δεν έγιναν αυστηρά έτσι.. δηλαδή, κάποια μέρα έγραψα 1 μήνυμα, κάποια 8 ίσως..

θα επιθυμούσα να επανεξετάσετε το θέμα αυτό, σας ευχαριστώ..

κατα τα άλλα συμφωνώ σε όλα και απορώ για κάποια μηνύματα κακής αισθητικής, τα οποία έχω επισημάνει και είδα οτι δέν διαγράφηκαν, παρόλο τον χρόνο που είχατε διαθέσιμο..

καλή μας συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 12-12-08, 11:57
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Να πω και εγώ με τη σειρά μου καλή συνέχεια και καλή αρχή μετά τη μεγάλη περίοδο απουσίας του φόρουμ του μεταφυσικού από τα διαδικτυακά δρώμενα. Οι όροι χρήσης επελέγησαν μετά από αρκετή συζήτηση (άλλωστε το καταλάβατε και εσείς αυτό από την καθυστέρηση στο ανέβασμα του φόρουμ) με οτιδήποτε κάτι τέτοιο μπορεί να σημαίνει.
Το όριο των 5 posts εφαρμόστηκε διότι με λύπη μας παρατηρήσαμε ότι όσοι χρήστες δημιουργούσαν προβλήματα στα υπόλοιπα μέλη ήταν αυτά που καθημερινά έκαναν δεκάδες posts. Το εν λόγω όριο μπορεί να αλλάξει (να ανέβει ίσως 1-2 posts ή να κατέβει) ανάλογα με τα αποτελέσματα που θα δούμε τις επόμενες εβδομάδες. Προσωπικά πιστεύω ότι τα 5 posts είναι αρκετά για να γίνει ποιοτική συζήτηση (άλλωστε όσοι εκφέρουν ολοκληρωμένες απόψεις σε αυτόν τον χώρο -δηλαδή όχι posts 1-2 γραμμών- κατά μέσο όρο καθημερινά δεν ξεπερνάνε τα 4 posts), όμως μένω ανοικτός σε αλλαγές εφόσον οι περιστάσεις το απαιτήσουν.

Τέλος, ως προς τα μηνύματα που θα έπρεπε να διαγραφούν απλά να τονίσω πως οι 15 μέρες αυτές δεν αφιερώθηκαν στο ξεκαθάρισμα του περιεχόμενου του φόρουμ, αλλά στην αναδιοργάνωση του (τεχνικά και σχεδιαστικά) ώστε να λειτουργήσει καλύτερα με τη συμμετοχή των μελών στο συντονισμό. Με τον περιορισμό των posts ανά ημέρα κάθε μέλος καλείται να αυτοσυντονίσει τον εαυτό του, ενώ με την προσθήκη report καλείται να συμμετέχει στο συντονισμό καλώντας τους συντονιστές να ελέγξουν κάθε post που θεωρούν "ύποπτο".

Οπότε, περιμένουμε άμεσα τη συμμετοχή όλων μας για να γίνει το φόρουμ του μεταφυσικού ακόμα πιο ποιοτικό από ότι είναι σήμερα (έστω και αν θεωρείται από την πλειοψηφία των Ελλήνων χρηστών του διαδικτύου ως ο πλέον ποιοτικός χώρος συζήτησης τέτοιων θεμάτων στο ελληνικό internet).

Καλή δύναμη,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 12-12-08, 14:24
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Και ναι επιτέλους σηκώθηκε το φόρουμ! Και μαζί βλέπουμε ορισμένες αλλαγές, και ως συνήθως ο άνθρωπος διστάζει μπροστά σε κάθε αλλαγή καθώς τον αναγκάζει να βγει από την ζώνη ασφαλείας που έχει φωλιάσει. Αλλά ας αφήσουμε τις αναλύσεις… από πλευράς μου συμφωνώ για το όριο των post και αυτό γιατί η σύνθεση ενός καλού, πλήρες και ουσιαστικού μηνύματος απαιτεί χρόνο έρευνας και ορθή προσεχτική τεκμηρίωση.
Οι ερωτοαπαντήσεις των λιγοστών προτάσεων δίχως παραπομπές σε βιβλία, ιστοσελίδες κ.τλ. ταιριάζουν περισσότερο σε μια live κουβέντα παρά σε μια ιστοσελίδα που προσπαθεί να σχηματίσει ένα σοβαρό και αξιόπιστο portal πληροφοριών.
Για πιο λόγο να καταλαμβάνουμε τον ηλεκτρονικό χώρο αν δεν έχουμε να πούμε κάτι; Χίλιες φορές να σκεφτόμαστε πέντε φορές αυτά που θέλουμε να πούμε πριν τα δημοσιεύσουμε, παρά να γράφουμε δεκάδες σελίδες ξεφεύγοντας στο τέλος από το θέμα.
Ελπίζω πάντως να μην παρεξηγηθώ με αυτή μου την στάση. Πιστεύω πραγματικά πως τα παιδιά επέλεξαν αυτή την οδό όχι για να προσβάλουν κάποιους –γιατί όλοι μπορούν και προσφέρουν με τον λόγο τους και με τον δικό τους τρόπο κάτι στην αναζήτηση της γνώσης– αλλά για να ενισχύσουν σε όλους μας το να είμαστε ουσιώδεις. Βλέπετε, ο μπαρόκ λόγος αν και γοητευτικός, πολλές φορές κουράζει!
Όπως και να έχει πάντως, μονάχα ο χρόνος θα αποδείξει αν και αυτό το μέτρο θα αποβεί δυσλειτουργικό για τους σκοπούς του φόρουμ. ΣΆ αυτή την περίπτωση θα είμαι ξανά από τους πρώτους που θα ζητήσω την επαναφορά στο παλαιό status.
Μέχρι τότε όμως, αξίζει να δοκιμαστούμε!
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arrakis : 12-12-08 στις 14:38
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 12-12-08, 14:52
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

καλησπερα

μπορω να πω,οτι ολες αυτες τις ημερες που ηταν κλειστο το φορουμ μας,ενιωθα ενα..κενο

θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει τροπος να βγει, η πινακιδα εισαγωγης στο φορουμ, οταν διαβαζουμε πχ τις συνεντευξεις.η πινακιδα αυτη κοβει αρκετες λεξεις απο το κειμενο και κανει πολυ κουραστικη την αναγνωση.σας δινω ενα παραδειγμα http://www.metafysiko.gr/interviews.php?id=42

ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 13-12-08, 19:02
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλοι καλησπερα σας.

Μια νεα αρχη λοιπον για το ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ....

Ο εχθρος του καλου ειναι το καλλιτερο...
Ελπιζω στο καλλιτερο παντα...

Σχετικα τωρα με τον αριθμο των ποστ που θα εχει ενας χρηστης...
Καποιος χρηστης πιστευεται πως εαν δεν εχει στοιχεια θα τον σταματισουν τα
5 ποστ ?????
Οχι βεβαια....

Καποιος αλλος δεν δυναται ειναι εκτος θεματος και να τον σταματισουν τα 5
ποστς ?????
Οχι βεβαια....

Πιστευω πως σε αυτα τα θεματα θα πρεπει να υπαρχει ελεγχος απο τους
συντονιστες....

Βεβαια θα συμφωνισω σχετικα με την αναφορα του φιλου Arrakis που
αναφερει....
<<Για πιο λόγο να καταλαμβάνουμε τον ηλεκτρονικό χώρο αν δεν έχουμε να
πούμε κάτι; Χίλιες φορές να σκεφτόμαστε πέντε φορές αυτά που θέλουμε να
πούμε πριν τα δημοσιεύσουμε, παρά να γράφουμε δεκάδες σελίδες
ξεφεύγοντας στο τέλος από το θέμα.>>

Επισεις αυτο που εχω διαπιστωσει πως αρκετοι φιλοι απαντανε αφου κανουν
copy ολο το ποστ και ας απανταει σε ενα σημειο μονο....
Αυτο πιστευω πως ειναι πολυ κουραστικο για εναν αναγνωστη....

Πιστευω πως ολα θα βρουνε τον δρομο τους και ολοι μαζι να το προσπαθησουμε....
Καλη θεληση να υπαρχει...

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.