Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-05-06, 09:07
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Δεν κατάλαβα γιατί ο σεβασμός στη φύση είναι μικρότερης σημασίας από το σεβασμό στο συνάνθρωπο.
Mα είναι τόσο απλό......
Αν σέβεσαι την φύση , σέβεσαι και τούς ανθρώπους με πρώτο τονεαυτό σου.
Παράθεση:
Συνήθως, τα παιδιά διδάσκονται τον ανταγωνισμό (βαθμοί στο σχολείο) και την υπεροχή (εισαγωγή σε ανώτατες σχολές έναντι άλλων). Σε γενικές γραμμές είναι πολλές οι διαστάσεις του θέματος αυτού.
Ο ανταγωνισμός Αντωνία μου, είναι απαραίτητος για την εξέλιξη.Το πρόβλημα είναι η υπερβολή που υπάρχει, όχι από αγάπη στην διάκριση ή εξέλιξη , αλλά λόγω ματαιοδοξίας και εγωισμού.
Δηλαδή με συγχωρείς αλλά τι διαφορά έχει ένας μαθητής του 20 από έναν μαθητη του 18;
Παράθεση:
Να προτείνω να αρχίσουμε να αναφερόμαστε πρώτα στις υποχρεώσεις του ατόμου μέσα στο σύνολο, πράγμα που πιστεύω ότι είναι ο ορισμός του σεβασμού;
Καλή ιδέα και για να ξεκινήσουμε, θα ρωτήσω μερικά απλά πράγματα για αρχή και θα απαντήσω σε επόμενο μήνυμα.
Πρώτα όμως θα πώ ότι -γιά εμένα- ο σεβασμός συνδέεται άρηκτα και αμφίδρομα με τα αισθήματα της αγάπης και της δικαιοσύνης.

1. Ας υποθέσουμε ότι είσαι με το αυτοκίνητο και έχεις την επιλογή μεταξύ του να περάσεις το φανάρι στο όριο ή να μειώσεις ταχύτητα και να περάσει κάποιος που προσπαθει να προφτάσει το λεωφορείο.Τι θα κάνεις;
2. Ας υποθέσουμε ότι είσαι στην αυλή σου και πινεις το καφεδάκι σου και έρχεται πάνω στο τραπέζι ένα σαμιαμίδι.Τι θα κάνεις , θα το σκοτώσεις ή θα το αφήσεις να φύγει;, η ακόμα καλύτερα τώρα που είναι και καλοκαίρι ,αν μέσα στο σπίτι σου μπει μία ακρίδα, θα την σκοτώσεις η θα την πιασεις και θα την αφήσεις ελέυθερη έξω από το σπίτι;
3. στο φανάρι που έχει ουρά απο αυτοκίνητα, περιμένεις την σειρά σου ή -καθότι έξυπνη εσύ βλάκες οι άλλοι- θα προσπεράσεις και θα φύγεις πρώτη;
4. Σέβεσαι το όριο ταχύτητας ή όχι;
5. Γενικά σέβεσαι και τηρείς τους νόμους ή κρίνεις αν είναι σωστός ή όχι -κάποιος απο αυτούς- και πράτεις ανάλογα με την περίπτωση;
6. θα ρωτήσεις τους γείτονες πρίν διοργανώσεις ένα πάρτυ με δυνατή μουσική;
Λίγες είναι οι ερωτήσεις, αλλά πρίν απαντήσεις εσύ ή άλλοι φίλοι , σκέψου και απάντησε με ειλικρίνια, όχι βιαστικά.
Ειδικά αυτές με τα ασήμαντα ζωάκια δείχνουν αρκετά πράγματα για τον χαρακτήρα μας.
Το παρακάτω είναι αληθινό και έγινε την κυριακή που μας πέρασε:
Έπλενα την επάνω βεράντα του σπιτιού με το λάστιχο , όταν ένας πανέμορφος παπαγάλος κάθησε στα κάγκελλα.Τον έβρεξα με το λάστιχο και έπεσε στην κεραμοσκεπή πάνω από την κάτω βεράντα.Ανέβηκα στην σκεπή -είναι σχεδον στο ίδιο επίπεδο με την επάνω βεράντα- και τον έπιασα.
Τι φαντάζεσαι ότι έκανα μετα; θα το πω αργότερα.
Ο σεβασμός είναι τόσο μα τόσο εύκολο !! φτάνει κάθε φορά πριν κάνεις κάτι να βάζεις τον εαυτό σου στην θέση του άλλου.
Όλοι χάνουμε την ψυχραιμία μας και κάνουμε ή λέμε πράγματα που δεν θα τα κάναμε νηφάλιοι και αν είσαι και λιγο εγωιστής δεν τα παραδέχεσαι κιόλας.Αν όμως σέβεσαι τον εαυτό σου πρέπει να μήν τα επαναλάβεις ή να διορθώσεις αν μπορείς.
Σε προηγούμενο μήνυμα η Δρυμονία μίλησε περί νουθεσίας.Όχι αγαπητή μου δεν είναι σεβασμός αυτό.Σεβασμός είναι να αφήσεις τον άλλο να έχει την αποψή του και αν καταφέρεις να τον κάνεις να θεωρήσει την δική σου άποψη σωστότερη και την υιοθετήσει , πάει καλά, αλλιώς πάλι πάει καλά.
Η κόρη μου με έχει ρωτήσει πολλές φορές για δίαφορα.Η απαντησή που της δίνω , άν είναι αρνητική, είναι του είδους "εγώ στην θέση σου δεν θα το έκανα".Όχι επιβολή ή τιμωρία.
Με έχει ρωτήσει: "μπαμπά αν καπνίσω τι θα κάνεις;" η απαντησή μου ήταν "το κάπνισμα είναι κακό".
Γιατι; γιατί πρέπει να σέβομαι το δικαίωμα που έχει να αποφασίσει η ίδια για το τι θα κάνει στη ζωή της.

Διαφωνώ κάθετα με την τακτική του παθοκτόνου για παράδειγμα, που προσπαθει να πείσει όλους εδώ μέσα ότι είναι γνώστης της αλήθειας και προσπαθεί να τους βάλει στον "σωστό δρόμο".
Δεν τους σέβεται.
Ενώ εκτιμώ τους δηλωμένους η μη αλλόθρησκους , που δεν προσπαθούν να πείσουν για την ορθότητα της πίστεως τους και απλά λένε την γνώμη τους.

Τέλως πάντων , θα επανέλθω ανάλογα με την πορεία της συζήτησης.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-06, 14:22
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Καλέ μου Βαγγέλη, αν και νομίζω ότι ξέρεις πάνω-κάτω τι θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου, θα γράψω δημοσίως την άποψή μου μια και το ζήτησες.

1) Σταματώ αν είμαι αρκετά μέτρα πριν το φανάρι. Αν μόλις άναψε το κόκκινο προτιμώ να περάσω, γιατί απλά α) το φρενάρισμά μου θα τρομάξει τον πεζό β) αν δεν προλάβω να σταματήσω εγκαίρως, θα φρενάρω πάνω στη διασταύρωση.
Πέρα απ' την πλάκα, έχω κυκλοφορήσει στο εξωτερικό και είναι τεράστια η διαφορά στην οδική συμπεριφορά των ξένων. Στη Βουδαπέστη για παράδειγμα, οπουδήποτε κι αν ήσουν πεζός και έβγαινες στο δρόμο για να περάσεις (καλώς ή κακώς) τα αυτοκίνητα σταματούσαν επιτόπου! Μάλλον πέρα από παιδεία, είχαν στο μυαλό τους και τα τραχάματα που ακολουθούν μετά από ατύχημα.

2) Το σαμιαμίδι δεν πρόκειται να το σκοτώσω. Ίσως το πιάσω για να ελευθερώσω αλλού ίσως το αφήσω να βρει το δρόμο μόνο του. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, θα σκότωνα μόνο κατσαρίδα (καθότι είναι το πιο άχρηστο έντομο στο σύμπαν -κανένα άλλο έντομο ή ζώο την τρώει).

3) Φυσικά περιμένω στη σειρά μου, όπως κάνω και στην τράπεζα. Δεν καταλαβαίνω γιατί στους δρόμους φερόμαστε με τη μεγαλύτερη αγένεια, ενώ γενικά στη ζωή μας δεν είμαστε έτσι. Βέβαια, δικαιολογώ κάποιον που θα μπει μπροστά μου, επειδή αν καθόταν στο τέλος της ουράς θα εμπόδιζε την υπόλοιπη κυκλοφορία.

4) Το σέβομαι εκεί που είναι λογικό. Τα όρια ταχύτητας όπως ξέρεις στην Ελλάδα είναι άλλα αντί άλλων. Στη Γερμανία, κάθε μείωση του ορίου στην Autobahn συνοδεύεται και από δικαιολογητική πινακίδα, δηλαδή σου εξηγούν για ποιο λόγο πρέπει να κόψεις κι όχι όπως εδώ που όποτε τους καπνίσει σου βάζουν όριο 40!

5) Σε γενικές γραμμές οι νόμοι του Συντάγματος με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη και τους τηρώ. Τώρα, αν δε συμφωνώ, μάλλον προσπαθώ να βρω μια μέση οδό.

6) Το να πάρω την άδεια τους δεν είναι ακριβώς αυτό που θα κάνω, αλλά θα τους ενημερώσω. (Άσε που μπορεί και να τους καλέσω!) Μην ξεχνάς όμως πως στην Ελλάδα, μπορεί να είμαστε κάφροι σε μερικά πράγματα, αλλά στο θέμα της διασκέδασης (2-3 φορές το χρόνο) δείχνουμε κατανόηση.

Από τα παραπάνω, συμπεραίνει κανείς εύκολα πως κάθε κίνηση έχει πολλές παραμέτρους. Ποτέ δεν πρέπει να κρίνεις αυστηρά. Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πίσω στο θέμα παιδείας σε πολλούς τομείς κι αυτό δε νομίζω ότι μπορεί τώρα πια να διορθωθεί εύκολα.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-06, 14:48
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Από τα παραπάνω, συμπεραίνει κανείς εύκολα πως κάθε κίνηση έχει πολλές παραμέτρους. Ποτέ δεν πρέπει να κρίνεις αυστηρά. Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πίσω στο θέμα παιδείας σε πολλούς τομείς κι αυτό δε νομίζω ότι μπορεί τώρα πια να διορθωθεί εύκολα.
Ενώ συμφωνω σε όλα μου τα χαλας στο τέλος.
Η τιμωρία και η αυστηρότητα στην εφαρμογή της , είναι το α και το ω για να μπορέσει να δουλέψει σωστά η κοινωνία.
Αν το κράτος έχει λάθος νόμους η όρια δεν υπάρχει δικαιολογία για την μη τηρησή τους.
Αν για παράδειγμα τηρούσες το όριο ταχύτητας μέσα στην πόλη που είναι κατα κανόνα 50 χλμ/ωρα δεν θα είχες κανενα προβλημα να σταματήσεις το αυτοκίνητο σε κάθε περίπτωση.
Οσο για τα περί Γερμανίας .... άστα να πάνε.Εκεί οι (βάρβαροι) γερμανοί τηρούν τους νόμους με ευλάβεια για 2 λόγους: 1ον το κράτος σέβεται τους πολίτες του και 2ον ο νόμος και οι ποινές εφαρμόζονται.
Τα ξαναλέμε, με εκτίμηση.........
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-06, 15:13
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Συμφωνώ για την αυστηρότητα και την τιμωρία, αλλά αν δεν υπάρχουν οι σωστές υποδομές, οι σωστοί νόμοι, δε νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει αυτό. Δεν μπορούμε αύριο για παράδειγμα να αυξήσουμε όλα τα πρόστιμα 1000% και να περιμένουμε να γίνουν όλα καλά.

Αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν απ' τη μιά στιγμή στην άλλη, γιατί τότε θα μιλάμε για την επικράτηση άλλης μιας χούντας ξαφνικά. Αλλάζουμε τους νόμους, αποφασίζομεν και διατάζομεν! Δε γίνεται έτσι.

Τέλος πάντων, να προτείνω και πάλι να προχωρήσουμε στο στάδιο που σου είπα; Ανέφερε σε παρακαλώ τις υποχρεώσεις μας, όχι σε μορφή παραδειγμάτων και ερωτήσεων όμως.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-06, 15:55
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Τέλος πάντων, να προτείνω και πάλι να προχωρήσουμε στο στάδιο που σου είπα; Ανέφερε σε παρακαλώ τις υποχρεώσεις μας, όχι σε μορφή παραδειγμάτων και ερωτήσεων όμως.
Λοιπόν θα γράψω ορισμένους «κανόνες» που ορίζουν –κατά την γνώμη μου- τον σεβασμό.

Τιμή και κατανόηση στους συντρόφους μας.

Όταν κυκλοφορούμε έξω, δεν είμαστε μόνοι μας. Σκεφτόμαστε και προσαρμόζουμε την συμπεριφορά μας , ώστε να μην προκαλούμε το δημόσιο αίσθημα.

Η φύση δεν μας ανήκει. Μας φιλοξενεί και πρέπει να είμαστε ευγνώμονες για ότι μας προσφέρει.
Τα ζώα και τα φυτά έχουν και αυτά δικαίωμα στην ζωή, δεν υπάρχουν για να τα σκοτώνουμε χωρίς λόγο.

Αποφυγή κατά το δυνατόν στα ψέματα.

Τήρηση των νόμων του κράτους.

Κατανόηση στην ιδιαιτερότητα του κάθε ατόμου.

Ευγένεια και ειλικρίνεια στις συναναστροφές.


Δεν εκμεταλλευόμαστε την δύναμη μας για να επιβάλουμε οτιδήποτε. Βάζουμε πάντα τον εαυτό μας στην θέση του άλλου πριν κάνουμε κάτι εναντίον του.

Τα πιστεύω του καθενός είναι σεβαστά αν δεν μας προκαλούν κακό.

Όποιος θέλει προσθέτει ή διαφωνεί.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-05-06, 21:40
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

ξέχασα λόγω πίεσης χρόνου στο προηγούμενο μήνυμα να προσθέσω ,ότι αρκετές (οχι όλες) από τις "δέκα εντολές" πού έδωσε ο θεός στον μωυσή, θά πρέπει να προστεθούν στην "λίστα" που έγραψα παραπάνω.
και τέλος να πω ότι αυτά που γράφω , τα γράφω όχι για να γράψω απλώς, αλλά γιατί τα πιστεύω.
δεν ξέρω τι γίνεται αλλού, η πιο παλιά η τι θα γίνεται στο μέλλον, αλλά για μένα δεν υπάρχει παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις (σε σύγκριση με το σύνολο των ανθρώπων), πραγματικός σεβασμός στούς άλλους.
σκεφτήτε ότι συζητάμε δημόσια για την έλειψη σεβασμού στην εποχή μας και δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου συμετοχή στην συζήτηση.
ούτε κάν το έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι.
αυτό που μας απασχολεί είναι τα λεφτά ,τα λεφτά και φυσικά τα λεφτά.
αντε να κουβεντιάσουμε για παιδεία, για ηθική και για ........σεβασμό.
τα θέματα μας είναι η θρησκεία , αλλου η πολιτική αλλου η παγκοσμιοποιηση ,και το φειμ στορι.
μου έχουν ξαναπει ότι τα μηδενίζω όλα.........μπά....είναι στο μηδέν από μόνα τους.
θα τα ξαναπούμε ,αλλα καλά θα ήταν να υπήρχαν και περισσότερες απόψεις.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-06, 01:36
Το avatar του χρήστη elf
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Προσωπικά, αισθάνομαι την έννοια του σεβασμού με διαφορετικό τρόπο από
όσους αναπτύχθηκαν μέχρι τώρα. Πιστεύω πως είναι εσωτερική έμφυτη αρετή που καλλιεργούμε και εκπέμπουμε και όχι κάτι που εισπράτουμε και
καθορίζουμε κατά βούλησην, όπως βλέπω να περιγράφεται στις παρακάτω απόψεις:

"ούτε κάν το έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι.
αυτό που μας απασχολεί είναι τα λεφτά ,τα λεφτά και φυσικά τα λεφτά.
αντε να κουβεντιάσουμε για παιδεία, για ηθική και για ........σεβασμό.
τα θέματα μας είναι η θρησκεία , αλλου η πολιτική αλλου η παγκοσμιοποιηση ,και το φειμ στορι. μου έχουν ξαναπει ότι τα μηδενίζω όλα.........μπά....είναι στο μηδέν από μόνα τους."

"Η τιμωρία και η αυστηρότητα στην εφαρμογή της , είναι το α και το ω για να μπορέσει να δουλέψει σωστά η κοινωνία."

Με πολύ σεβασμό στους φίλους που έγραψαν τα παραπάνω, νομίζω πως και τα δύο αποσπάσματα δείχνουν πως άλλοι φίλοι αντιλαμβάνονται τον σεβασμό στενά συνδεδεμένο με την καθημερινότητά τους, πράγμα με το οποίο δεν συμφωνώ.

Φιλικούς Χαιρετισμούς
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-06, 12:45
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Aγαπητέ elf, αυτά που παρέθεσες είναι απόψεις ενός μόνο ατόμου, του vagkri. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς λέγοντας πως ο σεβασμός είναι μια αρετή και καλλιεργείται μέσα μας. Δε διαφωνώ σ' αυτό καθόλου, αλλά δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς συγκρούται σαν άποψη με αυτές του Βαγγέλη ή τις δικές μου π.χ. Όπως κι αν το δεις βασικά, ο σεβασμός που λαμβάνεις από το υπόλοιπο περιβάλλον έχει μεγάλη σημασία. Όσο καλλιεργημένος κι αν είσαι εσύ, τα άτομα που κινούνται γύρω σου επηρεάζουν κι εσένα. Εσύ μπορεί να σέβεσαι, αλλά όταν δε σέβονται οι άλλοι δημιουργούνται αντιθέσεις. Είναι πολύ δύσκολο να διατηρείς απόσταση από μια ενοχλητική συμπεριφορά που καταπιέζει τα δικά σου δικαιώματα. Ο σεβασμός όπως είπα πιο πάνω είναι υποχρέωση του ατόμου στο κοινωνικό σύνολο. Ο Βαγγέλης ξεκίνησε μια καλή λίστα (φυσικά είναι τόσο μεγάλη κανονικά, που δεν μπορούμε να σταθούμε μόνο σ' αυτή) με διάφορες υποχρεώσεις. Μήπως πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι οι τήρηση των διαφόρων κανόνων που διέπουν την κοινωνία μας είναι το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα, για να εξελιχθεί και η κουβέντα μας;
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 19-05-06 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-06, 15:51
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Με πολύ σεβασμό στους φίλους που έγραψαν τα παραπάνω, νομίζω πως και τα δύο αποσπάσματα δείχνουν πως άλλοι φίλοι αντιλαμβάνονται τον σεβασμό στενά συνδεδεμένο με την καθημερινότητά τους, πράγμα με το οποίο δεν συμφωνώ.
Δηλαδή φίλε elf αν δεν δείχνεις τον σεβασμό στην καθημερινότητα , τότε πού;
Μονο στο σπίτι η στην εκκλησία;
αν θες καθαρισέ το λιγο.

με εκτίμηση
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-06, 01:20
Το avatar του χρήστη elf
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Φίλοι Antonia και vagkri, απλά εννοούσα πως ο σεβασμός είναι υποχρέωση του ατόμου προς εαυτόν και όχι προς το κοινωνικό σύνολο. Εάν σέβεσαι τον εαυτό σου, παρατηρείς τον εαυτό σου, καλλιεργούνται μέσα σου μέτρα και σταθμά για ομαλή συμβίωση.

Φιλικούς Χαιρετισμούς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.