Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-09-07, 00:31
Το avatar του χρήστη Eagle's Ascension
Eagle's Ascension Ο χρήστης Eagle's Ascension δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-07-2007
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Φίλε mars λίγο πολύπλοκα μας τα λες αλλά νομίζω το πας σε γνώστα μονοπάτια..
Να πω και εγώ λοιπόν κάτι.
Αναφέρεσαι σε τελειοποιημένες ψυχές(Αγγέλους), και είναι φανερό ότι τέτοιου είδους πληροφορίες πηγάζουν απο channelings με τις συγκεκριμένες ψυχές. Οι σκεπτομορφές τις δημιουργίας διαίπουν Ολές τις διαστάσεις.. Όπως πάνω έτσι και κάτω άλλωστε. Δεν υπάρχει κάτι τέλειο... όλα είναι στο μονοπατι της εξέλιξης, πόσο μάλλον το αγγελικό βασίλειο που είναι μέρος των δικών μας ψυχών. Είναι οι ψυχές που υφαίνουν το αιθερικό πλέγμα και μεταφράζουν το πνεύμα σε ύλη.. αγγελιοφόροι πληροφορίων δηλαδή. Δεν έχουν Καμία σχέση με οδηγούς ή τέλειες πνευματικές οντότητες όπως κάποιοι λένε.
Το σχολείο που λέμε έχει μορφή και υπόσταση σε Όλες τις διαστάσεις... και οι ψυχές που ολοκληρώνουν επιστρέφουν στην Πηγή... και όχι στην 11?? διαστάση.
Η πίστη σε μέρη όλο αγάπη και σε super οντότητες όλο φώς έχει όντος βάση.. μόνο που αυτά τα μέρη είναι όλο αγάπη και φώς γιατι στέλνουν μαζικά την πυκνότητα και το σκοτάδι τους, μαζι και το κάρμα σε μέρη όπως η Γη.

αυτά...
__________________
Will is the Power that drives the Force
Love be the Power that drives my Will
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-09-07, 05:18
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

καλημερα σας...

Μετά από χρόνια νά'μαι πάλι εδώ
Αγαπητή Κάρμα στο θέμα που άνοιξες με τίτλο "ΟΙ ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΤΥΠΟΙ" κάνεις αναφορά στον αστρολογκό χάρτη γεννήσεως.

Και θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με το κάρμα πως και από τον αστρολογικό χάρτη γεννήσεως μπορείς να δεις για το κάρμα σου...
ανάλογα με τις δυσαρμονίες που θα συναντήσεις, έχεις είτε ευκολο είτε δύσκολο κάρμα...
Κάρμα σημαίνει πράξη, δηλαδή δύσκολο κάρμα σημαίνει όχι και τόσο καλές πράξεις ή ελατώματα και το αντίθετο για το εύκολο κάρμα.


Όσον αφορά γενικότερα το θέμα θα συμφωνήσω με τον/την φίλο/η dorje..

Να είστε όλοι καλά...
Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-09-07, 10:35
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eagle's Ascension
Φίλε mars λίγο πολύπλοκα μας τα λες αλλά νομίζω το πας σε γνώστα μονοπάτια..
Να πω και εγώ λοιπόν κάτι.
Αναφέρεσαι σε τελειοποιημένες ψυχές(Αγγέλους), και είναι φανερό ότι τέτοιου είδους πληροφορίες πηγάζουν απο channelings με τις συγκεκριμένες ψυχές. Οι σκεπτομορφές τις δημιουργίας διαίπουν Ολές τις διαστάσεις.. Όπως πάνω έτσι και κάτω άλλωστε. Δεν υπάρχει κάτι τέλειο... όλα είναι στο μονοπατι της εξέλιξης, πόσο μάλλον το αγγελικό βασίλειο που είναι μέρος των δικών μας ψυχών. Είναι οι ψυχές που υφαίνουν το αιθερικό πλέγμα και μεταφράζουν το πνεύμα σε ύλη.. αγγελιοφόροι πληροφορίων δηλαδή. Δεν έχουν Καμία σχέση με οδηγούς ή τέλειες πνευματικές οντότητες όπως κάποιοι λένε.
Το σχολείο που λέμε έχει μορφή και υπόσταση σε Όλες τις διαστάσεις... και οι ψυχές που ολοκληρώνουν επιστρέφουν στην Πηγή... και όχι στην 11?? διαστάση.
Η πίστη σε μέρη όλο αγάπη και σε super οντότητες όλο φώς έχει όντος βάση.. μόνο που αυτά τα μέρη είναι όλο αγάπη και φώς γιατι στέλνουν μαζικά την πυκνότητα και το σκοτάδι τους, μαζι και το κάρμα σε μέρη όπως η Γη.

αυτά...
Φίλε Eagle’s Ascension.

Ίσως δεν πρόσεξες όσο θα έπρεπε ενδεχομένως το κείμενό μου.
Δεν είπα ότι οι τελειοποιημένες ψυχές ότι είναι οι άγγελοι.
Η 4η στιβάδα του αιθερικού πεδίου η οποία είναι ο χώρος των αγγέλων
φιλοξενεί και κάποιες εξελιγμένες ψυχές.

Αυτό έγραψα.
¨Η συγκεκριμένη αποστολή αφορά τελειοποιημένες ψυχές της 4ης στιβάδας
του αιθερικού πεδίου η οποία και τις φιλοξενεί, ή τους μόνιμους
κατοίκους της που είναι οι Άγγελοι¨.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι οι πνευματικές οντότητες
¨σκεπτομορφές¨ της δημιουργίας, διέπουν όλες τις διαστάσεις.
Ότι το πνεύμα διαμορφώνει την ύλη.
Επίσης ότι όλα υπόκεινται σε διαμόρφωση ως προς την τελική
τελειοποίηση.
Με την λέξη ¨τελειοποιημένες¨ εννοώ πιο εξέλιγμένες από
τα κατώτερα πεδία.

Όσο για την 11η διάσταση είπα ότι γίνεται η απαλλαγή από χρέος (κάρμα),
κατά την άνοδο προς τα ανώτερα πεδία και (προς την πηγή).
Σαφώς και αυτές τις διαστάσεις τις διέπει το φως και η αγάπη ως προς το ¨παν και το εν¨.
Το σκοτάδι αφορά άλλες καταστάσεις.

Δεν ξέρω τι εννοείς με τα ¨γνωστά μονοπάτια¨.
Δεν το πάω πουθενά.

Την άποψή μου εκφράζω, απαντώντας στο θέμα της φίλης karma.

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-09-07, 16:55
NO1 Ο χρήστης NO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή δάσκαλοι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eagle's Ascension
Ναι, αντίσταση! να στέλνουμε αυτά που δεν είναι δικά μας από εκεί που μας ήρθαν.. και να επανακτούμε τα χαμένα κομμάτια του εαυτού μας.. την δύναμη μας, την ενέργεια μας, την αγάπη μας, την γνώση για εξέλιξη.. Πάντα με την δύναμη της πρόθεσης! και να γίνουμε δάσκαλοι του εαυτού μας!
Όσο για το κάρμα, καθαρίζει μόνο με την συγχώρεση.
ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩ!!!!! συνοδοιπόροι υπάρχουν πολλοί...
έχω βαρεθεί όμως να ακούω για δασκάλους.... ΕΜΕΙς ΚΑΙ ΜΟΝΟ εμείς είμαστε δάσκαλοι του εαυτού μας.....
όπως επίσης μπορούμε να διδαχτούμε πράγματα μαθαίνοντας τα απο απλούς ανθρώπους της Καθημερινότητάς μας (απο ένα παιδί, ένα συνάδελφο κ.τ.λ.)
τον καλύτερο δάσκαλο να έχω δίπλα μου αν δεν θέλω εγώ η ίδια να προχωρήσω... μάταια φίλοι μου δεν θα γίνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-09-07, 17:26
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anti
Αγαπητή Κάρμα στο θέμα που άνοιξες με τίτλο "ΟΙ ΟΥΡΑΝΙΟΙ ΤΥΠΟΙ" κάνεις αναφορά στον αστρολογκό χάρτη γεννήσεως.

Και θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με το κάρμα πως και από τον αστρολογικό χάρτη γεννήσεως μπορείς να δεις για το κάρμα σου...
ανάλογα με τις δυσαρμονίες που θα συναντήσεις, έχεις είτε ευκολο είτε δύσκολο κάρμα...
Κάρμα σημαίνει πράξη, δηλαδή δύσκολο κάρμα σημαίνει όχι και τόσο καλές πράξεις ή ελατώματα και το αντίθετο για το εύκολο κάρμα.
Αγαπητή/έ anti

Πολύ σωστά! Σαν καρμική ερευνήτρια που είμαι, θα ήθελα να επισημάνω πως πολλές φορές οι δυσαρμονίες αυτές αφορούν στο παρελθόν μία ψυχής (αρνητικές εμπειρίες, αναμνήσεις ή βιώματα που μπορεί να "κουβαλάει"). Το ζητούμενο είναι, σε αυτή την ενσάρκωσή της να απαλλαγεί απ' όλα αυτά που την "τραβούν" πίσω και να προχωρήσει μπροστά!

Επίσης, δεν πιστεύω ότι μία ψυχή είναι "χρεωμένη" με την έννοια που αποδίδουν κάποια φιλοσοφικά δόγματα. Απλά, αν δεν έχει πάρει τα "μαθήματά" της, καλείται να περάσει την "τάξη" ξανά και με επιτυχία. Σε έναν αστρολογικό χάρτη μπορούμε να το διαγνώσουμε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NO1
ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩ!!!!! συνοδοιπόροι υπάρχουν πολλοί...
έχω βαρεθεί όμως να ακούω για δασκάλους.... ΕΜΕΙς ΚΑΙ ΜΟΝΟ εμείς είμαστε δάσκαλοι του εαυτού μας.....
όπως επίσης μπορούμε να διδαχτούμε πράγματα μαθαίνοντας τα απο απλούς ανθρώπους της Καθημερινότητάς μας (απο ένα παιδί, ένα συνάδελφο κ.τ.λ.)
τον καλύτερο δάσκαλο να έχω δίπλα μου αν δεν θέλω εγώ η ίδια να προχωρήσω... μάταια φίλοι μου δεν θα γίνει τίποτα
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου αγαπητή μου φίλη. Ερεθίσματα για έναν σκεπτόμενο άνθρωπο πάντα υπάρχουν!

Και ας μη ξεχνάμε τη ρήση... "Ο δάσκαλος έρχεται πάντα, όταν εμείς είμαστε έτοιμοι για μάθηση"!

Αγαπητοί φίλοι Eagle's Ascension και mars

Ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις σας! Δίνουν στο θέμα μία ακόμη εποικοδομητική πινελιά!

Να είσαστε όλοι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-09-07, 20:21
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το παρόν θέμα μου γεννήθηκε και άλλη απορία...
Φαντάζομαι οτι για να 'ξεπληρώσει' κανείς το κάρμα του και να μάθει σωστά το μάθημα που έχει έρθει να μάθει σε αυτή την ενσάρκωση δεν είναι απαραίτητο να έχει μνήμες απο προηγούμενες ζωές. Λογικά ο χαρακτήρας, τα ταλέντα, τα εφόδια και προδιαγραμμένα γεγονότα που είναι να συμβούν στη ζωή μας θα εμφανιστούν έτσι και αλλιώς και δεν χρειάζεται να θυμόμαστε τις προηγούμενες ζωές μας για να υπάρξει εξέλιξη στην τωρινή μας ύπαρξη...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-09-07, 20:52
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
Διαβάζοντας το παρόν θέμα μου γεννήθηκε και άλλη απορία...
Φαντάζομαι οτι για να 'ξεπληρώσει' κανείς το κάρμα του και να μάθει σωστά το μάθημα που έχει έρθει να μάθει σε αυτή την ενσάρκωση δεν είναι απαραίτητο να έχει μνήμες απο προηγούμενες ζωές. Λογικά ο χαρακτήρας, τα ταλέντα, τα εφόδια και προδιαγραμμένα γεγονότα που είναι να συμβούν στη ζωή μας θα εμφανιστούν έτσι και αλλιώς και δεν χρειάζεται να θυμόμαστε τις προηγούμενες ζωές μας για να υπάρξει εξέλιξη στην τωρινή μας ύπαρξη...
Αγαπητή Ophelia

Συμφωνώ μαζί σου!

Το Σύμπαν τα έχει φτιάξει όλα με Σοφία!

Ο λόγος που δε θυμόμαστε τις προηγούμενες ενσαρκώσεις μας, πιστεύω, πως είναι ωφέλιμος. Ερχόμαστε, απαλλαγμένοι από τις μνήμες ή τις αρνητικές εμπειρίες του παρελθόντος και έτσι μας δίδεται η ευκαιρία να κάνουμε ένα καινούργιο ξεκίνημα και να διαπραγματευτούμε καλύτερα τις καρμικές μας σχέσεις. Αν κάποιος π.χ. μας έχει σκοτώσει σε προηγούμενη ζωή και στην τωρινή μας ενσάρκωση είναι ο πατέρας μας ή ένας αγαπητός μας φίλος, μη έχοντας τη μνήμη του γεγονότος θα μπορέσουμε να τον συγχωρήσουμε και κλείσουμε αυτό τον καρμικό λογαριασμό.

Κάποτε ένας φίλος, που είχε κάνει αναδρομές, μου διηγήθηκε πως είχε ανακαλύψει πως ο καλύτερος πελάτης του ήταν ένας Ινδιάνος που τον είχε σκοτώσει σε προηγούμενή του ζωή! Μέσα από αυτή την επαγγελματική και προσοδοφόρα τους σχέση, έκλεισαν τους λογαριασμούς τους.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-09-07, 21:08
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Πολύ λογικό και σίγουρα χρήσιμο το να μη θυμόμαστε τις προηγούμενες υπάρξεις μας. Είχα διαβάσει κάπου οτι συνήθως ερχόμαστε σε μια ενσάρκωση μαζί με ψυχές που γνωρίζουμε απο προηγούμενες ζωές. Οι ρόλοι βέβαια θα είναι διαφορετικοί, όπως είπες και εσύ, αλλά είναι αναγκάιο για να 'λύσουμε' το κάρμα που έχουμε μαζί τους. Σίγουρα τραυματικές και πολύ δυσάρεστες μνήμες απο άλλες καταστάσεις με αυτές τις ψυχές θα έκανε κάτι τέτοιο πολύ δύσκολο΄! Φαντάζομαι τότε οτι και το να προσπαθούμε να ανακαλέσουμε μνήμες απο άλλες ζωές δεν έιναι και μια τόσο καλή ιδέα.
Τί γίνετε τότε με ανθρώπους που λένε οτι μπορούνε να θυμηθούνε τις προηγούμενες ζωές τους χωρίς καμία τεχνιτή διαδικασία (δλδ ύπνωση)? Αν οι ισχυρισμοί τους αληθεύουν και όντως έχουν μνήμες απο άλλες ζωές, αυτό σημαίνει οτι έιναι και αυτό μέρος του κάρμα που πρέπει να πραγματευτούν σε αυτή τη ζωή ή είναι απλά ένα κοσμικό 'λάθος' (το οποίο πιστεύω οτι είναι αδύνατον να γίνει)?
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-09-07, 22:27
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
Τί γίνετε τότε με ανθρώπους που λένε οτι μπορούνε να θυμηθούνε τις προηγούμενες ζωές τους χωρίς καμία τεχνιτή διαδικασία (δλδ ύπνωση)? Αν οι ισχυρισμοί τους αληθεύουν και όντως έχουν μνήμες απο άλλες ζωές, αυτό σημαίνει οτι έιναι και αυτό μέρος του κάρμα που πρέπει να πραγματευτούν σε αυτή τη ζωή ή είναι απλά ένα κοσμικό 'λάθος' (το οποίο πιστεύω οτι είναι αδύνατον να γίνει)?
Στο Σύμπαν τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία ή "λάθος", μια και το διέπει η Σοφία!

Ένας άνθρωπος όταν ανακαλύπτει προηγούμενες ζωές του, σημαίνει ότι θα πρέπει να διαθέτει και την ανάλογη ωριμότητα για να πραγματευτεί με αυτό το γεγονός. Πολλές φορές, η ίδια η ψυχή μπορεί να βγάλει στην επιφάνεια μνήμες με σκοπό τη θεραπεία (τη σωματική ή την ψυχική) ή να αναδυθούν από το υποσυνείδητο, σε δύσκολες στιγμές, καταστάσεις από το παρελθόν για να επιλυθούν και για να επεξηγηθούν!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-07, 18:45
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Η θεωρία της μετενσάρκωσης μου φαίνεται η λογικότερη απ τις κοσμοθεωρίες
Που υπάρχουν όπως και ο λόγος του να μη θυμάσαι τις προηγούμενες ζώες σου
Αφού εκτός του να κλείσεις κάποιο λογαριασμό πρέπει να είναι και διδακτικός ο σκοπός .
Κατά ποσο μπορεί κάποιος όμως να αποδείξει ότι μια αναδρομή που έκανε ήταν
Μια προηγουμένη ζωή του και δεν ηταν δημιούργημα του μυαλού του ?.
__________________
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.