Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-12-07, 16:19
ΞΕΝΟΧΙΜ Ο χρήστης ΞΕΝΟΧΙΜ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esthir
καλησπέρα σε όλους....



ξενοχιμ...

σε ευχαριστώ παρα πολύ για το θάρρος που μου δίνεις να συνεχίσω, τις προσπάθειες μου για να καταφέρω να κάνω διαλογισμό....

όταν εσύ εκανες πρώτη φορά διαλογισμό είπες τι????
τωρα κάθομαι και θα κάνω διαλογισμό???? δεν σου έδειξε- βοήθησε κάποιος???

μπορεί και εσύ να θέλεις να με βοηθήσεις αλλά με λάθος τρόπο

όπως έγραψα έκανα άπειρες προσπάθειες να κάνω διαλογισμό και πίστεψε με δεν είχα την βοήθεια απο κανέναν....

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πως μπόρεσε μια συγκεκριμένη στάση του σωματός μου να με ηρεμήσει, ενώ αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ....

μου λες ότι χαλαρώνω, όταν χαλαρώνεις και δεν μπορείς να ακούσεις τίποτα άλλο μόνο την φωνή της καρδιάς σου αυτο τι ειναι????
σύστημα χαλάρωσης???

συγνώμη για τον τόνο της απάντησης μου απλά δεν μου αρέσει να με αποθαρύνουν έτσι άτομα.....

Υ.Σ.: ξέρω τι είναι το μάντρα αλλά και αυτό κ όπως όλα τα άλλα τα έμαθα μόνη μου και μέσα απο βιβλία όσα μπορούν να σε μάθουν βέβαια......

ευχαριστώ καλή συνέχεια...
αγαπητη μου
οσο παραξενο και αν σου φαινεται
μετα τη παρεμβαση μου ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις καλυτερα
μη το βαζεις κατω

πιστεψε με
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-07, 16:20
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
το μαντρα ειναι μια ειδικη και μονο για εσενα λεξη που βγαινει απ το δασκαλο σου βαση καποιων προσωπικων σου συντεταγμενων
και αν δεν εχεις δασκαλο? δεν κανεις διαλογισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-07, 16:23
ΞΕΝΟΧΙΜ Ο χρήστης ΞΕΝΟΧΙΜ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
και αν δεν εχεις δασκαλο? δεν κανεις διαλογισμο?
και τα μακαρονια κανεις αναλατα αν θες και τι μ αυτο ;
εξ αλλου τον δασκαλο τον χρειαζεσαι μονο για να σου δειξει
μετα κολυμπας μονη σου
θα απαντησω αυριο εκτενεστερα ειμαι και μητερα βλεπετε
αντιο σας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-12-07, 16:31
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
και τα μακαρονια κανεις αναλατα αν θες και τι μ αυτο ;
εξ αλλου τον δασκαλο τον χρειαζεσαι μονο για να σου δειξει
μετα κολυμπας μονη σου
τα μακαρονια δεν μου τα εδειξε κανεις.... στην αρχη τα πεταγα στον τοιχο τωρα ξερω ποτε ειναι ετοιμα....
στις μαμαδες δεν δειχνει κανεις πως να φροντιζουν τα μικρα τους το μαθαινουν μονες τους...

διαλογισμος με δασκαλο....ο δασκαλος απο που εμαθε? ολα αρχιζουν απο την πρωτοβουλια ενος ανθρωπου που καποιοι αργοτερα αναφερουν ως τον δασκαλό του ταδε συστηματος...

ολοι εχουμε μεσα μας την αληθεια και τη γνωση ολων των πραγματων...δεν χρειαζομαι αλλον ανθρωπο να μου πει πως θα αρχισω το πνευματικο μου ταξιδι...και τι πρεπει να κανω στη διαρκεια αυτου...

οιωνους διαβαζουμε...συνοδοιπορους συναντουμε...σοφους γνωριζουμε...αλλα η ζωη μου και το ταξιδι μου ειναι δικο μου...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-12-07, 16:47
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
οιωνους διαβαζουμε...συνοδοιπορους συναντουμε...σοφους γνωριζουμε...αλλα η ζωη μου και το ταξιδι μου ειναι δικο μου...
Συγνώμη αν βγαίνω οφ-τοπικ αλλά θέλω να πω οτι μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που έγραψες ELPINIKI! Βάζει σε μια μόνο φράση έναν τρόπο ζωής, ένα μονοπάτι, μια προσπάθεια που κρατάει χρόνια...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-07, 16:55
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Aπλα ολοι θελουν ενα δασκαλο για καθαρα ψυχολογικους λογους.Οποιος αναζητει εναν ''σοφο'' νιωθει ανασφαλεια και προσπαθει να βασιστει σε εναν ξεχωριστο ανθρωπο.Απο δασκαλους η εποχη μας βεβαια αλλο τιποτα,παντου υπαρχουν...

Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι και οι δασκαλοι ειναι ανθρωποι,με ολα τα προβληματα,τις ανησυχιες και τα προβληματα του συγχρονου ανθρωπου.Οποτε καλο ειναι εμεις να μην βασιζομαστε σε δασκαλους και οι λοιποι να ειναι σιγουροι πριν αποκαλεσουν τον εαυτο τους δασκαλο,γιατι η ευθυνη ειναι μεγαλη...Ο δασκαλος μαθαινει απο το μαθητη εννοειται...

Οσο για αυτο που ειπε η Ελπινικη παραπανω,συμφωνω απολυτα!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-12-07, 00:29
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Γειά σας και από εμένα. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ειδικός στο να διαλογίζομαι μόνος μου. Ωστόσο να σας μεταφέρω δυο εμπειρίες μου από ομαδικό κατευθυνόμενο διαλογισμό που είχα και έχω.

Πρώτη μου επαφή με τον διαλογισμό ήταν στο λύκειο όταν ένας μαθηματικός που είχε έρθει από την Αμερική θέλησε να μας μάθει ένα τρόπο που με βαθιά χαλάρωση –καθώς έλεγε- θα μπορούσαμε να αποστηθίζουμε μια ολόκληρη σελίδα διαβάζοντας την μια μόνο φορά.

Στην πρώτη συνάντηση αφού μας έβαλε να προσέξουμε πολύ την στάση μας ξεκίνησε να μας φέρνει σε βαθιά χαλάρωση μετά από μια πολύ αργή μυϊκή χαλάρωση που άρχισε από τα ακροδάχτυλα και έφτασε στο κεφάλι. Αφού φτάσαμε σε ένα ικανοποιητικό σημείο μας πρότεινε να βρούμε ένα σημείο αναφοράς όπως το να ενώνουμε τον αντίχειρα με τον δείκτη σε κάθε χέρι και να αποφασίσουμε κάθε φορά που θα κάναμε αυτήν την κίνηση να μεταφερόμαστε αυτόματα στο ίδιο βαθύ επίπεδο χωρίς την προετοιμασία της μυϊκής χαλάρωσης που απαιτεί πολύ χρόνο. Αυτό το ονόμασε αυτόματη χαλάρωση. Αυτή η τεχνική είναι πολύ καλή και την εξάσκησα τα επόμενα χρόνια.

Μετά μας είχε βάλει να φανταστούμε εικόνες που ήταν βέβαια πολύ έντονες σε αυτό το επίπεδο μέχρι και να δοκιμάσουμε γεύσεις. Δεν θα ξεχάσω όταν μετά από προτροπή του ανοίξαμε το ψυγείο της φανταστικής κουζίνας όπου βρισκόμασταν, πήραμε ένα λεμόνι, το κόψαμε και το δοκιμάσαμε. Τρέξαν σε όλους τα σάλια. Ήταν μια φοβερή εμπειρία για όλους παιδιά αμούστακα ακόμα τότε. Αν και δεν πολυπιστεύαμε αυτά που έλεγε για την ικανότητα αποστήθισης σε επίπεδο βαθιάς χαλάρωσης, μετά από αυτή την εμπειρία ήμασταν έτοιμοι να ακολουθήσουμε τις συναντήσεις. Έτσι κι αλλιώς υποστήριζε ότι θα ήταν αρκετοί δυο μήνες με μια μόνο συνάντηση την βδομάδα. Όμως η διεύθυνση του σχολείου μόλις αντιλήφθηκε το γεγονός όχι μόνο απαγόρευσε τις συναντήσεις αλλά επί τόπου απομάκρυνε τον μαθηματικό. Σήμερα πάντως είναι πολύ γνωστός στο Ηράκλειο αλλά και πανελληνίως, για έρευνές του που είναι σχετικές με τη χρήση των υπολογιστών σε συγκεκριμένο αρχαιολογικό θέμα.
Η επόμενη εμπειρία από ομαδικό διαλογισμό είναι στα σεμινάρια αριθμοσοφίας που έχω μιλήσει στο νήμα

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...F3%EF%F6%DF%E1

Εκεί η δασκάλα επικεντρώνεται σε διαλογισμούς που σχετίζονται με τις 9 ιερές ακτίνες, και την πυθαγόρεια αριθμοσοφία σε συνδιασμό με τα 7 ενεργειακά κέντρα. Μας μαθαίνει όμως και κάποιους απλούς διαλογισμούς όπως όταν ζητάμε βοήθεια. Κάποια φορά μας απαγορεύει να κάνουμε μόνοι μας συγκεκριμένους ισχυρούς διαλογισμούς. Αυτοί είναι ειδικοί διαλογισμοί που η δασκάλα (στην πραγματικότητα μαθήτρια έστω 70 χρόνων) έχει πάρει από τους δυο τρεις πραγματικούς δασκάλους-θεραπευτές που είχε. Οι διαλογισμοί δεν μας δίνονται ούτε μπορούμε να τους βρούμε σε κάποιο βιβλίο. Έχουν μεγάλη επίδραση πάνω μας (που κρατά πολλές μέρες και συνεχώς αυξάνεται) καθώς η δασκάλα μπορεί και ρυθμίζει κατά βούληση τον ρυθμό της λες και παίζει μουσική και μας φέρνει σε πολύ βαθιά επίπεδα. Καμιά φορά κάποιος τυχαίνει και δεν επανέρχεται αμέσως. Η δασκάλα κάνει την φωνή της πιο έντονη και τον διατάζει να επανέλθει. Αν αυτό δεν συμβεί τον αρχίζει στα χαστούκια. Η δικαιολογία από το άτομο είναι συνήθως το ότι δεν ήθελε να επανέλθει παρά το γεγονός ότι αντιλαμβανόταν τα πάντα γύρω του. Συνήθως αυτά ανησυχούν πολύ τη δασκάλα και απαγορεύει στο άτομο να διαλογίζεται μόνο του μέχρι την επόμενη φορά (2-3 μήνες).

Αρκετά άτομα της ομάδας των σεμιναρίων συναντιούνται εβδομαδιαία για ομαδικό διαλογισμό. Δεν έχω πάει σε αυτούς τους διαλογισμούς αλλά τα παιδιά συμφωνούν ότι δεν συγκρίνονται σε ισχύ με αυτούς των σεμιναρίων. Ωστόσο ο ομαδικός διαλογισμός είναι πιο έντονος μια και οι ενέργειες όλων συγχωνεύονται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΞΕΝΟΧΙΜ
Εκτος απο το μαντρα και οι συνθηκες οι οποιες πρεπει να ζει ενας διαλογιζομενος ειναι συγκεκριμενες , απαιτειται ειδικος τροπος διαβιωσης και διατροφης .
Με λιγα λογια ειναι σταση ζωης .
Αλλιως τα αποτελεσματα ειναι μηδαμινα
Ξενοχίμ νομίζω ότι ο διαλογισμός σπρώχνει σιγά σιγά κάποιον προς αυτό τον ειδικό τρόπο ζωής που περιγράφεις.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-07, 09:39
ΞΕΝΟΧΙΜ Ο χρήστης ΞΕΝΟΧΙΜ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παιδια
Ο διαλογισμος δεν ειναι ενα παιχνιδι χαλαρωσης και μαλλον εχετε αγνοια στο θεμα .
Επειδη ετυχε οι μισες μου ριζες να βαστανε απο μια χωρα της Ασιας γνωρισα το θεμα απο πολυ μικρη οποτε δεχθειτε την γνωμη μου και μη νομισετε οτι το παιζω πως τα ξερω ολα και θελω να ερθω σε ρηξη μαζι σας χωρις λογο.

Μπορει κανεις απο εσας να κοιματε στις 10 το βραδυ και να ξυπναει στις 5 το πρωι ;
να μη τρωει καθολου κρεας και ετοιμα φαγητα ;
να ξεχασει μια για παντα τις αρνητικες σκεψεις ;
να ζει βιο ταπεινο χωρις τις επιβεβλημενες εξωτερικες κοινωνικες επιρροες ;
αν ναι
τοτε μπορει να διαλογιστει και να περασει στην υπερβατικη σφαιρα
αν οχι
τοτε απλα χαλαρωνει .

βεβαια ειναι λογικο οτι απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις και γνωριζω πως κανεις δε γεννηθηκε ετοιμος αλλα αν δε γνωριζει που πρεπει να καταληξει ειναι δωρο αδωρο .

απλο ειναι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΞΕΝΟΧΙΜ : 21-12-07 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-12-07, 14:08
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Δεν συνηθίζω να δέχομαι την γνώμη ενός αλλού ακρίτα και χωρίς σκέψη και φυσικά χωρίς αποδείξεις... τα παραδείγματα που ανέφερες είναι πάνω στην αυτοπειθαρχία... και πάνω σε αυτό θα πρέπει να συμφωνήσω.. αλλά επίσης ξέρω πως πάνω από όλα πρέπει να έχεις ''γνωθει σ' αυτόν'' και είναι πολύ πιο σημαντικό από κάθε πειθαρχεία!
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-12-07, 15:05
ΞΕΝΟΧΙΜ Ο χρήστης ΞΕΝΟΧΙΜ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2007
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Δεν συνηθίζω να δέχομαι την γνώμη ενός αλλού ακρίτα και χωρίς σκέψη και φυσικά χωρίς αποδείξεις... τα παραδείγματα που ανέφερες είναι πάνω στην αυτοπειθαρχία... και πάνω σε αυτό θα πρέπει να συμφωνήσω.. αλλά επίσης ξέρω πως πάνω από όλα πρέπει να έχεις ''γνωθει σ' αυτόν'' και είναι πολύ πιο σημαντικό από κάθε πειθαρχεία!
κατ αρχας δεν ειμαι ακριτας
μετα αν θες διαβασε εδω http://www.omakoeio.gr/dialogismos.htm
κερναμε και ροφημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.