Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Βαθμολογήστε το μια λύκαινα μέσα στα πρόβατα
1 0 0%
2 0 0%
3 0 0%
4 0 0%
5 0 0%
6 0 0%
7 0 0%
8 0 0%
9 0 0%
10 0 0%
Ψήφισαν: 0. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-12, 18:21
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή Κριτική και σχόλια για το διήγημα "Μια λύκαινα μέσα στα πρόβατα"

Αυτή η ιστορία πάντα ενοχλεί τους άνθρώπους της εκκλησίας. Είναι άραγε καλοί και άξιοι όσοι την εκπροσωπούν; Καλογριά γεννιέσαι ή γίνεσαι; Ποια είναι η δική σας γνώμη;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 06-02-12 στις 18:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-12, 19:09
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαινω για πιο λογο να ενοχληση αυτη η ιστορια ανθρωπους της εκκλησιας προσωπικα περιμενω για την συνεχεια ενδιαφερον ιστορια! Οχι δυστυχως δεν ειναι ολοι καλοι και αξιοι. Ξερω οτι ο καθενας επιλεγει τον δικο του δρομο στην ζωη.... αλλες θελουν και γινονται αλλα δεν ξερω αν γεννηθηκαν για να γινουν.
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-12, 19:32
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι δίσταζα να το γράψω. Είναι ένα πολύ παλιό διήγημα που είχα γράψει πριν ακόμα βγει το άγγιγμα ψυχής. Χθες το βρήκα, πρόσθεσα κάποια πράγματα, αφαίρεσα κάποια άλλα και σας το παρουσιάζω.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-12, 14:46
Το avatar του χρήστη aggelikhkvn
aggelikhkvn Ο χρήστης aggelikhkvn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

νεκταρια ο τιτλος εκπροσωπει επαξια το διηγημα και σαφως θα συμφωνησω μαζι σου οτι δεν ειναι ολοι πλασμενοι για να αφοσιωθουν αποκλειστικα στο θεο και πιστευω οτι η πιστη δεν ειναι να κλεινομαστε σε ενα μοναστηρι και να απομακρυνομαστε απο την κοινωνια αλλα να αγιαζουμε μεσα στην κοινωνια εκει δοκιμαζομαστε πραγματικα, το μονο που βρηκα τραβηγμενο ηταν ο αγιος αποδοκιμασε την ηγουμενη και αυτο δε μου καθισε καλα, η βασιλικη επρεπε να εξηγηθει και να φυγει αρδην και αυτο ειναι δικο της πτεσμα σε τετοιους χωρους δεν επιτρεπεται να ερωτοτροπει και να σκανδαλιζει τις υπολοιπες αυτο ειναι κανονας του μοναστηριου καλως κακως. καλα εκανες και ειχες ενδιασμους, συμβαινει δυστυχως και στα καλυτερα μοναστηρια αλλα δεν αντιπροσωπευει και το συνολο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-12, 17:13
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Αγγελική μου το όνομα μου είναι fantasy στο φόρουμ. Άθελά σου φαντάζομαι αποκάλυψες το πραγματικό μου όνομα. Απο συνήθεια στα προσωπικά μηνύματα. Πρόσεξέ το σε παρακαλώ αυτό, είναι σημαντικό. Ήθελα στο τέλος να δείξω ότι το μεταφυσικό στοιχείο επηρεάζει τις κρίσεις των ατόμων. Σ' ευχαριστώ πολύ.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-12, 18:51
Το avatar του χρήστη lana
lana Ο χρήστης lana δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: athens/london
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή

τα διαβάζω όλα όσα γράφεις έχουν όλα στοιχεία από την ζωή και μ αρέσουν γιατί
έχουν ποιότητα και σου έχω πει μην καταντάω κουραστική πόσο μ αρέσουν , το συγκεκριμένο απλά δεν με συγκίνησε γιατί δεν με συγκινεί και ο χώρος της εκκλησίας αλλά και τα άτομα που το απαρτίζουν... ο θεός δεν θα ήθελε ποτέ πιστεύω κανένας άνθρωπος να διαλέξει αυτό το δρόμο γιατί η ζωή είναι τόσο ωραία και λογικό είναι να ζούμε άσχημες καταστάσεις μας μαθαίνουν μας κρατάνε σε εγρήγορση... η μοναχική ζωή αλλά και η εκκλησία δεν είναι κομμάτι του θεού πλέον είναι ένας χρηματικός οργανισμός με απώτερους σκοπούς κυρίως η εκκλησία αλλά μην ανοίγω τέτοια θέματα τώρα (δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις)...ο θεός δεν χρειάζεται χώρο για να δοξαστεί, και εκπροσώπους είναι παντού και η παρουσία του εμφανής.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-12, 19:23
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Εντάξει το σέβομαι αυτό. Εμένα μου αρέσει να μου λένε ότι σαν κείμενο μου αρέσει. Αν π,χ. ο τάδε που δεν πιστεύει στο θεό γράψει ένα έργο με χιλιαστές ή δωδεκαθείστές δεν θα πω άσχημο είναι επειδή δεν έχει τα πιστεύω μου! Αλίμονο όλα τα έργα τα κρίνουμε βάσει της πιότητάς τους και πόσο όμορφα είναι το καλό με σένα είναι ότι είσαι αντικειμενική κι αυτό μου αρέσει πολύ. Αφού δεν πιστεύεις στο θεό είναι φυσικό να μη σε συγκινήσει σαν ιστορία. Αλήθεια πότε τελειώνει το δικό σου έργο; Θέλω να το διαβάσω ολοκληρωμένο.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-12, 20:06
Το avatar του χρήστη lana
lana Ο χρήστης lana δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: athens/london
Μηνύματα: 198
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει το σέβομαι αυτό. Εμένα μου αρέσει να μου λένε ότι σαν κείμενο μου αρέσει. Αν π,χ. ο τάδε που δεν πιστεύει στο θεό γράψει ένα έργο με χιλιαστές ή δωδεκαθείστές δεν θα πω άσχημο είναι επειδή δεν έχει τα πιστεύω μου! Αλίμονο όλα τα έργα τα κρίνουμε βάσει της πιότητάς τους και πόσο όμορφα είναι το καλό με σένα είναι ότι είσαι αντικειμενική κι αυτό μου αρέσει πολύ. Αφού δεν πιστεύεις στο θεό είναι φυσικό να μη σε συγκινήσει σαν ιστορία. Αλήθεια πότε τελειώνει το δικό σου έργο; Θέλω να το διαβάσω ολοκληρωμένο.
όχι, όπως το χεις γράψει μ αρέσει πολύ απλά σαν θέμα δεν μ άρεσε όχι γιατί δεν πιστεύω, πιστεύω απλά δεν μ αρέσουν τα άτομα που θεωρούνται "εκπρόσωποι" του θεού το δικό μου δεν ξέρω γιατί έχω γράψει 28 κεφάλαια από παλιά και τώρα θα το συνεχίσω για να δώσω ένα τέλος. συνέχισε να γράφεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-12, 12:45
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
το μονο που βρηκα τραβηγμενο ηταν ο αγιος αποδοκιμασε την ηγουμενη και αυτο δε μου καθισε καλα, η βασιλικη επρεπε να εξηγηθει και να φυγει αρδην και αυτο ειναι δικο της πτεσμα σε τετοιους χωρους δεν επιτρεπεται να ερωτοτροπει και να σκανδαλιζει τις υπολοιπες αυτο ειναι κανονας του μοναστηριου καλως κακως. καλα εκανες και ειχες ενδιασμους, συμβαινει δυστυχως και στα καλυτερα μοναστηρια αλλα δεν αντιπροσωπευει και το συνολο.
Αν καταλάβεις γιατί το έκανα, θα αλλάξεις γνώμη. Το έκανα σκόπιμα. Θυμάσαι στην Καινή Διαθήκη τι έκανε ο Χριστός όταν είδε τους πάγκους των εμπόρων; Έδειξε αυστηρότητα. Αν ο συγκεκριμένος άγιος δεν έδειχνε αυστηρότητα η ηγουμένη θα θεωρούσε σωστή τη στάση της και θα ξανάκανε τα ίδια. Όμως με την αυστηρότητα που της έδειξε ο άγιος την έκανε να ταπεινωθεί και να καταλάβει μόνη της πόσο άδικα φέρθηκε.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 10-02-12 στις 12:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.