Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-05, 18:46
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή Γ. Σ. Μπαχ

Αυτό που θα σας περιγράψω είναι μια προσωπική εμπειρία. Δεν ξέρω εάν ταιριάζει με την κατηγορία, πάντως έχει σχέση με την τέχνη. Πριν από πολλά χρόνια άκουσα τα Βραδεμβούργια Κονσέρτα του Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπαχ και μου άρεσαν πάρα πολύ. Μέχρι εδώ όλα καλά. Όταν άκουσα, όμως το τρίτο, μου συνέβη κάτι που δεν ξέρω πως ακριβώς ονομάζεται. Πιστεύω ότι βγήκα έξω από το σώμα μου, είδα τον εαυτό μου να ίπταται, ένιωσα ότι εγκατέλειψα το σώμα μου. Από τότε μου συμβαίνει σχεδόν κάθε φορά και συνοδεύεται στην αρχική φάση από ταχυκαρδία και εφίδρωση, με ένα αίσθημα αγωνίας και δέους. Δεν είμαι πωρωμένος με αυτού του είδους τη μουσική, δεν μου έχει ξανασυμβεί με κανένα άλλο μουσικό κομμάτι και δεν ισχυρίζομαι απαραίτητα ότι ήταν μια μεταφυσική εμπειρία. Μπορεί απλά να μου άρεσε πάρα πολύ, να συγχρονίστηκε ο υποθάλαμός μου με τις δονήσεις του κομματιού και το νευρικό μου σύστημα να μου έπαιξε τα περίεργά του παιχνίδια. Εσείς τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-05, 21:58
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε Μιχάλη, η εμπειρία που βίωσες ανήκει στην κατηγορία των εξωσωματικών εμπειριών, όπως π.χ. η αστρική προβολή κ.λ.π.. Δυστυχώς δεν είμαι αρμόδιος να σου απαντήσω διότι πολύ απλά δεν είμαι από εκείνους τους προικισμένους που μπορούν να βιώσουν μία τέτοια μεταφυσική εμπειρία.
Από την άλλη, υπάρχουν κάποια μέλη στην ομάδα Gateway που πειραματίζονται αρκετά χρόνια με το εν λόγω φαινόμενο, όπως και κάποια μέλη εκτός Gateway που συμμετέχουν στο φόρουμ, δηλαδή μέλη της Κοινότητας μας. Ίσως από αυτά τα άτομα, εφόσον αποφασίσουν να απαντήσουν στο εν λόγω θέμα, έχεις να πάρεις κάποιες απαντήσεις.

Το γεγονός πάντως ότι αρχικά σου προκλήθηκε αυτή η εμπειρία στο άκουσμα ενός κλασσικού κομματιού του Bach, είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Βρίσκομαι ήδη σε αναζήτηση του εν λόγω κομματιού, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος ότι θα έχει και σε εμένα την ίδια επίδραση.. :-)
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-05, 23:16
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Αγαπητέ Μιχάλη, θα μπορούσα να αναφερθω στις περίφημες συχνότητες του εγκεφάλου, όμως δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτή η περίπτωση σου. Θα προσανατολιζόμουν σε μια διαφορετική ερμηνεία εδώ. Και εξηγούμαι.
Το συγκεκριμένο κομμάτι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μια λανθάνουσα μνήμη από το παρελθόν, ίσως κάτι που άκουγες μικρός. Είναι πιθανόν να πέρασε στην μνήμη σου και στον συναισθηματικό σου κόσμο, εφόσον συνδέθηκε με ένα ευχάριστο ή δυσάρεστο γεγονός. Από τότε λειτουργεί σαν "trigger", όπως δηλαδή έχουμε ακούσει να συμβαίνει και στις περιπτώσεις της πλύσεως εγκεφάλου (τα περιβόητα πειράματα ΜΚ ULTRA, που λειτούργησαν σαν εκκολαπτήριο ακούσιων δολοφόνων). Στην επιστήμη του Υπνωτισμού, αυτό το φαινόμενο ονομάζεται και μεθύπνωση. Η επίδραση που έχει επάνω σου φυσικά, είναι διαφορετική, σε "βγάζει" από το σώμα σου, ίσως γιατί η συγκεκριμένη ανάμνηση μπορεί να πηγαίνει βαθύτερα στο παρελθόν σου, ακόμα και στην μήτρα της μητέρας σου!
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βιώνεις μια εξω-σωματική εμπειρία, γιατί προφανώς σε εκείνη την κατάσταση,ναι μεν διατηρούσες μια υποτυπώδη συνείδηση της ύπαρξης σου (αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα που μέλλει να ασχοληθούμε κάποια στιγμή), αλλά η συναίσθηση του σώματος σου ήταν μηδενική.
Έχω ακούσει πως κάποιοι μαιευτήρες χρησιμοποιούν κλασική μουσική κατά την διάρκεια της γέννας, για να χαλαρώνουν τις συσπάσεις της μήτρας, που μπορεί να έχει ζημιογόνες επιπτώσεις στο έμβρυο (σαν γιατρός, σίγουρα θα ξέρεις κάτι παραπάνω εδώ). Δεν είναι απίθανο λοιπόν (μια απλή υπόθεση κάνω), κατά την διάρκεια της γέννησης σου να ακούγονταν αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι. Και η εναλλαγή αισθήσεων (εξωτερικό περιβάλλον) σε συνδυασμό με την συνειδητοποίηση του σώματος σου (το "κολύμπι" στο αμνιακό υγρό και γενικά η απώλεια βάρους που βιώνει κάποιος μέσα στο νερό είναι παραπλήσια με την αίσθηση της αιώρησης) να "σημάδεψαν" κατά κάποιον τρόπο την μνήμη σου δημιουργώντας ένα ιδιότυπο trigger, που ενεργοποιείται στο άκουσμα αυτής της μελωδίας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αίσθηση της εξω-σωματικής εμπειρίας.
Φυσικά, όλα τα παραπάνω είναι μια υπόθεση και μόνο, αλλά αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ, θα μπορούσες να το ψάξεις το ζήτημα. Ρώτησε την μητέρα σου αν άκουγε κλασική μουσική στο μαιευτήριο ή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της. Και βάλε της το συγκεκριμένο κομμάτι να τσεκάρεις τις αντιδράσεις της.
Αυτά είχα να καταθέσω σαν άποψη στην εμπειρία σου. Φυσικά, υπάρχουν πάντα κι άλλες υποθέσεις που μπορεί να κάνει κάποιος, αλλά ας ξεκινήσουμε από αυτήν, ίσως την βρείς πιο ταιριαστή.
Την καλησπέρα μου.
ΥΓ. Το μεταφέρω στην κατηγορία των προσωπικών εμπειριών, γιατί πιστεύω πως εκεί ανήκει.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epimytheas : 29-08-05 στις 23:19
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-05, 12:30
Το avatar του χρήστη Mournblade
Mournblade Ο χρήστης Mournblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2005
Περιοχή: Crematory (Athens)
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εγώ πάλι που έχω συχνά α.π. μπορώ να σου πω ότι πολλά από τα "συμπτώματα" που περιγράφεις "πέφτουν μέσα"...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-05, 17:10
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Καταρχήν Επιμυθέα, τα όσα αναφέρεις για συχνότητες εγκεφάλου και εμπειρίες του εμβρύου μέσα από τη μήτρα είναι απολύτως σωστά και εξακριβωμένα.Έχει παρατηρηθεί ότι εφόσον το έμβρυο εκτίθεται σε συγκεκριμένα μουσικά κομμάτια στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ηρεμεί και δείχνει προσήλωση προς αυτά την περίοδο της νεογνικής του ζωής. Κατά τα άλλα μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η μητέρα μου ουδέποτε είχε επαφή ή έστω ακούσει τέτοιου είδους μουσική, ούτε ως έγκυος ούτε μετά. Επίσης στο μαιευτήριο δεν ακουγόταν τέτοια μουσική και γενικά δεν προτιμούσαν τη διενέργεια τοκετών με τη χρήση μουσικής. Μάλιστα ήμουν ο πρώτος, όχι μόνο στην οικογένεια αλλά και στον ευρύτερο κύκλο που ασχολήθηκα ποτέ με κλασσική μουσική και συγκεκριμένα σε σχετικά μεγάλη ηλικία, οπότε και παρατηρήθηκε το φαινόμενο. Πάντως, μια φορά μου έχει ξανασυμβεί να "βγω" από το σώμα μου και ήμουν πολύ μικρός, κάτω από δέκα ετών, αλλά δεν είχε σχέση με μουσική τότε. Θυμάμαι ακόμα πόσο πανέμορφα ένιωθα και ιδιαίτερα με ένα φωτεινό "πλάσμα" που θυμάμαι ότι είχα βρεθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-05, 00:09
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Ωραία, λοιπόν αποκλείουμε αυτή την περίπτωση, οπότε μπορούμε να προχωρήσουμε σε άλλες εξηγήσεις.
Ας πάμε στο θέμα των συχνοτήτων. Είναι γνωστό σε αρκετούς από εμάς πως ο εγκέφαλος λειτουργεί σε συχνότητες, οι οποίες καθορίζονται από την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε κάθε φορά. Ένας μίνι απολογισμός είναι απαραίτητος εδώ:
Κατάσταση Α= Ο εγκέφαλος βρίσκεται σε διέγερση, είναι η στιγμή που είμαστε σε πλήρη συνείδηση και επιτελούμε τις καθημερινές μας ασχολίες. Συχνότητα εγκεφάλου 110 ΗΖ-40 ΗΖ.
Κατάσταση Β= Εδώ μπαίνουμε όταν οι σωματικές μας λειτουργίες για κάποιον λόγο αδρανούν και οι πνευματικές μας μειώνονται αρκετά. Π.χ. όταν διαβάζουμε ένα βιβλίο ή όταν βλέπουμε τηλεόραση. Θεωρείται ως παθητική κατάσταση, όχι ενεργητική. Συχνότητα εγκεφάλου 40-10 ΗΖ.
Κατάσταση Θ=Βρισκόμαστε σε ύπνωση, ο εγκέφαλος λειτουργεί μεν, αλλά σε πολύ χαμηλή ένταση, καμία λειτουργία του σώματος δεν επιτελείται (εκτός από τις ονειρώξεις). Συνήθως σε αυτή την κατάσταση πέφτουμε όταν κοιμόμαστε. Συχνότητα εγκεφάλου 10 ΗΖ-1 ΗΖ.
Κατάσταση Δ= Χμμ, σε αυτή την θέση δεν θα θέλατε να βρισκόσαστε. Οι εγκεφαλικές λιετουργίες είναι στο μηδέν, παρατηρείται μόνο όταν κάποιος βρίσκεται σε πολύ βαθιά ύπνωση, σε κώμα ή και ...κλινικά νεκρός. Συχνότητα εγκεφάλου 1 ΗΖ -0,1 ΗΖ.
Και τώρα ας επανέλθουμε στο θέμα σου Μιχάλη. Όπως ίσως θα πρόσεξες, στην κατάσταση Θ έχουμε μια υποτυπώδη λειτουργία του εγκεφάλου. Οι περισσότερες Α.Π. (αστρικές προβολές) ή εξωσωματικές εμπειρίες γενικότερα, συμβαίνουν όταν ο εγκέφαλος βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση. Αυτό που πιθανόν έγινε με σένα είναι πως βρισκόσουν σε κατάσταση Β, δλδ παθητική, πολύ κοντά όμως σε συχνότητες στην Θ. Η συγκεκριμένη μελωδία για κάποιον λόγο (ίσως ο ρυθμός της, η συχνότητα της που βρίσκονταν ευθυγραμμισμένη με την δική σου η ακόμα και το γεγονός πως ήσουν κουρασμένος και ήδη χαλαρωμένος από τα προηγούμενα 2 κομμάτια) σε έριξε σε μια συχνότητα κοντά στο 10. Διάφορες διεργασίες του υποσυνείδητου σου λειτούργησαν, προκειμένου να ισορροπήσουν την ψυχική σου κατάσταση με την σωματική, απελευθερώνοντας χημικές ουσίες μέσα στον εγκέφαλο που μοιάζουν πολύ με την επίδραση που έχουν τα ψυχεδελικά ναρκωτικά (βλ. σαμάνους και τις μεθόδους που έχουν για εξωσωματικές περιπλανήσεις).
Όπως προείπα, η αίσθηση της αιώρησης που έχουμε στις Ε.Ε. οφείλεται κατά πολύ στην επαφή μας με το υγρό στοιχείο, είτε αυτό είναι το νερό της μπανιέρας, είτε της θάλασσας, είτε το αμνιακό υγρό. Η έλλειψη βαρύτητας που έχει το σώμα μας μέσα στο νερό, σε στιγμές ξεκούρασης, είναι μια αίσθηση που το υποσυνείδητο καταγράφει σαν ιδανική για χαλάρωση. Βέβαια, υπάρχουν ακόμα πολλές κρυφές και αινιγματικές πτυχές στο όλο ζήτημα των Ε.Ε., αλλά αυτή είναι μια εξήγηση που θα μπορούσε να δοθεί από τους ψυχολόγους-νευρολόγους.
Αν λοιπόν δεχθούμε αυτή την εξήγηση για το φαινόμενο της Ε.Ε. σου, τότε καταλαβαίνουμε γιατί κάθε φορά που ακούς το συγκεκριμένο κομμάτι, ξαναπέφτεις στην ίδια κατάσταση. Ο εγκέφαλος σου πλέον έχει δεχθεί σαν trigger αυτή την μελωδία και αντιδράει ακριβώς όπως περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.
Δεν ξέρω αν σε ικανοποίησε η άποψη μου, ίσως να προτιμούσες κάποια πιό μεταφυσική, όμως όσοι κολλάνε σε αυτό το ζήτημα ας αναλογιστούν.
Δεν είναι μεταφυσικό άραγε που ο εγκέφαλος μας έχει τέτοιες ασφαλιστικές δικλείδες από μόνος του; Χωρίς συνειδητό προγραμματισμό; Και αν δεν τον προγραμματίσαμε εμείς, ποιός το έκανε;
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-05, 19:04
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν σε ικανοποίησε η άποψη μου, ίσως να προτιμούσες κάποια πιό μεταφυσική, όμως όσοι κολλάνε σε αυτό το ζήτημα ας αναλογιστούν.
Δεν είναι μεταφυσικό άραγε που ο εγκέφαλος μας έχει τέτοιες ασφαλιστικές δικλείδες από μόνος του; Χωρίς συνειδητό προγραμματισμό; Και αν δεν τον προγραμματίσαμε εμείς, ποιός το έκανε


Με έχει καλύψει απόλυτα η απάντησή σου και προς αυτή την κατεύθυνση προσανατολιζόταν και η δική μου η σκέψη. Δεν ήθελα απαραίτητα μια μεταφυσική απάντηση, δεν είμαι της γνώμης πως πρέπει να βρίσκουμε ντε και καλά το μεταφυσικό εκεί που δεν υπάρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-05, 07:02
Το avatar του χρήστη Archangelic
Archangelic Ο χρήστης Archangelic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Το ότι είναι διακόπτης αυτό το κομμάτι για εσένα φαίνετε από την στιγμή που λες ότι είναι επαναλαμβανόμενο το φαινόμενο .
Από κει και ύστερα δεν έχει να κάνει με θέμα μεταφυσικού ή οντοτήτων και το ερώτημα δεν είναι το γιατί είναι διακόπτης αλλά το πως έφτασε να γίνει διακόπτης ...
Τι είναι αυτό το οποίο συντονίζετε με τον εγκέφαλό σου .
Προφανώς είναι μια συγκεκριμένη συχνότητα την οποία μπορείς να την απομονώσεις ο ίδιος .
Επίσης με ένα εγκεφαλογράφημα μπορείς να ανακαλύψεις πιο ακριβώς τομέα του εγκεφάλου σου ερεθίζει .
Πολύ ενδιαφέρουσα η κατάστασή σου και αν την εκμεταλλευτείς σωστά πειραματικά μπορείς να ανακαλύψεις βαθιές και άγνωστες πτυχές του εγκεφάλου ...

Δεν έχουν τίποτα το μεταφυσικό οι δικλίδες του εγκεφάλου .
Υπάρχουνε απλός για να προστατεύσουνε τον εγκέφαλο από πράγματα που θεωρείτε ευαίσθητος . Είναι η φυσική μας άμυνα απέναντι σε πράγματα που πιστεύουμε ότι δεν μπορούμε να τα αντέξουμε .
Πάρε παράδειγμα από τον εαυτό σου . Μπορεί να σε σαγηνεύει το άγνωστο αλλά το φοβάσαι επίσης , για αυτό και προσπαθούμε να τα ορθολογήσουμε όλα ( και καλά κάνουμε φυσικά , γιατί τα περισσότερα ορθολογίζοντε ) και για αυτό είμαστε περιορισμένοι σε μερικά πράγματα .
Όσο υπάρχει ο φόβος στην καρδιά τόσο κάποια πράγματα δεν πιάνονται . Άλλα αυτοί που δεν διαθέτουν φόβο είναι ή τρελοί ή παιδιά ή γέροι .
Σύμπτωση ? Δεν το νομίζω ...
__________________
Say What You Mean And Mean What You Say

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archangelic : 01-09-05 στις 07:13
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-05, 11:59
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epimytheas
Ένας μίνι απολογισμός είναι απαραίτητος εδώ:
Κατάσταση Α= Ο εγκέφαλος βρίσκεται σε διέγερση, είναι η στιγμή που είμαστε σε πλήρη συνείδηση και επιτελούμε τις καθημερινές μας ασχολίες. Συχνότητα εγκεφάλου 110 ΗΖ-40 ΗΖ.
Κατάσταση Β= Εδώ μπαίνουμε όταν οι σωματικές μας λειτουργίες για κάποιον λόγο αδρανούν και οι πνευματικές μας μειώνονται αρκετά. Π.χ. όταν διαβάζουμε ένα βιβλίο ή όταν βλέπουμε τηλεόραση. Θεωρείται ως παθητική κατάσταση, όχι ενεργητική. Συχνότητα εγκεφάλου 40-10 ΗΖ.
Κατάσταση Θ=Βρισκόμαστε σε ύπνωση, ο εγκέφαλος λειτουργεί μεν, αλλά σε πολύ χαμηλή ένταση, καμία λειτουργία του σώματος δεν επιτελείται (εκτός από τις ονειρώξεις). Συνήθως σε αυτή την κατάσταση πέφτουμε όταν κοιμόμαστε. Συχνότητα εγκεφάλου 10 ΗΖ-1 ΗΖ.
Κατάσταση Δ= Χμμ, σε αυτή την θέση δεν θα θέλατε να βρισκόσαστε. Οι εγκεφαλικές λιετουργίες είναι στο μηδέν, παρατηρείται μόνο όταν κάποιος βρίσκεται σε πολύ βαθιά ύπνωση, σε κώμα ή και ...κλινικά νεκρός. Συχνότητα εγκεφάλου 1 ΗΖ -0,1 ΗΖ.
Εεεε... κοίτα λίγο στις πηγές σου γιατί η πιο πάνω περιγραφή έχει λάθη.
Η κατάσταση Α είναι της χαλάρωσης/ονειροπόλησης/μεταξύ ύπνου και ξύπνου, αλλά εμφανίζεται και όταν ονειρευόμαστε, αρχή του ύπνου πριν τον ύπνο, χουζούρι κτλ.
Η Β είναι η κανονική εγρήγορση - όταν είμαστε ξυπνητοί σε κανονική δραστηριότητα.
Η Θ είναι η αρχή του ύπνου, ο κανονικός ύπνος και τα κανονικά όνειρα.
Η Δ είναι ο παλιός καλός βαθύς ύπνος - όταν δεν ξυπνάς "ούτε με κανόνια" αλλά δεν έχεί τίποτα το κακό και οπωσδήποτε ΔΕΝ είναι κατάσταση στην οποία "δεν θα θέλατε να βρισκόσαστε".
Όνειρα όταν κοιμώμαστε βλέπουμε περισσότερο σε κατάσταση Α (λίγο πριν ξυπνήσουμε), Θ, αλλά και Δ (λιγότερο όμως).
http://brain.web-us.com/brainwavesfunction.htm
http://www.doctorhugo.org/brainwaves/brainwaves.html
http://www.thelearningweb.net/chapter04/page168.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_waves και εξής.
http://www.crossroadsinstitute.org/eeg.html (δίνει λίγο διαφορετικά τις συχνότητες και προσθέτει ένα "κύμα Γ").
Και τις συχνότητες σε κύκλους τις δίνεις με λάθη. Δες http://www.thelearningweb.net/chapter04/page168.html
http://www.psychic101.com/brainwaves...pha-delta.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 01-09-05 στις 12:06
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-05, 14:36
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Όντως, έτσι είναι, η μνήμη μου παρουσιάζει κενά φαίνεται.
Έκανα το λάθος και επειδή ήμουν λίγο βιαστικός ανέσυρα όσα είχα αποθηκευμένα στην μνήμη μου, χωρίς να τα διασταυρώσω πρώτα. Αυτό δεν θα επαναληφθεί. Σε ευχαριστώ για την διόρθωση.
Παρά την λάθος διατύπωση όμως (εντάξει, δεν είναι Α, αλλά Β), τα σημαντικά σημεία του ποστ δεν διαβρώνονται νομίζω. Κατέθεσα κάποιες απόψεις που χρήζουν σκέψης άν όχι τίποτα άλλο.
Αrchangelic, ο ορισμός της έννοιας μεταφυσικό δεν έχει να κάνει πάντοτε με οντότητες ή ΑΤΙΑ ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο σκέφτηκες. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι μεταφυσικός εξ ορισμού. Ο τρόπος λειτουργίας του, η κωδικοποίηση των πληροφοριών που μεταφέρει, ο εξαιρετικός προγραμματισμός του ώστε,
Παράθεση:
να προστατεύσουνε τον εγκέφαλο από πράγματα που θεωρείτε ευαίσθητος . Είναι η φυσική μας άμυνα απέναντι σε πράγματα που πιστεύουμε ότι δεν μπορούμε να τα αντέξουμε .
άνετα του προσάπτεται ο τίτλος "το μεγαλύτερο μυστήριο", περισσότερο και από οτιδήποτε άλλο γνωρίζεις. Τι σημαίνει "φυσική άμυνα" του εγκεφάλου; Είναι νόμος αυτός; Είναι κάτι αυτονόητο; Γιατί; Η λογική και η συνείδηση είναι μεταφυσικές έννοιες σε έναν πλανήτη που σφύζει από ζωή αλλά μόνο εμείς έχουμε την γνώση αυτού του γεγονότος. Είμαστε μεταφυσικά πλάσματα οι άνθρωποι, μοναδικοί σε ένα παρατηρήσιμο σύμπαν γεμάτο προυποθέσεις για νοήμονα ζωή. Είμαστε η εξαίρεση σε ένα κανόνα (μέχρι να αποδειχθεί κάποτε το αντίθετο).
Αυτά, ναι, είναι μεταφυσικά. Και ο εγκέφαλος μας επίσης. Η λογική είναι "παράλογη" υπό αυτή την έννοια και τίποτε ακόμα δεν έχει αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.