Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 12-01-07, 19:22
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Να αναφέρω ότι σχεδόν μη Μασώνοι ήμασταν εγώ και ο Ragnarok...!
Για τον Ragnarok είσαι σίγουρος δηλαδή?

Παράθεση:
Μετά την ομιλία είχα την ευκαιρία να μιλήσω με πολλούς ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια με τον Τεκτονισμό και ανήκουν σε διάφορες Στοές και όλοι ήθελαν και μου παρουσίαζαν τη Μασωνία σαν κάτι το ιδεολογικό-φιλοσοφικό,χωρίς δογματισμούς.Εγώ από την άλλη τους είπα ότι σε κάθε οργανωμένο τάγμα υπάρχει δόγμα,είτε αυτό είναι σύμβολα,είτε αμφίεση,είτε κάποια τελετή...
Αφ' ενός αυτή η διατύπωση "ήθελαν και μου παρουσίαζαν" είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτική.
Το ενδεχόμενο να έλεγαν την αλήθεια, αποκλείεται ως απίθανο??

Αφ' ετέρου όταν συζητάς με κάποιους, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε την ίδια γλώσσα για να συνεννοηθείτε. Σωστά;;
Στα ελληνικά η λέξη "δόγμα" δεν έχει να κάνει ούτε με σύμβολα, ούτε με κοστούμια, ούτε... ούτε...
Μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο επιλύει τυχόν απορίες:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%...B3%CE%BC%CE%B1

Παράθεση:
Πέρα από αυτά τι άλλα συμφέροντα κρύβονται;
Γιατί να θέλει κάποιος να εισχωρήσει σε μια Στοά;Για τη γνώση;Όλοι μπορούμε να την αποκτήσουμε με μεγάλο κόπο...!Τότε για κάτι άλλο.
Μόνο κόπος απαιτείται δηλαδή;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 12-01-07, 22:24
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Τις προάλλες ήμουν στην ομιλία του ''Αλχημιστή'' στο βιβλιοπωλείο Αρχέτυπο στα εξάρχεια με θέμα τον Τεκτονισμό.Να αναφέρω ότι σχεδόν μη Μασώνοι ήμασταν εγώ και ο Ragnarok...!
Μετά την ομιλία είχα την ευκαιρία να μιλήσω με πολλούς ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια με τον Τεκτονισμό και ανήκουν σε διάφορες Στοές και όλοι ήθελαν και μου παρουσίαζαν τη Μασωνία σαν κάτι το ιδεολογικό-φιλοσοφικό,χωρίς δογματισμούς.Εγώ από την άλλη τους είπα ότι σε κάθε οργανωμένο τάγμα υπάρχει δόγμα,είτε αυτό είναι σύμβολα,είτε αμφίεση,είτε κάποια τελετή...
Όπως οι ίδιοι μου είπαν πολλοί μεγάλοι άνδρες της ιστορίας ήταν μασώνοι όπως ο Νεύτων,ο Μπέικον,ο Καζαντζάκης,ο Μεταξάς,η Φιλική Εταιρία και γενικότερα πίσω από μεγάλες κινήσεις όπως η Γαλλική Επανάσταση υπήρχαν Μασώνοι.Καλά μέχρι εδώ.Πέρα από αυτά τι άλλα συμφέροντα κρύβονται;
Γιατί να θέλει κάποιος να εισχωρήσει σε μια Στοά;Για τη γνώση;Όλοι μπορούμε να την αποκτήσουμε με μεγάλο κόπο...!Τότε για κάτι άλλο.
Για να πω και την αλήθεια πρέπει να ομολογήσω ότι όλοι ήταν αρκετά μορφωμένοι άνθρωποι.
Τέλος,απ'ότι μου είπε κάποιος κύριος εκεί οι πιο πολλοί δεν δέχονται τον όρο Μασώνος.Προτιμούν τον όρο Τέκτων.
Τα συμφεροντα ειναι καθαρα προσωπικα... δεν μποω να ξερω τι...αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν μπαινεις σε μια οργανωση, αυτο που επιδιωκεις, ειναι καποιας μορφης δυναμη, ισως και επιρροη.
Και ο τεκτονισμος ειναι ενα κλειστο lobby Που δεν μπαινει οποιος θελει μεσα...ειναι λογικο ολοι αυτοι να ειναι μορφωμενοι γιατι επιλεγονται με βαση αυστηρα κριτηρια.
Πιστευω οτι ο ορος Μασωνος δεν ειναι πολυ κολακευτικος. Πιο πολυ ειναι κατι σαν υβρις. Για αυτο προτιμουν το πρωταρχικο ορο τεκτων.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 13-01-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Templar
Templar Ο χρήστης Templar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2006
Περιοχή: Βουλα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Πιστευω οτι ο ορος Μασωνος δεν ειναι πολυ κολακευτικος. Πιο πολυ ειναι κατι σαν υβρις. Για αυτο προτιμουν το πρωταρχικο ορο τεκτων.
Μασωνος ειναι μεταφραση απο την Αγγλικη ορολογια mason (freemason).
Τεκτων ειναι η Ελληνικη ορολογια του ιδιου πραγματος.
Και τα δυο προερχονται απο τους χτιστες (masons) ή τεκτονες (αρχιτεκτονες)
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 13-01-07, 12:22
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Επειδή δεν έχω μελετήσει το θέμα της Μασονίας και του Τεκτονισμού δε θα μπω στη διαδικασία να το κρίνω. Θεωρώ όμως άδικο και τουλάχιστον παιδιάστικο κάποιος που δεν εισχώρησε σε αυτά για να διαπιστώσει με τα μάτια του να μιλά, εκ μέρους μάλλιστα άλλων. Έχω ακούσει, έχω μάθει, μου είπανε.... κι έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούμε και να δαιμονοποιούμε τους πάντες και τα πάντα. Στην τελική, γιατί είναι πιο "αγαθό" να αλληλοϋποστηρίζεται μια οικογένεια (πόσοι δε θα σκότωναν για το παιδί τους;; ), από το να υπάρχει στήριξη μεταξύ μιας ομάδας; Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό στο να βοηθάει ένας "συνάδελφος" τον άλλο...

Ίσως να μην είναι τόσο απλά τα πράγματα εκεί, αλλά απ' τη στιγμή που δε γνωρίζω τι κάνουν αυτοί οι άνθρωποι όταν συναντιούνται και ποια είναι η φιλοσοφία τους γενικώς, δεν μπορώ ούτε να τους απορρίψω ούτε να τους στιγματίσω. Μήπως θα ήταν καλύτερα λοιπόν να μιλάνε μόνο όσοι γνωρίζουν πραγματικά τι γίνεται;

Ο καθένας έχει την άποψη του, όμως για πες μου, πόσα από τα θέματα θα υπήρχαν εάν μιλούσαν μόνο όσοι γνώριζαν; Όλο το μεταφυσικό βασίζεται σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν αλλά ψάχνουν. Κρίνουν; Φυσικά, όλοι κρίνουμε, από αυτά που ξέρουμε. Θα ήταν υποκριτικό να τα πιστεύουν και να μην λένε τίποτα, έτσι δεν είναι; Και ποιοι ξέρουν για την Μασονία εκτός από τους Μασόνους; Αρα θα είχαμε ένα θέμα που θα μπορούσαν να μιλάνε μόνο οι μασόνοι. Θα είχαμε ένα θέμα που θα μιλούσαν μόνο οι Χριστιανοί, ένα θέμα που μιλάνε μόνο οι βουδιστές. Και για πες μου, πόσοι από όσους μιλάνε και κατηγορούν τον Χριστιανισμό ήταν ποτέ μέρος του; Όσοι τον κατηγορούν δεν έχουν ακούσει, δεν έχουν διαβάσει και λένε πράγματα που απλά κάποιος κάποτε είπε; Δεν είναι άδικο κάποιος που δεν εισχώρησε σε αυτά για να διαπιστώσει με τα μάτια του να μιλά, εκ μέρους μάλλιστα άλλων; κι δεν έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούμε και να δαιμονοποιούμε τους πάντες και τα πάντα; Γιατί ο Μασονισμός να φύγει από αυτό το παιχνίδι;
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 13-01-07, 18:25
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Cool

Μιας και αναφέρθηκα...Εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι μασώνος...
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 13-01-07, 18:25
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diotima
Για τον Ragnarok είσαι σίγουρος δηλαδή?



Αφ' ενός αυτή η διατύπωση "ήθελαν και μου παρουσίαζαν" είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτική.
Το ενδεχόμενο να έλεγαν την αλήθεια, αποκλείεται ως απίθανο??

Αφ' ετέρου όταν συζητάς με κάποιους, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε την ίδια γλώσσα για να συνεννοηθείτε. Σωστά;;
Στα ελληνικά η λέξη "δόγμα" δεν έχει να κάνει ούτε με σύμβολα, ούτε με κοστούμια, ούτε... ούτε...
Μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο επιλύει τυχόν απορίες:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%...B3%CE%BC%CE%B1



Μόνο κόπος απαιτείται δηλαδή;
Ναι,είμαι σίγουρος για τον Ragnarok,ξέρεις κάτι παραπάνω;
Δεν αποκλείω να έλεγαν την αλήθεια απλά αν δεν το διαπιστώσω μόνος μου δεν μπορώ να το δεχτώ αβασάνιστα.
Δόγμα υπάρχει παντού,είτε θρησκευτικό,είτε επιστημονικό.Κάθε τι που επιτάσσει κοινή ενδυμασία,κοινές τελετές και σύμβολα και καποιος απαγορεύεται να αποκ΄λίνει από αυτά είναι δόγμα.Αν θες τη σημασία του Μπαμπινιώτη τότε δεν είναι.Οτι θες.
Απαιτείται κόπος και διάθεση...και νοημοσύνη.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 13-01-07, 18:27
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Και ο τεκτονισμος ειναι ενα κλειστο lobby Που δεν μπαινει οποιος θελει μεσα...ειναι λογικο ολοι αυτοι να ειναι μορφωμενοι γιατι επιλεγονται με βαση αυστηρα κριτηρια.
Δεν νομίζω πλέον..
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία και να κάνεις αίτηση.
Δεν κάνω πλάκα!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 13-01-07, 23:56
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Ναι,είμαι σίγουρος για τον Ragnarok,ξέρεις κάτι παραπάνω;
Πέρα από ότι δηλώνει ο ίδιος, δεν ξέρω τίποτε, όπως δεν ξέρεις κι εσύ.
Άρα δεν είσαι σίγουρος.

Παράθεση:
Δεν αποκλείω να έλεγαν την αλήθεια απλά αν δεν το διαπιστώσω μόνος μου δεν μπορώ να το δεχτώ αβασάνιστα.
Αυτό όμως, είναι δικό σου πρόβλημα και δε είναι έντιμο να σε ωθεί στην χρήση εκφράσεων ως προς τις δικές τους προθέσεις.

Παράθεση:
Δόγμα υπάρχει παντού,είτε θρησκευτικό,είτε επιστημονικό.Κάθε τι που επιτάσσει κοινή ενδυμασία,κοινές τελετές και σύμβολα και καποιος απαγορεύεται να αποκ΄λίνει από αυτά είναι δόγμα.Αν θες τη σημασία του Μπαμπινιώτη τότε δεν είναι.Οτι θες.
Φίλε μου, μιλάμε σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη για την ερμηνεία των λέξεων ή με την αντικειμενική;
Διότι, η λέξη "δόγμα" αντικειμενικά δεν έχει καμμία σχέση με τα όσα γράφεις.
Μήπως μπερδεύεις τη λέξη αυτή με έννοιες που αποδίδονται στο "πρωτόκολλο" ή στην "τυπολατρεία";
Το "δόγμα" είναι καθαρά ιδεολογικό. Δεν έχει να κάνει με ντύσιμο ή τέλος πάντων, πρακτικά θέματα.
Τώρα το τι θέλω εγώ ή το τι θέλει ο Μπαμπινιώτης, νομίζω ότι λίγο μετράει στη συζήτησή μας.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 13-01-07, 23:58
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία και να κάνεις αίτηση.
Δεν κάνω πλάκα!
Το 'χεις δοκιμάσει;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 14-01-07, 02:15
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Πιο εύκολο είναι το να εισέλθεις στους τέκτονες, παρά το να μπεις στο δημόσιο.
Πολύ πιο εύκολο μάλλον!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.