Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #961  
Παλιά 10-09-09, 01:36
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
Κάτι είπε ο Αϊνσταϊν για το Σύμπαν και για τον Άνθρωπο...αλλά μου διαφεύγει (βασικά, δεν θέλω να αναφερθώ...)



!?!?!?!



Πρωτότυπο!!! Αλήθεια, πρωτότυπο!!!Θα θελα, ειλικρινά, να μάθω περί αυτών των...ερωτημάτων "για τις βλέψεις" τους (αν μπορείς να κάνεις τον μικρό κόπο να μας τις παραθέσεις Spn l Optimus-είμαι πολύ περίεργος...)
---------------------------------------------------------------------

Λοιπόν, επειδή πλέον το όλο θέμα έχει -νομίζω- κορεστεί (πόσες σελίδες θα χρειαστούν ακόμα???),όποιος θέλει να μάθει περισσότερα, μπορεί ασφαλώς να ανατρέξει στην πλούσια βιβλιογραφία (ελληνική και ξένη) και στις άπειρες ιστοσελίδες σχετικά με το αντικείμενο. Δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο...
Αληθεια πως γινεται καποιος συντονιστης στο Φορουμ? Ειρωνευοντας και Προσβαλοντας τα μελη?Ο αινσταιν ειχε πει οτι δυο πραγματα δεν εχουν τελος, το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια?Αυτο εννοουσες?Να παρεξηγηθω?

Τελως παντων το παραβλεπω.Γιατι εχω συναντισει πολλα ατομα εδω που την αγνοια τους και την ημιμαθεια τους επι των θεματων την καλυπτουν με ειρωνεια.

Τα συμβολα που χρησιμοποιουν στις τελετες τους δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις.Με μια προχειρη ματια στο Ιντερνετ ΑΝ εχεις ορεξη μπορεις να τα βρεις

http://www.tektonismos.gr/

Κοιτα τα συμβολα στα πετα τους, τα μεταγιον,τις γραβατες τους κτλ. Καθως και τα βιβλια που διαφιμιζει το εν λογο site.

Αν για εσενα το Πενταγραμμο (Πενταλφα) και το αστερι του Δαβιδ ειναι δυο αθωα συμβολακια τοτε θα σου προτεινα να το ξανασκευτεις.

Τα συμβολα τυπου αψιδας και μυστρι , οπως και το διαβητης και ο κανονας συμβολιζουν το "χτισιμο" οπως λενε (εξου και Τεκτονας).Σε μια απλη περιηγηση στο youtube θα βρεις καμια 20αρια βιντεο με Ντοκιμαντερ για τη Μασσονια. Οι κυριοι υποστιριζουν οτι οι προγονοι-ομοιηδεατες τους παλαια χτιζανε ναους , ενω αυτοι σημερα χτιζουν κρατη.

Επειδη ειναι πολυ πιθανο και αυτο να μην σου λεει τιποτα τοτε θα σου προτεινα να ψαξεις στην Ιστορια το ποιοι βοηθησαν τους Ναιτες Ιπποτες οταν τους κυνηγισε η Ιερα Εξεταση καθως και τα πιστευω των Ναιτων.

Θες μηπως ονοματα βιβλιων και σελιδες? Η θα σταματισεις να παιζεις με τις λεξεις και να ανοιξεις τα "ματια" σου διαβαζοντας κανενα βιβλιο.

Κάθε Τάγμα έχει Τεκτονικές Στοές οί οποίες ενεργούν κάτω από τη Σκέπη της Μεγάλης Στοάς τού Τάγματος στό οποίο ανήκουν.

Στοα τυπου Σκοτιας
Στοα τυπου Υορκης
Στοα τυπου Γαλλιας
κτλ κτλ
Δηλαδη μια Ελληνικη μασσονικη στοα πως διαλεγει τον τυπο της?Ξυπναει μια μερα και λεει εγω ειμαι σκοτικου τυπου.Δεν εχει αδελφοποιηθει με την Μεγαλη Στοα της χωρας εκεινης?

πηγη: http://www.tektonikiagora.com/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemi d=84

Απαντηση στον υπαινιγμο περι συμπαντος και ανθρωπου.

Στην συνέχεια ακολουθεί ένα δείγμα συμβολικής διδασκαλίας με ερωτήσεις και απαντήσεις, που προέρχεται από μασονική κατήχηση μασόνου (αναφορά του Wahreit Einigkeit):

Ερώτηση: Τι οικοδομούν οι Ελεύθεροι Τέκτονες;

Απάντηση: Aόρατον Ναόν, του οποίου το σύμβολο είναι ο Ναός του βασιλέα Σολομώντα.

πηγη Wiki

Οι Μασωνικές μαρτυρίες αποδεικνύουν ότι οι θέσεις της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας για τον Τεκτονισμό επιβεβαιώνονται από την πραγματικότητα και δεν αποτελούν αστήρικτες κατηγορίες που είναι καρπός προκατάληψης, όπως ισχυρίζονται διάφοροι τεκτονικοί κύκλοι.


Μύστες κατά τον τεκτονισμό είναι ο Βούδας, ο Ζωροάστρης, ο Πυθαγόρας, ο Ορφέας, ο Χριστός, ο Μωάμεθ και άλλοι δάσκαλοι μυστικών και απόκρυφων ή θεοσοφικών θεωριών,

Ο Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος είναι η κάθε μεγάλη δύναμη, η οποία έχει τις ρίζες του στο θεό Άμμωνα, τον οποίο θεωρούν οικοδόμο, ή αρχιτέκτονα, γιατί "Άμων" στα εβραϊκά σημαίνει ακριβώς αυτές τις ονομασίες.

Ετσι λετε οτι δεχεστε τον οποιδηποτε..οτι και αν εκεινος πιστευει?Αφου τα απορριπτετε ολα μηπως...λεω μηπως μεσα απο τις σταχτες τις ισοπεδοποιησης δημιουργηται μια αλλη θρησκεια?Την οποια ασπαζονται οι Μασσονοι?
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spn l Optimus : 10-09-09 στις 02:04
Απάντηση με παράθεση
  #962  
Παλιά 10-09-09, 02:11
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Μασονισμός και Αποκρυφισμός

Ο Μασονικός αποκρυφισμός, είναι ένα άλλο στοιχείο, που δημιούργησε στο Περελθόν στη φαντασία των έξωθεν ανθρώπων δαιμονικές και υπερφυσικές δυνάμεις, για τα μέλη των Στοών.

Ο Μασονισμός υιοθετεί το Ταλμούδ, την Καββάλα, την Σολομώντεια Κλείδα (Clavicula Salomonis) και τις διδασκαλίες αποκρυφιστών, όπως του Καλλιόστρο, του Μαρτίν, του Στέπτφερ, του Παπύς κ.ά.

Επιπλέον αποδίδει ερμητικές εξηγήσεις σε θεολογικές απόψεις επίσημων θρησκειών, όπως λ.χ. μεθερμηνεύει με ερμητιακό τρόπο την Χριστιανικό αρτικόλεξο ΙΝRI ( = "Ιησούς Ναζωραίος Βασιλεύς Ιουδαίων") ως (Igne Natura Renovatur Integra = Με το Πυρ η Φύση αναγεννάται Ολοκληρωτικά), ( το ίδιο υιοθετούσαν και οι Ναΐτες Ιππότες).

Πηγη: wikiscience


Οπως ειπες κουρασε το θεμα για αυτο και σταματαω εδω.Οποιος ενδιαφερετε μπορει να διαβασει βιβλια. Το θεματακι ξεκινισε με καποιες απορριες που ειχα και αντι απαντησεων πηρα σιδερο και φωτια. Οσο για την απορροια σου ..πιστεψε με... το ολο θεμα, στο δινω μεσα σε 3 σελιδες. Αλλα τοτε ειναι που θα φαω ban απο το φορουμ γιατι μερικους τους πειραζει αυτα που γραφω. Και ο Χριστιανισμος μια απλη θρησκεια ειναι αλλα απο πισω της μονο ο ΜΑΤΣ ,οπως τον ονομαζεται, ξερει τι ντροπες κρυβει.
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spn l Optimus : 10-09-09 στις 02:14
Απάντηση με παράθεση
  #963  
Παλιά 10-09-09, 10:45
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Κάθε Τάγμα έχει Τεκτονικές Στοές οί οποίες ενεργούν κάτω από τη Σκέπη της Μεγάλης Στοάς τού Τάγματος στό οποίο ανήκουν.

Στοα τυπου Σκοτιας
Στοα τυπου Υορκης
Στοα τυπου Γαλλιας
κτλ κτλ
Δηλαδη μια Ελληνικη μασσονικη στοα πως διαλεγει τον τυπο της?Ξυπναει μια μερα και λεει εγω ειμαι σκοτικου τυπου.Δεν εχει αδελφοποιηθει με την Μεγαλη Στοα της χωρας εκεινης?
Κάθε Τάγμα έχει Τεκτονικές Στοές οί οποίες ενεργούν κάτω από τη Σκέπη της Μεγάλης Στοάς τού Τάγματος στό οποίο ανήκουν.

Στοα τυπου Σκοτιας
Στοα τυπου Υορκης
Στοα τυπου Γαλλιας
κτλ κτλ
Δηλαδη μια Ελληνικη μασσονικη στοα πως διαλεγει τον τυπο της?Ξυπναει μια μερα και λεει εγω ειμαι σκοτικου τυπου.Δεν εχει αδελφοποιηθει με την Μεγαλη Στοα της χωρας εκεινης?

Το «Τύπου» δεν σημαίνει ούτε πως όποιος ακολουθεί αυτόν τον τύπο ανήκει στην Στοά της εν λόγο ονομασίας (Σκωτίας, Γαλλίας, Δουκάτο της Υόρκης), ούτε πως είναι «αδελφοποιημένη» με την Μεγάλη Στοά της χώρας.

Η λέξη «τύπος» χαρακτηρίζει τον τρόπο λειτουργίας, την δομή της ιεραρχίας και το μυθολογικό πλαίσιο.

Η κάθε Μεγάλη Στοά λοιπόν, στο κάθε κράτος, διαλέγει τον τρόπο που θέλει να λειτουργήσει, έτσι διαλέγει και τον ανάλογο τύπο !
Η κάθε Μεγάλη Στοά, είναι ανεξάρτητη και επιλέγει βάση των δικών της μέτρων και σταθμών (που σίγουρα δεν είναι συνομοσιολογικοί) το με ποιόν θα έχει σύμφωνο φιλίας και με ποιόν όχι.

Άρα ! Ναι, μπορεί κάποια Μεγάλη Στοά να διαλέξει τον τύπο της, π.χ. Σκωτικό, χωρίς να υπάγεται, είτε στην Μεγάλη Στοά της Σκωτίας, είτε της Γαλλίας.

Διότι ο Σκωτικός τύπος, είναι Γαλλικής προέλευσης και όχι Αγγλοσαξωνικής !

Πιστεύω λοιπόν να καταλαβαίνεις και μόνο μέσα από αυτό, πόσο λάθος συλλογισμούς μπορείς να κάνεις, ερευνώντας μόνο τα φαινομενικά πράγματα.
Δυστυχώς τα Αμερικάνικα κανάλια που κάνουν τα ντοκυμαντέρ, προβάλουν ένα Τεκτονισμό Αμερικάνικης προέλευσης που ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με τον Τεκτονισμό της Ευρώπης και πολλές φορές ακόμα και με τους γνωστούς τύπους !

Άσε που ενώ αγγίζουν σε μερικά την πραγματικότητα, στην αμέσως επόμενη πρόταση η απόσταση από την αλήθεια είναι χαοτική !

Η ανάλυση λοιπόν φίλτατε της αλήθειας θέλει πάάάρα πολύ ψάξιμο και δε θα μπορέσεις ποτέ να τη δεις όταν εμπλέκεις στη σκέψη σου δογματικές απόψεις !
Ή αιτιάσεις που έχουν γίνει στηριζόμενες σε λογικοφανείς σκέψεις !

Καλημέρα !

Υ.Γ. Στα υπόλοιπα δεν απαντώ (προς το παρόν) λόγο φόρτου εργασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #964  
Παλιά 10-09-09, 11:51
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Φίλε Spn l Optimus,

Κάνοντας ένα μικρό διάλειμμα από την δουλειά, ας πούμε (ή και ξαναπούμε) μερικά πράγματα.

http://www.tektonismos.gr/

Κοιτα τα συμβολα στα πετα τους, τα μεταγιον,τις γραβατες τους κτλ. Καθως και τα βιβλια που διαφιμιζει το εν λογο site.
Το εν λόγω site είναι η διαδικτυακή παρουσία ενός καταστήματος στην Θεσσαλονίκη.

Αν για εσενα το Πενταγραμμο (Πενταλφα) και το αστερι του Δαβιδ ειναι δυο αθωα συμβολακια τοτε θα σου προτεινα να το ξανασκευτεις.
Το πεντάγραμμο είναι ένα αρχαιότατο σύμβολο (π.χ. ο Πυθαγόρας το θεωρούσε σύμβολο και φυλακτό υγείας) και το οποίο -δεν ξέρω αν το γνωρίζεις- δεν λέγεται μόνο πεντάγραμμο ή πεντάλφα αλλά και αστέρι του Ιησού και στην Καθολική Εκκλησία μάλιστα συμβολίζει τον σταυρικό θάνατο του Απ. Πέτρου, ενώ ήταν και το έμβλημα στην σφραγίδα του Μ. Κωνσταντίνου (Αγίου και Ισαπόστολου κατά την Εκκλησία).
Επίσης στην μυθολογία του Αγ. Δισκοπότηρου και του Αρθούρου ήταν το σύμβολο του ιππότη της Στρογγυλής Τράπεζας Sir Gawain, στην Κίνα συμβολίζει τα 5 στοιχεία της φύσης (φωτιά - γη - μέταλλο - νερό - ξύλο), στην Ιαπωνία συμβολίζει την στρατιωτική ισχύ κλπ. κλπ.
Με λίγα λόγια είναι ένα πολύ σημαντικό σύμβολο αλλά όπως και όλα τα σύμβολα δεν είναι ούτε ένοχο ούτε αθώο. Αυτές είναι ανθρώπινες ιδιότητες.

Τα συμβολα τυπου αψιδας και μυστρι , οπως και το διαβητης και ο κανονας συμβολιζουν το "χτισιμο" οπως λενε (εξου και Τεκτονας).Σε μια απλη περιηγηση στο youtube θα βρεις καμια 20αρια βιντεο με Ντοκιμαντερ για τη Μασσονια. Οι κυριοι υποστιριζουν οτι οι προγονοι-ομοιηδεατες τους παλαια χτιζανε ναους , ενω αυτοι σημερα χτιζουν κρατη.
Οι πρόγονοι τους (οι μεσαιωνικές ή και παλαιότερες ίσως οικοδομικές συντεχνίες εκ των οποίων έλκουν την καταγωγή τους οι θεωρητικοί τέκτονες, δηλαδή οι θεωρητικοί οικοδόμοι) έχτιζαν ναούς γιατί όλα τα υπόλοιπα κτίσματα τα έχτιζαν μόνοι τους αυτοί που τα χρησιμοποιούσαν (τα σπίτια οι κάτοικοι, τα φρούρια ο στρατός κλπ. ενώ τους μνημειώδεις ναούς που ήθελαν να χτίσουν οι Εκκλησίες δεν μπορούσαν να τους χτίσουν οι ιερείς με μόνο εφόδιο και γνώση τη Βίβλο)
Σήμερα δεν χτίζουν κράτη -μια κρατική οντότητα πόσο μάλλον εθνική δεν χτίζεται- οικοδομούν κοινωνίες δια του τεκτονικού τρόπου ζωής και της συμπεριφοράς τους.

Επειδη ειναι πολυ πιθανο και αυτο να μην σου λεει τιποτα τοτε θα σου προτεινα να ψαξεις στην Ιστορια το ποιοι βοηθησαν τους Ναιτες Ιπποτες οταν τους κυνηγισε η Ιερα Εξεταση καθως και τα πιστευω των Ναιτων.
Τους Ναΐτες τους κυνήγησε ο Πάπας και ο Βασιλιάς της Γαλλίας το 1307.
Ο θεωρητικός Τεκτονισμός εμφανίζεται οργανωμένος από το 1717 αν και υπάρχουν σποραδικοί θεωρητικοί τέκτονες από τα μέσα του 17ου αιώνα, πάντως όχι τον 14ο.
(παρεμπιπτόντως η Ιερά Εξέταση συγκροτήθηκε στα τέλη του 15ου αιώνα)

Κάθε Τάγμα έχει Τεκτονικές Στοές οί οποίες ενεργούν κάτω από τη Σκέπη της Μεγάλης Στοάς τού Τάγματος στό οποίο ανήκουν.
Στοα τυπου Σκοτιας
Στοα τυπου Υορκης
Στοα τυπου Γαλλιας
κτλ κτλ
Δηλαδη μια Ελληνικη μασσονικη στοα πως διαλεγει τον τυπο της?Ξυπναει μια μερα και λεει εγω ειμαι σκοτικου τυπου.Δεν εχει αδελφοποιηθει με την Μεγαλη Στοα της χωρας εκεινης?
πηγη: http://www.tektonikiagora.com/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemi d=84
Νομίζω πως η απάντηση του Ramoglou σε αυτό ήταν υπεραρκετή. Θέλω μόνο να σου πω πως πάλι το συγκεκριμένο site είναι η διαδικτυακή παρουσία ενός καταστήματος στην Αθήνα αυτή τη φορά και πως φυσικά στην συγκεκριμένη σελίδα δεν λέει τίποτα σαν κι αυτά που γράφεις.

Στην συνέχεια ακολουθεί ένα δείγμα συμβολικής διδασκαλίας με ερωτήσεις και απαντήσεις, που προέρχεται από μασονική κατήχηση μασόνου (αναφορά του Wahreit Einigkeit):
Ερώτηση: Τι οικοδομούν οι Ελεύθεροι Τέκτονες;
Απάντηση: Aόρατον Ναόν, του οποίου το σύμβολο είναι ο Ναός του βασιλέα Σολομώντα.

πηγη Wiki
Νομίζω πως η αλληγορία και ο συμβολισμός είναι φανερά. Δεν θέλει μεγάλη φαντασία.

Οι Μασωνικές μαρτυρίες αποδεικνύουν ότι οι θέσεις της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας για τον Τεκτονισμό επιβεβαιώνονται από την πραγματικότητα και δεν αποτελούν αστήρικτες κατηγορίες που είναι καρπός προκατάληψης, όπως ισχυρίζονται διάφοροι τεκτονικοί κύκλοι.
Μύστες κατά τον τεκτονισμό είναι ο Βούδας, ο Ζωροάστρης, ο Πυθαγόρας, ο Ορφέας, ο Χριστός, ο Μωάμεθ και άλλοι δάσκαλοι μυστικών και απόκρυφων ή θεοσοφικών θεωριών,
Ίσως να διαφωνείς, δεν ξέρω και προς Θεού δεν με αφορά, αλλά για έναν Μουσουλμάνο ναί ο Χριστός μπορεί να θεωρείται Μύστης, ναι για ένα Χριστιανό ο Μωάμεθ μπορεί να θεωρείται Μύστης, ναι για πολλούς ανθρώπους, ανεξάρτητα από τα θρησκευτικά πιστεύω τους ο Πυθαγόρας και ο Ορφέας θεωρούνται Μύστες κλπ. κλπ.

Ο Μέγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος είναι η κάθε μεγάλη δύναμη, η οποία έχει τις ρίζες του στο θεό Άμμωνα, τον οποίο θεωρούν οικοδόμο, ή αρχιτέκτονα, γιατί "Άμων" στα εβραϊκά σημαίνει ακριβώς αυτές τις ονομασίες.
Άμμων σημαίνει "κρυφός, μυστικός, κρυμμένος, άρρητος". Εξ' ού και στην Παλαιά Διαθήκη που σαφώς είναι επηρεασμένη από την Αιγυπτιακή θρησκεία (αν το βρεις ένα πολύ καλό βιβλίο με αυτό το θέμα είναι το "Η Παλαιά Διαθήκη στο Φως της κριτικής" του Γ. Κορδάτου) το όνομα του Θεού είναι άρρητο.
Δεν μπαίνω παραπάνω στην κριτική αυτής της παραγράφου μια και από την βάση των ισχυρισμών της αποδεικνύεται ψευδής.

Ετσι λετε οτι δεχεστε τον οποιδηποτε..οτι και αν εκεινος πιστευει?Αφου τα απορριπτετε ολα μηπως...λεω μηπως μεσα απο τις σταχτες τις ισοπεδοποιησης δημιουργηται μια αλλη θρησκεια?Την οποια ασπαζονται οι Μασσονοι?
Δεν μπορώ να καταλάβω (σχήμα λόγου - μπορώ και παραμπορώ) για ποιό λόγο η κάθε Εκκλησία, κάθε θρησκείας πρέπει να απαιτεί ομολογία πίστεως για να "επιτρέψει" και να μην κατασυκοφαντήσει οποιαδήποτε συνάθροιση ανθρώπων.
Τι να πρωτοκάνουμε: θρησκεία, παγκόσμια κυβέρνηση, συζητήσεις με τους εξωγήινους, επικλήσεις στον Σατανά? Σε λίγο θα πουν ότι στήνουμε και το Στοίχημα.

Ο Μασονικός αποκρυφισμός, είναι ένα άλλο στοιχείο, που δημιούργησε στο Περελθόν στη φαντασία των έξωθεν ανθρώπων δαιμονικές και υπερφυσικές δυνάμεις, για τα μέλη των Στοών.
Αυτό δεν το κατάλαβα, ειλικρινά.

Ο Μασονισμός υιοθετεί το Ταλμούδ, την Καββάλα, την Σολομώντεια Κλείδα (Clavicula Salomonis) και τις διδασκαλίες αποκρυφιστών, όπως του Καλλιόστρο, του Μαρτίν, του Στέπτφερ, του Παπύς κ.ά.
Ο τεκτονισμός δεν μπορεί να υιοθετήσει τίποτα, μόνο ο κάθε τέκτονας (μεμονωμένα και όχι ως σύνολο οι τέκτονες) μπορεί να υιοθετεί κάτι.
Ειδικότερα δε ο mainstream τεκτονισμός την εμπλοκή κάποιου τέκτονα με κάτι από τα παραπάνω (με ελάχιστες εξαιρέσεις) την καταδικάζει ως εμπλοκή με παρατεκτονικές ασχολίες και συχνά (συχνότερα απ' ότι φαντάζεσαι, ακόμα και στην Ελλάδα) αποτελεί αιτία οριστικής διαγραφής.
Αν θέλεις την άποψη μου, διαφωνώ, αλλά μάλλον η διαφωνία μου περισσεύει.

Επιπλέον αποδίδει ερμητικές εξηγήσεις σε θεολογικές απόψεις επίσημων θρησκειών, όπως λ.χ. μεθερμηνεύει με ερμητιακό τρόπο την Χριστιανικό αρτικόλεξο ΙΝRI ( = "Ιησούς Ναζωραίος Βασιλεύς Ιουδαίων") ως (Igne Natura Renovatur Integra = Με το Πυρ η Φύση αναγεννάται Ολοκληρωτικά), ( το ίδιο υιοθετούσαν και οι Ναΐτες Ιππότες)

Και ?

EDIT
Θα βοηθούσε πολύ στην έρευνα σου και στην μελέτη της Ελευθεροτεκτονικής το να διάβαζες το βιβλίο του Ανδρέα Ριζόπουλου "Ελληνικό Τεκτονικό Εγχειρίδιο" και το βιβλίο του J.P. Craftson "Bleeding Angels - Η Απόκρυφη Παράδοση της Ευρώπης" τα οποία είναι μια εξαιρετική εισαγωγή στο θέμα.
Το internet είναι καλό, αλλά όχι ως αρχική πηγή πληροφόρησης (όχι μόνο για τον Τεκτονισμό - γενικότερα).
Αν δεν έχεις αποκρυσταλλώσει μια άποψη από άλλες πηγές, με αυτά που θα διαβάσεις στο internet (συχνά γραμμένα από ανθρώπους με ύφος χιλίων καρδιναλίων) θα αποπροσανατολιστείς.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 10-09-09 στις 12:19
Απάντηση με παράθεση
  #965  
Παλιά 10-09-09, 13:31
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Οπως ειπες κουρασε το θεμα για αυτο και σταματαω εδω.Οποιος ενδιαφερετε μπορει να διαβασει βιβλια. Το θεματακι ξεκινισε με καποιες απορριες που ειχα και αντι απαντησεων πηρα σιδερο και φωτια. Οσο για την απορροια σου ..πιστεψε με... το ολο θεμα, στο δινω μεσα σε 3 σελιδες. Αλλα τοτε ειναι που θα φαω ban απο το φορουμ γιατι μερικους τους πειραζει αυτα που γραφω. Και ο Χριστιανισμος μια απλη θρησκεια ειναι αλλα απο πισω της μονο ο ΜΑΤΣ ,οπως τον ονομαζεται, ξερει τι ντροπες κρυβει.
Εμένα Spn l Optimus, μη με κρίνεις έτσι...διότι: ΟΛΑ ΑΥΤΑ που ρώτησες προηγουμένως, τα έθεσαν ΗΔΗ οι φορουμίτες στις προηγούμενες σελίδες!!! Έκανες τον κόπο να τα διαβάσεις καν;
Οι ερωτήσεις σου, φίλτατε, είναι...χιλιοακουσμένες και επαναλαμβανόμενες. Έχουν ήδη απαντηθεί πολλακίς.
Αυτό κουράζει, φίλτατε...Όπως και η "φόρα" που πήρες, ισοπεδώνοντας τα πάντα και τους πάντες. Τι αντιμετώπιση περίμενες, δηλαδή;
Πιστεψέ με, εάν είχα αρνητικό σκοπό απεναντί σου, θα'χες φάει το..."μπαν" (έλα όμως, που δεν είναι του στυλ και της νοοτροπίας μου).
Μπορείς ΑΣΦΑΛΩΣ να μιλάς/να σχολιάζεις περί του τεκτονισμού, αλλά σε παρακαλώ, να το πράξεις με μη-εριστικό και απολυταρχικό τρόπο (που όπως έκανες -συγγνώμη, αλλά αν δε το πήρες χαμπάρι, αυτό έκανες- στα πρώτα σου σχόλια εδώ) και με νηφάλια σκέψη και αντικειμενικότητα (και όχι με ...τσουβάλιασμα των πάντων)!!! Στα υπόψιν σου, ότι το όλο θέμα είναι ευαίσθητο και συνεπώς, να ακολουθείς μια πιο συγκρατημένη προσέγγιση...

Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #966  
Παλιά 10-09-09, 16:11
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet
Το πεντάγραμμο είναι ένα αρχαιότατο σύμβολο (π.χ. ο Πυθαγόρας το θεωρούσε σύμβολο και φυλακτό υγείας) και το οποίο -δεν ξέρω αν το γνωρίζεις- δεν λέγεται μόνο πεντάγραμμο ή πεντάλφα αλλά και αστέρι του Ιησού και στην Καθολική Εκκλησία μάλιστα συμβολίζει τον σταυρικό θάνατο του Απ. Πέτρου, ενώ ήταν και το έμβλημα στην σφραγίδα του Μ. Κωνσταντίνου (Αγίου και Ισαπόστολου κατά την Εκκλησία).
Επίσης στην μυθολογία του Αγ. Δισκοπότηρου και του Αρθούρου ήταν το σύμβολο του ιππότη της Στρογγυλής Τράπεζας Sir Gawain, στην Κίνα συμβολίζει τα 5 στοιχεία της φύσης (φωτιά - γη - μέταλλο - νερό - ξύλο), στην Ιαπωνία συμβολίζει την στρατιωτική ισχύ κλπ. κλπ.
Με λίγα λόγια είναι ένα πολύ σημαντικό σύμβολο αλλά όπως και όλα τα σύμβολα δεν είναι ούτε ένοχο ούτε αθώο. Αυτές είναι ανθρώπινες ιδιότητες.


Τι να πρωτοκάνουμε: θρησκεία, παγκόσμια κυβέρνηση, συζητήσεις με τους εξωγήινους, επικλήσεις στον Σατανά? Σε λίγο θα πουν ότι στήνουμε και το Στοίχημα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δεν μου ειπες για το Αστερι του Δαβιδ. Το οποιο ειναι ενα καθαρα Εβραικο συμβολο. Ή εχετε σαν σκοπο της ζωής σας να χτισετε και παλι τον Ναο του Σολομωντα?

Και προς θεου δεν ειπα οτι εσυ και ολοι οι υπολοιποι ειστε ικανοι να χτισετε μια παγκοσμια κυβερνηση. Αλλα μηπως τα μεγαλα κεφαλια (οι υψηλοβαθμοι) χρησιμοποιουν τον τεκτονισμο σαν ενα ειδος επιρροης στις εκαστοτε κοινωνιες ? Μηπως αθελα σας ειστε οργανα της παγμοσμοιοποιησης και ποιος ξερει τι αλλο ακομη?Θα ηταν πολυ ενδιαφερων να μαθουμε τι γινετε στα lodge ...εκει οπου συγκεντρωνεστε και συνομιλιτε? Αληθεια εχετε ολη την ιδια ελευθερια λογου?

Παράθεση:
Αν θέλεις την άποψη μου, διαφωνώ, αλλά μάλλον η διαφωνία μου περισσεύει.
Καθε αλλο παρα περισσευει

Παράθεση:
Σήμερα δεν χτίζουν κράτη -μια κρατική οντότητα πόσο μάλλον εθνική δεν χτίζεται- οικοδομούν κοινωνίες δια του τεκτονικού τρόπου ζωής και της συμπεριφοράς τους.
Συγνωμη αλλα αν ο σκοπος σας ειναι αυτος. Εχετε αποτυχει παταγωδως.



Παράθεση:

Εμένα Spn l Optimus, μη με κρίνεις έτσι...διότι: ΟΛΑ ΑΥΤΑ που ρώτησες προηγουμένως, τα έθεσαν ΗΔΗ οι φορουμίτες στις προηγούμενες σελίδες!!! Έκανες τον κόπο να τα διαβάσεις καν;
Σε κρινω απο τον υπαινιγμο σου περι συμπαντος και ανθρωπου το οποιο δεν μπηκες στο κοπω να το παρεις πισω.Και προφανως δεν εκατσα να διαβασω 90 σελιδες . Μαλον θα μπερδευομουν ακομη περισσοτερο. Απλα μαζεψα σε ενα κειμενο τις ερωτησεις μου. Και 3-4 ατομα πεσανε να με φανε...ειναι που λεμε οτι "οποιος εχει τη μυγα".

Παράθεση:
Μπορείς ΑΣΦΑΛΩΣ να μιλάς/να σχολιάζεις περί του τεκτονισμού, αλλά σε παρακαλώ, να το πράξεις με μη-εριστικό και απολυταρχικό τρόπο (που όπως έκανες -συγγνώμη, αλλά αν δε το πήρες χαμπάρι, αυτό έκανες- στα πρώτα σου σχόλια εδώ) και με νηφάλια σκέψη και αντικειμενικότητα (και όχι με ...τσουβάλιασμα των πάντων)!!! Στα υπόψιν σου, ότι το όλο θέμα είναι ευαίσθητο και συνεπώς, να ακολουθείς μια πιο συγκρατημένη προσέγγιση...
Χαιρομαι που μπορω να λεω οτι θελω αλλα να μην μιλαω εριστικα στο ευαισθητο θεμα του τεκτονισμου.


ΥΓ : Ευχαριστω για τις παραπομπες σας στα βιβλια
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spn l Optimus : 10-09-09 στις 16:17
Απάντηση με παράθεση
  #967  
Παλιά 10-09-09, 17:05
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δεν μου ειπες για το Αστερι του Δαβιδ. Το οποιο ειναι ενα καθαρα Εβραικο συμβολο. Ή εχετε σαν σκοπο της ζωής σας να χτισετε και παλι τον Ναο του Σολομωντα?

Το εξάκτινο αστέρι (ή αστέρι του Δαβίδ για τους Εβραίους μια και το είχε ο Δαβίδ στην ασπίδα του κατά την Ιουδαϊκή Μυθολογία και Αστέρι του Θεού κατά την Παλαιά Διαθήκη επειδή συμβολίζει την Θεία πρόνοια) αποτελείται από δύο τεμνόμενα ισόπλευρα τρίγωνα.
Ένας αποσυμβολισμός είναι πως το τρίγωνο που δείχνει προς τα πάνω συμβολίζει την πρόθεση ανύψωσης προς το θείο ενώ το τρίγωνο που δείχνει προς τα κάτω δηλώνει την κάθοδο του πνεύματος στην ύλη.
Ένας άλλος -συμπληρωματικός κάπως αποσυμβολισμός- είναι πως συμβολίζει την ισορροπία και την αρμονία.

Πέραν όλων αυτών το εξάκτινο αστέρι δεν είναι καθαρά εβραϊκό όπως λες. Είναι και ινδουιστικό και συμβολίζει το ενεργειακό κέντρο της καρδιάς και την ένωση αρσενικού και θηλυκού.
Ο αποσυμβολισμός όμως οποιουδήποτε συμβόλου είναι καθαρά προσωπική άποψη και δεν έχει κανόνες.

Το να πιστεύει κάποιος πως η χρήση ενός συμβόλου από μια ομάδα την δένει με όποια άλλη χρησιμοποιεί το ίδιο σύμβολο, είναι υπεραπλούστευση.
Είναι σαν να λες πως το Νομισματικό Μουσείο που είναι διακοσμημένο με σβάστικες είναι το άντρο του Ναζισμού στην Ελλάδα.

Εμείς αν θέλουμε να χτίσουμε κάτι είναι "Aόρατον Ναόν, του οποίου το σύμβολο είναι ο Ναός του βασιλέα Σολομώντα".
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι πως ο "αόρατος ναός" είναι ο εσωτερικός μας ναός.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Και προς θεου δεν ειπα οτι εσυ και ολοι οι υπολοιποι ειστε ικανοι να χτισετε μια παγκοσμια κυβερνηση. Αλλα μηπως τα μεγαλα κεφαλια (οι υψηλοβαθμοι) χρησιμοποιουν τον τεκτονισμο σαν ενα ειδος επιρροης στις εκαστοτε κοινωνιες ? Μηπως αθελα σας ειστε οργανα της παγμοσμοιοποιησης και ποιος ξερει τι αλλο ακομη?
Ξεχνάς κάτι: οι "υψηλόβαθμοι" είναι αιρετοί. Εκλέγονται ανά δύο ή τρία χρόνια και έχουν περιορισμένη θητεία και περιορισμένο δικαίωμα επανεκλογής.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Θα ηταν πολυ ενδιαφερων να μαθουμε τι γινετε στα lodge ...εκει οπου συγκεντρωνεστε και συνομιλιτε?
γιατί ?
Τέλος πάντων, οι συζητήσεις είναι επί τεκτονικών (δηλ. συμβολισμών, αλληγοριών κλπ.) θεμάτων ή φιλοσοφικών θεμάτων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Αληθεια εχετε ολη την ιδια ελευθερια λογου?
Απολύτως

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Συγνωμη αλλα αν ο σκοπος σας ειναι αυτος. Εχετε αποτυχει παταγωδως.
Αν όχι παταγωδώς, πάντως έχουμε αποτύχει, σε αυτό συμφωνούμε, όπως πιστεύω συμφωνούν και οι περισσότεροι τέκτονες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mallen
Μπορείς ΑΣΦΑΛΩΣ να μιλάς/να σχολιάζεις περί του τεκτονισμού, αλλά σε παρακαλώ, να το πράξεις με μη-εριστικό και απολυταρχικό τρόπο (που όπως έκανες -συγγνώμη, αλλά αν δε το πήρες χαμπάρι, αυτό έκανες- στα πρώτα σου σχόλια εδώ) και με νηφάλια σκέψη και αντικειμενικότητα (και όχι με ...τσουβάλιασμα των πάντων)!!!
Βουνό το δίκιο σου φίλε Mallen.

Κάποιος θεωρεί πως έχει το δικαίωμα να σε χαρακτηρίζει (και δεν μιλάω για τον Spn l Optimus ο οποίος είναι πολύ πιο συγκρατημένος από πολλούς άλλους) σατανιστή, προδότη, συνωμότη κατά της δημοκρατίας, ψεύτη, κλέφτη, όργανο του διεθνούς Σιωνισμού, τρομοκράτη, ερπετόμορφο (και αυτό το έχω ακούσει !!!!) ή ότι άλλο μπορεί να κατεβάσει η κούτρα του (ή η κούτρα άλλων ηλιθίων που περιφέρονται στο internet και αυτός αντιγράφει), να σε κατασυκοφαντεί προβάλλοντας ανοητους ισχυρισμούς και μάλιστα να ζητάει να αποδείξεις εσύ πως δεν είναι έτσι κι όχι να αποδείξει αυτός πως είναι.

Όταν όμως διαφωνήσεις (πιθανώς και δικαίως έντονα και οργισμένα) τότε αυτομάτως αυτός νοιώθει ότι προσβάλλεται και ζητάει αποκατάσταση, προβάλλοντας μάλιστα το επιχείρημα ότι οι ισχυρισμοί του είναι βάσιμοι και τεκμηριωμένοι μια και τους έχει ανασύρει από sites διαφόρων ψυχοπαθών του διαδικτύου, ή βρίσκονται σε κωδικοποιημένα έγγραφα στο συρτάρι της συνυφάδας της 3ης ξαδέλφης του γαμπρού τους, τα οποία όμως δεν μπορούν να δείξουν γιατί τα σκεπάζει η κατάρα του Μανέα....

Προκύπτει βέβαια το ερώτημα "κι εσύ γιατί ασχολείσαι? - γιατί αναλώνεσαι και χαλάς φαιά ουσία συνομιλώντας με αυτούς?"
Το βλέπω σαν να ζεις σ' ένα σπίτι που εμφανίζει μούχλα. Στην αρχή φαίνεται ακίνδυνη αλλά μπορεί μέχρι και να σε σκοτώσει.
Μ' ενοχλεί αφάνταστα, τη σιχαίνομαι όσο τίποτα, αλλά επειδή αγαπάω το σπίτι μου, θα κάνω ότι μπορώ για να το σώσω από τη μούχλα.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #968  
Παλιά 10-09-09, 21:28
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Κοιτα τα συμβολα στα πετα τους, τα μεταγιον,τις γραβατες τους κτλ. Καθως και τα βιβλια που διαφιμιζει το εν λογο site.

...

Τα συμβολα τυπου αψιδας και μυστρι , οπως και το διαβητης και ο κανονας συμβολιζουν το "χτισιμο" οπως λενε (εξου και Τεκτονας).Σε μια απλη περιηγηση στο youtube θα βρεις καμια 20αρια βιντεο με Ντοκιμαντερ για τη Μασσονια. Οι κυριοι υποστιριζουν οτι οι προγονοι-ομοιηδεατες τους παλαια χτιζανε ναους , ενω αυτοι σημερα χτιζουν κρατη.
Επειδή τα σύμβολα πράγματι τσουβαλιάζονται, δίνω μερικά παραδείγματα "κοινής" χρήσης τους, ακριβώς από εκείνους που εχθρεύονται τον Τεκτονισμό. Με την (παράλογη) λογική και τους επικίνδυνους συνειρμούς, μπορεί εύκολα ένα σύμβολο να "σταυρωθεί"...






Είναι προφανές ότι όποιος θέλει, κάνει τους συσχετισμούς που τον βολεύουν...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #969  
Παλιά 11-09-09, 10:46
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Οπότε με μια παρόμοια λογική μπορούμε να υποστηρίξουμε ότι ο Τζεκινς Χαν ήταν ας πούμε Μογγολοπορτογάλος ή Μυτιλινιός μιας και δεν υπήρχουν ληξιαρχικά έγγραφα ή διαβατήρια

Κρίμα γιατί περίμενα μια πιο ψύχραιμη και ουσιαστική απάντηση.

ΥΓ
Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις λόγο κιόλας εκτός από τους τυχόν μασόνους και μεγάλους ήρωες του '21 για την αθρόα εισροή της μασονίας τα μετέπειτα χρόνια στην Ελλάδα με πρίγκηπες, βασιλείς κλπ και όσα τυχόν οδυνηρά αποτελέσματα υπήρξαν βέβαια από την κατάσταση αυτή.
Είδες λοιπόν πόσο λάθος είναι η λογική σου ;
Χαίρομαι που το κατάλαβες ! Έστω και αν δε θεωρείς ψύχραιμη την απάντηση μου (δεδομένου ότι η θερμοκρασία του αίματος μου δεν ξεπέρασε τους 36,5 βαθμούς, θεωρώ την ψυχρ-αιμία μου αρκετά καλή). Όσο δε περί της ουσίας μάλλον αυτοαναιρέθηκες και έτσι συμπερασματικά κατάλαβες το λάθος στη σκέψη σου.

Στα περί Υστερογράφου … κάνε αν θέλεις εσύ αναφορές, για να ξέρουμε και σε τι ακριβώς αναφέρεσθε, μιας και δεν υπάρχει ούτε εικασία, αλλά ούτε και έγγραφη καταχώρηση για μεταγραφές Τεκτόνων, μη λησμονείς ότι ο Τεκτονισμός δεν είναι επαγγελματικός και δεν έχει κάνει (ακόμα τουλάχιστον) ποδοσφαιρική, ή μπασκετική ομάδα για να πραγματοποιεί μεταγραφές και αθρόες εισροές παικτών !
Απάντηση με παράθεση
  #970  
Παλιά 11-09-09, 11:48
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Μετά από τόσα χρόνια στο διαδίκτυο, που έχω διαβάσει τόσα και τόσα, όχι μόνο για τους Μασόνους, αλλά και για την Ομάδα Ε, το Ελληνικό DNA, τους Ναΐτες και ότι άλλο απασχολεί την θεματολογία, των Forums του είδους, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως οι συμμετέχοντες χωρίζονται σε δύο κύριες κατηγορίες.

Σε αυτούς που αρέσκονται να πείθονται από μυθεύματα και να τ’ αναπαράγουν, θεωρώντας ότι έμαθαν την πάσα αλήθεια και έτσι μπορούν και να επιχειρηματολογήσουν, μετά μεγάλου στοχασμού και παράθεσης στοιχείων και τους άλλους, που παλεύουν ν’ αποδείξουν πως δεν είναι ελέφαντες !

Σίγουρα η κουταμάρα είναι ανίκητη, ειδικά όταν απέναντι σου έχεις κάποιον ο οποίος προσπαθεί να σου εξηγήσει τι φαγητό τρως, ενώ ούτε στο τραπέζι κάθετε μαζί σου, ούτε μέσα στο σπίτι είναι, ούτε καν στη γειτονιά !
Κι όμως, εκείνος ξέρει !!! Ξέρει τι τρως, ξέρει πως το μαγείρεψες, ξέρει τι μπαχαρικά έβαλες, τα ξέρει ΟΛΑ … και εκεί εσύ δεν ξέρεις τι να κάνεις ! Να κλείσεις το «τηλέφωνο» που μιλάς ; Να τον αφήσεις σε ανοιχτή γραμμή να συνεχίσει να επεξηγεί ; Να τον πλακώσεις στα Γαλλικά ; Τι να κάνεις ;

Δεν κάνεις τίποτα τελικά, όχι γιατί δεν θέλεις, αλλά γιατί ο άνθρωπος που έχει δημιουργήσει δόγμα έχει τυφλωθεί ! Είναι κουφός, έχει χάσει τις αισθήσεις του και γενικά ζει, σκέφτεται και εκφράζετε μόνο μέσα από το δόγμα !

Ίσως είναι η αίσθηση ασφαλείας που δημιουργείται σε κάποιον που έχει πισθεί από ένα δόγμα, ή μια δογματική θεωρία, βοηθώντας τον έτσι να εκφέρει με απολυτότητα τις ιδέες, τις θεωρίες κλπ κλπ.
Αυτός ο άνθρωπος θεωρεί ότι μιλάει από θέση ισχύος, ότι γνωρίζει, ότι μπορεί να ξεσκεπάζει ανθρώπους, ομάδες, θεωρίες.
Δυστυχώς όμως, αυτός ο άνθρωπος δε θα καταλάβει ίσως ποτέ, ότι είναι τυφλός, ότι δεν έχει ιδέα για πιο πράγμα μιλάει, ότι ζει κατ’ ουσία σ’ ένα πνευματικό σκοτάδι.

Η αλήθεια είναι πως πιστεύω στο Θεό, έχω μια ιδιαίτερη αγάπη στην Παναγία και ευτυχώς έχω διαβάσει το τι πρεσβεύει η Θρησκεία μου.
Μέσα λοιπόν σε όλα αυτά, ακούω συχνά πολλούς να εκφέρουν απόψεις που ουδεμία σχέση με τη Θρησκεία που θεωρούν πως αποδέχονται έχει.

Και εξηγούμε, ενώ οι άνθρωποι αυτοί, μιλούν ως επαΐοντες για θέματα Τεκτονισμού, Ροδοσταυρισμού, Μυστικισμού, κλπ κλπ, αναγορεύουν τον Ιησού ως Θεό !

Και ρωτώ, ως αδαής, που ακριβώς στις γραφές ο Ιησούς αναφέρει πως είναι Θεός ;
Που λέει ότι είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΥΙΟΣ του ΘΕΟΥ ; Γιατί στην ερώτηση «ἐξορκίζω σε κατὰ τοῦ Θεοῦ τοῦ ζῶντος ἵνα ἡμῖν εἴπῃς εἰ σὺ εἶ ὁ Χριστὸς ὁ υἱὸς τοῦ Θεοῦ.» Ο Ιησούς λέει «σὺ εἶπας· πλὴν λέγω ὑμῖν, ἀπ᾽ ἄρτι ὄψεσθε τὸν υἱὸν τοῦ ἀνθρώπου καθήμενον ἐκ δεξιῶν τῆς δυ νάμεως καὶ ἐρχόμενον ἐπὶ τῶν νεφελῶν τοῦ οὐρανοῦ.»
Αυτή η απάντηση μας λέει ότι ο Ιησούς αποδέχεται το ότι είναι ο Υιός του Θεού ;
Δυστυχώς, η κατανόηση των κειμένων χρειάζεται αρκετή γνώση της Ελληνικής γλώσσης και δη, του αποσυμβολισμού των εννοιών.

Ο ίδιος εδίδαξε την αγάπη, την αδελφότητα μεταξύ των ανθρώπων, ο ίδιος απεδέχθη να σηκώσει το βάρος, ώστε να λάμψει ο Λόγος Του. Ο ίδιος ποτέ δε διεχώρισε τον εαυτό του από τους υπόλοιπους ανθρώπους. Γιατί ο πραγματικά φωτισμένος είναι ταπεινός και ουχί φωνασκών !

Το γνωστό «ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή· οὐδεὶς ἔρχεται πρὸς τὸν Πατέρα εἰ μὴ δι᾽ ἐμοῦ.» Τι εννοεί ; Ότι ο Ιησούς θα κάνει χρέη θυρωρού ; Μάλλον όχι … απλά, ότι όποιος ακολουθήσει τη διδασκαλία του θα πορευτεί στον πνευματικό κόσμο, στον κόσμο που Εκείνος έδειξε μέσα από τη διδασκαλία του, στον κόσμο που είτε θέλουμε, είτε όχι, όλοι θα μεταβούμε.

Να γιατί τελικά δεν έχει αξία να προσπαθείς να πείσεις τον άλλο ότι τρως μπριάμ, ενώ εκείνος σου λέει πως τρως αστακό !

Καλημέρα σας !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.