Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-05, 15:33
Το avatar του χρήστη ΓΛΑΥΞ
ΓΛΑΥΞ Ο χρήστης ΓΛΑΥΞ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Talking υπαρχουν εξωγηινοι;

αν και εχω διαβασει αμετρητα βιβλια και εχω ψαξει χιλιαδεσ ωρεσ στο διαδικτυο και θελω να πιστεψω οτι υπαρχουν εξωγηινοι ακομα δεν εχω πειστει.
θελω να πιστεψω αλλα δεν εχει γινει κατι που να με πεισει.
να πω οτι ειμαι ερασιτεχνησ αστρονομοσ με ενα αρκετα καλο τηλεσκοπιο 114μμ το οποιο πριν δυο περιπου χρονια το ειχα στραμμενο χειμωνα καλοκαιρι στον ουρανο και προσπαθουσα να βρω και εγω κατι το περιεργο.
η σεληνη οποτε μποσουσα να την δω ηταν παντα ηρεμη το ιδιο και οι πλανητεσ οπου δε συνεβενε απολυτωσ τιποτα.
μια φορα μονο ειδα κατι στον ουρανο που πηγαινε με τρελη ταχυτητα.
ξιαφνιαστηκα χαρηκα τρομαξα ολα μαζι μα πανω απο ολα ενιωσα τυχεροσ που συνεβει κατι και σε εμενα.
αμεσωσ σημειωσα την τροχια του και την επομενη με εναν φιλο μου που εχει και αυτοσ τηλεσκοπιο καλυτερησ ευρειασ παρατηρησης (εμενα ειναι deep sky) το ξαναπιασαμε η ταχυτητα οπως προανεφερα ηταν μεγαλη καλυψε ολον τον θολο σε δευτερολεπτα.
σημειωσα αυτη τη φορα την ωρα και την τροχια του καλυτερα και εψαξα τισ τροχιεσ των δορυφορων. η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα τιποτα αλλα ξερω οτι οι στρατιωτικοι δορυφοροι δεν εχουν τισ τροχιεσ τουσ κοινεσ.η τελικη μου αποφαση αφου συνεβη κατι ξανα και ξανα στην ιδια περιπου τροχια και σε μικρη αποκλιση ωρασ τοτε ειναι δορυφορος.
τα λεω ολα αυτα γιατι οπωσ ειπα θελω να πιστεψω αλλα τιποτα.
αν καποιος εχει καποια εμπειρια επιστημονικα ορθη περιμενω να μου απαντησει.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
__________________
ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΩ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-05, 16:11
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Φιλε ΓΛΑΥΞ,αν αυτο που ειδες ηταν μια λευκη κουκιδα που καλυψε τον ουρανο σχετικα γρηγορα (αν καταλαβα καλα με ταχυτητα τετοια ωστε να μπορεις να το ακολουθεις με το τηλέσκοπιο) τοτε ειναι 100% καποιος δορυφορος.Τις τροχιες τους τις βρισκεις στον παρακατω συνδεσμο αφου πρωτα βρεις την περιοχη σου:

http://www.heavens-above.com/

Αν δεν το εχει αυτο το site κατα πασα πιθανοτητα ηταν κατασκοπευτικος δορυφορους (θα σου ανεφερω καποια στιγμη την τρελη εμπειρια που ειχα στον Παρνωνα φετος τον Αυγουστο).Προτεινω το παραπανω site για οποιον νομιζει οτι ειδε κατι "περιεργο" στον ουρανο καποιο βρεδυ,ωστε να το επαληθευσει κ να σιγουρευτει αν ηταν οντως κατι περιεργο (δεν εχει μονο τροχιες δορυφορων αλλα ενα σωρο αλλα ουρανια αντικειμενα)

Φιλε ΓΛΑΥΞ να ξερεις οτι αυτο που ειδες ειναι κατι πολυ κοινο στην ερασιτεχνικη αστρονομια.Εχω παρατηρησει πολλες φορες (καταλαθος συνηθως) μεσα απ το τηλεσκοπιο δορυφορους κ τους εχω ακολουθησει.Υπαρχουν ακομα ομαδες ερασιτεχνων που παρατηρουν συγκεκριμενες ομαδες δορυφορων,τους iridium οι οποιοι ξαφνικα φωτοβολουν τοσο πολυ πανω στον ουρανο,που φαινονται για μερικα δευτερολεπτα σαν ενα πολυ φωτεινο αστερι!! (επειδη φωτοβολουν οι ηλιακοι τους συλλεκτες κ τυχαινει να εχουν τετοια γωνια ωστε να το δουμε).Κατι τελευταιο,μην χρησιμοποιεις το τηλεσκοπιο σου για να δεις τετοια πραγματα.Δεν εχει νοημα ,καλυτερα με το ματι διοτι τα τηλεσκοπια σου δινουν πολυ μικρο ευρος πεδιου στον ουρανο,καλυπτεις μονο μερικες μοιρες κ ετσι κ αλλιως δεν προκειται να δεις ποτε λεπτομερειες σε δορυφορους.Παιζει να ερθουν οι εξωγηινοι απο πισω σου οταν εσυ χαζευεις στο τηλεσκοπιο κ να μην τους παρεις χαμπαρι!!

Υ.Γ. Ασχετο:To τηλεσκοπιο σου δεν μπορει να χαρακτηριστει deep sky,114mm διαμετρος=4,5" ιντσες ανηκει στην κατηγορια των μικρων τηλεσκοπιων.Βεβαια με οποιαδηποτε τηλεσκοπιο παρατηρεις οτι θες και δεν υπαρχει σαφης διαχωρισμος.Τα deep sky τα βλεπεις "σοβαρα" με τηλεσκοπιο 8" κ πανω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 03-11-05 στις 16:14
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-05, 16:15
Το avatar του χρήστη ΓΛΑΥΞ
ΓΛΑΥΞ Ο χρήστης ΓΛΑΥΞ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ΦΙΛΕ QUENDI,
σε ευχαριστω για την διευκρινηση.
απο οτι καταλαβα ασχολησαι και εσυ με την αστρονομια και μοιραζομαστε το ιδιο χομπυ.
θα ηθελα να μου αναφερεις καποια στιγμη την εμπειρια σου.
υ.γ. εσυ τι τηλεσκοπιο εχεις;
__________________
ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΩ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-05, 16:59
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Πολλές καλησπέρες στους φίλους ερασιτέχνες αστρονόμους. Ίδιο χόμπι κι εγώ αλλά χωρίς τηλεσκόπιο .

Γλαυξ, τα θέματα που διαπραγματεύεται ο μεταφυσικός χώρος απαιτούν κάτι απλό και περίπλοκο μαζί. Πίστη. Όταν δεν έχεις αποδείξεις αλλά ενδείξεις, ισχυρές ή αδύνατες, εναπόκειται στην πίστη σου ότι κάτι υπάρχει και συνεχίζεις την αναζήτηση (ή δεν υπάρχει και δεν συνεχίζεις).

Νομίζω πως η σωστή ερώτηση είναι "έχουν επισκεφτεί τη Γη όντα από άλλο πλανήτη;".

Όπως καταλαβαίνεις, εγώ έχω πειστεί για την ύπαρξη ... στην επίσκεψη κολλάω ...


Και είναι κι ένα θέμα σοβαρό, το ότι κάθε νύχτα (ουσιαστικά όλο το 24ωρο, σε πλανητικό επίπεδο) εκατοντάδες τηλεσκόπια σαρώνουν τους ουρανούς χωρίς να έχουν δει κάτι περίεργο.

Αλλά απ' την άλλη, θα ήταν τόσο απλό κι εύκολο κάτι τέτοιο;


Και για να συνομωσιολογήσουμε και λίγο, αν κάποιος είχε δει κάτι θα το μαθαίναμε; ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-05, 09:20
Το avatar του χρήστη ΓΛΑΥΞ
ΓΛΑΥΞ Ο χρήστης ΓΛΑΥΞ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

φιλε puck, με ενοχλει το γεγονος οτι οπωσ ειπες και εσυ χιλιαδεσ ερασιτεχνικα τηλεσκοπια και εκατονταδεσ επαγγελματικα σαρωνουν τον ουρανο και ποτε δεν εχουν δει κατι.
απεναντιασ ολα οσα λεγονται εχουν αναφερθει τα περισσοτερα απο ανθρωπουσ που ετυχε να σηκωσουν τα ματια τουσ στον ουρανο ετυχε να εινα εξω τη συγκεκριμενη νυχτα ετυχε να εχουν αυπνιες και κατι τετοια.
αυτα με προβληματιζουν γιατι αντι να παζουν λοττο και αλλα τυχερα παιχνιδια "βλεπουν" εξωγηινους/ενδογηινους.
στην υπαρξη πιστευω γιατι ειναι πολυ εγωιστικο κατι αλλο.δε μπορω να δεχθω οτι μεσα σε ολο το συμπαν ειμαστε ο μονος πλανητης με ζωη, οχι αναγκαστικα νοημων ζωη αλλα απλα ζωη εστω και στο σταδιο τησ αμοιβαδας.
για να εισαι ερασιτεχνησ αστρονομος δε χρειαζεσαι τηλεσκοπιο υπαρχουν ερασιτεχνεσ που ξερουν πιο κλα τον ουρανο και απο εππαγγελματιεσ γιατι το εχουν μερακι.
συνεχισε εστω και με ενα ζευγαρι κυαλια, καλη παρατηρηση
__________________
ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΩ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-05, 17:01
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
απο οτι καταλαβα ασχολησαι και εσυ με την αστρονομια και μοιραζομαστε το ιδιο χομπυ.
θα ηθελα να μου αναφερεις καποια στιγμη την εμπειρια σου.
υ.γ. εσυ τι τηλεσκοπιο εχεις;
Φιλε Γλαυξ σου απαντησα σε πριβε μιας που δεν νομιζω οτι εχουν σχεση με την συζητηση.

Παράθεση:
υπαρχουν ερασιτεχνεσ που ξερουν πιο κλα τον ουρανο και απο εππαγγελματιεσ γιατι το εχουν μερακι.
Πραγματι,αυτο αληθευει..κ σε πολλες περιπτωσεις μαλιστα!

Παράθεση:
Και είναι κι ένα θέμα σοβαρό, το ότι κάθε νύχτα (ουσιαστικά όλο το 24ωρο, σε πλανητικό επίπεδο) εκατοντάδες τηλεσκόπια σαρώνουν τους ουρανούς χωρίς να έχουν δει κάτι περίεργο.
Πραγματι αυτο ειναι αρκετα περιεργο..και γεγονος ειναι οτι πολλοι ανθρωποι που κοιτουν τον ουρανο κ δεν γνωριζουν για τα φαινομενα του πολλες φορες παρερμηνευουν ενα απλουστατο (για τους αστρονομους) περιστατικο.Πολυ συνηθησμενη περιπτωση παρερμηνευσης οι δορυφοροι iridium που ανεφερα παραπανω.Κ θα αναφερω κ εγω μια περιπτωση που ειπα:"Mας την πεσανε!!!!!"

Παράθεση:
θα σου ανεφερω καποια στιγμη την τρελη εμπειρια που ειχα στον Παρνωνα φετος τον Αυγουστο
Λοιπον..φετος στον Παρνωνα (Πεμπτη 4 Αυγουστου στις 3.30-4 παρα τα ξημερωματα) οπου μαζι με αλλους 3 φιλους περιμεναμε καποιους συγκεκριμενους Ιριντιουμ που ειχαμε τις προβλεψεις τους απ το http://www.heavens-above.com.Ενω ειδαμε αυτους που περιμεναμε,βλεπουμε ξαφνικα τρεις φωτεινες κουκιδες στον ουρανο σε σχημα σκαλινου τριγωνου να κινουνται προς την ιδια κατευθυνση, σε μικρες αποστασεις μεταξυ τους!!!!Νομιζα με οτι δεν βλεπουμε καλα για μερικες στιγμες,απιστευτο θεαμα!!Αυτος που ειχε τις προβλεψεις ειναι απο τους πιο εμπειρους ερασιτεχνες στην Ελλαδα.Φανταστειτε τι παθαμε!!Τελικα μετα απο συζητηση με αλλους ερασιτεχνες (στο βουνο) κ σε foroum κ μετα απο ψαξιμο ειδαμε οτι ηταν τροχιες του κατασκοπευτικου τριδυμου δορυφορων ΝΟSS!!!Ειναι τρεις δορυφοροι κατασκοπευτικοι που κινουνται μαζι σε σχημα ωστε να μπορουν να καταγραψουν σε τρεις διαστασεις (λογω φαινομενου παραλλαξης).

Για αυτο να ειστε προσεκτικοι στις ερμηνειες σας γιατι ολοι μας την παταμε!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 04-11-05 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.