Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-07-08, 00:49
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης
Ξαναλέω οτι sleep paralysis παθαίνουν οι νέοι και όχι οι γέροι γιατί άραγε;
Ισως επειδη η Μορα και οι διαφορες οντοτητες εχουν μια ιδιαιτερη προτιμηση σε νεους και ομορφους παρα να ενοχλουν ασχημους γερους Αστειευομαι..Το sleep paralysis συμβαινει πολυ σε εφηβους και σε ηλικιες λιγο αργοτερα..Οπως εχω πει η πιο γνωστες αιτιες του sleep paralysis ειναι: αποτομη αλλαγη των κιρκαδιων ρυθμων, γυμναστικη ακριβως πριν τον υπνο, βαρυφαγια πριν τον υπνο, και μετεπειτα μπαινουμε σε πιο σοβαρες παθολογιες οπως ειναι συμπτωματα καταθλιψης η αλλης ψυχικης ασθενειας, η αλλης διαταραχης του υπνου. Συνηθως οταν καποιος διαταρασσεται ψυχικα ειναι αναποφευχτο οτι θα διαταραχτει και ο υπνος του και σε αυτον που διαταρασσεται ο υπνος του (μπορει οχι απο ψυχολογικους λογους αλλα απο οργανικους/βιολογικους), σαν αποτελεσμα θα διαταραχτει και ψυχολογικα. Εμενα με ενδιαφερουν περισσοτερο οι εμπειριες ατομων που δεν ανηκουν στο forum του μεταφυσικου παρα απο αυτους που ανηκουν,και ασχολουνται εντατικα με αυτα τα θεματα. Οταν διαβαζεις ενα βιβλιο περι μεταφυσικων θεματων και μετα πας για υπνο, τοτε την επομενη μερα σιγουρα θα μπεις στο forum και θα πεις οτι μου ετυχε αυτο και αυτο, ειδα κατι παραξενο, κλπ. Εμπειριες υπαρχουν χιλλιαδες, και μερικες απο αυτες ειναι πραγματικα ανεξηγητες, ειναι απο τις φασεις που λες "εδω η επιστημη σηκωνει ψηλα τα χερια". Οταν πχ καποιος προβλεπει το θανατο του ή πας στο Αγιο ορος και σε καλωσοριζει ο (μακαριτης) πατερ παησιος με το ονομα σου χωρις να του το εχεις πει, μαλιστα σε αυτες τις εμπειριες εγω βγαζω τον σκασμο...
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 07-07-08 στις 01:00
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-08, 17:21
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνα K.
Κωνσταντίνα K. Ο χρήστης Κωνσταντίνα K. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Γεια σας!Μολις σημερα εκανα την εγγραφη μου στο forum σας...Διοτι η εμπειρία μου είναι μόλις 2 ωρών από τωρα που αρχισα να γράφω και τον τελευταιο καιρο, με το να ψάχνω στο internet με έχει βοηθήσει παρα πολύ σε διάφορα θεματα...Ετσι πατησα στο google "βαθυς υπνος, ωραία αίσθηση" και το πρωτο site ήταν αυτο...Και σε αυτο το συγκεκριμένο θεμα!Γενικά από μικρή έψαχνα για μεταφυσικά φαινόμενα ίσως γιατί από μικρη (10 χρονών και σέρφαρα στο internet )είχα πολύ εντονα και παράξενα ονειρα και κάποιες άλλες εμπειρίες μέχρι τώρα.

Τον Σεπτέμβρη έμαθα για την μόρα γιατί μου συνέβη το περιστατικό και τρομαξα ιδιαίτερα...
Αλλά από τον Φεβρουάριο μου έχει συμβεί 5-6 φορές σχεδόν ακριβώς το ιδιο φαινόμενο που έζησε ο kussman.Kαι δεν είχα ακούσει ποτε γιαυτο ουτε εψ.

Και πριν 2 ώρες περιπου που έπεσα να κοιμηθω το έπαθα πάλι ενώ είχε να μου συμβεί καιρο..Θέλω να σας περιγράψω πως ακριβώς ήταν γιατί πρώτη φορά αφέθηκα παρα τους φόβους μου...Γιατί όπως ανέφεραν και άλλοι οταν σου συμβαίνει δεν θέλεις να αφεθείς γιατί φοβάσαι τι θα συμβεί μετα...Αλλά ήταν πολύ όμορφη η εμπειρία μου!

Εφαγα γύρω στις 2 (μπριάμ! ) και κάθισα να χαζέψω λίγο στο pc..Ειχα σκοπό να κοιμηθω για καμια ώρα και μετα να διαβάσω γιατί έχω πολύ διάβασμα... Λοιπόν μόλις τέλειωσα με το pc κατα τις 3 ξάπλωσα. Με πήρε ο ύπνος.
Δεν ξέρω μετά απο πόση ώρα ξύπνησα και καταλαβα ότι είχα αυτην την γλυκιά αίσθηση και ήξερα ότι θα μου συμβεί πάλι...

Όταν συμβαίνει μπορώ να κουνήσω το κεφάλι μου αλλά με πολύ δυσκολία και τα δαχτυλά μου επίσης...Τα πόδια μου καθόλου.Πιστεύω πως αν κάποιος με βλέπει εκείνη την ώρα και κοιτάζει τα μάτια μου θα τρομάξει γιατι την ώρα που προσπαθώ να μην αφεθώ το ένα μάτι είναι πιο κλείστο από το άλλο ή πεταρίζουν και τα 2 μάτια με την προσπάθεια... Είχα συναίσθηση του τι γινόταν...Εβλεπα τον ανεμιστήρα ανοιχτό..Αλλά φοβόμουν να ξυπνήσω εντελώς ή να αφεθώ εντελώς. Να αφήσω μια ευκαιρία να μάθω τι θα συμβεί να χαθεί με μια πιθανότητα να μην το ξαναζήσω ή να αφεθώ και ότι μου συμβεί ασ συμβεί και ας μου κάνει κακό?Εχει σημασία νομιζω ότι παρ'ολο που ήμουν σε αυτη την φάση παραλυσης μπορούσα να σκεφτώ καθαρά...

Δεν ξέρω πόση ώρα πέρασε...Πάντως αφηνόμουν για πολύ λίγο για να δω πως είναι και μετά ξαναγύριζα τόσο ώστε να μην χαθεί...Μια αίσθηση σε πλυμμυρίζει σε όλο το σώμα όταν αφήνεσαι τόσο γλυκιά και παραλύεις πιο πολύ...Σε τραβάει κάτι να κλείσεις τα μάτια σου και νιώθεις ζαλάδα και όλα γυρίζουν...

Κάποια στιγμή κουράστηκα..Καταλαβα πως αν αφεθω μεχρι ένα σημείο μετα δεν υπαρχει γυρισμός για να ζήσω ότι έρθει...Και έγινε...Ηταν σαν να ακουγα την καρδια μου σε μεγάφωνο...οσο αφηνομουν χτυπουσε γρηγορα και ανεπνεα πολύ αργα και αυτο ηταν παραξενο...ομως αυτη η αισθηση...είναι παραπανω απο ωραια..είναι απιστευτη!!δεν μπορω να το εξηγησω.....ετσι οπως ανεπνεα αργα και ενιωθα στα πνευμονια μου πολυ λιγο αέρα να μπαινει και να βγαινει και νομιζα πως θα πεθανω...μπορει να σας φαινεται αστείο αλλά ετσι ηταν...και αρχιζαν όλα να μαυριζουν..ειδα μια εικονα: το σωμα πανω στο κρεβατι αλλά το κοιτούσα λες και ημουν αλλού,πάνω απο το κρεβατι...δεν ξερω ποση ωρα περασε μετα απο αυτο...
ανοιξα τα ματια μου και δεν μπορουσα να κουνηθω...αυτα που θα σας πω τωρα μπορει να ηταν ονειρο δεν ξερω...απλα ηταν πολυ αληθινα για είναι όνειρο...

Eνιωθα κατι να ανεβαινει απο τα ποδια μου στην κοιλια μου στο στηθος μου (εβλεπα το υφασμα της μπλουζας μου να κουνιεται...)και να με πιεζει πολυ οχι ομως ωστε να ποναω αλλά με εκανε να νιωθω αυτην την ωραια αισθηση 10 φορες περισσοτερο απο πριν.Εφτανε στο ώμο μου, ενιωθα το βάρος του στο σώμα μου και μετα εφευγε...και μετα παλι απο την αρχη..στα ποδια μου στην κοιλια μου...δεν μπορουσα να μιλησω...και ειπα απο μεσα μου: "κανε κατι για να μου δειξεις οτι εισαι αληθινο" εφτασε στον ώμο μου και καθισε εκει..ενιωθα ενα βαρος πανω μου...και μετα ακουσα κατι σαν ψιθυρο και ενα χτυπημα..και αρχισε παλι το ιδιο...δεν ξερω τι συμβολιζε όλη αυτη η διαδικασία που επαναλαμβανοταν αλλά εγώ δεν έκανα κατι για να την σταματησω..Ακουσα παλι την καρδια μου σαν σε μεγαφωνο και με πιεζε πιο πολυ...η αισθηση ηταν απιστευτα εντονη και ακουγα έναν ψιθυρο..κοιμηθηκα μαλλον....μετα ηρθαν τα ονειρα....πολυ περιεργα ονειρα..ειδα οτι ημουν αλλου...αλλά δν θυμαμαι πολλά...

16:08 είδα την ώρα στο κινητο μου οταν ξυπνησα...Νόμιζα ότι πέρασα μέρες....Αυτα πανω κατω έζησα...Και να μην με πιστεψετε δεν με ενδιαφερει. Εγω ξέρω οτι τα εζησα ανεξαρτητα με το πως θα τα εξηγησει ο καθενας...!!
__________________
No life is so short that it never learns,
no flame so small that it never burns,
no page so sure that it never turns
(Savatage)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωνσταντίνα K. : 07-07-08 στις 17:26
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-08, 17:32
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Κωνσταντίνα αρχικά να σε καλωσορίσω στην κοινότητα και σου εύχομαι καλές αναζητήσεις και όμορφες συζητήσεις.
Πολύ καλά έκανες και πόσταρες εδώ, αλλά μιας και αναφέρθηκες στη "μόρα" ή αλλιώς στην Σκιά, να σε παραπέμψω και εδώ όπου χρόνια τώρα εξελίσσεται μία πραγματικά ενδιαφέρουσα συζήτηση.
καλή συνέχεια
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-08, 01:52
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης
Παναγιώτης Ο χρήστης Παναγιώτης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucid
γιατί έχει διαπιστωθεί οτι δεν το παθαίνουν οι γέροι ή το λες επειδή απλά ποτέ δεν ακούστηκε απο κανένα?
Lucid το δεύτερο... είμαι σίγουρος οτι δε συμβαίνει σε κανέναν ηλικιωμένο.

Κατά τη γνώμη μου παιδιά, οι νέοι διαθέτουν αυτό που αναζητάει η μόρα (ή όπως θέλετε - βραχνάς είναι μια ακόμη ονομασία) προκειμένου να τραφεί. Και τί είναι αυτό; μα τί άλλο εκτός απ' τη ζωογόνο μας δύναμη ή αλλιώς το τσι μας, την ενέργειά μας κ.ο.κ.

Οι νέοι είναι duracel ενώ οι γέροι συνήθως όχι.
__________________
The BOX ... you opened it, WE came !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 13-07-08 στις 01:59
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-07-08, 04:03
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Οταν πχ καποιος προβλεπει το θανατο του ή πας στο Αγιο ορος και σε καλωσοριζει ο (μακαριτης) πατερ παησιος με το ονομα σου χωρις να του το εχεις πει, μαλιστα σε αυτες τις εμπειριες εγω βγαζω τον σκασμο...
Φιλε μου, να σου αναφερω 2 περιστατικα.

1) Ο πατερας του κολλητου μου, που τον γνωριζω αρκετα καλα τον ανθρωπο και δεν ειχε λογο να μου πει ψεμματα, πηγε στο Αγιο Ορος με 2 φιλους του. Τους ειπανε για ενα ασκητη που ζει μονος σε μια σπηλια, και θα ηθελαν καμια ωρα περπατημα σε χωματινο δρομο, αλλα και απο περιοχες πυκνης βλαστησης. Στην πορεια, βρηκανε πεταμενα σκουπιδια, και ο ενας λεει "κοιτα ρε, γεμταο σκουπιδια μεχρι κι εδω.." και ο πατερας του φιλου μου ειπε "ναι ρε, σαν ζωολογικος κηπος ειναι". Τεσπα, μην τα πολυλογω, φτανουν στην σπηλια και βρισκουν απ'εξω μια ταμπελα να γραφει "Ο ζωολογικος κηπος ειναι κλειστος για σημερα". Εννοειτε οτι αυτο συνεβη με τα σκουπιδια, 1-2 χιλιομετρα μακρια απο τη σπηλια.

2) Αυτο το περιστατικο, συνεβη στην μητερα μου πριν 3 χρονια. Το Μαη του 2004, εχασα τον πατερα μου. Εγω οκ το συνηδητοποιησα αρκετα συντομα, αν και του ειχα ιδιαιτερη αδυναμια, ουτε καν εκλαψα στη κηδεια, διοτι καπως τα εβλεπα διαφορετικα τα πραγματα. Με αλλο ματι που λεμε, πιο ανοικτομυαλα, περνωντας το αποφαση οτι μια μερα ολα τελειωνουν, αλλα πεθαινουν μονο τα υλικα σωματα. Να μπω στο θεμα, η μανα μου νομιζε πως επαθα καποιου ειδους ψυχολογικα που δεν αντιδρουσα, και πηγε να επισκεφθει τον Πατερ Αιμιλιανο, που ειναι εν ζωη, στο χωριο Παρεκκλησια αν δεν κανω λαθος, λιγο εξω απο την Λεμεσο. Εγω δεν πηγα μαζι της, αλλα πηγε με μια θεια μου. Οταν μπηκε στην εκκλησια μεσα και την ειδε, εκανε σαν να την γνωριζε χρονια, ηξερε ποια ηταν, ηξερε οτι η θεια μου εμεινε μεσα στο αυτοκινητο και δεν κατεβηκε, καθως και το ονομα της, και γενικα τα ΠΑΝΤΑ γι'αυτην. Η μανα μου ηρθε σπιτι συγκλονισμενη, και με παρακαλαει μεχρι σημερα να παω να τον επισκεφθω, αλλα παντα κατι με κραταει να μην πηγαινω. Ισως ο λογος να ειναι το οτι ειμαι Άθρησκος (δεν θα ελεγα αθεος διοτι πιστευω πως κατι θα υπαρχει (δημιουργος των παντων)). Αλλα δεν εχω κανενα λογο να μην την πιστεψω.

Αυτοι οι ανθρωποι, που στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι παπαδες, πιστευω πως εχουν αναπτυξει αυτες τις ικανοτητες, για τον λογο οτι περνουν τον πληστο χρονο μονοι τους, αυτοσυγκεντρωνονται, μαθαινουν τον εαυτο τους, και μονο του οτι εχουν ΤΡΟΜΕΡΗ πιστη σ'αυτο που κανουν, το πετυχαινουν. Απλα και μονο επειδη το πιστευουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, και δεν παρασυρονται απο τηλεορασεις, ιντερνετ, και διαφορες αλλες ανεσεις που μας κρατουν "κοιμησμενους". Κι αν καποιος προβλεψει το θανατο του, οπως λες, και το πιστεψει πραγματικα οτι την ταδε ωρα και μερα θα πεθανει, μονο και μονο που ειναι 101% πεπεισμενος και το πιστευει, θα το παθει. Ο ανθρωπινος νους, μπορει απλα να πετυχει τα ΠΑΝΤΑ! Θα φερω ενα μικροσκοπικο, ισως και χωρις ουσια παραδειγμα. Εγω καπνιζω εδω και 7 χρονια, ειμαι 22 ετων, παντα η διατροφη μου ηταν χαλια, γενικα, μια πολυ "ασωτη" ζωη. Στις, τελευταιες, αναλυσεις που εκανα, δεν ειχα ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα, ουτε καν το παραμικρο λαθος στα αποτελεσματα... Γιατι? Επειδη απλα το πιστευα και το πιστευω, ενω ποτε δεν ηπια χαπια, φαρμακα, ουτε πηγα σε γιατρο ποτε, παρα μονο στον παιδιατρο για τα εμβολια οταν ειμουν μικρος. Πως ειναι να δινεις σε καποιον καπνιστη καποιου ειδους χαπια που ταχα βοηθανε να κοψει το καπνισμα, ενω αυτα τα χαπια δεν κανουν απολυτως τιποτα, ο ανθρωπος απο μονος του, εαν το πιστεψει πραγματικα, θα επιτυχει τον σκοπο του.

Ξερω οτι ειμαι καπως εκτος θεματος του τοπικ, αλλα ηθελα να τα αναφερω αυτα.

Φιλικα, Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Indigocy : 13-07-08 στις 04:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.