Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-12, 13:53
Pireotis Ο χρήστης Pireotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2012
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Μυστηριος Πειραιας

Καλησπερα σε ολη την παρεα !!Ειμαι καινουριος εδω.ΕΙμαι απο τον Πειραια και γενικοτερα εχω ακουσει πολλα για τον υπογειο Πειραια.Διατηρω ενα μπλογκ με νεα για την πολη μου .Μου ειχανε πει για ενα αρθρο του Τριτου Ματιου για τον Πειραια .πηγα και το αγορασα και το εγραψα στο μπλογκ σε αυτο εδω το αρθρο .

Εννοειται πως δεν ηρθα εδω να διαφημισω το αρθρο αυτο,αλλα ηρθα γιατι θελω να μαθω και αλλα πολλα για την πολη μου.Αν μπορειτε να μου πειτε τι ξερετε γενικοτερα για τα ενδοτερα του Πειραια.. Τι εχετε ακουσει..τι εμπειριες εχετε...Ποια ειναι τα στοιχειωμενα σπιτια του Πειραια. Που υπηρχαν εισοδοι για στοες που εχουν κλεισει.Ποιες ειναι ανοιχτες ακομα,ποιες ειναι επικινδυνες και ποιες οχι. Σας ευχαριστω εκ των προτερων

υ.γ. συγνωμη προς τους admins που ποσταρα δυο φορες το ιδιο θεμα απλα δεν ξερω που μπορει να κολλαει περισσοτερο .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-12, 20:28
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Φίλοι.

Δυστυχώς, δεν προλαβαίνω να αναφερθώ σε λεπτομέρειες.

Στην πραγματικότητα υπάρχουν -και στον Πειραιά- εντελώς συγκεκριμένα πράγματα..

Τέσσερα-πέντε αντιαεροπορικά καταφύγια.
Ένα-δυο τεχνητά -λατρευτικά κυρίως-σπήλαια.
Και, διασκορπισμένα, τμήματα αρχαίων υδραγωγείων με υπόγειους υδαταγωγούς, πηγάδια υδρομάστευσης κλπ.

..Τίποτα περισσότερο, ή, λιγότερο !
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-12, 23:35
Pireotis Ο χρήστης Pireotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2012
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ξερω σιγουρα για το καταφυγιο 2-3 κοντα στις δεξαμενες Βασιλειαδη,που ειναι κλειστο .Υπηρχε του λοχαγου που πια ειναι μπαζωμενο κατω απο τη γεφυρα..υπηρχε ενα αλλο εκει που ειναι στο λιμανι το Πρεβελης και το Κορναρος.Επισης εχει ενα στη σχολη δοκιμων.Μου εχουν πει πως εχει ενα στο εργοστασιο του ΟΣΕ στη Λευκα. Ο Παππους μου (γεννημενος το 1920) μου ειχε πει πως κοντα στην Εκκλησια του Αγιου Δημητριου ισως να εχει ..προς τα Μανιατικα. Στο αρθρο του Τριτου Ματιου ειχα διαβασει πως υπαρχει κατι περιεργο κατω απο τη παλια Γαλλικη Ακαδημια στη 2ας Μεραρχιας. Επιπλεον στη πορτα που υπαρχει στο κατεβασμα της Βασιλεως Γεωργιου στη Καστελα μου ειπαν πως αν προχωρησεις πολυ μεσα αρχιζει και μυριζει θειο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-12, 12:09
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Μερικές διευκρινίσεις..

Στο 2-3, μπήκαν πρόσφατα δικοί μου. - Μάλλον είναι διανοιγμένο πάνω σε αρχαίες στοές-λατομεία.

Στν κατηφόρα της Βασ. Γεωργίου, μπήκαμε πολύ πρόσφατα. ..Άλλο ένα καταφύγιο του Β' ΠΠ και μάλιστα δυόροφο, χωρίς οτιδήποτε το "περίεργο".

Στην Γαλλική σχολή, δεν υπάρχει τίποτα. - Αντίθετα, απο την κάτω πλευρά της, μέσα στην μαρίνα, καταλήγουν 2 στοές υδραγωγείων.

...Είναι και μερικά άλλα, τα έχω επισκεφθεί όλα προσωπικά, αλλά τίποτα που να "ξεσηκώνει" τον κόσμο !
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Old cave-dinosaur : 12-05-12 στις 12:12
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-12, 12:39
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Εγώ έχω βρει για το λιοντάρι που υπήρχε στην είσοδο του λιμανιού.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%...B1%CE%B9%CE%AC

Δες κι αυτό

http://el-gr.facebook.com/note.php?note_id=284484400508
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 12-05-12 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-12, 14:31
Pireotis Ο χρήστης Pireotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2012
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

το λιονταρι τι περιεργο εχει??

Για το 2-3 ειχα ρωτησει στα γραφεια του ΟΛΠ ,και μ ειχανε πει πως εικλεισε οριστικα πριν 1-2 χρονια.Επισης για αυτο της Καστελας αμα το παει κανεις μεσα μεσα δεν φτανει μεχρι το Προφητη Ηλια?

Για τη Γαλλικη σχολη οταν λετε υδραγωγεια που ειναι αυτα υδραγωγεια?σε ποιο υψος περιπου αν μπορουμε να το ορισουμε ως προς την επιφανεια?π.χ εκει που ειναι η Πιτσα Χατ?

Για τη σπηλια του Παρασκευα εχω βρει φωτογραφιες.. εχω μια σελιδα στο φβ για τον Πειραια οχι αυτη που ειναι η σημειωση..μια με 14900 likes(το λεω για ν α το διαχωρησω ..οχι για να πουλησω μουρη )..ειχα παει μια μερα και στο σπηλαιο της Αρετουσας και ειχα βγαλει απ εξω φωτογραφιες.

Υπαρχει καποιο που μπορει να μπει κανενας ευκολα?? Που μπορω να βρω υλικο για τις στοες του Πειραια?? Που υπαρχουν ακριβως στοες στον Πειραια???Υπαρχουν ακομα η τις μπαζωσανε? Η ειναι στοες που υπαρχουν αλλα οι εισοδοι τους ειναι μπαζωμενες?

Συγνωμη για το καταιγισμο των ερωτησεων αλλα εχω ψηθει παρα πολυ να τα ψαξω αυτα.Ειναι η ιστορια της πολης μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-12, 17:04
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Δεν πειράζει!

..Μερικές, εξίσου καταιγιστικές απαντήσεις !

Κι' εγω τα τελευταία 30 χρόνια, ζω και δουλεύω - απο κέντρο Πειραιά, μέχρι Κερατσίνι τώρα.

Για την 2-3, υπάρχει πρόσβαση. - Για το άλλο (Καστέλας), με κανένα τρόπο ΔΕΝ φτάνει - ούτε έφτανε ποτέ - Προφήτη Ηλία.

Για τις απολήξεις των υδραγωγείων, στο τμήμα που είναι περιφραγμένο - πιο αριστερά απο τους προσκόπους.

Για την σπηλιά "του Παρασκευά", κατοικούσα 4 χρόνια ακριβώς απο πάνω - πλατεία Αλεξάνδρας !

Για "της Αρετούσας", αν εννοείς αυτή με την μεταλλική πόρτα στον περιφερειακό του Προφ, Ηλία, ΔΕΝ είναι αυτή ! - Αντίθετα με όσα λέγονται , είναι άλλη, μπαζωμένη εντελώς δυστυχώς, εδώ και 40 χρόνια περίπου !

...Είναι κι' άλλα σημεία, αλλά λόγω αρχαιολογικού -κυρίως- ενδιαφέροντος, ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, χρειάζεται αντίστοιχη άδεια απο την αρχαιολογική Εφορεία. - Σε καμιά περίπτωση, μη προσπαθήσεις να μπείς "ανεπίσημα", γιατί άνετα μπορεί να καταστρέψεις το ποινικό σου μητρώο !

Υπάρχουν δυό-τρία καλά βιβλία για την ιστορία τoυ Πειραιά. - Θα σε παραπέμψω σε πειραιώτικο βιβλιοπωλείο, να τα παραγγείλεις. - Ο ιδιοκτήτης, είναι πολύ γνώστης όλης της βιβλιογραφίας, αλλά, να μην δώσω μέσα απο 'δω το όνομα, γιατί θα φανεί σαν διαφήμιση !

Το υλικό, δυστυχώς, είναι σκόρπιο !

Μπορώ να σε πάω σε κάμποσα σημεία, αλλά, για τους παραπάνω λόγους, και χωρίς άδεια, μόνο εξωτερικά...

Αν θέλεις, γράψε μου την σελίδα σου στο fb, να "μιλάμε" απο κεί !
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Old cave-dinosaur : 12-05-12 στις 17:26
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-12, 18:25
Pireotis Ο χρήστης Pireotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-05-2012
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

H σελιδα ειναι η Πειραιάς-Piraeus .Αν λετε για το Τσ...ακη εχω παει καποιες φορες..εχω αγορασει καποια βιβλια οπως της Μαλικουτη. Αυτο με τους προσκοπους ειναι αφου εχουμε μπει στη μαρινα? η εκει που ειναι η μπαρα? Το σπηλαιο της Αρετουσας ειναι απο οσο ξερω πισω απο το υδραγωγειο.Εδω ειναι και το αλμπουμ με αυτο που ειχα καταλαβει εγω για σπηλαιο .
Δηλαδη απο που μπορω να μπω στο 2-3.Βασικα θα ηθελα να ανεβαζα καποιες φωτογραφιες του εσωτερικου αν υπηρχαν..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-12, 21:35
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Δεν είναι αυτό το σπήλαιο "της Αρετούσας". - Οι μεν τσιμεντωμένες είσοδοι αφορούν 3 συνεχώμενα υπόσκαφα "δωμάτια", που τα είχα προλάβει ανοιχτά.
Τα έκλεισαν πριν 15-20 χρόνια οι περίοικοι.

Το άλλα υπόσκαφα, πίσω απ' το υδραγωγείο, είναι απλώς μέρος του αντίστοιχου, κατεστραμένου πια, αρχαίου που υπήρχε στο ίδιο σημείο.

Η είσοδος της "σπηλιάς της Αρετούσας", είναι τελείως μπαζωμένη εδώ και πολλά χρόνια, δεν υπάρχει καμία ένδειξη του σημείου εισόδου της, αν δεν στην υποδείξουν, και η οποία (απο παλιές περιγραφές) ήταν και αυτή τεχνητή, κατέβαινε προς τα κάτω με 80 λαξευμένα σκαλοπάτια, και προφανώς, αποτελούσε κι' αυτή τμήμα των αρχαίων μινυακών υδραγωγείων του Πειραιά.

Στην μαρίνα, το τμήμα που είναι περιφραγμένο, και περιλαμβάνει -και- τμήμα των Μακρών τειχών.

Επίσης, μεγάλο σύμπλεγμα υδραγωγείων (με είσοδο μόνο απο πηγάδια) υπάρχει και επί της Ηρώων Πολυτεχνείου, στο σημείο που θα κατασκευαζόταν το δικαστικό μέγαρο πριν καμιά 30αριά χρόνια, και που τελικά δεν έγινε εκεί γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Μικρότερο σύμπλεγμα, επίσης, υπάρχει στο οικόπεδο δίπλα απο την Πεντηκοστιανή εκκλησία στην Τερψιθέα.

Θα σου στείλω μερικές φωτο του 2-3...
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-13, 04:57
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω βρει για το λιοντάρι που υπήρχε στην είσοδο του λιμανιού.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%...B1%CE%B9%CE%AC
Και μια που είμαστε στην ενότητα "θρύλοι και παραδόσεις", κρατάμε αυτό το κομμάτι από τη Βικιπαιδεια, το οποίο συνοψίζει και τι το μεταφυσικό παίζει με το λιοντάρι, που ρώτησε κάποιος σ' αυτό το νήμα

Παράθεση:
Το λιμάνι του Πειραιά κατά το μεσαίωνα ονομαζόταν Πόρτο Λεόνε ή Πόρτο Δράκο. Η ονομασία σύμφωνα με του θρύλους, προέκυψε γιατί θεωρούσαν τους δράκους ανθρώπους, τεράστιους σε μέγεθος, οι οποίοι είχαν τη δύναμη να μεταμορφώνονται σε ανθρωπόμορφους λέοντες.
Οι Τούρκοι, από την άλλη πλευρά, το ονόμαζαν Ασλάν Λιμάνι, δηλαδή Λιμάνι του Λιονταριού. Με βάση τον σχετικό θρύλο, κάποια Τουρκάλα που ήταν έγκυος έτυχε να κοιτάξει το άγαλμα και αμέσως γέννησε ένα τέρας με πρόσωπο λιονταριού, αυτιά όρθια σαν του λαγού και πόδια μικρού παιδιού. Πήδηξε στο έδαφος βγάζοντας κραυγές σαν γαβγίσματα σκύλου. Λέγεται ότι το σκότωσαν αμέσως και ότι απαγόρευσαν στο Γάλλο χειρούργο Fouchon, που ήταν παρών να το ταριχεύσει και να το στείλει στη Γαλλία.
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.