Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-06-08, 10:13
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Η φίλη σου δηλαδή είναι ξαδέλφη σου.

Ακούγοντας το με κάνουν να φοβάμαι τα οποιαδήποτε tours από ομάδες, γιατί η μαρτυρία σου καταγγέλλει ότι η έμπειρη ομάδα άφησε πίσω 2 άτομα που δεν είχαν ιδέα του χώρου κτλ κτλ.

Αλλά θυμίζει και περιστατικά μερικών tours που έχω γνωστούς και σοβαρές μαρτυρίες για αυτό..
Μερικών περιοδικών και ομάδων που τρόμαζαν τους υποψηφίους με καπνούς και neon και ότι φανταστής για να πιστέψουν ότι τους λένε και να τα κονομάνε… για αυτό μακριά από τέτοιου είδους στο μέλλον.. πεταμένα λεφτά. Τώρα με έπεισες όντως ότι συνέβη όπως ακριβώς το περιέγραψες… και δεν φταίτε εσείς. Η περιέργεια σκοτώνει μερικές φορές χαχα χα

Διότι να ξέρεις ότι αυτοί δεν σέβονται αν ο άλλος μπορεί να έχει καρδιά.. Σκέπτονται μόνο το χρήμα. Και υπάρχουν αποδείξεις ότι τα κάνουν αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 19-06-08 στις 10:14
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-08, 10:20
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Κάποτε έτυχε να συναντήσω ομάδα παλιών γνωστών μου σε αρχαιολογικό χώρο οι οποίοι επιδίδονται σε απαγγελίες αρχαίων ελληνικών ύμνων, με θρησκευτική διάθεση. Δεν εννοώ ότι ήταν απαραίτητα οι ίδιοι στην περίπτωση που περιγράφεις, όμως μπορεί να ήταν ομοϊδεάτες, συνεπώς τίποτε το μεταφυσικό.

Οι Ολύμπιοι δεν ασχολούνται με Ύμνους...
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-08, 10:29
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Ας αφήσουμε το θέμα με τους "Ολυμπίους" γιατί είναι πολύ λεπτό...

Ας αφήσουμε το συγκεκριμένο θέμα γιατί ελάχιστοι κατέχουν γνώση επι του τί πραγματικά γίνεται...

Ας αφήσουμε γιατί είναι πολλά απο πίσω που μόνο αηδία προξενούν και όχι θαυμασμό προς ανώτερες οντότητες...

Υπάρχει τεράστια εκμετάλευση στο συγκεκριμένο θέμα απο βιβλιοπώλες και κατεστραμένους εγκεφαλικά ουφολόγους ανα την υφήλιο και στην Ελλαδίτσα ουκ ολίγες περιπτώσεις...

Το τί ήταν αυτές οι οντότητες και το τί υπάρχει σήμερα ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα μαθευτεί και θα αποτελέσει έκπληξη...

Δεν είναι όμως αυτό που νομίζουν μερικοί...

Ούτε το 2012 θα κατέβουν εξωγήνοι ΕΛ ούτε παρόμοιες ανοησίες...

Προσοχή..Μελέτη...Εξακρίβωση..και όχι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΣ απο οποιαδήποτε προσωπική εμπειρία...

Αυτοί που εθεάζονται στον Όλυμπο σίγουρα πάντως δεν είναι οι Ολύμπιοι στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ...

Παραπλάνησις...

Εξαπάτησις...


Προσοχή
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-08, 10:34
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Οι ''πολλοί'' γνωρίζουν ολίγη αλήθεια ανάκατη με πολλή μπαρουφολογία.

''Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά''.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-08, 10:36
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Ας αφήσουμε το θέμα με τους "Ολυμπίους" γιατί είναι πολύ λεπτό...

Ας αφήσουμε το συγκεκριμένο θέμα γιατί ελάχιστοι κατέχουν γνώση επι του τί πραγματικά γίνεται...

Ας αφήσουμε γιατί είναι πολλά απο πίσω που μόνο αηδία προξενούν και όχι θαυμασμό προς ανώτερες οντότητες...

Υπάρχει τεράστια εκμετάλευση στο συγκεκριμένο θέμα απο βιβλιοπώλες και κατεστραμένους εγκεφαλικά ουφολόγους ανα την υφήλιο και στην Ελλαδίτσα ουκ ολίγες περιπτώσεις...

Το τί ήταν αυτές οι οντότητες και το τί υπάρχει σήμερα ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα μαθευτεί και θα αποτελέσει έκπληξη...

Δεν είναι όμως αυτό που νομίζουν μερικοί...

Ούτε το 2012 θα κατέβουν εξωγήνοι ΕΛ ούτε παρόμοιες ανοησίες...

Προσοχή..Μελέτη...Εξακρίβωση..και όχι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΣ απο οποιαδήποτε προσωπική εμπειρία...

Αυτοί που εθεάζονται στον Όλυμπο σίγουρα πάντως δεν είναι οι Ολύμπιοι στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ...

Παραπλάνησις...

Εξαπάτησις...


Προσοχή

Αγαπητέ δεν μιλώ για αυτού του τύπου θεωρίες για αγρίους.. Αν υπονοείς κάτι. Γενικότερη ιδέα και προσωπική άποψη είναι σε ότι έχω ακούσει μέχρι σήμερα σε συνδυασμό πάντα με την αρχαία μυθολογία.
Το 2012 θα έρθει και θα περάσει. Και ήδη παρατήρησα ότι τώρα άλλαξε η ημερομηνία σε μερικούς από 2012 πήγε 2020 αλλά ρίχνουν και ένα 2045 να είναι μέσα ΧΑΧΑΧΑ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-08, 10:42
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs
[...] Το 2012 θα έρθει και θα περάσει. Και ήδη παρατήρησα ότι τώρα άλλαξε η ημερομηνία σε μερικούς από 2012 πήγε 2020 αλλά ρίχνουν και ένα 2045 να είναι μέσα ΧΑΧΑΧΑ [...]

Όσοι ''τσουβαλιάζετε'' όλα τα παρεμφερή ως ιδίας (αν)αξιοπιστίας, θα πάτε μπροστά...
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ελευθέριος Παλιγγίνης

Όσοι ''τσουβαλιάζετε'' όλα τα παρεμφερή ως ιδίας (αν)αξιοπιστίας, θα πάτε μπροστά...
Ο νοών νοητω.

Για μπορείς να μας δόσεις τότε και της προσωπικές σου θεωρίες η έστω αυτό που ακλουθείς.
Σεβαστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-06-08, 16:13
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Ενημερώνω τους φίλους που παρακολουθούν το εν λόγω νήμα ότι συνένωσα σε αυτό το θέμα Ολύμπιοι που άνοιξε ο Pantelis γιατί είναι παρόμοιο θέμα οπότε και δεν υπάρχει λόγος να τρέχει η ίδια συζήτηση σε δύο διαφορετικά θέματα.

Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-06-08, 00:23
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Ας αφήσουμε το θέμα με τους "Ολυμπίους" γιατί είναι πολύ λεπτό...

Ας αφήσουμε το συγκεκριμένο θέμα γιατί ελάχιστοι κατέχουν γνώση επι του τί πραγματικά γίνεται...

Ας αφήσουμε γιατί είναι πολλά απο πίσω που μόνο αηδία προξενούν και όχι θαυμασμό προς ανώτερες οντότητες...

Υπάρχει τεράστια εκμετάλευση στο συγκεκριμένο θέμα απο βιβλιοπώλες και κατεστραμένους εγκεφαλικά ουφολόγους ανα την υφήλιο και στην Ελλαδίτσα ουκ ολίγες περιπτώσεις...

Το τί ήταν αυτές οι οντότητες και το τί υπάρχει σήμερα ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα μαθευτεί και θα αποτελέσει έκπληξη...

Δεν είναι όμως αυτό που νομίζουν μερικοί...

Ούτε το 2012 θα κατέβουν εξωγήνοι ΕΛ ούτε παρόμοιες ανοησίες...

Προσοχή..Μελέτη...Εξακρίβωση..και όχι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΣ απο οποιαδήποτε προσωπική εμπειρία...

Αυτοί που εθεάζονται στον Όλυμπο σίγουρα πάντως δεν είναι οι Ολύμπιοι στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ...

Παραπλάνησις...

Εξαπάτησις...


Προσοχή
Προφανώς καταλαβαίνεις, φίλε μου, ότι με αυτά που γράφεις εξάπτεις την περιέργεια όλων ημών των αγνοούντων τα τεκταινόμενα και αμέσως γεννιούνται ερωτήματα μεσα στο μυαλό μου, όπως:

1) Τι ήταν αυτές οι οντότητες και τι υπάρχει σήμερα, που "ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα μαθευτεί και θα αποτελέσει έκπληξη"; Προφανώς είναι μυστικό. ΟΚ.

2) Δεν είναι οι Ολύμπιοι, το δέχομαι (δεν το σκέφτηκα καν είναι η αλήθεια, διότι ουδέποτε πίστευα στην ύπαρξή τους, αλλά ΟΚ). Στην παρούσα φάση, όπως λες, ΟΚ. Άρα κάποτε μπορεί και να είναι αυτοί. Μάλιστα. Μπορείς λίγο να μας διαφωτίσεις; ΟΕΟ; Αφού προφανώς ξέρεις. Εκτός αν είσαι ένας μυστικός πράκτοράς τους ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Μήπως εσείς οι γνώστες ηδονίζεστε με το να σας παρακαλάνε να δώσετε "πεφωτισμένες" πληροφορίες; Νιώθω ότι είμαι ο ηλίθιος, που δεν ξέρω κάτι που για σένα (προφανώς) είναι αυτονόητο. Γιατί να μην μάθουμε κι εμείς οι υπόλοιποι ταπεινοί συζητητές; Μήπως δεν το αξίζουμε (εννοώ, δεν έχουμε φτάσει στο κατάλληλο νοητικό-πνευματικό-ψυχικό-δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-κό επίπεδο); Απλά ενημερώστε μας, εσείς οι γνώστες. Αλλά τι λέω... προφανώς είναι τόσο "μυστικά" τα μυστικά σας, που όλοι οι υπόλοιποι είναι εξευτελιστικά αρχάριοι και απαίδευτοι στο νου για να τα "πιάσουν". ΟΚ.

3) Προφανώς, από την "ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ" και την "ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ" που ΞΕΡΕΤΕ ότι βιώνουμε δεν έχετε καμία πρόθεση να μας γλιτώσετε, έτσι δεν είναι; ΟΚ! Ευχαριστούμε.

ΥΓ: Για να σε προλάβω, μη δώσεις (please!) την πολυφορεμένη απάντηση "Εγώ δεν είπα ότι γνωρίζω, ούτε ότι είμαι γνώστης". Γιατί αν όντως δε γνώριζες, τότε φράσεις όπως "ελάχιστοι κατέχουν γνώση επι του τί πραγματικά γίνεται...", "Το τί ήταν αυτές οι οντότητες και το τί υπάρχει σήμερα ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα μαθευτεί και θα αποτελέσει έκπληξη...", "Αυτοί που εθεάζονται στον Όλυμπο σίγουρα πάντως δεν είναι οι Ολύμπιοι στην ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ... " δείχνουν, αν μη τι άλλο, ότι κάτι ξέρεις ή τουλάχιστον έτσι ισχυρίζεσαι. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έχω συνηθίσει να πιστεύω στην παροιμία "Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι".
ΥΓ2: Γιατί "Ελλαδίτσα" και όχι "Ελλάδα"; Απλή απορία...

Φιλικά.
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-07-08, 13:24
Carvallio Ο χρήστης Carvallio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2007
Περιοχή: Peiraeus
Μηνύματα: 25
Exclamation Εκδρομή στον Όλυμπο...

Καλησπερα σας.Ειχα πολυ καιρο να γραψω διοτι λογω τις δουλειας μου ειμαι πολυ πνιγμενος.Θα ηθελα να αναφερθω σε μια εκδρομη που εκανα το περασμενο καλοκαιρι με κατι φιλους μου.Ακουγαμε πολλα και διαφορα πως ιδιαιτερα τα βραδια του καλοκαιριου μαζευονται διαφοροι δωδεκαθειστες στον Ολυμπο κι κανουν διαφορες τελετουργιες.Επειδη ομως τοσο εγω οσο και οι φιλοι μου ειμαστε απο τουσ τυπους που αν δεν δουν δεν πιστευουν κανονισαμε μια mini εκδρομουλα στον Ολυμπο(εκει οπου οι Αρχαιοι πιστευαν πως βρισκεται το παλατι των δωδεκα θεων).Ετσι λοιπον κατασκηνοσαμε εκει για δυο μερες.Περιττο να σασ πω πως αν μας βλεπανε δεν 3ερω κι εγω τι θα ειχε γινει.Ηεμπειρια ειναι αρκετα ριψοκινδυνη ειναι ομως κατι το απιστευτο.Θα ηθελα τωρα να ρωτησω αν καποιος εχει δει ή ακουσει κατι παρομοιο και ποια ειναι η γνωμη σας για τις "εκδηλωσεις" αυτες??Επισης αν ιπηρχε στιν κοινοτητα μας καποιος δωδεκαθειστης πιστευω ως θα ηταν υπεροχο το να μας εξηγησει καποια πραγματα...Ευχαριστω πολυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Carvallio : 02-07-08 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.