Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-10-18, 17:14
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή το 20% των κερδών είναι φύρα?
Στο παράδειγμά σου έγραψες άλλα. Ότι δηλαδή το 80% δεν θα παράγει καθόλου έργο. Πράγμα τελείως λάθος και δεν ακολουθεί φυσικά την αρχή Παρέτο.
Δηλαδή αν εσύ πληρώσεις κάποιον €1000 για να σου φέρει πίσω €200, θα το θεωρήσεις κέρδος;

Υποθέτω και οι copy-paste εργασίες (ολόκληρη μπίζνα) που δίνουν οι περισσότεροι μετράνε στο 20% που λες!

Σόρρυ, αλλά δεν πάει έτσι μπροστά ούτε η επιστήμη, ούτε τίποτα άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-10-18, 17:20
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν εσύ πληρώσεις κάποιον €1000 για να σου φέρει πίσω €200, θα το θεωρήσεις κέρδος;

Υποθέτω και οι copy-paste εργασίες (ολόκληρη μπίζνα) που δίνουν οι περισσότεροι μετράνε στο 20% που λες!

Σόρρυ, αλλά δεν πάει έτσι μπροστά ούτε η επιστήμη, ούτε τίποτα άλλο...
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει την αρχή.
Μου πετάς έναν αχυράνθρωπο για να μην πεις συγνώμη κατάλαβα λάθος;;
Δεν σε μειώνει ως άνθρωπο το ότι κατάλαβες λάθος. Συμβαίνει σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-10-18, 17:24
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει την αρχή.
Μου πετάς έναν αχυράνθρωπο για να μην πεις συγνώμη κατάλαβα λάθος;;
Δεν σε μειώνει ως άνθρωπο το ότι κατάλαβες λάθος. Συμβαίνει σε όλους.
Δεν απάντησες σε αυτό που ρώτησα και εξακολουθείς να χάνεις το νόημα...

Και το νόημα είναι το εξής: αρκεί ένας επιστήμονας επιπέδου Τέσλα για να φέρει όχι μόνο κέρδη στην ανθρωπότητα, αλλά και να μην μας νοιάζει αν είχαμε φύρα από 1.000.000 φοιτητές που μπήκαν απλά για να μπουν.

Φυσικά επειδή δεν μπορείς να ξέρεις από πριν ποιός θα είναι Τέσλα και ποιός όχι, τους βάζεις όλους μέσα... το τελικό αποτέλεσμα μετράει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-10-18, 17:37
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν απάντησες σε αυτό που ρώτησα και εξακολουθείς να χάνεις το νόημα...

Και το νόημα είναι το εξής: αρκεί ένας επιστήμονας επιπέδου Τέσλα για να φέρει όχι μόνο κέρδη στην ανθρωπότητα, αλλά και να μην μας νοιάζει αν είχαμε φύρα από 1.000.000 φοιτητές που μπήκαν απλά για να μπουν.

Φυσικά επειδή δεν μπορείς να ξέρεις από πριν ποιός θα είναι Τέσλα και ποιός όχι, τους βάζεις όλους μέσα... το τελικό αποτέλεσμα μετράει.
Εδω θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά μου έλεγες διαφορετικά πράγματα πρίν.
Αντίστοιχα στο κακό παράδειγμα σού ενδέχεται να χρειαστεί να πληρώσεις κάποιον 1000€ και να σου αποφέρει 200€ για λόγους διοικητικής δομής. Αν μειώσεις το προσωπικό για να γλιτώσεις αυτά τά άτομα που είναι αναποτελεσματικά θα ισχύσει καινούργια αρχή παρετο για τους εναπομείναντες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 01-10-18 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-10-18, 20:36
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Στην ζωή μου υπήρξα ένας παραγωγικός άνθρωπος πάνω στην δουλειά μου.
Έμαθα, ξανά έμαθα, και συνεχίζω να μαθαίνω μετά από 50 χρόνια πάνω στο επάγγελμά μου. Δύο είναι οι πηγές από όπου αντλούσα γνώση. 1) Από τους άλλους ... είτε ακούγοντας τον καλύτερο τεχνίτη μέχρι και τον τελευταίο εργάτη, είτε διαβάζοντας. Τους άκουγα όλους αλλά ποτέ δεν έφευγα από την λογική την δική μου. 2) Η δεύτερη πηγή γνώσης μου ήταν τα λάθη μου. Περισσότερα έμαθα από τα λάθη μου παρά από τους άλλους. Στην Αμερική εκτιμούν το ίδιο τόσο τις καλές όσο και τις κακές πατέντες διότι η κακές πατέντες μας δείχνουν ότι αυτό είναι λάθος και δεν πρέπει να ασχοληθούμε πια με αυτό. Δηλαδή μάθαμε από την καλή πατέντα ότι αυτό είναι σωστό και από την κακή πατέντα ότι αυτό είναι λάθος. Ξέρετε από ποιόν δεν μαθαίνουμε τίποτα?
Θα σας πω. Δεν μαθαίνουμε τίποτα από τον επιστήμονα που είναι δογματικός στην επιστήμη που άλλοι εφευρέτες εφεύραν και απλά αυτός την έμαθε. Η επιστήμη πρέπει να κυοφορεί και να μην είναι στείρα όπως το κεφάλι του επιστήμονα. Ο επιστήμονας είναι ο ψάλτης αλλά το ευαγγέλιο της επιστήμης το γράφει ο καλός και ο κακός εφευρέτης. Όλα αυτά που βλέπετε γύρω σας οι καλοί και οι κακοί εφευρέτες τα έχουν σχεδιάσει για πρώτη φορά. Οι επιστήμονες είναι οι υπάλληλοι του εφευρέτη. Το πρόβλημα του Τέσλα και κάθε μεγάλου εφευρέτη που πεθαίνει φτωχός και μετά συνήθως αναγνωρίζεται είναι ότι δεν υπήρχαν αρχικά αρκετά έξυπνοι επιστήμονες να τους καταλάβουν ή ότι υπήρχαν αρκετά μεγάλα συμφέροντα που τους σταματούσαν.
Το τι είναι πατέντα βλέπω ότι δεν ξέρετε και είσαστε εντελώς άσχετοι https://www.michanikos.gr/forums/top...4%CE%AC%CF%82/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 01-10-18 στις 20:54
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-10-18, 21:33
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ζωή μου υπήρξα ένας παραγωγικός άνθρωπος πάνω στην δουλειά μου.
Έμαθα, ξανά έμαθα, και συνεχίζω να μαθαίνω μετά από 50 χρόνια πάνω στο επάγγελμά μου. Δύο είναι οι πηγές από όπου αντλούσα γνώση. 1) Από τους άλλους ... είτε ακούγοντας τον καλύτερο τεχνίτη μέχρι και τον τελευταίο εργάτη, είτε διαβάζοντας. Τους άκουγα όλους αλλά ποτέ δεν έφευγα από την λογική την δική μου. 2) Η δεύτερη πηγή γνώσης μου ήταν τα λάθη μου. Περισσότερα έμαθα από τα λάθη μου παρά από τους άλλους. Στην Αμερική εκτιμούν το ίδιο τόσο τις καλές όσο και τις κακές πατέντες διότι η κακές πατέντες μας δείχνουν ότι αυτό είναι λάθος και δεν πρέπει να ασχοληθούμε πια με αυτό. Δηλαδή μάθαμε από την καλή πατέντα ότι αυτό είναι σωστό και από την κακή πατέντα ότι αυτό είναι λάθος. Ξέρετε από ποιόν δεν μαθαίνουμε τίποτα?
Θα σας πω. Δεν μαθαίνουμε τίποτα από τον επιστήμονα που είναι δογματικός στην επιστήμη που άλλοι εφευρέτες εφεύραν και απλά αυτός την έμαθε. Η επιστήμη πρέπει να κυοφορεί και να μην είναι στείρα όπως το κεφάλι του επιστήμονα. Ο επιστήμονας είναι ο ψάλτης αλλά το ευαγγέλιο της επιστήμης το γράφει ο καλός και ο κακός εφευρέτης. Όλα αυτά που βλέπετε γύρω σας οι καλοί και οι κακοί εφευρέτες τα έχουν σχεδιάσει για πρώτη φορά. Οι επιστήμονες είναι οι υπάλληλοι του εφευρέτη. Το πρόβλημα του Τέσλα και κάθε μεγάλου εφευρέτη που πεθαίνει φτωχός και μετά συνήθως αναγνωρίζεται είναι ότι δεν υπήρχαν αρχικά αρκετά έξυπνοι επιστήμονες να τους καταλάβουν ή ότι υπήρχαν αρκετά μεγάλα συμφέροντα που τους σταματούσαν.
Το τι είναι πατέντα βλέπω ότι δεν ξέρετε και είσαστε εντελώς άσχετοι https://www.michanikos.gr/forums/top...4%CE%AC%CF%82/
Ευχαριστούμε τον κυριο seismic για την άχρηστη πατέντα που έχει συνεισφέρει στο νήμα! Περιμένω και απο άλλους πατέντες που είναι για πέταμα!
Για τον ανίδεο χρήστη που δεν ξέρει τον κύριο, το μόνο που έχει να κάνει είναι να ψάξει "αντισεισμικό σύστημα +πατέντα +άχρηστη" στο google και να πιάσει μια επιλογή στην τύχη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 01-10-18 στις 21:38
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-10-18, 21:52
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστούμε τον κυριο seismic για την άχρηστη πατέντα που έχει συνεισφέρει στο νήμα! Περιμένω και απο άλλους πατέντες που είναι για πέταμα!
Για τον ανίδεο χρήστη που δεν ξέρει τον κύριο, το μόνο που έχει να κάνει είναι να ψάξει "αντισεισμικό σύστημα +πατέντα +άχρηστη" στο google και να πιάσει μια επιλογή στην τύχη.
Άχρηστος είσαι και φαίνεσαι γιατί ανακατεύεσαι σε ένα θέμα που δεν γνωρίζεις και που ο καλύτερος επιστήμονας στον κόσμο δεν τολμά να τα βάλει μαζί μου..
Εγώ τουλάχιστο δεν έχω δει κανέναν επιστήμονα να μου κάνει τάπα. Μόνο κάτι ανόητους και ανώνυμους σαν εσένα τολμούν να λένε ανέξοδες π@π@ριές χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση..
Η επιστήμη κρίνετε με αναφορές στα επιστημονικά περιοδικά .... δεν κρίνετε με π@π@ριές στα φόρουμ.
Κάνε αναφορά εδώ στο άρθρο μου να κριθείς και εσύ όπως κρίθηκα και εγώ από τους κριτές αν είσαι μάγκας. http://file.scirp.org/Html/6-1880388_59888.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 01-10-18 στις 22:07
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-10-18, 23:05
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Άχρηστος είσαι και φαίνεσαι γιατί ανακατεύεσαι σε ένα θέμα που δεν γνωρίζεις και που ο καλύτερος επιστήμονας στον κόσμο δεν τολμά να τα βάλει μαζί μου..
Εγώ τουλάχιστο δεν έχω δει κανέναν επιστήμονα να μου κάνει τάπα. Μόνο κάτι ανόητους και ανώνυμους σαν εσένα τολμούν να λένε ανέξοδες π@π@ριές χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση..
Η επιστήμη κρίνετε με αναφορές στα επιστημονικά περιοδικά .... δεν κρίνετε με π@π@ριές στα φόρουμ.
Κάνε αναφορά εδώ στο άρθρο μου να κριθείς και εσύ όπως κρίθηκα και εγώ από τους κριτές αν είσαι μάγκας. http://file.scirp.org/Html/6-1880388_59888.htm
Το περιοδικό που έστειλες το άρθρο αυτό δεν είναι έγκυρο. Δεν μετράει ως δημοσίευση που έχει γίνει peer reviewed. Αρα επανερχόμαστε στην ουσία: ευχαριστούμε για την άχρηστη πατέντα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-10-18, 23:12
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Απορροφητήρες κοπράνων σκύλων.https://patents.google.com/patent/JP...it+extraction#

Έχει πατέντες για κάθε γούστο. Για περάστε! Για περάστε!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-10-18, 23:28
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Το περιοδικό που έστειλες το άρθρο αυτό δεν είναι έγκυρο. Δεν μετράει ως δημοσίευση που έχει γίνει peer reviewed. Αρα επανερχόμαστε στην ουσία: ευχαριστούμε για την άχρηστη πατέντα.
Λες ψέματα peer reviewed. http://www.scirp.org/journal/Peer-review.aspx
Το περιοδικό που έγραψα είναι το δεύτερο καλύτερο ανοικτό περιοδικό στον κόσμο για πολιτικούς μηχανικούς.
http://www.oalib.com/rank/showJourna...%20Engineering

Google-based Impact Factor: 59 Citations
https://www.scirp.org/journal/Journa...?JournalID=788

Και το άρθρο μου το πρώτο του περιοδικού μέσα σε 260 δημοσιεύσεις http://www.scirp.org/journal/Hottest...?JournalID=788
Γράψε αναφορά αν έχεις @@κια Αντί να είσαστε περήφανοι για εμένα με κατηγορήσατε σφοδρά. Να ψηφίσει η κατσίκα του γείτονα γνωστό στην Ελλάδα.
Τι είπαν οι κριτές του περιοδικού για την πατέντα μου.
It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high. This study has great social significance. Paper ID: 1880388 Paper Title: The ultimate anti seismic system http://www.scirp.org/journal/ojce
Και σταμάτα τις π@π@ριές...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 01-10-18 στις 23:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.