Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Ταξιδιωτικά Νέα

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πιστεύετε ότι υπάρχουν ευρήματα ανώτερων πολιτισμών τις στοές του Τσούτσουρου;
NAI 54 71,05%
OXI 22 28,95%
Ψήφισαν: 76. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-05, 12:29
AREIANOS Ο χρήστης AREIANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Περιοχή: ΚΟΖΑΝΗ
Μηνύματα: 92
Question Τσούτσουρος : Τι συμβαίνει στην Κρήτη;

Αφορμή γι'αυτό το thread ήταν η εκπομπή του Σαββάτου (12/11) "Πύλες του Ανεξήγητου" του Κώστα Χαρδαβέλλα,την οποία και παρακολούθησα.Έχει ερευνήσει κανένας τα σπήλαια και τις στοές(εκτός βεβαίως από αυτούς που μίλησαν στην εκπομπή);Καλό θα ήταν να μας έλεγε τις εμπειρίες του,όποιος έχει ερευνήσει την περιοχή και να μας διαφωτίσει(όσο μπορεί) για το αν υπάρχουν όντως χρυσά καράβια,σαρκοφάγοι,αγαλματίδια και αντικείμενα από άγνωστης προέλευσης υλικό αλλά και για τα περίεργα φαινόμενα που λαμβάνουν χώρα εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-05, 09:59
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αν και δεν παρακολούθησα τη συγκεκριμένη εκπομπή, φαντάζομαι πάνω κάτω το τι θα ειπώθηκε. Η νεομυθολογία για τη συγκεκριμένη περιοχή ξεκίνησε μέσα από τα βιβλία ενός πασίγνωστου έλληνα συγγραφέα - ερευνητή, ο οποίος ανέφερε την ιστορία με το βοσκό που εντελώς τυχαία, για πολλοστή φορά στον ελληνικό και όχι μόνο χώρο, ψάχνοντας την κατσίκα του ανακαλύπτει μια σπηλιά με φοβερά μυστικά που ανατρέπουν την αρχαιότητα όπως τη γνωρίζουμε μέσα από τις επιστήμες της ιστορίας και της αρχαιολογίας. Μέσα στις σπηλιές του Τσούτσουρου υποτίθεται ότι βρίσκονταν αεροσκάφη, που ο συγγραφέας θεωρεί ότι είναι οι πραγματικές Άρπυιες, καθώς και μια σειρά από κινούμενα, ομιλούντα αγάλματα κτλ. Την άποψή του τη στηρίζει σε αρχαία κείμενα και αναφέρει ότι όλα αυτά "εκλάπησαν νόμιμα" από τις ΗΠΑ, με αντάλλαγμα τη χορήγηση χρημάτων για κατασκευή δύο πανεπιστημίων, αν θυμάμαι καλά του Πανεπιστημίου Κρήτης και Πάτρας.
Αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος εντελώς για κάτι στο οποίο δεν ήμουν παρών, οφείλω να επισημάνω ότι η ιστορία με βοσκούς που ανακαλύπτουν σπηλιές με τρομερά μυστικά, θαυματουργές εικόνες και σκηνώματα αγίων ή οτιδήποτε άλλο παράξενο είναι πάρα πολύ συνηθισμένη, τόσο όσο και οι θεωρίες περί ύπαρξης κοιλοτήτων της γης όπου κρύβονται αιώνες τώρα πολλά "θαύματα". Αυτό και μόνο με βάζει σε σκέψεις. Είτε είναι μια ιστορία που δημιουργήθηκε μια φορά κάποτε και από τότε επαναλαμβάνεται με μικρές παραλλαγές, λόγω της επιτυχίας της είτε ο "βοσκός", η "κατσίκα" και η "σπηλιά των μυστικών" αποτελούν κώδικες που κρύβουν κάτι το ουσιαστικό από πίσω τους. Ψηφίζω ότι στον Τσούτσουρο δεν κρύβεται τίποτα, όχι επειδή έχω κάποια ειδική γνώση ή πληροφόρηση αλλά επειδή ακόμα και να κρύβονταν, όπως λέει και ο αμφιλεγόμενος κατ' εμέ συγγραφέας μεταφέρθηκαν από παλιά κάπου αλλού, εκτός Ελλάδας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-05, 20:32
Το avatar του χρήστη GIWRGOS
GIWRGOS Ο χρήστης GIWRGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: SALONIKA
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

δεν ειναι η πρωτη φορα που ξενα συμφεροντα δραστηροποιουνται στον ελλαδικο χωρο και ερευνουν , κανουν ανασκαφες , περνουν ευρηματα μαζι τους ,με τις ευλογιες τις εκαστοτε κυβερνησης.
να αναφερω τη πεντελη , νεα μακρη....κτλπ..!!
υστερα τι να πουμε και για τους ελληνες αρχαιολογους ,τις υπηρεσιες , τον υπευθυνο υπουργο και ολους τους αλλους που απαρτιζουν το σωου..!!
το ενδιαφερον οντως των αρχων υπερβολικο.....οι απλοι ανθρωποι , οι βοσκοι ,και ειδικα τα ζωα να κανουν ανασκαφες , να φερνουν στο φως ευρηματα ,και στο τελος το κρατος αντι να τους πει και ενα καλο λογο ,τους φερεται σαν αρχαιοκαπηλους...!
ειναι η δεν ειναι καταντια η νεοελληνικη μας ταυτοτητα..!!
__________________
G.D
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-05, 09:36
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giwrgos
δεν ειναι η πρωτη φορα που ξενα συμφεροντα δραστηροποιουνται στον ελλαδικο χωρο και ερευνουν , κανουν ανασκαφες , περνουν ευρηματα μαζι τους ,με τις ευλογιες τις εκαστοτε κυβερνησης.
να αναφερω τη πεντελη , νεα μακρη....κτλπ..!!
εγώ θα έλεγα να κάνεις κάτι άλλο. αντί να αναπαράγεις φημες, τις οποίες τις άκουσες ή διάβασες κάπου, να προσπαθήσεις να παραθέσεις στοιχεια για αυτά που λές ή γράφεις.

αυτά που λές, τα έχω διαβάσει 1.000.000 φορές, σε άλλες τόσες παραλλαγές, αλλά ποτέ κανένας δεν μπόρεσε να μου παρουσιάσει μια πηγή, που να τα τεκμηριώνει αυτά.

μέχρι τότε, για μένα προσωπικά, οι πεντέλες, οι νέες μάκρες, οι τσούτσουροι και οι εκάστοτε "μυστικές υπηρεσίες και αποστολές που έκαναν το ένα και το άλλο", μου φέρνουν στο μυαλό την εξής εικόνα:

Eνα μεγάάαααλο κλουβί με πολλάαααα παπαγαλάκια , που τι-ΤΙ-ΒΙ-ζουν όλη μέρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 16-11-05 στις 11:05
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-05, 16:17
Το avatar του χρήστη mystica
mystica Ο χρήστης mystica δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2004
Περιοχή: Θούλη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

πολλές απόψεις ακούστηκαν στην συγκεκριμένη εκπομπή σχετικά με τα ευρήματα της περιοχής.το τί ισχύει είναι άλλο θέμα όμως.είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός σε αυτά που ακούστηκαν διότι ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει ότι θέλει.οπότε το μόνο που απομένει είναι να πάμε οι ίδιοι εκεί να ερευνήσουμε και να ανακαλύψουμε αν ισχύει τίποτε από όλα αυτά.
__________________
«ΤΗΝ ΑΡΕΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ Α.ΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ»
(Διογένης Λαέρτιος, 8, 33)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-05, 19:35
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Χεχε θα συμφωνησω απολυτα με τον Βριλ αν και θα παρελειπα να χρησιμοποιησω την τελευταια προταση του ποστ του. Ειναι δικαιωμα του καθενος να υποθεσει (ή και να πιστεψει) πως τα "παπαγαλακια" αυτα μεταφερουν ψευδεις μα και αληθινες πληροφοριες.
Γι αυτο και ο Vril συμπληρωνεται ακριβως απο κατω απο τον mystica με τον καλυτερο τροπο!

Ανακοινωνω λοιπον πως εδω και μερικες μερες σχεδιαζεται η μεγαλυτερη και πιο οργανωμενη αποστολη που εχει πραγματοποιησει ως τωρα η Πυθεας: Στον Τσουτσουρα της Κρητης! Περισσοτερα για την αποστολη αυτη προσεχως (οταν και θα ανοιχτει ειδικο τοπικ στην κατηγορια της εξερευνητικης μας ομαδας).
Ως τοτε μπορουμε να συνεχισουμε να παραθετουμε (μα και να κρινουμε) οτι εχουμε ακουσει για αυτον τον τοπο.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 16-11-05 στις 19:55
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-05, 09:06
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Πρίν αποφασίσετε να πάτε μόνοι σας να το εξερευνήσετε, καλό θα ήταν να αναρωτηθείτε δύο πράγματα.

1. Μπορώ να πάω να εξερευνήσω ?
Εδώ μπάινουν όλες οι παράμετροι που αφορούν την τεχνική πλευρά του θέματος, όπως π.χ. άν έχω γνώσεις Σπηλαιολογίας και εξοπλισμό και άν ξέρω να κινηθώ μέσα σε ένα σπήλαιο. Και το άν "ξέρω", να μήν το έχω δώσει μόνος μου στον εαυτό μου ή να μου το έχει πεί ο φίλος μου ο ... Αγαθοκλής, αλλά να μου το έχει πιστοποιήσει κάποιος Σπηλαιολογικός Σύλλογος ή Σωματείο.
Γιατί και η Σπηλαιοδιάσωση έχει σοβαρότερες δουλειές να κάνει, από το να βγάζει Spelunkers από σπήλαια.

2. Επιτρέπεται να το εξερευνήσω ?
Εδώ μπαίνουν όλοι οι νομικοί παράγοντς στη μέση, γιατί όπως ξέρετε, τα σπήλαια δεν ανήκουν ούτε στον Χαρδαβέλα ούτε στον Μπαρμπα-Γιάννη με τη στάνη παραδίπλα. Ρωτήστε να μάθετε, θα βρείτε ενδιαφέροντα πράγματα, τι μπορείτε να πάθετε άν σας τσακώσει η Αρχαιολογική Υπηρεσία μέσα σε Σπήλαιο χωρίς άδεια και από ποιά Εφορία μπορείτε να πάρετε άδεια εισόδου και με ποιές προϋποθέσεις. Ρωτήστε και σε ποιά φυλακή μπορείτε να πάτε, γιατί πενταετία είναι αυτή, θα κάνετε ενδιαφέρουσες γνωριμίες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-05, 11:39
Το avatar του χρήστη THESSALONIKIOS
THESSALONIKIOS Ο χρήστης THESSALONIKIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.Συμφωνώ απόλυτα με τον Brill γιατί το να οργανώσεις μια τέτοια αποστολή δεν είναι καθόλου εύκολη. Χρειάζονται άτομα που να έχουν γνώσεις σπηλαιολογίας και όχι μόνον. Ακόμη και γω που συμμετέχω μέχρι και σήμερα ενεργά στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης με φίλους που το συζήτησα δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Ομολογώ ότι δεν πίστεψα ούτε το τύπο που μίλησε στην εκπομπή ότι δήθεν κατέβηκε με φίλο του και έβγαλε διάφορα αντικείμενα. Επιπλέον αν δεν χορηγήσει άδεια η εφορία αρχαιοτήτων η ποινή φυλάκισης δεν είναι πέντε αλλά δέκα πέντε χρόνια. Αν πάντως οργανώσετε μια τέτοια επιχείρηση θα σας συμβούλεα να το μελετήσετε το όλο θέμα καλά πριν προχωρήσετε σε οτιδήποτε.
__________________
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-05, 12:06
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Να ειστε σιγουροι οτι θα αναλαβουμε ολα τα απαραιτητα μετρα και θα μελετησουμε ολες τις παραμετρους. Στην αποστολη θα συμμετεχουν ατομα τα οποια εχουν παρακολουθησει μαθηματα σπηλαιολογιας - αναριχησης μα και σπηλαιολογικης διασωσης.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-05, 12:53
Το avatar του χρήστη Vril
Vril Ο χρήστης Vril δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-06-2005
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Να ειστε σιγουροι οτι θα αναλαβουμε ολα τα απαραιτητα μετρα και θα μελετησουμε ολες τις παραμετρους. Στην αποστολη θα συμμετεχουν ατομα τα οποια εχουν παρακολουθησει μαθηματα σπηλαιολογιας - αναριχησης μα και σπηλαιολογικης διασωσης.

Το "συμμετέχουν άτομα που έχουν παρακολουθήσει" δεν είναι αρκετό.

Το ΕΛΑΧΙΣΤΟ είναι, "θα συμμετέχουν ΜΟΝΟ άτομα που έχουν παρακολουθήσει"

Οπότε πάμε στη λογική του εξειδικευμένου Σπηλαιολογικού Σωματείου και όχι στην "παρέα από Spelunkers".

Και εκεί είναι η μεγάλη διαφορά !

Και εγώ προσωπικά αμφιβάλλω, αν ειδικά οι έχοντες "παρακολουθήσει μαθληματα σπηλαιοδιάσωσης (και γιατί ΜΟΝΟ παρακολουθήσει και όχι ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΣΠΗΛΑΙΟΔΙΑΣΩΣΗ ???) θα ακολουθήσουν μια παρέα από άσχετους σε κάτι που αντιδιαβαίνει με τους κανόνες της Σπηλαιολογίας και του Ελληνικού Δικαίου ... ??????

Κάντε έναν κόπο και σκανάρετε την άδεια της Εφορίας και δημοσιεύστε την εδώ. Άν έχετε...

Α, και κάτι λεπτομέρειες.
Άλλο η Αναρρίχηση και άλλο η Σπαηλαιολογία
Άλλο "έχω έναν ξάδερφο στα ΛΟΚ και άλλο η Σπηλαιολογία.
Άλλο "έχω έναν γνωστό ΟΥΚα", και άλλο η Σπηλαιολογία.
Άλλο "πήγα μια βόλτα με έναν γνωστό μου Σπηλαιολόγο", και άλλο η Σπηλαιολογία.
Και ου το καθεξής...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vril : 17-11-05 στις 13:04
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.