Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η κοινότητα του Μεταφυσικού > Άλλες ομάδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-05-12, 15:04
SuziQ Ο χρήστης SuziQ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Στη δεύτερη περίπτωση ήταν ένας 1.40 με περίεργα χαρακτηριστικά, συστήθηκε Κωστάκης κ είπε ότι ήταν από την Πεντέλη αλλά στην πραγματικότητα από πολύ πιο μακριά. Μετά απευθύνθηκε σε έναν που τότε πήγαινε στη σπηλιά για έρευνα και του πε "εσυ πολύ γυρίζεις εκεί πάνω". Μετά έφυγε βιαστικά όταν άρχιζαν να τον υποψιάζονται για ασφαλίτη.
Το διάβαζα σε κάτι παλιά περιοδικά "ανεξήγητο" που βρήκα στη βιβλιοθήκη μου σ ενα άρθρο για τoυς MIB.
Τα άλλα 2 μπορείς να τα βρείς και στο φόρουμ νομίζω σ ενα άρθρο για incubus succubus και το σεξ στο χώρο του μεταφυσικού.
Μην αναλωθούμε σε συζήτηση εδώ όμως:P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SuziQ : 04-05-12 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-05-12, 16:12
Arga_Star-clad Ο χρήστης Arga_Star-clad δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού --
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 132
Προεπιλογή

Aπ' όσο ξέρω, ο Μάκης Ποδότας, γνωστός ερευνητής των UFOs, ασχολείτε με το θέμα των ''απαγωγών'' τα τελευταία χρόνια. Μάλιστα, πριν από κάτι χρόνια είχα διαβάσει, σε παλαιότερο τεύχος του περιοδικού Strange, σχετικό δικό του άρθρο όπου ανέφερε κι ελληνικές περιπτώσεις/μαρτυρίες (μία από αυτές, με έντονα χαρακτηριστικά απαγωγής αφορούσε, όπως έγραφε, σύζυγο βουλευτή ! ). Αν θέλετε, μπορώ να το ψάξω (το τεύχος) και να αναφέρουμε περισσότερα.


Ωστόσο, SuziQ, θεωρώ ενδιαφέρουσα την αφετηρία της δικής σου προσέγγισης, αφού όπως λες αφορμή στάθηκαν εμπειρίες από sleep paralysis. Αν και η sleep paralysis είναι μάλλον η πιο.. πεζή περίπτωση, είναι χαρακτηριστικό ότι ανάλογες εμπειρίες μπορούν να αναφερθούν από άτομα που φαίνεται να είχαν, κατά την διάρκεια του νυχτερινού ύπνου, αυθόρμητες εξωσωματικές εμπειρίες, αστρικές προβολές (και γενικά τέτοιες καταστάσεις που δίνουν την εντύπωση πολύ έντονου ονείρου). Μάλιστα, φέτος, πριν από μερικούς μήνες, μού έκανε εντύπωση όταν πολύ κοντινό μου πρόσωπο (που δεν γνωρίζει αυτούς τους όρους, περί αστρικής προβολής κτλ) ανέφερε μια ανάλογη εμπειρία με πολύ κοντινά χαρακτηριστικά !! (άραγε, πόσο ρόλο παίζει, από κει και έπειτα, το πολιτιστικό υπόβαθρο και ο τρόπος που θα το ερευνήσεις και ποιά είναι τα σταθερά, αντικειμενικά χαρακτηριστικά του φαινομένου ; )

Γενικά, και στην Αμερική όπου ξεκίνησε έντονα το ζήτημα, υπάρχουν δύο γραμμές προσέγγισης. Αυτοί που το υποστηρίζουν σε μία πολύ υλική, συγκεκριμένη βάση - εξωγήινοι ταξιδεύουν με τα ιπτάμενα σκάφη τους, μερικές φορές εισβάλουν στα σπίτια, απαγάγουν τους ανθρώπους, φαίνεται να τους υποβάλλουν σε κάποια tests, τους επιστρέφουν - και αυτοί που επισημαίνουν την συγγένεια που φαίνεται να έχει το όλο φαινόμενο με πιο.. πνευματιστικά χαρακτηριστικά και με τις λεγόμενες εναλλακτικές καταστάσεις συνείδησης. Άσχετα με το αν έχουμε να κάνουμε με πραγματικές απαγωγές από.. εξωγήινους, αυτή την σχέση με τις εναλλακτικές καταστάσεις συνείδησης βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα, και ως μία σίγουρη πτυχή του ζητήματος (άλλωστε, ας μην ξεχνάμε και πως πολλά στοιχεία του όλου θέματος έχουν προκύψει από υπνωτικές συνεδρίες..)

Από την επoχή που είχα γράψει το άρθρο για τον John Mack, συνεχίζω να παρακολουθώ το θέμα καθώς το θεωρώ αρκετά ενδιαφέρον και σημαντικό (άσχετα με το αν έχει να κάνει με τα UFOs και με εξωγήινους ή όχι). Ίσως θα μπορούσα να σου στείλω μερικά στοιχεία..


Αυτά περί MIB, καθώς και διάφορες άλλες ''κατασκοπευτικές'' συνωμοσίες, δεν τα βρίσκω και τόσο ενδιαφέροντα. Κατά την γνώμη μου, μια έρευνα πρέπει να περιλαμβάνει τους βασικούς συντελεστές/ερευνητές που ''σήκωσαν'' το θέμα στην Αμερική, και το έργο τους, και, από κει και πέρα, αν αυτό μπορεί να συνδυαστεί με ''ζωντανή'' έρευνα από εγχώριες εμπειρίες και άτομα που αναφέρουν τέτοια πράγματα τόσο το πολύ καλύτερο
__________________
argastaras.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arga_Star-clad : 04-05-12 στις 16:13
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-12, 02:09
SuziQ Ο χρήστης SuziQ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2012
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το άρθρο σου το' χω διαβάσει εδώ και καιρό και κάπως έτσι σκέφτομαι κ εγώ να κινηθώ, δηλαδή κατ' αρχάς να ασχοληθώ με το έργο βασικών ερευνητών από το εξωτερικό που έχουν ασχοληθεί με το θέμα κι από κει κ έπειτα ό,τι μπορώ να συγκεντρώσω κι από δω. Ακόμα και φαινομενικά "αθώες" εξωσωματικές εμπειρίες κατά τον ύπνο ίσως να είχαν ένα ενδιαφέρον.
Ό,τι στοιχεία θέλεις να μου στείλεις μπορείς να τα στείλεις στο mail μου ladylazarus8@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-12, 09:13
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SuziQ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ό,τι στοιχεία θέλεις να μου στείλεις μπορείς να τα στείλεις στο mail μου ladylazarus8@gmail.com
Καλυτερα να ξεκινησεις μια δικια σου ερευνα να δεις που θα καταληξεις και μετα να συγκρινεις με αλλους σημειωσεις.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-06-12, 09:53
ΟΠΑΒ Ο χρήστης ΟΠΑΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2012
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Γεια σου SuziQ,

υπάρχει μία συζήτηση στο UFO-Εξωγήινοι-Διαστημική που νομίζω ότι θα σε βοηθούσε να δεις μία όψη για το πλαίσιο του θέματος που σε ενδιαφέρει.

Όσον αφορά του θέματος του sleep paralysing, αυτό μπορεί να συμβεί στο ενδιάμεσο στάδιο καθώς η Συνείδηση περνάει από το φυσικό μας σώμα στο αστρικό! Σε αυτό το στάδιο η Συνείδησή μας δε βρίσκεται σε κανένα σώμα. Ούτε στο φυσικό για να ξυπνήσεις, αλλά ούτε και στο Αστρικό σώμα ώστε να έχεις μία θαυμάσια εμππειρία Αστρικής Προβολής!
Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας.
Σε λίγα δευτερόλεπτα η Συνείδηση θα μπει κάπου, σε ένα από τα δύο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.