Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-07, 01:53
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή Αστικοί Θρύλοι

Σίγουρα όλοι θα έχετε ακούσει κάποιον αστικό θρύλο, σίγουρα κάποιοι θα τον πιστεψάτε και θα τον είπατε και σε άλλους. Ψέμα, θρύλος ή κρύβεται και κάποια αλήθεια πίσω από αυτές τις ιστορίες; Δηλαδή αναφέρονται σε κάποια πραγματικά γεγονότα τα οποία με τον καιρό εμπλουτιστηκαν με πολλά διάφορα χαρακτηριστικά έτσι ώστε η ιστορία να αλλάξει κατά πολύ; Ή μήπως απλά εκφράζουν ανησυχίες τις κοινωνίας μας;

Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω αυτό το νήμα για να συζητήσουμε για αυτό το φαινόμενο και για να καταθέσουμε και τις διάφορες ιστορίες που έχουμε ακούσει κατά καιρούς.

Ξεκινώντας λοιπόν θα σας αφηγηθώ την ιστορία που μου διηγήθηκαν πριν από κάποια χρόνια και την οποία μάλιστα πίστεψα ως αληθινή με αποτέλεσμα να τη πω σε πολλά άτομα. Εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι πρόκειται για έναν ακόμη αστικό θρύλο. Θα σας τη διηγηθώ ακριβώς όπως μου την είπα για να καταλάβετε πως την πάτησα.

"Θα σας διηγηθώ μια ιστορία που συνέβη σε ένα γνωστό ενός φίλου μου. Ένα βράδυ που είχε πάει να πιει ένα ποτό σε κάποιο μπαρ γνώρισε μια πολύ όμορφη κοπέλα. Αφού τα είπανε λίγο αποφάσισαν να φύγουνε από το μπαρ και να πάνε για να συνεχίσουν τη βραδιά στο σπίτι του. Όταν έφτασαν εκεί η κοπέλα του ζήτησε να της βάλει να πιει ένα ποτό. Ετσι το παιδί ετοίμασε και ένα ποτήρι για εκείνον. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα το παιδί δε θυμάται τίποτα άλλο. Το μόνο που θυμάται είναι να ξυπνά σε μια μπανιέρα γεμάτη πάγο, ενώ δίπλα του βρισκόταν μια τηλεφωνική συσκευή και ένα σημείωμα που έγραφε: "Πάρε αμέσως το 166. Σου αφαιρέσαμε το ένα νεφρό!" Το παιδί αυτό σήμερα επέζησε αν και όντως του λείπει το ένα νεφρό."

Πραγματικά τότε δεν ήμουν τόσο ψυλιασμένη και αν και μου έκανε πολύ κατάπληξη η όλη διήγηση την πίστεψα. Τώρα καταλαβαίνω τι μπορεί να κρύβεται από πίσω και γιατί μπορεί να κυκλοφορεί ένα τέτοιο παραμύθι. Όχι ότι δε κυκλοφορούν έμποροι οργάνων ανάμεσα μας...

(αν έχω ανοίξει το θέμα σε λάθος χώρο παρακαλώ τους συντονιστές να το μετακινήσουν εκεί που πρέπει)
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 25-02-07 στις 01:54
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-07, 02:23
Το avatar του χρήστη galaxia
galaxia Ο χρήστης galaxia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

την ιστορια την εχω ακουσει και εγω και μαλιστα μου εχουν πει οτι συνεβη σε ενα πολυ γνωστο κλαμπ της αθηνας...αυτο που δεν καταλαβα ειναι η αποψη σου για το θεμα.. τι μπορει να κρυβεται δηλαδη απο πισω...??
__________________
It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the scroll,
I am the master of my fate:
I am the captain of my soul.


Invictus
William Ernest Henley
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-07, 02:29
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Δεν υπονοώ ότι κρύβεται κάτι περίεργο. Άνοιξα αυτό το θέμα με βασικό στόχο να αναφερθούν από όσους θέλουν και άλλοι αστικοί θρύλοι και να συζητήσουμε πάνω σε αυτούς.

Οι αστικοί θρύλοι είναι ιστορίες που διαδίδονται από στόμα σε στόμα και μπορεί να αντανακλούν τους προβληματισμούς της κοινωνίας, μπορεί να δημιουργούνται μέσα στα πλαίσια μιας παρέας για να τρομάξουν αυτούς που θα τις ακούσουν, μπορεί να είναι αληθινές ιστορίες μεταφερόμενες με μια δόση υπερβολής κλπ κλπ.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-07, 17:03
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Στην τηλεόραση του ΣΚΑΙ υπάρχει μία εκπομπή όπου αναλύουν και δοκιμάζουν διάφορους αστικούς μύθους.
Εμένα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα, λ.χ. χθες ασχολούνταν με το μύθο του πως να αποφεύγεις τα ραντάρ ελέγχου ταχύτητας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-07, 17:13
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα αναφέρεσαι προφανώς στην εκπομπή Mythbusters. Πραγματικά είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή που προσπαθεί μέσω πειραμάτων να αποδείξει ή να καταρρίψει διάφορες ιστορίες που έχουν διαδοθεί κατά καιρούς. Προσπαθούν με λίγα λόγια να δείξουν αν με βάση τους νόμους της φυσικής και της χημείας είναι εφικτό κάποιες ιστορίες να είναι αληθινές. Δε μπορούν όμως να ασχοληθούν με όλων των ειδών τους αστικούς θρύλους γιατί κάποιοι αφορούν καθαρά τη σφαίρα του μεταφυσικού και έτσι δε μπορούν να προσεγγιστούν από τη παρούσα επιστήμη. Προσωπικά πάντως θεωρώ ότι είναι ένα από τα διαμαντάκια της ελληνικής τηλέορασης (η εκπομπή σαφώς και δεν είναι ελληνική, αλλά αν δε κάνω λάθος αμερικάνικη.)
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-07, 18:35
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Πραγματικά οι αστικοί θρύλοι είναι χιλιάδες και από παιδιά ακόμα μαθαίνουμε μερικούς από αυτούς.Σίγουρα κάθε γειτονιά έχει και από ένα στοιχειωμένο σπίτι που ακόμα πιο σίγουρα κάποιος από την παρέα σας είδε κάποιο φάντασμα,κάποιον περίεργο τύπο που μπορεί να μην ήταν άνθρωπος,ίσως τελικά να ήταν εξωγήινος...

Το ωραίο είναι ότι όπως και να το κάνουμε η πραγματικότητα γίνεται λίγο πιο ενδιαφέρουσα ανοίγοντας μεταφυσικές πύλες μέσα στον ατελείωτο ρεαλισμό της πόλης...

Τι γίνεται όμως αν τελικά κάποιοι από αυτούς τους θρύλους τελικά επιβεβαιωθούν ή κάποιος θέλει να του πραγματοποιήσει...;

Θυμόμαστε τον αστικό θρύλο για τους κροκόδειλους στους υπονόμους της Νέας Υόρκης... σιγά μην υπήρχαν...μετά από καιρό όμως νομίζω ότι τελικά τους βρήκαν!!!Τους έβαλε κάποιος εκεί ή ο θρύλος ήταν αληθινός από την αρχή;Και αν ήταν ποιος ήξερε τι συνέβαινε;

Τελικά ο χώρος της νεομυθολογίας είναι τεράστιος...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-07, 19:30
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Αυτό είναι το ωραίο με τους αστικούς θρύλους , το ότι δε μπορείς ούτε να τους απορρίψεις έτσι εύκολα αλλά ούτε και να τους πιστέψεις απόλυτα.

Οι λεγόμενοι Αστικοί Θρύλοι (Urban Legends) άρχισαν να χρησιμοποιούνται ως όρος κατά τη δεκαετία του 1930 στην Αμερική, τότε που άρχισε να ανθίζει και η ζωή στις αστικές περιοχές. Σε ένα άρθρο που διάβασα στο περιοδικό Discovery & Science στο τεύχος του Αυγούστου του 2006 αναφέρεται ότι το άτομο που εισήγαγε τη συστηματική μελέτη των αστικών θρύλων είναι ο καθηγητής Jan Harold Brunwald στο βιβλίο του The Vanishing Hitchhiker: American Urban Legends and Their Meanings (1981). Ο ίδιος ο καθηγητής σε συνέντευξη που παραχώρησε στο CNN αναφέρει ότι:

"Στη βάση τους μπορεί να έχουν ψήγματα αλήθειας. Αναφέρονται σε γεγονότα που σχετίζονται με εκφάνσεις της καθημερινότητας και ενδεχομένως θα μπορούσαν να συμβούν. Ωστόσο, ολόκληρη η ιστορία, έτσι όπως μεταφέρεται από άτομο σε άτομο, ελαφρώς παραλλαγμένη, τοποθετημένη σε διαφορετικές χρονικές στιγμές και γεωγραφικά πλαίσια δε συνέβη ποτέ."
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-07, 13:23
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Δεν είμαι σίγουρος κατά το πόσο αυτό που αποκαλείται "αστικός θρύλος" είναι μια δόση αλήθειας με κάμποση υπερβολή ή μια τεράστια υπερβολή με μια μικρή δόση αλήθειας. Πάντως σε πολλές περιπτώσεις προειδοποιούν το κόσμο και τον συνετίζουν για τα αποτελέσματα που θα μπορούσε να έχει μια απερισκεψία όπως η ιστορία με την αφαίρεση οργάνων την οποία έχω ακούσει σε 2-3 διαφορετικές εκδοχές. Αλήθεια σε όποιον έχει συμβεί κάτι τέτοιο (ενοώ να γνωρίσει μια κοπέλα και να την πάει σπίτι του) του έχει περάσει έστω και μια στιγμή από το μυαλό η συγκεκριμένη ιστορία?

Πάντως καλό θα ήταν παντού να υπάρχει ένα μέτρο ώστε να μην προκληθεί κατάσταση πανικού όπως έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες στο Παρίσι όπου λέγεται ότι όσοι πάνε σινεμά ή θέατρο ελέγχουν εξωνυχιστικά τις καρέκλες τους γιατί μια κοπέλα που πήγε στο σινεμά, κάθησε πάνω σε μια βελόνα που ήταν χωμένη σε μια καρέκλα με ένα σημείωμα που έγραφε "καλώς ήρθες στο κόσμο του AIDS". Φανταστείτε αυτή η ιστορία να επεκταθεί σε λεοφωρεία, γήπεδα, ταβέρνες κ.α.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-07, 13:52
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Το να εξηγήσεις μεταφυσικούς αστικους θρύλους είναι όντως δύσκολο....και ειδικά μερικοί για εμένα φτάνουν στο όριο της υπερβολής
Απλά και η τρομολαγνεία είναι της μόδας τώρα τελευταία....ακόμη βέβαια δεν έχω καταλάβει τον σκοπό του να διαδίδονται φήμες σαν αυτές που προαναφέρθηκαν, όπως λ.χ. με τα νεφρά και το AIDS.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-07, 14:42
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Ένα μεγάλο κομμάτι των αστικών θρύλων εκφράζει τις ανησυχίες της κοινωνίας και τους φόβους της όπως φαίνεται από τις ιστορίες με τα νεφρά και το AIDS. Νομίζω ότι οι λόγοι για τους οποίους κυκλοφορούν τέτοιες ιστορίες είναι πολλοί απλοί και έχουν να κάνουν με την ανθρώπινη φύση. Π.χ αν σκαρφιστώ μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και τη διηγηθώ με μεγάλη δόση αληθοφάνειας σε πέντε έξι γνωστούς μου, σε περίπτωση που αυτή η ιστορία είναι πολύ "πιασάρικη" τότε δε θέλει πολύ να διαδοθεί σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε όλη την Ελλάδα. Όλοι θα τη μεταφέρουν από εδώ και από εκεί αλλά κανένας δε θα μπορεί να βρει ποιος τη πρωτοξεκίνησε και αν είναι όντως αληθινή ή όχι.

Εκτός όμως από αυτούς τους αρκετά επικίνδυνους αστικούς θρύλους υπάρχουν και οι ιστορίες με νεκρούς και φαντάσματα, στοιχειωμένα σπίτια που λέγαμε και ίσως ακόμα λέμε μερικοί τα βράδια στις παρέες μας. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το συναίσθημα του φόβου αλλά και της περιέργειας που είχα όταν ήμουν μικρή να ακούσω τέτοιες ιστορίες.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.