Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-06-08, 20:09
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Daughter of God
Οσο για εσενα αγαπητε που ανοιξες το Θεμα, ειναι οντως πολυ περιεργο το συγκεκριμενο και θα ηθελα μια οργανωμενη ομαδα να κανει μια σωστη ερευνα... γιατι βαρεθηκα να ακουω για περιεργα, και στην ουσια κανεις δεν κανει τιποτα για αυτα...
Διαφωνω μαζι σου μονο στο"βαρεθηκα"..
Τωρα για μια οργανωμενη ομαδα και σωστη ερευνα, συμφωνω απολυτα.
Χρειαζεται μεγαλη ορεξη ομως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
παλια η ιστορια
την εχω ξανακουσει και την εχω διαβασει ξαναπαλι !
νομιζω συνηθιζεται σε φουρακογκιολβεικους κυκλους


@
LUX, αν εχεις ορεξη θα σε παρακαλουσα να με βοηθησεις να καταλαβω..
Δεν ειχα την τυχη η την ατυχια, ας πουμε, να ακουσω η να διαβασω
κατι παρομοιο στο παρελθον.
Ευχαριστω προκαταβολικα..
__________________
Isa loma ke tore koi sa..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 12-06-08 στις 20:26
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-08, 20:37
Το avatar του χρήστη ANDROMEDA_
ANDROMEDA_ Ο χρήστης ANDROMEDA_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Nαι ακριβώς την ίδια ιστορία την έχω ακούσει κι εγώ πρίν απο 3-4 χρόνια...
Το σκηνικό ακριβώς ολόιδιο.
Το μόνο σίγουρο που γνωρίζω στάνταρ είναι το μπαλκόνι του Δία.
Βασικά τώρα που αρχίζω και θυμάμαι κάποιος είχε βγεί στην τηλεόραση και το είχε πεί.
Είχε πεί ακριβώς την ΄ιδια ιστορία καθώς και την λεγόμενη περιοχή...Νομίζω Χαρδαβέλα.Δεν είμαι σίγουρη.
Η μόνη αλλαγή που υπάρχει ήταν πως αυτός που είχε βγεί στον Χαρδαβέλα έλεγε πως έχει και φωτογραφίες απο τον δίσκο και απο τα άτομα αυτά!
__________________
Φιλικά Ανδρομέδα

Μες στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς.....


http://www.anexigito.tk
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-08, 19:07
Το avatar του χρήστη DOA
DOA Ο χρήστης DOA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANDROMEDA_
Nαι ακριβώς την ίδια ιστορία την έχω ακούσει κι εγώ πρίν απο 3-4 χρόνια...
Το σκηνικό ακριβώς ολόιδιο.
Το μόνο σίγουρο που γνωρίζω στάνταρ είναι το μπαλκόνι του Δία.
Βασικά τώρα που αρχίζω και θυμάμαι κάποιος είχε βγεί στην τηλεόραση και το είχε πεί.
Είχε πεί ακριβώς την ΄ιδια ιστορία καθώς και την λεγόμενη περιοχή...Νομίζω Χαρδαβέλα.Δεν είμαι σίγουρη.
Η μόνη αλλαγή που υπάρχει ήταν πως αυτός που είχε βγεί στον Χαρδαβέλα έλεγε πως έχει και φωτογραφίες απο τον δίσκο και απο τα άτομα αυτά!
Θυμασαι αν εδειξε τις φωτογραφιες?
Η ειναι μια ιστορια που την λενε κατα καιρους διαφοροι,
για διαφορους λογους,
η ειναι κατι που συμβαινει συχνα και εχει καποιο τελετουργικο σκοπο..
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οπως λες και συ,
εχεις ξανακουσει ακριβως την ιδια ιστορια.
Με ολοιδιο σκηνικο..
Τα παραμυθια συνηθως παραμορφωνονται στο περασμα του χρονου.
Αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα!
__________________
Isa loma ke tore koi sa..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-06-08, 19:07
_pantelis_ Ο χρήστης _pantelis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DOA
Φυσικα ρωτησα.
Ειχαν ακουσει μαρτυριες για φαινομενα στην περιοχη αυτη.
Εχει απασχολησει στο παρελθον αρκετους ερευνητες.
Βεβαια ποτε κανεις δεν εχει καταφερει να παρει καποιες αποδειξεις..
Αυτο ειναι που με ανησυχει περισσοτερο!..
Και το θεμα ανηκει ακομα στη σφαιρα της φαντασιας.
Δε θα το πιστευα αν δε μου το'λεγε ο φιλος μου..
Αν και παλι εχω καποιες αμφιβολιες..
Τον ρωτησα για το καταφυγιο και μου ειπε πως ειναι αυτη η περιοχη,
αλλα χρειαζεται ν'ακολουθησεις το μονοπατι που οδηγει πιο ψηλα απ'το καταφυγιο και ανατολικα.
Δεν υπαρχει ομως οπτικη επαφη με το καταφυγιο στο σημειο εκεινο,
λογο μορφολογιας και πυκνης βλαστησης.
Τα παιδια περιμεναν να βρουν κατι σχετικο με ολα αυτα που ειχαν ακουσει
κατα καιρους..
Και ειχαν ακουσει πολλα!
Ιστοριες βγαλμενες απ'την μυθολογια τα παραμυθια και απ' το σινεμα!..
Μου ειπε καποιες που ειχαν σχεση με ξωτικα, αερικα, μουσες, νεραϊδες, φωτα στον ουρανο,μυστηρια οντα,φαντασματα, εξωγηινους και ολα τα ωραια!..
Πραγματικα πρεπει να'χουν ακουστει παααρα πολλα, για την περιοχη αυτη!
Καποια σοβαρα, καποια χαζα, καποια γραφικα κ.ο.κ..
Υπαρχουν μαρτυριες αλλα και μυθοι για την περιοχη αυτη.
Με προβληματιζουν καποια απο αυτα που ακουσα..
Αλλα μ'αφηνουν παντελως αδιαφορο.
Ετσι γινεται συνηθως με ολους..
Ελπιζω καποιοι εδω μεσα να μας διαφωτισουν λιγο, η αν υπαρχει καποιος που εχει παει ως εκει..
Όχι μονο στο μπαλκόνι του Δια αλλά και σε όλο τον Ολυμπο υπάρχουν μαρτυρίες και έχω ζήσει μια εμπειρία περιεργη όταν ήμουν γυμνάσιο, με τον παππού μου.Ήμασταν(υπολογισμένα με μέση ταχύτητα π[εζού) 3 ώρες πάνω από το καταφύγιο κοντά στο Λιτόχωρο.
Σουρούπωνε και αρχίσαμε να κατεβανουμε (μεγάλη παρέα δύο στα 30 κατι 3 50 και πάνω μια πρώτη ξαδερφη και εγώ) και μέσα δτο δάσος ακούσαμε ψαλμούς....
Φτάνουμε σε ένα ξέφωτο όλοι μαζί.Οι ψαλμοί που ακολουθούσαμε σταματάνε και κανένα σημάδι από κόσμο.Όλοι ξεκινάνε να φύγουν και σε κάποιο σημείο ξαναακούμε κάτι.Μόνο εγώ και η κοπέλα.Γυρνάμε πίσω και αυτή μου πιάνει το χέρι και λέει πάμε πίσω.Θα γυρνούσαμε αν δεν ακούγαμε να φωνάζουν τα ονοματά μας μέσα στην ψαλμωδια.
Αν μου επιτρέπετε η έκφραση , Χεστήκαμε.
Φτάνουμε στο ξέφψτο και 12 άτομα διαφορετικής ηλικίας και φύλου, ντυμένοι σε ένα άσπρο "αρχαίο" ένδυμα, έψαλαν και χόρευαν τεέτουργικά.Αρχίσαμε να τρεχουμε.Πριν αρχίσουμε να τρέχουμε και Αν και εκείνη την ώρα ήμουν σε υπερένταση είμαι 100% σίγουρος πως άκουσα κάτι σε στυλ "Ω, πατέρα Δία"

Τελέτουργία από λ΄'ατρις των Ολυμπίων , ή (συνειδητοποίησα με φρίκη πως ήταν 12) η ΄ίδιοι οι θεοί???( ανέπτυξα μια θεωρία που θα ποστάρω στο επόμενο ποστ)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-06-08, 20:54
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _pantelis_
Όχι μονο στο μπαλκόνι του Δια αλλά και σε όλο τον Ολυμπο υπάρχουν μαρτυρίες και έχω ζήσει μια εμπειρία περιεργη όταν ήμουν γυμνάσιο, με τον παππού μου.Ήμασταν(υπολογισμένα με μέση ταχύτητα π[εζού) 3 ώρες πάνω από το καταφύγιο κοντά στο Λιτόχωρο.
Σουρούπωνε και αρχίσαμε να κατεβανουμε (μεγάλη παρέα δύο στα 30 κατι 3 50 και πάνω μια πρώτη ξαδερφη και εγώ) και μέσα δτο δάσος ακούσαμε ψαλμούς....
Φτάνουμε σε ένα ξέφωτο όλοι μαζί.Οι ψαλμοί που ακολουθούσαμε σταματάνε και κανένα σημάδι από κόσμο.Όλοι ξεκινάνε να φύγουν και σε κάποιο σημείο ξαναακούμε κάτι.Μόνο εγώ και η κοπέλα.Γυρνάμε πίσω και αυτή μου πιάνει το χέρι και λέει πάμε πίσω.Θα γυρνούσαμε αν δεν ακούγαμε να φωνάζουν τα ονοματά μας μέσα στην ψαλμωδια.
Αν μου επιτρέπετε η έκφραση , Χεστήκαμε.
Φτάνουμε στο ξέφψτο και 12 άτομα διαφορετικής ηλικίας και φύλου, ντυμένοι σε ένα άσπρο "αρχαίο" ένδυμα, έψαλαν και χόρευαν τεέτουργικά.Αρχίσαμε να τρεχουμε.Πριν αρχίσουμε να τρέχουμε και Αν και εκείνη την ώρα ήμουν σε υπερένταση είμαι 100% σίγουρος πως άκουσα κάτι σε στυλ "Ω, πατέρα Δία"

Τελέτουργία από λ΄'ατρις των Ολυμπίων , ή (συνειδητοποίησα με φρίκη πως ήταν 12) η ΄ίδιοι οι θεοί???( ανέπτυξα μια θεωρία που θα ποστάρω στο επόμενο ποστ)

Πάντως το σίγουρο φίλε μου είναι πώς η σκέψη σου κινείτε σε σωστούς ρυθμούς και βηματισμούς...

Πάντως οι οντότητες αυτές είναι υπαρκτές και δεν είναι ανθρώπινες και ας έχουν μορφή ανθρώπινη...

Και υπάρχουν χιλιετίες στον πλανήτη Γη...Άλλοτε κάνοντας εμφανίσεις...άλλοτε κρυμμένοι...

Αλλά είναι πάντα εδώ και παρατηρούν....
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-06-08, 21:14
Το avatar του χρήστη ANDROMEDA_
ANDROMEDA_ Ο χρήστης ANDROMEDA_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DOA
Θυμασαι αν εδειξε τις φωτογραφιες?
Η ειναι μια ιστορια που την λενε κατα καιρους διαφοροι,
για διαφορους λογους,
η ειναι κατι που συμβαινει συχνα και εχει καποιο τελετουργικο σκοπο..
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οπως λες και συ,
εχεις ξανακουσει ακριβως την ιδια ιστορια.
Με ολοιδιο σκηνικο..
Τα παραμυθια συνηθως παραμορφωνονται στο περασμα του χρονου.
Αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα!
Φωτογραφίες όχι δεν έδειξε είχε πεί απλά πως αν θέλετε να σας δείξω φωτογραφίες τις έχω στην διάθεση σας όποτε θελήσετε.
Και απλά αποσιωπήθηκε το θέμα εκεί.
Πότε σε εκπομπή του Χαρδαβέλλα έκτοτε που είχε ίδια θεματολογία δεν ανέφερε για κείνον τον άνθρωπο και τα ντοκουμέντα εκείνα που κρατούσε στα χέρια του...
Μετά απο τόσο καιρό τώρα ξαναάκουσα την ίδια ιστορία εδώ.
__________________
Φιλικά Ανδρομέδα

Μες στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς.....


http://www.anexigito.tk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-08, 08:57
_pantelis_ Ο χρήστης _pantelis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Ολύμπιοι

http://www.metafysiko.gr/forum/showt...1&page=2&pp=10

Με αφορμή αυτό το thread στο φόρουμ ,γράφω μια θεωρία η οποία κινείται σύμφωνα με τη δικη μου εμπειρία στον ΌΛυμπο.
Αναφέρω επιτροχάδην πως εγώ και μια πρώτη μου ξαδέρφη κατά τη διαρκεια περιπάτου στον Ολυμπο από μεριά Πιερίας όμως , ακούσαμε ψαλμούς.Μεγάλη παρέα, μέσα σε αυτούς ο παππούς μας.Οι ψαλμοί μας οδήγησαν σε ένα ξέφωτο οπού δεν είδαμε τίποτα.Όλοι υπέθεσαν πως παρακούσαμε η κάποιο ζώο θορυβούσε.
Αφού ξεκινήσαμε να φύγουμε, εγώ και η φωτεινή μείναμε λίγο πίσω και ξαναακούσαμε ψαλμωδιες , μα με τα ονόματά μας να συμπεριλαμβανονται.Γυρνάμε στο ξέφωτο και 12 (καταλαβαίνετε τη σύνδεση που θα κάνω με τη θεωρία) "άνθρωποι" έκαναν κύκλο με τελετουργικό χορό.Φορούσαν ρούχα σίγουρα άλλης εποχής.
Τρεχουμε.Αλλά είμαι σίγουρος πως πριν φύγω άκουσα να λέει κάποιος η κάποια κάτι σαν "Ω πατέρα Δία".

Φτάνουμε στη θεωρία.Μήπως οι θεοί (χωρίς να καταρρίψω το Χριστό ως θεό) ήταν κάτι σαν μάγοι πχ , οι οποίοι πέρασαν στην αιωνιότητα σε ένα αλλο επίπεδο αστρικό ίσως , και αυτό να ισχύει και για άλλες αρχαίες θρησκείες (Λοκι , Θωρ).
Σε μια εποχή αρχαία, ο λαός δέχτηκε αυτούς τους ανθρώπους (σκεφτείτε να δείτε κάποιον να πετάει πχ αστραπές) ως θεούς, πόσο μάλλον αν αυτοί τους "βοηθησαν".Εκεί παίζει και ο παράγοντας εγωισμός.Για αυτό η Αθηνά πχ βοήθησε τον Οδυσσέα ενώ τον καταδίωξε ο Ποσειδώνας κλπ.Μια προχειρη αναπτυξη αλλά ελπίζω να πιάσατε το νόημα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _pantelis_ : 19-06-08 στις 08:57
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-08, 09:12
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DOA
[...] Δε μιλαει για εξωγηινους.. Ειναι σιγουροι και οι 5 πως προκειτε για ανθρωπους..[...]

Υπάρχουν και εξωγήινοι άνθρωποι...
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-08, 09:36
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Θεωρίες για τους 12 θεούς του Ολύμπου υπάρχουν πολλές.. Γίνε ρομαντικός και κρατά το ποιο όμορφο αλλά μην πλανιέσαι σε ότι λέει ο καθένας.
Εγώ προσωπικά μιας και δεν πιστεύω ότι είμαστε μόνοι στο σύμπαν, ταυτόχρονα η αρχαία υπέρ τεχνολογία και έγραφα που ακόμη σήμερα δεν μπορούν να αποκωδικοποιηθούν, κτλ κτλ κτλ..Μου άρεσε μια θεωρία που τους θέλει εξωγήινους (χεχε)

Βέβαια το τη βίωσες και αν όντως άκουσες οτι αυτοί οι 12 θεοί που είδατε εσείς να λένε το όνομα σας, (και επειδή δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις) το θέμα μπορεί να διαστρεβλωθεί, ίσως λόγο επιρροές άλλων η προσωπικό σας πιστεύω, να νομίζατε ότι ακούσατε τα ονόματα σας.

Δεν απορρίπτω όμως ότι ήταν 12 ντυμένοι αρχαίοι εκεί… Υπάρχουν πολλές οργανώσεις που πιστεύουν ακόμη στο 12 θεώ και μάλιστα μερικές από αυτές κάνουν και θυσίες. (ειδωλολατρικές).

Το ότι τρέξατε να δείτε από πού προέρχεται ο ήχος ψαλμών δεκτό. Το ότι στάθηκες εσύ και μια φίλη σου πίσω και το ξανά ακούσατε και μάλιστα τρέξατε πάλι στο αρχικό σημείο ακούγετε λιγάκι..εσύ και η φίλη σου,( μιας και ακούγετε λογικότερο να μαζευόσασταν πάλι όλοι μαζί για λόγους ασφάλειας και να ξαναπάτε. Καλά η φίλη σου τόσο ατρόμητη είναι? Η σου έχει τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη που χτύπα ξύλο ότι θα την προστατέψεις μονάχος από ένα τσούρμο που την έχουν κατά βρει να ψάλουν στον Όλυμπο? Έστω και φαντάσματα… ακόμη χειρότερο για τα κορίτσια) Η τουλάχιστο δεν με πείθει. Ίσως δεν εφίστατο η πρώτη επίσκεψη στο σημείο αυτό και το έγραψες για να του δώσεις λίγο μυστήριο? Εμφανίστηκαν από το πουθενά? Φαντάσματα?
(δεν είναι επίθεση προς θεού.. Αυτό είναι το πιστεύω μου και θα ήταν ειρωνεία να μην το κατέθετα και εγώ).

Ps: Αφού πείρες αφορμή από το thread αυτό, γιατί δεν έθεσες την εμπειρία σου εκεί.

Ευγενικά ο Ερμος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-08, 09:48
_pantelis_ Ο χρήστης _pantelis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Δε διαφωνώ με αυτά που λες .Όντως δεν υπάρχουν αποδείξεις.Απλώς καταθέτω αυτό που έζησα , αρκετά χρόνια πριν .
Κι όμως την πρώτη φορά δεν ήταν εκεί.Το ότι μείναμε πίσω μάλλον έχει σχέση με το ότι ήμασταν πρωτάρηδες (εγώ και η ξαδέρφη μου) σε τέτοιες εξορμήσεις και οι υπόλοιποι είχαν τουλάχιστον 10 χρόνια ο καθένας.
Ακόμα, αν διαβάσεις το άλλο θρεντ θα δεις πως είχαμε (ξανά σορρυ mods αλλα πρέπει ) χεστεί (είμαι πολύ ευγενικός lol) και δεν ήμασταν ατρόμητοι.Περιεργοι θα έλεγα.
Σιγουρα μπορεί να αμφισβητηθεί και το ότι ακούσαμε τα ονόματα μας μέσα στην ψαλμωδία αλλά ίσως και το ότι παρακούσαμε ήταν αυτό που μας έκανε να βρεθούμε εκεί τη 2η φορά.
Τες πα. Αυτό είχα να πει και αναμένω παρόμοιες εμπειρίες και πιθανές εξηγήσεις.ς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.