Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 07-06-14, 19:07
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Αλλα θα το παω και πιο μακρια, και θα μιλησω για την δυναμη της πιστης .

Αν αποδεχθουμε οτι η δυναμη και δυναμικη της πιστης κανει θαυματα που μετασχηματιζουν τον κοσμο ως σαν να ειναι μια απλη ιδεα αυτος (και υπαρχουν πολλες ενδειξεις για αυτο), τοτε και με βαση αυτην την παραδοχη αυτος που θα πιστει για την δυναμικη της πιστης στην μεταμορφωτικη ικανοτητα της, θα μπορει αυτομετασχηματιζομενος να κινητοποιησει τον εσωτερικο μηχανισμο της ιδεας περα απο το ζωντανο πλαισιο- φορεα αυτης.

Φτανοντας σε αυτο το επιπεδο αλληλοδρασης με το πλαισιο , μετουσιωνεται η ζωτικη δραστηριοτητα σε ανακυκλωσιμη δραστηριοτητα, και το μονο που χρειαζεται ειναι η μεταθεση της στο χρονικο που γινεται αχρονο και διατηρηται.

Αν λοιπον το συμπαν ειναι ζωντανο, ειναι γιατι η πληροφορια του διατηρηται, κανοντας αυτην την πληροφορια αχρονη . Ο ανθρωπος που θα πιστει οτι η πληροφορια και αρα η ιδεα ειναι πισω απο καθε πραξη και υπαρξη και χρονο, θα μπορει επισης να πεισει τον ιδιο του τον εαυτο οτι και αυτος ειναι μερος της ιδεας.

Ετσι αν πιστεψεις οτι μετα-θανατον υπαρχει ζωη , τοτε η πιστη σου θα το κανει πραξη.
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 09-06-14, 00:03
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ετσι αν πιστεψεις οτι μετα-θανατον υπαρχει ζωη , τοτε η πιστη σου θα το κανει πραξη.
Απάντηση με παράθεση
Βρε Ευσταθία μου μήπως διαβάζεις πολύ Κοέλιο; Κανείς δεν έχει γυρίσει απο τον θάνατο για να μας βεβαιώσει αυτό που λές. Εκτός αυτού η κοσμοθεωρία σου , η οποία είναι σκέτος ιδεαλισμός, καταργεί την σχέση αιτίας-αποτελέσματος πηγαίνοντας ενάντια στην πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 09-06-14, 01:15
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Ευσταθία μου μήπως διαβάζεις πολύ Κοέλιο; Κανείς δεν έχει γυρίσει απο τον θάνατο για να μας βεβαιώσει αυτό που λές. Εκτός αυτού η κοσμοθεωρία σου , η οποία είναι σκέτος ιδεαλισμός, καταργεί την σχέση αιτίας-αποτελέσματος πηγαίνοντας ενάντια στην πραγματικότητα.
Οχι Δεν διαβαζω κοελιο!!!

Για την πραγματικοτητα δεν ειμαι καθολου σιγουρη αν μπορουμε να την ορισουμε αξιωματικα.

Μια γραμμικη αναγωγικη προσεγγιση της πραγματικοτητας, βγαλμενη μεσα απο τις διαδρομες της αιτιοκρατιας θα καταληγει παντα στο κενο συνολο. Το κενο συνολο το οποιο ειναι το μηδεν .

Ας κανουμε μια αιτιοκρατικη γραμμικη ερμηνεια της πραγματικοτητας συμφωνα με την δικη σου απαιτηση για ρεαλισμο και γραμμικοτητα.

Μιλωντας κλασικα επιστημονικα λοιπον, ο ανθρωπινος εγκεφαλος σχηματιζει συνειδητη λειτουργικοτητα που προσδισει στην πραγματικοτητα καποια χαρακτηριστικα γενικα και ειδικα . Τα χαρακτηριστικα αυτα υπαρχουν μεσα και χαριν σε εναν φυσικο/πραγματικο εγκεφαλο δημιουργο της συνειδησης . Επομενως ειναι εγκεφαλικα περιεχομενα. Ας υποθεσουμε οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος που ειναι πραγμα και αρα πραγματικος, αποτελειται απο εγκεφαλικα κεντρα που συμβαλουν εποικοδομητικα στην λειτουργια της συνειδησης. Τα εγκεφαλικα κεντρα αποτελουνται απο συνθετες πολυπλοκες νευρωνικες δομες και συσωματωματα νευρωνικων κυκλωματων. Τα συνθετα νευρωνικα κυκλωματα αναγωνται με την σειρα τους σε απλουστερα νευρικα κυκλωματα, τα απλουστερα κυκλωματα σε στοιχειωδη συζυγιες νευρικων κυτταρων (νευρωνες), οι νευρωνες σε βιοχημικες και ηλεκτροχημικες διεργασιες (νευροδιαβιβαστες ), οι νευροδιαβιβαστες σε χημικες αντιδρασεις, οι χημικες ενωσεις σε απλα μορια , τα μορια σε ατομα , τα ατομα σε ηλεκτρονια πρωτονια νετρονια (υποατομικα σωματια) , τα τελευταια σε χωροχρονικα σημεια, αυτα τα σημεια σε χωροχρονικα συνολα, και αυτα στο τελος τα χωροχρονικα συνολα σε αφηρημενα αριθμητικα συνολα .

Τα συνολα ομως μην ξεχναμε οτι εχουν ως θεμελιωδες συνολο το μηδεν. Δηλαδη το μηδεν (0).

Τι γινεται τωρα;

Επειδη ομως ολες αυτες οι εννοιες οι επιστημονικες και γραμμικες και αιτιοκρατικες, βρισκονται μονο μεσα στο μυαλο μας και το μυαλο μας παραγει συνειδηση, καταληγουμε οτι η συνειδηση ειναι αποτελεσμα ενος μυαλου που περιεχει πραγματικες εννοιες που αναγωνται σε αφηρημενες εννοιες, που τελικα ολες τους μαζι και το ιδιο το μυαλο που ειναι πραγμα, αναγωνται στο μηδεν . Δηλαδη οχι απλα σε αριθμους αλλα στο μηδενικο συνολο, και αυτο γιατι οι αριθμοι που ειναι γεννημα και περιεχομενο του μυαλου, αναγωνται στο μηδενικο συνολο.

Αυτα με την επιστημονικη αναγωγη...Εκτος και αν μπορεις να μου αποδειξεις οτι ολες αυτες οι "πραγματικες εννοιες" μπορουν να σταθουν αυτονομα (χωρις συνειδηση παρατηρητη).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 09-06-14 στις 01:34
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 10-06-14, 06:01
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για την πραγματικοτητα δεν ειμαι καθολου σιγουρη αν μπορουμε να την ορισουμε αξιωματικα.
Δεν μπορούμε γιατί πρόκειται για μια ζωντανή μεταβαλλόμενη διαδικασία. Η αντίληψη που έχει ο άνθρωπος για την πραγματικότητα εξελίσσεται διαρκώς. Είναι το σύνολο των νόμων που εξηγούν τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το επιστητό. Για να εδραιώσει κάποιος την κοσμοθεωρία του θα πρέπει να την πάρει σοβάρα υπ΄οψιν.

Παράθεση:
Μιλωντας κλασικα επιστημονικα λοιπον, ο ανθρωπινος εγκεφαλος σχηματιζει συνειδητη λειτουργικοτητα που προσδισει στην πραγματικοτητα καποια χαρακτηριστικα γενικα και ειδικα
Η θέση αυτή είναι κλασσική ιδεαλιστική. Αντί αυτού θα μπορούσαμε να πούμε οτι ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι σε θέση να αντιληφθεί την πραγματικότητα με υποκειμενικό και αντικειμενικό τρόπο.

Παράθεση:
Τα χαρακτηριστικα αυτα υπαρχουν μεσα και χαριν σε εναν φυσικο/πραγματικο εγκεφαλο δημιουργο της συνειδησης . Επομενως ειναι εγκεφαλικα περιεχομενα.
Τα χαρακτηριστικά αυτά που αναφέρεις λέγονται υποκειμενική αντίληψη. Ένα φτερό για παράδειγμα ο εγκέφαλός του ανθρώπου θα το αντιληφθεί ως ελαφρό , ο εγκέφαλος ενος μυρμηγκιού ως βαρύ όμως και για τους δύο το φτερό ζυγίζει 5 γραμμάρια ανεξάρτητα απο το αν το μυρμήγκι δεν ξέρει τι είναι η μονάδα μέτρησης ή ο άνθρωπος μετράει το βάρος με άλλη μονάδα. Βλέπεις λοιπόν οτι δεν είναι ένας ο τρόπος αντίληψης;;

Παράθεση:
Τα εγκεφαλικα κεντρα αποτελουνται απο συνθετες πολυπλοκες νευρωνικες δομες και συσωματωματα νευρωνικων κυκλωματων. Τα συνθετα νευρωνικα κυκλωματα αναγωνται με την σειρα τους σε απλουστερα νευρικα κυκλωματα, τα απλουστερα κυκλωματα σε στοιχειωδη συζυγιες νευρικων κυτταρων (νευρωνες), οι νευρωνες σε βιοχημικες και ηλεκτροχημικες διεργασιες (νευροδιαβιβαστες ), οι νευροδιαβιβαστες σε χημικες αντιδρασεις, οι χημικες ενωσεις σε απλα μορια , τα μορια σε ατομα , τα ατομα σε ηλεκτρονια πρωτονια νετρονια (υποατομικα σωματια) , τα τελευταια σε χωροχρονικα σημεια, αυτα τα σημεια σε χωροχρονικα συνολα, και αυτα στο τελος τα χωροχρονικα συνολα σε αφηρημενα αριθμητικα συνολα .
Εδώ το πας απο τον μακρόκοσμο στον μικρόκοσμο. Οι νόμοι που ισχύουν σε κβαντικό επίπεδο καταργούνται στον μακροκοσμο. Μπορεί να μην μπορείς να υπολογίσεις την θέση και την ταχύτητα των ηλεκτρονίων που απαρτίζουν το σώμα μου αλλά μπορείς να υπολογίσεις και την θέση και την ταχύτητα του σώματός μου μια χαρά.

Παράθεση:
Τα συνολα ομως μην ξεχναμε οτι εχουν ως θεμελιωδες συνολο το μηδεν. Δηλαδη το μηδεν (0).
Αυτά που βρίσκονται σε κατάσταση ισορροπίας. Το σύμπαν μας δεν βρίσκεται σε κατάσταση ισορροπίας. Μηδενικά σύνολα δεν παράγουν τίποτα. Εκτός και αν το εννοείς αλλιώς.

Παράθεση:
Επειδη ομως ολες αυτες οι εννοιες οι επιστημονικες και γραμμικες και αιτιοκρατικες, βρισκονται μονο μεσα στο μυαλο μας και το μυαλο μας παραγει συνειδηση, καταληγουμε οτι η συνειδηση ειναι αποτελεσμα ενος μυαλου που περιεχει πραγματικες εννοιες που αναγωνται σε αφηρημενες εννοιες, που τελικα ολες τους μαζι και το ιδιο το μυαλο που ειναι πραγμα, αναγωνται στο μηδεν . Δηλαδη οχι απλα σε αριθμους αλλα στο μηδενικο συνολο, και αυτο γιατι οι αριθμοι που ειναι γεννημα και περιεχομενο του μυαλου, αναγωνται στο μηδενικο συνολο.
Η έννοιες αυτες εξηγούν τον κόσμο έξω απο το μυαλό μας που υπάρχει ανεξάρτητα απο εμάς. Πραγματικά γεγονότα ανάγονται σε έννοιες και όχι το αντίθετο. Η αναγωγή στο μηδέν δεν καταλαβαίνω με ποιόν τρόπο εξηγεί την λειτουργία του εγκεφάλου.

Παράθεση:
Εκτος και αν μπορεις να μου αποδειξεις οτι ολες αυτες οι "πραγματικες εννοιες" μπορουν να σταθουν αυτονομα (χωρις συνειδηση παρατηρητη).
Είναι δυνατόν να ψάξουμε να παρατηρήσουμε γεγονότα τα οποία υποπτευόμαστε οτι υπάρχουν σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο. (πχ η έρευνα για τα υποατομικά σωματίδια ) Το μποζόνιο χιγκς το βρήκαμε (ενώ υποθέταμε οτι υπάρχει πριν το παρατηρήσουμε) ενώ ο αιθέρας απο την άλλη δεν βρέθηκε ποτέ επειδή δεν είναι πραγματικός
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 10-06-14, 13:11
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι η πραγματικοτητα δεν μπορει να οριστει αντικειμενικα , γιατι ο ορισμος της γινεται απο υποκειμενα.

Ακομα και για τα πιο απλες φυσικες θεωριες , οι αποψεις των ανθρωπων για αυτες δεν συμφωνουν απολυτα και εξαρτωνται απο τις μεταφυσικες προυποθεσεις και προκαταληψεις που εχει καθε ατομο. Σε αυτην την περιπτωση μια ιατρικη διαγνωση ασθενειας για εναν βαρια αρρωστο , μπορει να οδηγησει σε μεγαλο διχασμο τους υποκειμενικους παρατηρητες γιατρους.

Ακομα χειροτερα μια ψυχικη ασθενεια μπορει να θεωρηθει απο χιλιες δυο διαφορετικες οπτικες .
Πρωτα διαγνωσης και δευτερο θεραπειας.

Η αντιληψη της πραγματικοτητας δν μπορει να ειναι ποτε αντικειμενικη απο ενα υποκειμενο. Ενας ανθρωπος με κακο ψυχισμο , βλεπει και κρινει και αντιλαμβανεται διαφορετικα απο εναν ανθρωπο με καλο ψυχισμο.
Για να μπορουσε η ανθρωποτητα να συμφωνει σε ζητηματα αντικειμενικοτητας της πραγματικοτητας, θα επερεπε να απουσιαζει εντελως η ψυχικη σφαιρα στην νοηση , και στην θεση της να υπηρχε η μονοσημαντη λογικη.

Ενας υπολογιστης μπορει να συμφωνει 100% στις λογικες πραξεις που εκτελει εναντι ενος αλλου υπολογιστη, και αυτο οφειλεται στο οτι οι υπολογιστες εκτελουν μονο λογικες πραξεις 0 και 1. Ομως οι υπολογιστες που συμφωνουν , δεν καταλαβαινουν επι ποιου θεματος και περιεχομενου συμφωνουν. Αυτο οφειλεται στο οτι δεν κατανοουν τις εννοιες οπως τις κατανοει ο εγκεφαλος, με συνηφανση της βααθυτερης εννοιας, και του συναισθηματος και του ειδικου βαρους που απορρεει απο αυτο. Ενας υπολογιστης εκτελει μηχανικους λογικους συσχετισμους 010101... βαση προγραμματος συσχετισεων κωδικα Α σε κωδικα Β.

Η ουσια ειναι οτι οι υπολογιστες συμφωνουν στα αποτελεσματα τους χωρις να κατανοουν αυτο που κανουν και τα αποτελεσματα του .

Ενα κλασικο παραδειγμα υποκειμενικοτητας ερχεται απο τον μικροκοσμο των υποατομικων σωματιδιων. Συμφωνα με την κλασικη ερμηνεια του πειραματος συμβολης της διπλης σχισμης για ηλεκτρονια, η εικονα για το σε πια κατασταση θα βρεθει η υλη στην καταγραφη κατα το πειραμα διελευσης απο την διπλη σχισμη , εξατρταται απο τον παρατηρητη. Ετσι λεει θα δεις αυτο που περιμενεις να δεις . Αν λοιπον εγω περιμενω να δω κυμα τοτε θα δω κυμα , αν εσυ περιμενεις να δεις σωμα θα δεις σωμα (πειραμα 2011 βατερλο- καναδας). Τελευταια μαλιστα οι επιστημονες αναγκαζονται να επανεισαγουν τον εξορισμενο αιθερα για να εξηγησουν τα περιεργα υποατομικα φαινομενα μη τοπικοτητας.

Ας δουμε λιγο το τελευταιο.
Με διεγερση ακτινοβολιας υψηλης συμφωνιας (LAZER) στην κατασταση ιδιοσυχνοτητας δυο σωματιδιων πχ ηλεκτρονιων, και τον απολυτο συντονισμο τους ως σαν να ειναι ενα σωματιο, οι επιστημονες καταφεραν μετα τον διαχωρισμο τους σε μεγαλες αποστασεις την ακαριαια ανταλλαγη πληροφοριας.
Στην περιπτωση αλλαγης του σπιν του ενος σωματιου , το αλλο απομακρυσμενο σωματιο ανταποκρινονταν ακαριαια με αλλαγη αντιστροφης του δικου του. Αυτο γινονταν ακομα και αν η αποσταση ηταν πολυ μεγαλη στην αλλη ακρη της γης, ή συμφωνα με την θεωρια στην αλλη ακρη του συμπαντος.

Ποιο ειναι το συμπερασμα απο αυτο;
Το συμπερασμα ειναι οτι ο χωρος αρα και ο χρονος μεσα στον οποιο ταξιδευει το φως, ειναι μια ψευδαισθηση, ή κατα αλλους μια δημιουργια της συνειδησης.
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 10-06-14, 19:35
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaderhead98 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή. Όταν πεθαίνουμε, σταματά να λειτουργεί ο εγκέφαλος μας και δεν μπορούμε να αντιληφθούμε πια τίποτα. Είμαστε νεκροί, τέλος. "Point of no return" που λένε οι Αμερικάνοι. Είναι γελοίο σήμερα να πιστεύει κανείς στη μεταθανάτια ζωή κατά τη γνώμη μου... κάποτε είχε επικρατήσει επειδή δεν γνωρίζαμε πως λειτουργεί το σώμα μας, χρειαζόμασταν την "ψυχή" για να εξηγήσουμε το φαινόμενο της ζωής, κάτι που πλέον είναι ανούσιο. Παρ'όλα αυτά είμαι "παραδοσιακά" Χριστιανός. Πολλές διδαχές του Ευαγγελίου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, είμαι άθεος αλλά όχι και άθρησκος.

Aν και παλιό το μύνημα, να αναφέρω πως δεν συμφωνώ καθόλου με την εν λόγω άποψη...
Τι πάει να πει ότι ο άνθρωπος "γνωρίζει"?? Πόσα πράγματα μπορούμε στα αλήθεια να αντιληφθούμε?? Πόσα πολλά μπορεί να ανακαλύψει πιά ο ανθρώπινος νους ώστε να φτάσει σε σημείο να ακυρώσει την ιδέα της συνέχειας της ζωής μετά τον θάνατο και να επιστρέψει ουσιαστικά και πάλι στον υλισμό του Δημόκριτου(συμφωνά με τον οποίον ψυχή δεν υπάρχει παρά μόνον άτομα-δίχως βέβαια να αποδείχτηκε λάθος η θεωρία του)??
Ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να εξηγήσει ούτε μία απλή, μεταθανάτια εμπειρία(οι οποίες είναι κλινικά αποδεδειγμένες και έχουν υπάρξει γιατροί που πίστεψαν από τέτοια φαινόμενα), μόνο κάποιες θεωρίες ακούγονται περί του ότι ο εγκέφαλος σε αυτήν την-σχεδόν κωματική- κατάσταση αναπαράγει μόνος του μία <<μεταθανάτια>> πραγματικότητα ανάλογα με τις ιδέες και φόβους που έχει ο κάθε ένας...
Έχουν υπάρξει περιπτώσεις αυτοϊανσης ανθρώπων, απλά επειδή νόμιζαν ό,τι θα γίνουν καλά(φαινόμενο placebo-το γνωστό πείραμα που έγινε στην Αμερική με τις "καραμέλες")ή και το ανάποδο, άνθρωποι που αρρώστησαν βαριά ή και πέθαναν απλά επειδή τους έγινε κακή(αλλά λανθασμένη) διάγνωση(φαινόμενο nocebo)...Πόσο μεγάλη επίδραση έχει τελικά ο νους στην υγεία μας(θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και τις εκατοντάδες περιπτώσεις ανθρώπων που θεραπεύτηκαν από καρκίνο ή από άλλη ανίατη ασθένεια και για το οποίο δεν υπάρχει κυριολεχτικά η παραμικρή λογική εξήγηση-ακόμη και με το φαινόμενο placebo) ?
Ακόμη και το απλό ερώτημα του <<για ποιόν λόγο οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το δεξί χέρι αντί για το αριστερό-ή και τα δύο??>>δεν μπορεί να απαντηθεί μέχρι σήμερα...Και εσύ μου μιλάς για ανυπαρξία ψυχής και για το ότι ο θάνατος είναι το απόλυτο the end...Εε δεν γίνεται να καταλήγουμε έτσι αυθαίρετα σε τέτοια συμπεράσματα όση γνώση και αν κατέχουμε...Γελοίο είναι να νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα και ότι η αναζήτηση γνώσεων πλέον πρέπει να σταματήσει(αυτό ιστορικά ονομάστηκε σχολαστικισμός), μην ξεχνάς τον Σωκράτη με το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα"...
Ο άνθρωπος δεν ξέρει καν αν το φως είναι τελικά η ανώτατη ταχύτητα του σύμπαντος και αν τα κουάρκς είναι στοιχειώδη σωματίδια ή πώς μετατρέπεται η ενέργεια σε μάζα, εσύ πώς είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι συμβαίνει μετά τον θάνατο, ένα από τα μεγαλύτερα φιλοσοφικά ερωτήματα ήδη από την αρχαιότητα??

Τέλος είναι αδύνατον να είσαι και θρήσκος και άθεος, δεδομένου ότι όλες οι θρησκείες του κόσμου πιστεύουν και σε κάποιον θεό...Ένθεοι άθρησκοι ασφαλώς και υπάρχουν αλλά το ανάποδο απλά δεν γίνεται...
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 10-06-14, 21:23
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Smile

Φίλε Brain games κι εμένα η αδερφή μου και ο πατριός μου,αλλά και οι περισσότεροι από το περιβάλλον που πιστεύουν στην ανυπαρξία,εγώ όμως όχι.Ίσως γιατί νομίζω ότι έζησα αστρική προβολή,ίσως επειδή σε όνειρο μου έχουν αποκαλυφθεί πράγματα που δεν γνώριζα για κάποια άτομα,για το χαρακτήρα κάποιων ατόμων κλπ,ίσως επειδή μπορώ και κάνω συνειδητά τα όνειρά μου κάποιες φορές,δεν ξέρω.Και το κακό είναι ότι οι άνθρωποι στο περιβάλλον μου,προσπαθούν να μου το περάσουν αυτό περί ανυπαρξίας,σαν να λένε ότι είμαι χαζός που πιστεύω στο Θεό,και στη μετά θάνατον ζωή.Ίσως το μόνο που χαλάει την πίστη μου (χωρίς όμως να παύω να πιστεύω στο Δημιουργό),είναι η Αγία Γραφή,που πιστεύω ότι έχει πολλά κενά όπως επίσης και ότι οι ιερείς λένε ο καθένας τη δική του θεωρία.Για την ακρίβεια έχω φτιάξει μια δική μου άποψη,πιστεύω ότι οι άνθρωποι παίρνουν μαθήματα στη ζωή,και στη συνέχεια όταν πεθαίνουν,μετά από κάποιο διάστημα ενσαρκώνονται ξανά,και η ζωή τους θα είναι με βάση τις πράξεις της προηγούμενης ενσάρκωσής τους.Μπορεί να είναι ενάντια στο Χριστιανισμό αυτό που λέω,αλλά κάπως έτσι το έχω φανταστεί.
Κατά τ'άλλα προσπαθώ να είμαι πάντα καλός να μην αδικήσω κανέναν,να βοηθάω όσο μπορώ,να προσεύχομαι όποτε το νιώθω,και όχι όποτε έχω μεγάλη ανάγκη,και όλα αυτά χωρίς φόβο,αλλά με τη θέλησή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 10-06-14, 22:27
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από justin19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Brain games κι εμένα η αδερφή μου και ο πατριός μου,αλλά και οι περισσότεροι από το περιβάλλον που πιστεύουν στην ανυπαρξία,εγώ όμως όχι.Ίσως γιατί νομίζω ότι έζησα αστρική προβολή,ίσως επειδή σε όνειρο μου έχουν αποκαλυφθεί πράγματα που δεν γνώριζα για κάποια άτομα,για το χαρακτήρα κάποιων ατόμων κλπ,ίσως επειδή μπορώ και κάνω συνειδητά τα όνειρά μου κάποιες φορές,δεν ξέρω.Και το κακό είναι ότι οι άνθρωποι στο περιβάλλον μου,προσπαθούν να μου το περάσουν αυτό περί ανυπαρξίας,σαν να λένε ότι είμαι χαζός που πιστεύω στο Θεό,και στη μετά θάνατον ζωή.Ίσως το μόνο που χαλάει την πίστη μου (χωρίς όμως να παύω να πιστεύω στο Δημιουργό),είναι η Αγία Γραφή,που πιστεύω ότι έχει πολλά κενά όπως επίσης και ότι οι ιερείς λένε ο καθένας τη δική του θεωρία.Για την ακρίβεια έχω φτιάξει μια δική μου άποψη,πιστεύω ότι οι άνθρωποι παίρνουν μαθήματα στη ζωή,και στη συνέχεια όταν πεθαίνουν,μετά από κάποιο διάστημα ενσαρκώνονται ξανά,και η ζωή τους θα είναι με βάση τις πράξεις της προηγούμενης ενσάρκωσής τους.Μπορεί να είναι ενάντια στο Χριστιανισμό αυτό που λέω,αλλά κάπως έτσι το έχω φανταστεί.
Κατά τ'άλλα προσπαθώ να είμαι πάντα καλός να μην αδικήσω κανέναν,να βοηθάω όσο μπορώ,να προσεύχομαι όποτε το νιώθω,και όχι όποτε έχω μεγάλη ανάγκη,και όλα αυτά χωρίς φόβο,αλλά με τη θέλησή μου.

Φίλε justin, συμφωνώ με την άποψη σου περί της μετενσάρκωσης, κατά την γνώμη μου θα μπορούσε κάλλιστα να συμβαίνει κάτι τέτοιο...

Βέβαια είναι αλήθεια ότι η πιό λογική εξήγηση που μπορεί να δώσει κάποιος για τον θάνατο είναι πως από εκεί και πέρα η ζωή σταματάει, ότι υπάρχει ανυπαρξία(καθώς βλέπεις η ανυπαρξία δεν αποδυκνείεται, ενώ αντιθέτως την μετενσάρκωση πρέπει να την αποδείξεις), αλλά συνάμα είναι και η πιό απαισιόδοξη άποψη που μπορείς να δώσεις για τον θάνατο και άμα οι άνθρωποι ήσαν απαισιόδοξοι τώρα το Έβερεστ θα ήταν ακόμη απάτητο, μαζί και η σελήνη...

Πιστεύω και εγώ-κόντρα σε μεγάλα μυαλά όπως ο Αϊνστάιν και ο Χόκινγκ- ότι υπάρχει κάτιτι το ανώτερο από εμάς, που δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε με τις απλές, ανθρώπινες διαισθήσεις μας, με τον-ίσως-"περιορισμένο" τετραδιάστατο χώρο μας(βασικά τρισδιάστατο μιάς και τον χρόνο δεν τον αντιλαμβάνομαστε επακριβώς)...Εδώ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για αυτά που "αντιλαμβανόμαστε"(μιάς και ό,τι βλέπουμε ή ακούμε ή αγγίζουμε είναι απλές ηλεκτροχημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου μας...

Κάτι θα υπάρχει εκεί έξω, "αόρατο" για εμάς, το οποίο όμως μία ημέρα ίσως να μπορέσουμε να το αντικρύσουμε με τα ίδια μας τα μάτια(εκ του ασφαλούς να εύχεσαι)...
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 11-06-14, 00:32
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Όσοι πιστεύουν στην ανυπαρξία,θεωρούν ότι είναι στημένα ή λένε ψέματα τα παιδάκια που τυχόν θυμούνται σκηνές από προηγούμενες ζωές (νομίζω έχουμε δει οι περισσότεροι ντοκυμαντέρ ή κάποιο απόσπασμα στο youtube σχετικά με πράγματα που έχουν αποδειχθεί),ή πχ θεωρούν γελοίους όσους κάνουν ανάδρομη ύπνωση,και ταξιδεύουν σε προηγούμενες ζωές.Το τελευταίο νομίζω λειτουργεί παράλληλα και σαν ψυχοθεραπεία, πρόσφατα είπα στην αδερφή μου για έναν γνωστό μου που έκανε, (και μου είπε να μην κάνω παρέα με τέτοιους γιατί είναι γελοίοι).Επίσης έχουμε ακούσει για άτομα που ενώ είχαν μηδενική εγκεφαλική λειτουργία είδαν πράγματα που αργότερα αποδείχθηκαν ότι είναι αλήθεια (πχ πρόσφατα είδα στο youtube ένα απόσπασμα με μία κοπέλα που ο εγκέφαλός της είχε πρόβλημα, και βγήκε από το σώμα της,πήγε στην ταράτσα του νοσοκομείου,όπου είδε ένα κόκκινο παπούτσι.όταν ξύπνησε τα διηγήθηκε και όντως ήταν ένα κόκκινο παπούτσι στην ταράτσα).Όπως και γνωστή μου (που ξέρω ότι δεν λέει ψέματα) μου είπε ότι παλιότερα σε άλλη πολυκατοικία που έμενε,είχε κάνει κατά τύχη αστρική προβολή,και το είδε σαν παιχνίδι,βγήκε το αστρικό της σώμα στην ταράτσα της - όπου δεν είχε πάει ποτέ - και είδε κάτι γλάστρες.Όταν ξύπνησε θέλησε να το τσεκάρει,και όντως ίσχυε.
Τώρα θα μου πείτε γιατί τα γράφω,δεν νομίζω να είναι τυχαία όλα αυτά,και αν λάβουμε υπόψη τη θεωρία ότι η ενέργεια δεν χάνεται ποτέ αλλά είναι ανακυκλώσιμη, όπως και ότι όλα είναι κύκλος,θεωρώ ότι μετά το "τέλος" έρχεται και μία νέα αρχή.
Αλλά όποτε τα λέω αυτά σε άλλα άτομα,με λένε αμόρφωτο και κολλημένο σε θρησκείες και προκαταλήψεις.Αυτά ήθελα να πω για απόψε.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 11-06-14, 04:30
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η αληθεια ειναι οτι η πραγματικοτητα δεν μπορει να οριστει αντικειμενικα , γιατι ο ορισμος της γινεται απο υποκειμενα.
Υπάρχουν μέτρα και σταθμά που είναι για ολόκληρο το σύμπαν τα ίδια. Προσπάθησε να τα χρησιμοποιήσεις ως σημείο αναφοράς για να συλλάβεις την ιδέα της πραγματικότητας.

Παράθεση:
Ακομα και για τα πιο απλες φυσικες θεωριες , οι αποψεις των ανθρωπων για αυτες δεν συμφωνουν απολυτα και εξαρτωνται απο τις μεταφυσικες προυποθεσεις και προκαταληψεις που εχει καθε ατομο. Σε αυτην την περιπτωση μια ιατρικη διαγνωση ασθενειας για εναν βαρια αρρωστο , μπορει να οδηγησει σε μεγαλο διχασμο τους υποκειμενικους παρατηρητες γιατρους.
Αν σε ένα ζήτημα υπάρχει διαφορά απόψεων τότε αυτό δεν θεωρείται πραγματικότητα. Παράδειγμα τα φαντάσματα , οι εξωγήινοι , ο Χριστός.

Παράθεση:
Η αντιληψη της πραγματικοτητας δν μπορει να ειναι ποτε αντικειμενικη απο ενα υποκειμενο. Ενας ανθρωπος με κακο ψυχισμο , βλεπει και κρινει και αντιλαμβανεται διαφορετικα απο εναν ανθρωπο με καλο ψυχισμο.
Αναφέρεσαι σε συναισθήματα τα οποία ούτως η άλλως κάνουν την πραγματικότητα υποκειμενική. Δεν υπάρχει μόνο αυτή.

Παράθεση:
Η ουσια ειναι οτι οι υπολογιστες συμφωνουν στα αποτελεσματα τους χωρις να κατανοουν αυτο που κανουν και τα αποτελεσματα του .
Πολλές φορές και ο άνθρωπος...

Παράθεση:
Συμφωνα με την κλασικη ερμηνεια του πειραματος συμβολης της διπλης σχισμης για ηλεκτρονια, η εικονα για το σε πια κατασταση θα βρεθει η υλη στην καταγραφη κατα το πειραμα διελευσης απο την διπλη σχισμη , εξατρταται απο τον παρατηρητη. Ετσι λεει θα δεις αυτο που περιμενεις να δεις . Αν λοιπον εγω περιμενω να δω κυμα τοτε θα δω κυμα , αν εσυ περιμενεις να δεις σωμα θα δεις σωμα (πειραμα 2011 βατερλο- καναδας). Τελευταια μαλιστα οι επιστημονες αναγκαζονται να επανεισαγουν τον εξορισμενο αιθερα για να εξηγησουν τα περιεργα υποατομικα φαινομενα μη τοπικοτητας.
Το λέω για εκατομμυριοστή φορά: Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους νόμους της κβαντικής φυσικής για να περιγράψεις τον μακρόκοσμο. Γιατί εδώ που είμαστε όταν πηγαίνω στην ταβέρνα παραγγέλνω μπριζόλα, περιμένω να φάω μπριζόλα και εν τέλη τρώω μπριζόλα. Πως το εξηγείς αυτό;

Παράθεση:
Πιστεύω και εγώ-κόντρα σε μεγάλα μυαλά όπως ο Αϊνστάιν και ο Χόκινγκ- ότι υπάρχει κάτιτι το ανώτερο από εμάς, που δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε με τις απλές, ανθρώπινες διαισθήσεις μας, με τον-ίσως-"περιορισμένο" τετραδιάστατο χώρο μας(βασικά τρισδιάστατο μιάς και τον χρόνο δεν τον αντιλαμβάνομαστε επακριβώς)...
Εσύ πως αντιλήφθηκες αυτό το ανώτερο το μεγάλο που δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε με τις απλές ανθρώπινες αισθήσεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.