Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-10, 02:12
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή ΟΥΦΟ η αντανακλάσεις? Αποτυπώματα στο φεγγάρι κ.α

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, σήμερα σέρφαρα στο google moon φωτογραφίες από αστροναύτες (και καλά).. Δεν μου καθόταν καμία σαν νορμαλ φωτογραφία. Ο λόγος ότι κάνει μπαμ ότι έχουν διαγράψει και κλωνοποίηση περιοχές, θέλοντας να σβήσουν λεπτομέρειες..

Ένα παράδειγμα παρακάτω. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι φωτογραφίες από ψηλά και ραμμένες έτσι ώστε να δημιουργούν ψαυτώ πανόραμα.. αλλά κανονικές φωτογραφίες από προσεδάφιση.

Θα αναλύσω με απλά λόγια αυτή εδώ την φωτογραφία.


Βλέπετε καθαρά πατημασιές από τους αστροναύτες να έχουν αφήσει ανάγλυφο το παπούτσι κάτω αριστερά, ενώ δεν υπάρχουν ίχνη από το όχημα!!






Πάνω από το όχημα ο ουρανός είναι έτσι..

Το βουνό φαίνετε σαν να έγραψε σαν είδωλο στα δεξιά.. όμως αυτό είναι καθαρά photoshop… κάτι ήθελαν να μπερδέψουν.. και δημιούργησαν το ίδιο βουναλάκι με είδωλο.. όλη η εικόνα ήταν νορμαλ στο άλλο.

Ο καθένας με μια γρήγορη ματιά θα έλεγε ότι είναι φλαιρ.. Άλλοι θα έλεγαν ότι έχει σχήμα ούφο. Εγώ λέω ότι δεν είναι φλαιρ διότι αν παρατηρήσετε αυτά τα φώτα αφήνουν είδωλα πίσω τους.. Άρα κινούνται με μεγάλη ταχύτητα.. εκτός αν είναι φλαιρ που κινούνται με μεγάλη ταχύτητα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.. (το φλαιρ είναι σταθερό και προβλέψιμο στο να αποφύγουμε.. δεν βλέπω όμως κάποια φωτεινή πηγή κόντρα στο φακό για να δημιουργεί αυτό το φαινόμενο..



Ελπίζω αν ήμουν ο πρώτος που βγάζει αυτό το θέμα , να εξελιχτεί με πολλές φωτογραφίες από περίεργα φαινόμενα η μαγειρεμένες από την ΝΑΣΑ.

Περιττό να αναφέρω ότι φαίνετε άλλο 1 ούφο στο γυαλί του αστροναύτη.. αλλά ας μην το φουσκώνουμε το θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 11-07-10 στις 02:18
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-10, 02:27
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

αυτά τα φώτα.. (τα αριστερά που φαίνονται ισα ισα είναι φλαιρ, τα 2 ποιο δεξιά ειναι πηγές φωτός σε σχήμα ούφο). Τα οποία έχουν μαγειρέψει στο Photoshop κάνοντας τα φλαιρ ελαφρά rotate!! (Περιστροφή).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 11-07-10 στις 02:35
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-10, 11:04
Drake19 Ο χρήστης Drake19 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-06-2010
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτά τα φώτα.. (τα αριστερά που φαίνονται ισα ισα είναι φλαιρ, τα 2 ποιο δεξιά ειναι πηγές φωτός σε σχήμα ούφο). Τα οποία έχουν μαγειρέψει στο Photoshop κάνοντας τα φλαιρ ελαφρά rotate!! (Περιστροφή).
Και που εισαι ακομα,εχουν να μαγειρεψουν πολυ πραμα ακομα,ενοχλουντε που εμεις οι απλοι ανθρωποι βρησκουμε τα στοιχεια και μετα μας βγαζουν τρελους και διαψευουν τα στοιχεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-10, 14:59
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Λίγοι γράφουν για αυτό που θα αναφέρω.. Κανείς, μα κανείς δεν έχει αναρωτηθεί, γιατί πάντα το φεγγάρι μας το δίνουν ασπρόμαυρο???? Για να κρύψουν τους χρωματισμούς από πηγές φωτός μήπως? Για να μην είναι εύκολα παρατηρήσιμο πιθανές βάσεις πάνω στο φεγγάρι? Και άλλα πολλά.

Υλικό υπάρχει άφθονο.. Απλή μετατροπή από ασπρόμαυρο σε έγχρωμο θέλει και θα δείτε τι εννοώ..
Μην ξεχνάμε και τον υποτονισμό στην εικόνα.. κάνουν υπερβολικό desaturate.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 26-07-10 στις 15:00
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-10, 18:52
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγοι γράφουν για αυτό που θα αναφέρω.. Κανείς, μα κανείς δεν έχει αναρωτηθεί, γιατί πάντα το φεγγάρι μας το δίνουν ασπρόμαυρο???? Για να κρύψουν τους χρωματισμούς από πηγές φωτός μήπως? Για να μην είναι εύκολα παρατηρήσιμο πιθανές βάσεις πάνω στο φεγγάρι? Και άλλα πολλά.

Υλικό υπάρχει άφθονο.. Απλή μετατροπή από ασπρόμαυρο σε έγχρωμο θέλει και θα δείτε τι εννοώ..
Μην ξεχνάμε και τον υποτονισμό στην εικόνα.. κάνουν υπερβολικό desaturate.
Καταρχάς Ermhs, χωρίς να κάνω συλλογή τέτοιου είδους φωτογραφιών ή να είμαι κάποιος ειδικός στον τομέα της φωτογραφίας γενικότερα, έχω κάποιες (ψηφιακά αποθηκευμένες) εικόνες από την σελήνη, οι οποίες είναι έγχρωμες. Ανάφερομαι κυρίως σε φωτογραφίες από την επιφάνεια της Σελήνης (όπως αυτή εδώ), ή κι από τo παράθυρo του Apollo 12, για παράδειγμα.

Νομίζω πως το έχεις ψάξει το θέμα, οπότε ίσως έχεις βρει πιθανούς λόγους που πολλές φωτογραφίες δημοσιεύονται ασπρόμαυρες. Εδώ, ενδεικτικά, εξηγείται το πώς φτάνουν οι φωτογραφίες από τον Άρη στους υπολογιστές μας, άρα μπορείς να βρεις και σχετικές τεχνικές πληροφορίες.


Πέρα από αυτά όμως, πολλές φωτογραφίες που μας έχουν δοθεί από ανθρώπινες αποστολές στο διάστημα χρίζουν μακράς συζήτησης, ιδίως όταν αυτές προκαλούν εντύπωση στον καθένα που έχει τύχει να τις δει, χωρίς καν να προβεί σε μεγένθυση ή ειδική επεξεργασία της εικόνας. Για πάραδειγμα, αυτή ή αυτή η εικόνα γεννά ερωτηματικά στον καθένα μας.


Νομίζω πως εσύ ασχολείσαι κι επαγγελματικά με την φωτογραφία.
Αν έχεις όρεξη και διάθεση, συνέχισε την παρουσίαση περισσότερων σχετικών φωτογραφιών και των αντίστοιχων παραδόξων τους, αφού σίγουρα έχει ενδιαφέρον.
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-10, 20:48
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Ένα πράγμα μονο θέλω να επισημάνω μιας και οι γνώσεις μου από φωτογραφία και επεξεργασία είναι ελάχιστες... Ερμη, το όχημα στις φωτογραφίες που έδωσες έχει αφήσει ίχνη τα οποια είναι εμφανή σε αυτήν που έχει κυκλικό πλαίσιο (είναι αυτή με το μικρότερο zoom).

Αν παρατηρήσεις την φωτογραφία αυτή στα δεξιά του οχήματος (17 εκατοστά δεξιά) υπάρχουν δυο παράλληλες καμπύλες που μαρτυρούν και την πορεία που ακολούθησε (ήρθε από τα αριστερά της εικόνας και έπειτα έστριψε 180 μοίρες)

Όσο για τις αντανακλάσεις και τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω τίποτα μιας και όπως ανέφερα οι γνώσεις μου δεν είναι επαρκείς. Θα πρέπει όμως να λάβουμε υπόψιν και αυτό που είπε ο c.r περί μετάδοσης της φωτογραφίας και ίσως και άλλων τεχνικών στοιχειων, και ίσως και φυσικής.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-10, 22:12
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Οι φωτογραφίες που έβγαλα εδω δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.. Έβαλα απλά το Google space (earth). Και ταξίδεψα στο φεγγάρι.. Επισκέφτηκα 2 περιοχές από αυτές που είναι μαρκαρισμένες με φωτογραφίες και είδα αυτό.

Το περίεργο σε αυτές τις φωτογραφίες είναι ότι έχουν παραμορφώσει το φλαιρ και διάφορα αλλά στοιχεία (px Βουνά )για να φαίνετε σικέ, όμως επειδή είναι φωτογραφία από άνθρωπο αστροναύτη και όχι τηλεσκόπιο.. (πιθανό hasselblad) δεν δικαιολογιέται να την επεξεργαστούν καν .. το έχω μαρκαρισμένο με κόκκινο.. Αυτό μπερδεύει αρχικά τον θεατή ότι είναι κάποιο ίσως πρόβλημα μηχανής η κάτι άλλο.. Έλα μου ντε που αν στρίψεις ελαφρά το φλαιρ και το βάλεις πάνω από τις πηγές φωτός, εφάπτονται τέλια!!.. Άρα είναι σκόπιμη η παραμόρφωση..

Ραινστιν.. το όχημα αυτό έρχεται από τα δεξιά προς τα αριστερά.. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν υπάρχει στα δεξιά κάτι καθώς επίσης η διαφορά της πατημασιάς ενός ανθρώπου σε σύγκριση με της ρόδες τρακτέρ που έχει αυτό, λογικά θα το έσκαβε στην κίνηση του.
Όποτε μπορώ, ασχολούμαι μιας και μου αρέσει .. Απλά τρέχουμε και εμείς αυτό το καιρό λόγο μετακόμισης.. Σύντομα θα επανέλθω με νέες..

Να συμπληρώσω ότι το φαινόμενο στο να αντανακλάτε ένα αντικείμενο και στην προκείμενη περίπτωση αυτές οι 3 πηγές φωτός (είναι 3 απλά έχουν διαφορά απόστασης στον τρισδιάστατο χώρο), είναι φυσικό φαινόμενο.. το έχω πάθει και εγώ αρκετές φορές να φωτογραφίσω ένα παράθυρο για παράδειγμα και λόγο φωτός, χωρίς φλας να γίνει αντανάκλαση του παράθυρου στο πάτωμα ακόμη και αν δεν είναι γυαλιστερό το πάτωμα.. Άρα ο φωτογράφος πιθανό να μην έβαλε ούτε φλας.. Ορίστε ένα παράδειγμα αυτού από προσωπικό μου υλικό..
Έχει γίνει αντανάκλαση του παράθυρου πάνω στην καρέκλα, χωρίς φλας.. κάτι τέτοιο συνέβη εκεί και χαρακτηρίζετε ως φλαιρ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 26-07-10 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-10, 12:15
MedRep Ο χρήστης MedRep δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Κοιτώ με ενδιαφέρον το θέμα που ξεκίνησες Ermhs, και αν και έχει παραμείνει ανενεργό για αρκετό διάστημα,τώρα το διάβασα
Τα flairs μου φαίνονται πως είναι flairs απο την ίδια πηγή φωτός.
Όντως οι περισσότερες απο τις φωτογραφίες είναι υπερφωτισμένες και αρκετά θολές εν γένει.
Επισυνάπτω την φωτογραφία που παρέθεσες αρκετά υποτονισμένη και φαίνεται μια πηγή φωτός στο πάνω μέρος της φωτογραφίας.

Γενικά η συγκεκριμένη φωτογραφία φαίνεται "κουνημένη" ή μπορεί να έχει γίνει και διπλοέκθεση.
Στην πρώτη φωτογραφία τα ίχνη απο τους τροχούς φαίνονται στα δεξιά του οχήματος αν και δεν είναι τόσο διακριτά όσο των πατημασιών των αστροναυτών. Αν εξαιρέσω το θέμα της γωνίας τους σε σχέση με την πηγή φωτός και τον φωτογράφο, θα έλεγα πως είναι θέμα σχέσης βάρους σώματος και επιφάνειας επαφής, όπου όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια επαφής δύο σωμάτων τόσο μικρότερη κατανομή βάρους ανα τετραγωνικό εκατοστό υπάρχει.
Πάντως πολύ καλή η φωτογραφία απο το αρχείο σου πραγματικά όμορφη
Έχεις ξεκινήσει ένα ωραίο θέμα εδώ και συνέχισέ το όσο μπορείς με το να δίνεις περισσότερα στοιχεία απο την έρευνα σου. Είναι καλή τροφή για σκέψη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-10, 12:36
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Να είσαι καλά, δεν πιστεύω ότι είναι διπλό έκθεση και κοίτα παρακάτω ένα μικρό παράδειγμα μέσω pp. Αρχικά κυκλώνω το λεγόμενο flair, πατώ copy/paste μέσα στην εικόνα και το φλαιρ εμφανίζετε διπλή φορά ως layer. Στο καινούργιο layer κάνω ελαφρά rotate για να έρθει στα ίσια του όπως και τα άλλα 2 έντονα φωτεινά αντικείμενα στην εικόνα.
Στην συνέχεια το καινούργιο layer του δίνω hard light και το πάω ακριβώς από πάνω από τις φωτεινές πηγές για να δω αν εφάπτονται..
Παρατηρώ ότι είναι τα ίδια φώτα και ελαφρά στρεσαρισμένα.. Το ίδιο παρατηρούμε και στα βουνά κάτω.. Αμφιβάλω αν η εικόνες τις ΝΑΣΑ είναι αληθινές Η εν μέρη αληθινές απλά επεξεργασμένες με τέτοιο τρόπο, έτσι ώστε να απορρίπτονται από όσους το ψάχνουν λίγο παραπάνω.



Αφαίρεσα με brush τα σήματα του προγράμματος που χρησιμοποιώ για να μην θεωρηθεί διαφημίσει.. λολ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 14-10-10 στις 12:47
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-10, 15:31
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παρακαλώ να φροντίζετε να είστε στο θέμα της συζήτησης. Οτιδήποτε άσχετο με το θέμα θα διαγραφεί.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.