Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 18-07-12, 16:34
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Ως συνέχεια και ως απόδειξη των παραπάνω που έχω γράψει, παραθέτω την άποψη του Μητροπολίτη Πειραιά Σεραφείμ, σχετικά με την ανακάλυψη του Ευαγγελίου του Βαρνάβα.

Μπορείτε να την διαβάσετε εδώ.

Χαρακτηριστικό είναι το απίστευτο σχόλιο που έχει γραφτεί κάτω από αυτήν την είδηση, το οποίο και παραθέτω αυτούσιο:

Παράθεση:
ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΕΘΝΟΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΠΟΛΛΟΙ! ΟΙ 140 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ,ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ,ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΟΣ! ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΥΣ!
Ο ίδιος Μητροπολίτης είναι κι εκείνος που κατηγόρησε την ανακάλυψη του Σωματιδίου του Higgs (έγινε θέμα και στο forum) και μπορείτε να διαβάσατε πληθώρα σχολίων, κάνοντας click εδώ.

Η ερώτησή μου, επομένως, για το αν έχει πραγματικό νόημα το να διαπιστώσουμε την γνησιότητα ή μη ενός τέτοιου Ευαγγελίου, ή αν έχει μεγαλύτερο νόημα το να δούμε κοινωνιολογικά τις αντιδράσεις που προκαλούνται κατά καιρούς, νομίζω είναι και η μόνη σωστή.

Δεδομένου ότι αυτός ο Μητροπολίτης είναι ο ποιμένας και το ποίμνιο που τον ακούει και τον ακολουθεί είναι κάπου στις αρκετές χιλιάδες κόσμου. Βέβαια, όχι όλοι. Κάποιοι θεωρούν γραφικούς τέτοιους τύπους και ας ασπάζονται το Χριστιανικό Ορθόδοξο Δόγμα. Όμως είναι τραγική μειοψηφία.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-07-12, 21:24
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle απο την μιά έχουμε το Ευαγγέλιο του Βαρνάβα ένα ευαγγέλιο
που δεν αξίζει και κάτι και απο την άλλη έναν Ιεράρχη που προκαλεί θυμηδία..

Με όλα αυτά επιμένεις να συζητήσουμε για αυτά τα δυό !!!!!!!!!!!!!!!!!

Ε δεν αξίζει τον κόπο.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-07-12, 23:18
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, πραγματικά!

Τι γίνεται, όμως, όταν αυτό "δεν αξίζει τον κόπο" για εμάς τους δύο, αλλά "αξίζει τον κόπο" για άλλους εκατομμύρια-δύο, οι οποίοι και διαμορφώνουν τη ζωή που ζούμε και την καθημερινότητα αυτής;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-07-12, 12:45
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Vakryle δεν θα διαφωνήσω αλλά πιστεύω πως κάποιες φορές θα
πρέπει να μην βάζουμε νερό στον νερό-μύλο της ανοησία τους....

Ένα τρανό παράδειγμα ανοησίας (αλλά έβγαλαν πολλά χρήματα) το θέμα του
2012.......

Σε 5 μήνες για το θέμα αυτό θα πούμε πολλά....
Να δούμε τι θα μας πούν όλοι οι κύριοι (που το έπαιζαν οι ειδικοί) πως θα
δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα ??????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-07-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Ότι και να πουν, δίκιο θα έχουν...

Θα σου πουν: "Γιατί να δικαιολογηθώ αγαπητέ AVATARGR σε 'σένα; Εγώ είδα την ευκαιρία και την μετέτρεψα σε business. Από 'και και ύστερα, ότι άλλο προκύψει, εγώ πάλι εκεί θα είμαι, να εκδώσω βιβλία, να παράγω ταινίες, να δημιουργήσω αιρέσεις με απώτερο σκοπό το χρηματικό κέρδος και ότι άλλο περνά από το κεφάλι μου, αφού εκεί έξω ο κόσμος με πιστεύει (ή έχω το τρόπο μου να με πιστέψει)".

Καμιά φορά ο πεσσιμισμός έχει την τιμητική του.

Βλέπεις ότι ο κόσμος παραπλανάται συνέχεια. Με την Εκκλησία, με διάφορες πανάρχαιες προφητείες, με το ζήτημα της εξωγήινης ζωής. Έχει μάθει στο να είναι υποχείριο πνευματικό, καταναλωτικό, σωματικό και δεν υπάρχει κανένα ίχνος αντίστασης. Απεναντίας, έχουν φτάσει σε σημείο να θεωρούν "προσβολή στα Θεία" οποιαδήποτε αντίδραση (τρανά παραδείγματα υπάρχουν και στο παρών forum) και να προσπαθούν να αναλώνονται σε συζητήσεις που αφορούν την επιφάνεια και όχι το περιεχόμενο.

Έχει μετατραπεί σε "έξυπνο ζόμπι" από αυτούς που έχουν συμφέρον. Και δε κάνει τίποτα γι' αυτό. Απεναντίας δείχνουν να αρέσκονται!

Επομένως, σε 5 μήνες θα γεμίσουμε το forum με flames και μετά το τέλος του πυρηνικού διαδυκτυακού πολέμου, θα αναμένουμε τις εξελίξεις για το τέλος του κόσμου που μεταφέρθηκε για το 2014.

Με την ίδια λογική, πάντα, κάποιοι περιμένουν το 2012 της ψυχής τους (Θεία Δίκη - και wow ήταν ποιητικό αυτό και μ' άρεσε) και αφήνουν Μητροπολίτες αμφιβόλου ποιότητας μόρφωσης και επιπέδου να ελέγχουν τους εαυτούς τους.

Παράθεση:
θα πρέπει να μην βάζουμε νερό στον νερό-μύλο της ανοησία τους
Θα πρέπει να χτυπηθούν εκεί που θα πονέσουν. Στη σκέψη ότι όλος ο κόσμος είναι ποίμνιό τους και στην σκέψη ότι τα "ζόμπι" τους μπορούν να είναι οι στρατιώτες τους που θα εξοντώνουν κάθε εχθρό τους.

σ.σ.: "εχθρός" = νους που σκέφτεται
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.