Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-08-16, 12:26
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Darkgkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λατρεία ειναι χαρακτηριστικό του Παγανισμου.
Και του χριστιανισμού, ιουδαισμού, ισλαμισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-16, 12:31
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Darkgkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σα να μας λες τώρα οτι οι Πραγματικοί Ασκηται του Αγίου Όρους που εγκαταλείπουν τα εγκόσμια,βυθισμένοι στη προσευχή και τη μελέτη,επικεντρώνοντας στην πνευματική τους εξέλιξη και ανύψωση,ακολουθούν τις σατανικές διδασκαλίες
Δεν γνωρίζω τίποτε για το Άγιο Όρος.

Έχουν δηλώσει ότι δεν προσεύχονται αλλά διαλογίζονται?

Επίσης υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε 3 κατηγορίες.

1)Υπάρχουν εκείνοι που στρέφονται στον εαυτό τους με τιτανικό υλιστικό σκεπτικό.
2)Υπάρχουν εκείνοι που διαλογίζονται για να απαρνηθούν το εγώ τους και να χαθεί αυτό στο Άπειρο(ινδουιστές, βουδιστές)
3)Υπάρχουν εκείνοι που συγκεντρώνονται και ηρεμούν απλά για να πολεμούν τις σαρκικές επιθυμίες.

Αν ισχύει ότι λες, οι μοναχοί του Άγιου Όρους ίσως ανήκουν στην 3η κατηγορία. Αλλά και πάλι μου φαίνεται απίστευτο να μην συνδυάζουν την άσκηση με προσευχή.

Ο γέροντας Παίσιος νομίζω ότι ήταν στο Άγιο Όρος και δίδασκε ότι η εξέλιξη των πιθηκανθρώπων είναι σατανική θεωρία. Επίσης κήρυττε την προσευχή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logical Faith : 20-08-16 στις 12:32
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-16, 12:34
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Πως αντιλαμβάνεσαι την έννοια?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-08-16, 12:36
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Darkgkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως αντιλαμβάνεσαι την έννοια?
Του διαλογισμού?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-08-16, 12:44
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Του διαλογισμού?
Της Λατρείας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-08-16, 12:48
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω τίποτε για το Άγιο Όρος.

Έχουν δηλώσει ότι δεν προσεύχονται αλλά διαλογίζονται?

Επίσης υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε 3 κατηγορίες.

1)Υπάρχουν εκείνοι που στρέφονται στον εαυτό τους με τιτανικό υλιστικό σκεπτικό.
2)Υπάρχουν εκείνοι που διαλογίζονται για να απαρνηθούν το εγώ τους και να χαθεί αυτό στο Άπειρο(ινδουιστές, βουδιστές)
3)Υπάρχουν εκείνοι που συγκεντρώνονται και ηρεμούν απλά για να πολεμούν τις σαρκικές επιθυμίες.

Αν ισχύει ότι λες, οι μοναχοί του Άγιου Όρους ίσως ανήκουν στην 3η κατηγορία. Αλλά και πάλι μου φαίνεται απίστευτο να μην συνδυάζουν την άσκηση με προσευχή.

Ο γέροντας Παίσιος νομίζω ότι ήταν στο Άγιο Όρος και δίδασκε ότι η εξέλιξη των πιθηκανθρώπων είναι σατανική θεωρία. Επίσης κήρυττε την προσευχή.
Μπορεις να επισκεφτείς το Άγιο Όρος και να εχεις και πρόσβαση στις βιβλιοθήκες να μελετήσεις και να κρατησεις σημείωσεις αμα σε ενδιαφέρει.

Διαλογισμός διαφορά με Προσευχή?

1)?
2)το Εγω τους να χαθεί στο Άπειρο
3)συγκεντρώνομαι και ηρεμώ οχι διαδικασία του διαλογισμού η της προσευχής?

Το τελευταίο σχόλιο σχετίζεται με κατι που συζητάμε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkgkas : 20-08-16 στις 13:04
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-08-16, 16:17
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Αυτό που προσπαθούν να πετύχουν ινδουιστές, βουδιστές, δηλαδή το 2) είναι νέκρωση(απώλεια αίσθησης) και ουδετερότητα.

Προσπαθούν να ανατινάξουν τον έξω κόσμο, να μην έχουν συνείδηση και αίσθηση του γύρω κόσμου και γενικά να μην επιθυμούν τίποτα.

Μπορεί αυτό να έρχεται σε αντίθεση με την εγωκεντρική τιτάνια εσωστρέφεια που διψάει για περισσότερα πλούτη, όμως κανείς δεν εγγυάται πως είμαστε ο άπειρος Θεός που έχουμε εγκλωβιστεί σε προσωπικά και πεπερασμένα εγώ.

Ίσα ίσα μπορεί να είναι κόλπο κάποιων πονηρών. Δηλαδή να τάζουν πως ο άνθρωπος για να φθάσει στην κατάσταση του Άπειρου Θεού, πρέπει να εκμηδενίσει την ύπαρξή του και να θυσιάσει το εφήμερο εγώ του*. Όλα δηλαδή να είναι ένα παραμύθι για να τραφούν οι δαιμονικοί θεοί της μασωνίας και της καμπάλα.

Ίσως τελικά την ικανότητα και ιδιότητα του Άπειρου την έχει μόνο ο Θεός και εμείς ως πεπερασμένες υπάρξεις, εξαρτώμαστε από Αυτόν.


*που θα αποτελέσει αμβροσία(σφριγηλή σάρκα) και νέκταρ(νεαρό δυνατό αίμα) για δαιμονικούς θεούς. Προτιμούν συνήθως παρθένες και δυνατούς νεαρούς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logical Faith : 20-08-16 στις 16:19
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-08-16, 16:21
Darkgkas Ο χρήστης Darkgkas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-06-2016
Περιοχή: Athens - Astral Plane
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που προσπαθούν να πετύχουν ινδουιστές, βουδιστές, δηλαδή το 2) είναι νέκρωση(απώλεια αίσθησης) και ουδετερότητα.

Προσπαθούν να ανατινάξουν τον έξω κόσμο, να μην έχουν συνείδηση και αίσθηση του γύρω κόσμου και γενικά να μην επιθυμούν τίποτα.

Μπορεί αυτό να έρχεται σε αντίθεση με την εγωκεντρική τιτάνια εσωστρέφεια που διψάει για περισσότερα πλούτη, όμως κανείς δεν εγγυάται πως είμαστε ο άπειρος Θεός που έχουμε εγκλωβιστεί σε προσωπικά και πεπερασμένα εγώ.

Ίσα ίσα μπορεί να είναι κόλπο κάποιων πονηρών. Δηλαδή να τάζουν πως ο άνθρωπος για να φθάσει στην κατάσταση του Άπειρου Θεού, πρέπει να εκμηδενίσει την ύπαρξή του και να θυσιάσει το εφήμερο εγώ του*. Όλα δηλαδή να είναι ένα παραμύθι για να τραφούν οι δαιμονικοί θεοί της μασωνίας και της καμπάλα.

Ίσως τελικά την ικανότητα και ιδιότητα του Άπειρου την έχει μόνο ο Θεός και εμείς ως πεπερασμένες υπάρξεις, εξαρτώμαστε από Αυτόν.


*που θα αποτελέσει αμβροσία και νέκταρ για δαιμονικούς θεούς. Προτιμούν συνήθως παρθένες και δυνατούς νεαρούς.
Αμα δεν τα κατεβάζεις απο το βρισκομενο σε τρικυμία μυαλο σου,που τα διαβαζεις αυτα?

Παράθεσε καμια πηγή να μορφωθούμε και εμείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkgkas : 20-08-16 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-08-16, 16:33
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Είχε βγει τελευταία έργο σχετικό, επίσης έχει βγει βιβλίο που λέει για τα βαμπίρ-θεούς και περιγράφει τις θυσίες από την αρχαιότητα ως τις μέρες μας.

Μπορεί οι θεωρίες για ψεύτικο εγώ και διαλογισμό πάνω στο Άπειρο Θείο, να είναι μια απάτη/δικαιολογία για να συγκεντρώνουν νέα σάρκα αίμα για τους θεούς τους κάποιοι.

Εξίσου πονηρή θεωρώ την ρήση ότι δεν ζω πια εγώ, αλλά ζει ο Χριστός μέσα μου. Ή την ρήση ότι η ζωή σου ανήκει στον Χριστό και ότι δεν έχεις δικιά σου βούληση.

Ο Θεός μας έχει δώσει ελεύθερη βούληση. Δεν μας καταλαμβάνει με την βία όπως οι δαίμονες. Η φράση ζει ο Χριστός μέσα μου είναι σαν ο Χριστός να έκανε βουντού και να μπήκε σε σώμα, διώχνοντας την ψυχή του καταλειμμένου στο βασίλειο των σκιών.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-16, 16:59
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχε βγει τελευταία έργο σχετικό, επίσης έχει βγει βιβλίο που λέει για τα βαμπίρ-θεούς και περιγράφει τις θυσίες από την αρχαιότητα ως τις μέρες μας.

Μπορεί οι θεωρίες για ψεύτικο εγώ και διαλογισμό πάνω στο Άπειρο Θείο, να είναι μια απάτη/δικαιολογία για να συγκεντρώνουν νέα σάρκα αίμα για τους θεούς τους κάποιοι.

Εξίσου πονηρή θεωρώ την ρήση ότι δεν ζω πια εγώ, αλλά ζει ο Χριστός μέσα μου. Ή την ρήση ότι η ζωή σου ανήκει στον Χριστό και ότι δεν έχεις δικιά σου βούληση.

Ο Θεός μας έχει δώσει ελεύθερη βούληση. Δεν μας καταλαμβάνει με την βία όπως οι δαίμονες. Η φράση ζει ο Χριστός μέσα μου είναι σαν ο Χριστός να έκανε βουντού και να μπήκε σε σώμα, διώχνοντας την ψυχή του καταλειμμένου στο βασίλειο των σκιών.
Η φράση ζεί ο χριστός μέσα μου δεν σημαίνει ότι υπάρχει <<κατάληψη>> σώματος.Κατά τη γνώμη μου η ουσία της φράσης είναι ότι ακολουθώντας κάποιος το λόγο του Χριστού,είναι ότι αποκτά αρετές που και αυτός έιχε,αρετές που σου δίνουν τη δύναμη να ευημερήσεις.Είναι το ίδιο με κάποιον που έχει πρότυπο κάποιον διάσημο πχ ένα αγόρι που θέλει να μοιάσει στον Μέσσι.Δεν θέλει να είναι ο Μέσσι εξωτερικά,ούτε να έχει την ίδια συμπεριφορά.Απλά θέλει να έχει τις ίδιες ικανότητες-αρετές με αυτόν(εδώ τις ποδοσφαιρικές του ικανότητες)

Υ.Σ ΄δεν ξερω αν το παράδειγμα είναι σωστό,ελπίζω να πιάσετε το νόημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.