Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-06, 09:32
kapoios Ο χρήστης kapoios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2006
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ακούστε όνειρο

Συνεβει σημερα πριν λιγα λεπτά. το γραφω για να μην το ξεχασω. 20-06-06 περίπου στις 10:00. Λοιπον ονειρευτικα ενα μέρος (με τρια δωμάτια) οπου ήταν όπως μου είπαν,το μέρος πους πέθανε ο αγιος ιωάννης και αναπαυόταν το πτώμα του ανεπαφο απο τα χρόνια. (Το ονομα δεν ξέρω αλλα ειναι τελείος ασχετο,πως μου ήρθε δεν ξέρω.)Οταν μπήκα σε αυτό το δωμάτιο ειδα στα δεξιά μου δύο ανυμπορες γριες ξαπλωμένες σε δύο κρεβατια και αλλη μια στο πάτωμα να κοιμουντε (ζωντανες αλλα μάλλον υπέφεραν απο αρρώστιες). Στα αριστερα μου ήταν τα αλλα διο δωματια. Στο ένα ήταν 4 κρεβάτια , το τριτο κενό και τα ύπολοιπα είχαν παλι ηλικιωμένες γυναίκες ξαπλωμένες. Δεν μου έδωσαν και πολυ σημασια ενώ εγώ προσχώρισα στο 3ο δωμάτιο. Εκει ήταν διο πεθαμένοι παπαδες ο ενας φορουσε ρασα και ο αλλος μονο το παντελόνι ενώ η κοιλιά του είχε φουσκώσει (ισως απο καποια αρρωστια). Στο βάθος ξεχώρισα τον Αγιο Ιωάννη, ήταν αγκαλια με ενα μωρακι σε ενα διπλό κρεματι (με απόχρωση μπλε). Εκει διπλα ηταν η μητέρα μου και μου είπε να κάνω το σταυρό μου και ταυτοχρονος μου εξηγούσε πως πέθανε ο αγιος ιωάννης. ΚΑθως μου το εξηγούσε, είδα τον αγιο ιωάννη να ανασηκώνετε και να δείχνει εμενα με ενα χέρι θέλοντας κάτι να μου πει σε μια γλώσσα που δεν καταλάβαινα (με ενα ύφος εσυ φταιες).Η μητέρα μου τον έβλεπε ακίνητο και εγω να κινείτε. Εκεί τρόμαξα.Ξυπνησα και τώρα σας το περιγράφω. Το παράξενο όμως της υπόθεσης ειναι οτι μώλις ξύπνησα η μητέρα μου μου είπε ότι πέθανε η γιαγιά του καλήτερου μου φίλου. Παράξενο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-06, 10:44
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Όντως περίεργο όνειρο... Να σου πω είδες τον Ιωάννη τον Θεολόγο?(τον Ιωάννη της Αποκάλυψης?) Σαν οικογένεια πιστεύετε στον Άγιο αυτό που είδες? Ξέρεις και εγώ έχω δει όνειρο με Άγιο που πραγματικά που δημιούργησε μια αίσθηση φόβου και ήταν πχ επειδη είχα ξεχάσει να ανάψω ένα κεράκι που ειχα υποσχεθεί...(τουλάχιστον ετσι πιστευω). Δεν ξέρω αν πιστεύεις σε αυτά αλλά εγώ το πιστεύω, αφού γίνονται σε μένα και στους γονεις μου κάποιες φορές.
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-06, 20:44
Vampirela Ο χρήστης Vampirela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: Athens, Greece
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ψάξε να μάθεις με ποιον τρόπο πέθανε πράγματι ο Άγιος Ιωάννης. Ίσως από εκεί να βρεις μια άκρη.
Αν πέθανε με τον τρόπο που είδες στον ύπνο σου, ίσως να το είχες ακούσει παλαιότερα ως ιστορία και να καταφράφτηκε στο υποσυνείδητό σου. Αν πέθανε με κάποιον άλλο τρόπο ίσως προσπαθεί να σε προειδοποιήσει για κάτι, ακόμα και για τον θάνατο της γιαγιάς που επήλθε ήδη:
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-06, 09:32
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Είναι συχνό φαινόμενο να ονειρεύεται κάποιος (ωω, τι σύμπτωση!) έναν άγιο κι αυτό γιατί του έχουν περάσει υποσυνείδητα μερικά πραγματα που συναντά καθημερινά στην ελληνική κοινωνία.

Καταρχήν έχουμε τη μορφή του θεραπευτή αγίου που οι πιστοί θεωρούν πως μπορεί να τους γιατρέψει από όλες τις αρρώστιες αν είναι καλοί χριστιανοί κι αν φυσικά προσευχηθούν αρκετά. (Σημείωση πως ο άγιος δεν είναι συγκεκριμένος. Όλοι καλοί είναι, απλά ο καθένας ανάλογα με το ποιον έχει ακουστά ή του έχει μείνει, αυτό βλέπει!)

Δεύτερον, έχουμε τη μορφή του αυστηρού αγίου που τιμωρεί τους αμαρτωλούς και ρίχνει τις ευθύνες σ' αυτόν που υποτίθεται πως φταίει. Το θέμα είναι αν το ίδιο όνειρο το έβλεπε η μαμά σου θα έδειχνε εσένα και πάλι ο άγιος ή τη μαμά σου; Μ' αυτό θέλω να πω πως πάντα το επίκεντρο στα όνειρα είμαστε εμείς οι ίδιοι. Οπότε είναι απόλυτα λογικό όλα να κινούνται γύρω από εμάς. Το καλό, το κακό και όλα τ' άλλα.

Τρίτων (χμμμ..) βλέπουμε πως πάντα προσπαθούμε να συνδέσουμε τα όνειρά μας (ειδικά όσα μας φάνηκαν δυσάρεστα) με τη ζωή μας. Φυσικά δεν αποκλείω την περίπτωση όλα να σχετίζονται αλλά δε σας φαίνεται περίεργο που είτε δούμε μωρά, είτε δούμε ηλικιωμένους, είτε γνωστούς, είτε αγνώστους αλλά το όνειρο να είναι άσχημο, πάντα θα σκεφτούμε πως "το όνειρο με προειδοποίησε".

Προσωπικά πιστεύω πως τα όνειρα, αν και πολλές φορές υπάρχουν εξαιρέσεις, συνήθως είναι μόνο προϊόν συνδιασμού ασυνήδειτου, υποσυνείδητου και συνειδητού. Δηλαδή, ο εγκέφαλος φιλτράρει κάποια πράγματα από αυτά και τα συνδέει τυχαία τις περισσότερες φορές (κάτι σαν το μίξερ που φτιάχνουμε τα κέικ ). Επειδή όμως εμείς αυτό που βλέπουμε σαν αποτέλεσμα είναι κάτι γνωστό (ακόμα κι αν δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει -> ασυνείδητο) το εκλαμβάνουμε ως μήνυμα για την καθημερινή μας ζωή. Σκεφτείτε το...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-06, 22:06
morfi Ο χρήστης morfi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2006
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Εχεις σκεφτει οτι μπορει να μην ηταν ο αγιος ιωαννης αλλα ο κλοουν απο "Το αυτο"? Κατι τετοια εκανε και αυτος....

Χοντρό Μπιζέλι : Ήδη πολλά από τα μνμ σου έχουν διαγραφεί λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς. Αυτό δεν σβήστηκε απλά για να καταλάβεις ότι δεν γίνεται να ειρωνεύεσαι τον άλλον σε μια δημόσια συζήτηση ούτε να χρησιμοποιείς υβριστικές λέξεις. Θερμή παράκληση από δω κ πέρα να συμμορφωθείς με τους κανόνες του φόρουμ. Κ αν δεν τους έχεις δει, καλό θα ήταν να το κάνεις αμέσως.
Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 08-08-06 στις 02:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-06, 13:04
Το avatar του χρήστη Σίβυλλα
Σίβυλλα Ο χρήστης Σίβυλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Δεν είναι καθόλου περίεργο που τέτοια όνειρα επηρεάζουν τα συναισθήματα μας , νοιώθουμε ένα ακατάλυτο δεσμό να μας συνδέει με τους άλλους που συμμετέχουν στα όνειρά μας .
Την ώρα που ονειρευόμαστε τα πάντα γύρω αποπνέουν μια χαλαρή φυσικότητα η μια φυσική αγριάδα , το τοπίο τα δωμάτια τα πρόσωπα, είναι σα να ξεχύνονται κατευθείαν από το εργαστήρι του δημιουργού .
Τα αποτελέσματα κρίνονται από τον καθένα μας είτε σοβαρά είτε ειρωνικά
__________________
Ὁ παλαιός νέος καὶ νέος ὁ ἀρχαίος, ὁ πατήρ ἐν τῷ γόνῳ καὶ ὁ γόνος ἐν τῷ πατρί. Τό ἕν διαιρείται εἰς τρία καὶ τά τρία εἰς ἕν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.