Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-03-06, 09:58
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τη Freya. Εξάλλου, όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση ύπνου και βλέπουμε και όνειρο, μάλιστα, τότε ο χώρος και ο χρόνος γίνονται αντιληπτοί με διαφορετικό τρόπο. Το όνειρο αντλεί υλικό και από το υποσυνείδητο του ατόμου αλλά και από την πραγματικότητα. Για παράδειγμα, αν είσαι στην άκρη του κρεβατιού, στο μεταίχμιο μεταξύ του να πέσεις και να μην πέσεις, μπορεί να δεις ότι βρίσκεσαι στην άκρη ενός γκρεμού. Αν κάποιο δόντι σου έχιε πρόβλημα την ώρα του ύπνου, μπορεί να δεις πως βρίσκεσαι σε ένα διάδρομο με πολλούς πολυέλαιους ή σε μια σπηλιά με σταλακτίτες και πολλά άλλα.
Θα σε συμβούλευα να μη δίνεις ιδιαίτερη σημασία σε όλα αυτά. Ό,τι έγινε, έγινε, κράτησέ το στα υπόψην και περίμενε με τον καιρό να δεις αν επαναλαμβάνεται. Περιπτώσεις συγχρονικότητας σου έχουν συμβεί ποτέ? Επειδή, από όσα γράφεις, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο με αυτή την εμπειρία σου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-06, 16:25
Το avatar του χρήστη Jupiter
Jupiter Ο χρήστης Jupiter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2006
Περιοχή: Hogsmeade
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Σας διαβεβαιώ οτι το όνειρο,για το οποίο σας μίλησα,δεν ήταν στιγμιαία επινόηση του μυαλού μου καθώς όντας αρκετά ''ψαγμένο'' άτομο σ'αυτού του είδους τους τομείς είμαι βέβαιος οτι το όνειρο προηγήθηκε της θραύσης της λάμπας.Επιπλέον,δεν πρέπει να ξεχνάτε οτι γνώριζα οτι ο ήχος που με ξύπνησε οφειλόταν στο σπάσιμο της λάμπας,προτού το πιστοποιήσω πηγαίνοντας στο μπάνιο,πράγμα που αποκλείει το ενδεχόμενο να συνειδητοποίησα την πηγή του θορύβου και μετά να ''δημιούργησα'' νοερά το όνειρο..


Υ.Γ Ποτέ δεν αφήνω το φώς του μπάνιου αναμμένο κατα τη διάρκεια της νύχτας(προς απάντηση στο ερώτημα της freya)
__________________
Only two things are infinite,the universe and human stupidity,and i'm not sure about the former.

Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-06, 11:28
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

άρα μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα η λάμπα να έσπασε από υπερβολική θερμότητα... εγώ απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αυτή τη στιγμή και αναρωτιέμαι πώς μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος για κάτι που δεν γνωρίζεις... η βεβαιότητα σε τέτοια θέματα είναι κάτι ουτοπικό. εγώ στο πατρικό μου έχω μάθει να αναγνωρίζω όλους τους ήχους... ένα βράδυ η μητέρα μου, ενώ εγώ κοιμόμουν, άνοιξε το ντουλάπι που βρίσκεται πάνω από την ηλεκτρική κουζίνα. εγώ με το άκουσμα αυτού του ήχου δημιούργησα ολόκληρο όνειρο για τέρατα και φαντάσματα τα οποία δεν μου επέτρεπαν να κοιμηθώ. όταν ξύπνησα ήμουν σίγουρη ότι ξύπνησα από τον ήχο του ντουλαπιού που άνοιγε και δεν είχε κλείσει ποτέ. γεγονός είναι ότι είχα κοιμηθεί γύρω στις 2 ώρες και μέσα σε αυτό το διάστημα αποδείχθηκε ότι ήταν η μητέρα μου εκείνη που είχε ανοίξει το ντουλάπι. απλά ο εγκέφαλος μου λειτούργησε με έναν τύπο χρονοκαθυστέρησης... για αυτό σου λέω, τίποτα δεν είναι βέβαιο!!!
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-06, 16:31
Το avatar του χρήστη Jupiter
Jupiter Ο χρήστης Jupiter δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2006
Περιοχή: Hogsmeade
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Όμως freya,ο ήχος της θραύσης της λάμπας δεν μου είναι γνώριμος και καθημερινός,οπότε μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο της αναγνώρισης ενος καθημερινού θορύβου που ανήκει στη ρουτίνα μας.
Επίσης (καταντώ γραφικός,το ξέρω) εξακολουθώ να είμαι απόλυτα σίγουρος για το γεγονός οτι το όνειρο προηγήθηκε του ήχου..Λοπόν,περιμένω κι άλλες γνώμες..
__________________
Only two things are infinite,the universe and human stupidity,and i'm not sure about the former.

Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-06, 03:33
Το avatar του χρήστη Deepest_Emotion
Deepest_Emotion Ο χρήστης Deepest_Emotion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2005
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

γεια...
θα ηθελα να πω κι εγω τη γνωμη μου εδω γιατι αυτο το εχω ζησει πολλές φορες και δεν του εχω δωσει καμια σημασια γιατι πιστευω καλος η κακος ειναι κατα καποιο τροπο φυσιολογικο. πιστευω πως οφείλεται στα ολιγολεπτα συγκεκριμενα ονειρα που βλεπουμε μερικες φορες ακουγοντας κατι. πάρα πολλές φορές στο παρελθον όταν πχ.ηταν να με ξυπνησει η μητέρα μου για να παω σχολειο με το που ακουγα τη φωνή της το ονειρευόμουν κιωλας. η μερικές φορες που κοιμάμαι και ακούσω το κουδούνι θα το ονειρευτώ...και ξυπνώντας θα νομιζω πως πρώτα το ονειρεύτηκα και μετα χτύπησε.κάπως έτσι τέλος πάντων...δε ξέρω πως γίνεται αυτό... πάντος σε όλες τις περιπτώσεις με το που ξυπνάς νομιζεις ότι πρώτα το ονειρέυτηκες και μετα έγινε. το ίδιο πιστεύω έγινε και σε σένα..με το που άκουσες το μπαμ επειδη λιγο πολυ ξερεις πως ειναι ο ήχος της θραύσης μιας λάμπας..και στο σπίτι σου ξέρεις λιγο πολύ οταν ακουσεις κάτι απο πιο πχ. δωματιο έρχεται ο ήχος,γι αυτό το ονειρέυτηκες...θα μου πεις και πως εξηγεις και το υπολοιπο παραξενο ονειρο?θα μπορουσες να ονειρευτεις μόνο το σπασιμο της λάμπας...και εδω θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο μιχάλης και freya . και θα σου πω και ένα παράδειγμα το οποίο ειναι και λιγο αστειο...όταν όπως σου είπα πριν με ξυπνούσε η μητέρα μου για να παω σχολείο,υπήρχαν πολλές φορές που δεν μπορούσα να ξυπνήσω και μια φορά απο αυτές ερχόταν η μητέρα μου καθε περίπου πεντε λεπτά και μου έλεγε ξύπνα..κ εγω ονειρευόμουν οτι ήταν πάνω σε ποδηλατο(το οποιο ηταν ασχετο) σε ένα μέρος που δεν το χα ξαναδει και πήγαινε βολτες και μόλις ερχόταν προς το μέρος μου μου έλεγε ξυπνα.
__________________
If in the dark...You lose your friends...Hold my hand and have no fear...Cause I...I will be there...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deepest_Emotion : 20-04-06 στις 03:38
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-12-06, 19:20
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
- Η λαμπα εσπασε επειδη ισως εσυ το προκαλεσες μεσα στην ονειρικη σου κατασταση.

Θα συμφωνησω...
δεν εχεις ιδεα τι μπορει να καταφερει το μυαλο απο μονο του...
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.