Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-06, 19:39
nefeli80 Ο χρήστης nefeli80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Μηπως Μπορει Να Με Βοηθησει Κανεις?

[FONT=Arial]ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Σ΄ΑΥΤΟ.
ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ: ΣΥΧΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ DEJA VU, ΠΡΟΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΕΝΝΟΙΩΘΑ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΚΟΝΕΣ- ΣΑΝ ΦΛΑΣΙΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΖΩΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΜΟΥ ΖΩΗΣ.
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ. ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑ ΚΑΛΟ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑΡΙ ΚΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΟΥΝ. ΚΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΜΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ. ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΕΣ- ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΠΙΑ ΛΕΞΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ) ΕΓΙΝΑΝ ΣΠΑΝΙΟΤΕΡΕΣ-ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΝΑ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΑΠΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥΣ.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ. ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΝΑΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΣΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nefeli80 : 08-03-06 στις 19:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-06, 23:27
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Καταρχήν να σε καλωσορίσουμε αγαπητή nefeli80 στην παρέα μας.
Οφείλω να σου πω ότι έκανες πολύ καλά και έγραψες τις σκέψεις σου. Εγώ θα σου πρότεινα καταρχήν να ηρεμήσεις και να δεις πιο καθαρά και χαλαρά τα πράματα.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβα 100% τι ακριβώς εννοείς με τα λεγόμενά σου αλλά φαντάζομαι ότι αν ξεδιπλώσεις τις σκέψεις σου περισσότερο θα πάρεις και περισσότερες απαντήσεις για τα προβλήματα σου σε βασανίζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nefeli80
ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ. ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑ ΚΑΛΟ
Δεν κατάλαβα, μεταξύ άλλων, το παραπάνω σημείο. Τι εννοείς ότι περισσότερο κακό σου έκαναν παρά καλό; Δλδ η έρευνα μέσα απο βιβλία, θεωρίες, άλλα πρόσωπα σου έκαναν περισσότερο κακό από ό,τι ήταν πιο πριν;


Έκανες πολύ καλά και ήρθες στην παρέα μας. Είμαι σίγουρος ότι με τον καιρό θα καταλάβεις ότι πήρες μια πολύ σωστή απόφαση.

Κ κάτι τελευταίο: Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρά γράμματα, και όχι κεφαλαία.

Ευχαριστώ για την προσοχή
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-06, 00:07
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Μόνο που διάβασα όσα έγραψες...αγχώθηκα! Θα συμφωνήσω πως πρέπει να ηρεμήσεις και πως απαντήσεις να μην σου δωθούν σε όλα (διότι δεν υπάρχει για τα πάντα μια απάντηση) δεν είναι ανάγκη να μπερδεύεσαι και να στεναχωριέσαι! Νομίζω όμως πως πρέπει να πεις ακριβώς τι σκέφτεσαι και τι θες να συζητήσεις γιατί ακριβώς όπως νιώθεις έτσι τα γράφεις κιόλας και είναι δύσκολο να πάρεις μια απάντηση..........
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-06, 07:40
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητή Νεφέλη,

να σε καλωσορίσω με τη σειρά μου κι εγώ στη μεγάλη παρέα του Μεταφυσικού. Πρέπει να ξέρεις ότι εδώ μέσα θα βρεις πολλά άτομα που έχουν ίδιες εμπειρίες με σένα, αλλά και ίδιους προβληματισμούς. Καταλαβαίνω απόλυτα τι θες να πεις με το μήνυμά σου. Είναι αλήθεια ότι όσο περισσότερο ψάχνεις τόσα περισσότερα ερωτήματα θα σε κατακλίζουν. Θα διαβάζεις ένα βιβλίο για τον άνθρωπο και θα σου γεννά ερωτήματα για το σύμπαν. Θα διαβάζεις ένα βιβλίο για το σύμπαν και θα χρειάζεσαι απαντήσεις για το θεό. Όλα είναι αλληλένδετα και κρατάς στο χέρι σου αυτό το κουβάρι που ανέφερες, που πρέπει να βρεις την άκρη. Όταν τη βρεις, όλα θα αρχίσουν να ξετυλίγονται και σύντομα θα ξεμπλέξεις. Βέβαια, ποτέ δε θα σταματήσεις να έχεις απορίες, είναι στη φύση μας άλλωστε, όμως είναι σημαντικό να ξεκινήσεις από κάπου και κάποια πράγματα τουλάχιστον να τα ξεκαθαρίσεις.

Λες ότι το να μελετήσεις διάφορες θρησκείες σου έκανε κακό. Καταλαβαίνω και πάλι... Στην ουσία οι θρησκείες δεν συγκρούνται μεταξύ τους. Όλες πιστεύουν στην ύπαρξη κάποιου θεού, που όμως έχει "διδάξει" διαφορετικά πράγματα σε κάθε πολιτισμό. Οπότε φτάσαμε στο σημείο να έχουμε κάτι δεκάδες θρησκείες για να διαλέξουμε. Πώς να βγάλεις άκρη και ποια να ακολουθήσεις; Μήπως δε χρειάζεται να ακολουθήσεις κάποια τελικά;

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι ίσως δεν έχεις βρει ακόμα απαντήσεις στα ερωτήματά σου επειδή μέχρι τώρα έκανες λάθος ερωτήσεις. Ξεκινούσες με λάθος βάση λοιπόν. Επίσης, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, μην περιμένεις από ένα βιβλίο (ή έστω 10 βιβλία) να λύσεις τα προβλήματά σου. Δε γίνεται! Τόσοι άνθρωποι για χρόνια ολόκληρα έψαχναν όπως εσύ, όπως όλοι μας, και δεν κατέληξαν πουθενά συγκεκριμένα. Έλυσαν κάποια "μυστήρια" γι' αυτούς, αλλά όχι το μυστήριο που λέγεται ύπαρξη. Ελπίζω να με ακολουθείς μέχρι εδώ...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-06, 07:55
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Δεν ξερώ τι εννοείς Mika όταν λες ότι αγχώθηκες εγώ πάντως το έπαθα γιατί ο/η φίλος/η γράφει με κεφαλαία πράγμα που μου μοιάζει ότι είναι συνέχεια σε ένταση ακόμα και αν δεν είναι.
Προφανώς εννοείς ότι μετά από την μελέτη σου μπερδεύτηκες πιο πολύ μια και πριν ήσουν αβέβαιος για 1 πράγμα γιατί ήξερες 5 ενώ μετά ήσουν για 50 γιατί ήξερες 100.
Αυτό γιατί έψαχνες απαντήσεις που προφανώς δεν μπορούσαν να σου δώσουν τα βιβλία. Απαντήσεις ξεκάθαρες και απόλυτες. Αλλά στην ζωή δεν είναι έτσι τα πράγματα γιατί η ζωή δεν είναι απόλυτη. Καλώς ήρθες. Εδώ μέσα όλοι ψάχνουμε τις απαντήσεις μας. Αν θα τις βρούμε δεν ξέρω αλλά μάλλον θα βοηθηθούμε για να πάρουμε δύναμη να τις ψάξουμε εκεί που όλα θα μοιάζουν μαύρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-06, 08:42
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή δεν υπαρχει απάντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nefeli80
ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Σ΄ΑΥΤΟ.
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ. ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΝΑΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΣΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
Δέν πιστέυω ότι θα βρείς κάποτε απάντηση.Τα μέλη του φόρουμ είναι βέβαιο ότι θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν , όμως όπως καταλαβαίνεις , οι απόψεις θα είναι αρκετές .
Πρόσεξε να μην μπερδευτείς χειρότερα.Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις στα παραψυχολογικά ερωτήματα πορά μόνο πιθανά συμπεράσματα που σε άλλους κάνουν και σε άλλους όχι.Η απάντηση είναι μέσα σου.Αν διαβάσεις θρησκευτικά βιβλία ίσως να ηρεμήσεις ,ίσως να τα βρεις σωστά , ίσως να τα βρείς γελοία.Αν διαβάσεις επιστημονικά βιβλία πάλι, ίσως το μυαλό σου να πάρει μία κατέυθυνση αλλά το πιο πιθανό είναι ότι τα ερωτήματα σου θα πολλαπλασιαστουν και όσο και να ψάξεις θα φτάσεις στο σημείο που όλοι ρωτάνε "ναι αλλά αυτό πως ξεκίνησε ; ή ναι αλλα αυτό τι το έκανε να ξεκινήσει; " και πιθανότατα δεν θα μπορέσεις να βρείς τις απαντήσεις.
Για αυτό λοιπόν η γνώμη μου (δεν έχω το δικαίωμα να πω συμβουλή) είναι : ψάξε τα πάντα χωρίς άγχος , με ηρεμία και πάνω από όλα να σκέφτεσαι ότι είσαι ευτυχισμένη/ος , επειδή υπάρχεις , επειδή έχεις την ικανότητα να αναρωτιέσαι , και οι απαντήσεις θα έρθουν όταν πρέπει!!
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-06, 08:54
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Βαγγέλη από τις σπάνιες φορές που συμφωνούμε απόλυτα.
Καλώς ήρθες Νεφέλη,
Εμείς δεν έχουμε τόσες πολλές απαντήσεις όσες νομίζεις, και εμείς ψαχνόμαστε ακόμα.
Από αυτά τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι τώρα (και είναι πολύ λίγα πραγματικά) είναι ότι όλα είναι θέμα προοπτικής. Αυτό που εσύ βλέπεις μαύρο, στον άλλο μπορεί να φαίνεται άσπρο. Το καλύτερο είναι ότι δεν είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικο.

Τέλος πάντων, ας κάνω και μια προσωπική σύσταση: Αριστοτέλους "Ηθικά Νικομάχεια". Το καλύτερο αντίδοτο για την πνευματική (και ηθική) σύγχυση
Ηθικά Νικομάχεια στα αγγλικά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-06, 08:58
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Απλά να προσθέσω ότι δεν είναι κακό να απευθυνθείς και σε κάποιον ειδικό, εννοώντας βέβαια κάποιο ψυχολόγο, ή τέλος πάντων κάποιον πιο εξειδικευμένο. Σε τέτοια θέματα ,θα συμφωνήσω και γω με τους προηγούμενους φίλους πως το "μπέρδεμα" που περιέγραψες ,έπειτα από τα διάφορα βιβλία που διάβασες, ήταν επόμενο.
Αρχικά προσπάθησε να χαλαρώσεις και (γιατί όχι) ασχολήσου με άλλα πράγματα ώστε να μη "γυρνάει" το μυαλό σου σ' αυτά που μέχρι τώρα σου δημιούργησαν τα τέτοιου είδους προβλήματα..
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-06, 09:42
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Βρε tsilof, θα την τρομάξεις την κοπέλα. Ακόμα δε γράφτηκε και τη στέλνεις σε ψυχολόγο;!

Νεφέλη μου, για μένα απλά πρέπει να χαλαρώσεις λίγο. Όλοι, όπως ίσως ήδη να κατάλαβες, είμαστε "μπλεγμένοι" μέσα μας και δεν έχουμε ξεκαθαρίσει κάποια ζητήματα ακόμη, παρότι ασχολούμαστε λίγο καιρό παραπάνω. Εξάλλου το ταξίδι έχει σημασία κι όχι ο τελικός προορισμός. Ψάξε στην καθημερινότητά σου να βρεις πράγματα που σε ενδιαφέρουν και ασχολήσου με αυτά. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει διαπραγματεύεται εδώ μέσα, τότε καλώς μπήκες. Μπορείς να συμμετέχεις σε συζητήσεις, αλλά μην περιμένεις απαραίτητα απαντήσεις. Μέσα από τη συζήτηση γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι, αν τώρα μας λυθούν και κάποιες απορίες έχει καλώς. Προσωπικά δεν αγχώνομαι για όλα αυτά. Ό,τι μαθαίνεις καλό είναι, αλλά όχι να τρελαθούμε και τελείως. Μπορείς μέσω του forum να "φιλοσοφήσεις" κάπως τα πράγματα (ενεξαρτήτως θέματος) κι αυτό να είσαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσει στη ζωή σου γενικότερα.

Υ.Γ. (προς R-b-t3r): έχεις μία μανία να διαφωνείς συνέχεια με όλους;
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-06, 09:54
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Βρε tsilof, θα την τρομάξεις την κοπέλα. Ακόμα δε γράφτηκε και τη στέλνεις σε ψυχολόγο;!
Χεχε
Δεν εννοούσα αυτό βρε Αντωνία ....
Απλά ,το πα κιόλας, πως δεν είναι κακή και μία συμβουλή από έναν πιο ειδικό, απ' τη στιγμή που μόνοι μας δε βγάζουμε κάποια άκρη. Ιδιαίτερα αν έχουμε κάνει αρκετές ενέργειες γι' αυτό..
Αμέσως εσύ....
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.