Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 21-07-12, 17:41
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Είναι τουλάχιστον κρίμα απαντήσεις όπως κάποια μηνύματα σε αυτό το topic του χρήστη PUCK που παραθέτουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες να χάνονται μέσα σε σχόλια αμφιβόλου ποιότητας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Χίλιες φορές να γίνεται αυτό, παρά να φτάσουμε 20 σελίδες και να αναρωτιόμαστε ακόμη για το αν είναι μαγεία ή όχι
Σε ένα φόρουμ, όλες οι απόψεις χωράνε
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-07-12, 18:09
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Νομιζω οτι ειναι λαθος να μιλανε τα παλιοτερα μελη ετσι.

Δεν ξερω στην Αθηνα τι γινεται αλλα στη επαρχια τετοιες ιστοριες ακουγονται συχνα και δημιουργουν και πολυ σοβαρα προβληματα στον μικροκοσμο χωριων και μικρων πολεων.

Δεν μιλαω για το αν ειναι μαγεια οι χαρτοπετσετες και τα τσιγκελακια. Μαγεια ειναι να μας πουν στην τηλεοραση οτι η Ελλαδα ειναι υπερχρεωμενη στους "δανειστες" της και να το πιστεψουμε και να σκοτωνομαστε μεταξυ μας.Μαγεια ειναι να σου λενε "ιος του δυτικου Νειλου" και να φλομωνεις τα παιδακια στο κουνουπελαιο.
Επανερχομαι λοιπον να πω οτι το θεμα αφορα πολυ κοσμο κυριως στα χωρια ,σε Θαμωνες της εκκλησιας με τον παπα να λεει οτι αυτα ειναι του σατανα και να κανει ευχελαια.Τις αναπαραγουν οι γιαγιαδες και τις ακουει κι η νεολαια ,που εχοντας προσβαση στο ιντερνετ σας δινει την ευκαιρια να το ξεδιαλυνετε'
Ο χλευασμος οσο και πνευματωδης να ειναι ,δεν ενδεικνυται.
Γελαμε ,δε λεω, αλλα δεν κανει.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-07-12, 11:54
Το avatar του χρήστη Ntinaki93:p
Ntinaki93:p Ο χρήστης Ntinaki93:p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικό νόημα;
Πότε υπήρξε αρχικό νόημα σ' αυτό το topic;

Κατ' αρχήν είναι άτοπο να ρωτάς αν πρόκειται για μαγεία ή όχι, από την στιγμή που την απόφαση την βγάλατε, καίγοντας την χαρτοπετσέτα ως ένδειξη μαγείας. Επομένως, τι να συζητήσουμε; Ακόμη κι αν μάθεις ότι επρόκειτω για μαγεία, τι θα κάνεις; Θα γυρίσεις τον χρόνο πίσω για να μη την κάψεις, θα γυρίσεις το χρόνο πίσω για να την κάψεις περισσότερο, ή απλά θα ξέρεις τι να κάνεις σε περίπτωση που η οικογένειά σου βρει άλλο ένα σακούλι με τσιγκελάκια; Και γιατί να μάθεις αν επρόκειτω για μαγεία ή όχι, από την στιγμή που λες: "δεν θελουμε να ασχοληθουμε γενικα με μαγειες και τετοια";

Και ρώτησα γεμάτος απορία, γιατί εν έτη 2012, 3 ολόκληρες γενιές πίστεψαν ότι αυτό είναι μαγεία και έκαψαν αυθόρμητα μία χαρτοπετσέτα και πέταξαν τα τσιγκελάκια; Και πήρα την απάντηση που περίμενα, ότι δηλαδή νομίζω πως μας λες ψέμματα. Υπεκφυγές με λίγα λόγια της λογικής του "ότι να 'ναι". Επομένως, γιατί αναρωτιέσαι αν ξέφυγε το θέμα στην πορεία;

Χίλιες φορές να γίνεται αυτό, παρά να φτάσουμε 20 σελίδες και να αναρωτιόμαστε ακόμη για το αν είναι μαγεία ή όχι, ή ακόμη καλύτερα να αναρωτιόμαστε για το αν:


Edit:



Για παρέθεσέ μας ένα σοβαρό topic όπου "άλλοι" το έκαναν μαλλιά κουβάρια. Μήπως θα έπρεπε να διαβάζεις αυτό το topic, παρά να σκέφτεσαι το αν κάποιος έχει πρόβλημα με τους δαίμονες και γελοιποιείται;
για να απαντησω στον Vakryle..

απο την στιγμη που ειναι δικο μου το προβλημα δεν σε απασχολει το τι θα κανω απο δω και περα..αυτο ειναι θεμα δικο μου και της οικογενειας μου!μετα λες.. ποτε υπηρχε αρχικο νοημα ?τοτε γιατι απαντας οτι προκειτε για μαυρη?εβγαλες και συμπερασμα ..θα μπορουσες να εξηγησεις απο που το καταλαβες η εστω αν δεν σε ενδιεφερε το θεμα απλα να μην απαντουσες!

οταν ειπα οτι δεν θελουμε να ασχοληθουμε με την μαγεια εννοουσα οτι δεν θελουμε προς το παρον να βρουμε λυσεις ..απλα να περασει ο καιρος και βλεπουμε στο μελλον τι θα κανουμε !γιατι κακο ειναι να μου πειτε την αποψη σας?εξαλλου βλεπω οτι γνωριζετε πολλα θεματα που εγω για την ηλικια μου δεν ειμαι σε θεση να τα ξεδιαλυνω..και γι αυτο απευθυνθηκα στο φορουμ.

τελος στο δικο μου τοπικ εγινε χαμος..δεν εννουσα αλλα στα οποια και εκει αλλοι τα εκαναν μαλλια κουβαρια και γι αυτο μην μου ζητας να σου παραθεσω σοβαρο τοπικ..γιατι ουτε γω πιστευω οσα λενε εδω μεσα αλλα ποτε δεν πεταχτηκα να πω τι κουραφεξαλα μας λες αντε τραβα σε κανα γιατρο!

αυτα.
__________________
alloi koitoun ton ourano kai xanontai..egw koitaw mprosta gia na mhn xa8w!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 22-07-12, 15:22
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο χλευασμος οσο και πνευματωδης να ειναι ,δεν ενδεικνυται. Γελαμε ,δε λεω, αλλα δεν κανει.
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Αλβέρτος Αϊνστάιν, 1879-1955, Γερμανοεβραίος φυσικός

Ο νοών.. νοείτω
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 23-07-12, 10:20
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

λοιπον, ελειψα δεκαπεντε μερες κ ξεσαλωσατε βλεπω...γιατι βρε παιδια δεν με περιμενατε???
im back ομως, κ θα βαλω τα πραγματα στη θεση τους....


θελω πληροφοριες για το χωριο, δεν χρειαζεται ονομα, απλα αν προκειτε για παραθαλασσιο, βουνισιο, αν υπαρχουν ψαραδες στην οικογενεια, η καποιο εγγονι λιγο πιο ψαγμενο η λιγο πιο ατιθασο, ισως κ γιος - κορη


παιζει η καποιος ηλιθιος να την εχει δει μαγος η μαγισσα κ εσεις να πεσατε στην παγιδα,(καλα να παθετε αφου τα πιστευετε, μονο ετσι λειτουργουν αυτες οι βλακειες, αν αποδειχθει θα στο εξηγησω...), παιζει να μην ειναι απολυτως τιποτα, κ να ειναι δολωμα για ψαρια , υπαρχουν χορτα καταλληλα για ψαρια , παιζει κ η γιαγια, η το εγγονι να κανει πραγματα που απαγορευονται απο τον νομο....

αν με νοειτε...


αληθεια εσυ ντινακι πως καταλαβες οτι τσιγκελακια, σακουλακια κ χορτο ισον μαγεια? γιατι πηγε το μυαλο σου εκει αμεσως?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 23-07-12, 12:16
Το avatar του χρήστη Ntinaki93:p
Ntinaki93:p Ο χρήστης Ntinaki93:p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον, ελειψα δεκαπεντε μερες κ ξεσαλωσατε βλεπω...γιατι βρε παιδια δεν με περιμενατε???
im back ομως, κ θα βαλω τα πραγματα στη θεση τους....


θελω πληροφοριες για το χωριο, δεν χρειαζεται ονομα, απλα αν προκειτε για παραθαλασσιο, βουνισιο, αν υπαρχουν ψαραδες στην οικογενεια, η καποιο εγγονι λιγο πιο ψαγμενο η λιγο πιο ατιθασο, ισως κ γιος - κορη


παιζει η καποιος ηλιθιος να την εχει δει μαγος η μαγισσα κ εσεις να πεσατε στην παγιδα,(καλα να παθετε αφου τα πιστευετε, μονο ετσι λειτουργουν αυτες οι βλακειες, αν αποδειχθει θα στο εξηγησω...), παιζει να μην ειναι απολυτως τιποτα, κ να ειναι δολωμα για ψαρια , υπαρχουν χορτα καταλληλα για ψαρια , παιζει κ η γιαγια, η το εγγονι να κανει πραγματα που απαγορευονται απο τον νομο....

αν με νοειτε...


αληθεια εσυ ντινακι πως καταλαβες οτι τσιγκελακια, σακουλακια κ χορτο ισον μαγεια? γιατι πηγε το μυαλο σου εκει αμεσως?
λοιπον...ειμαστε σε παραθαλασσιο μερος ομως κανενας απο την οικογενεια δεν εχει ασχοληθει ποτε με ψαρεμα..ουτε ειχαμε ποτε στο σπιτι δολωματα και αγκιστρια .
απο τα εγγονια εγω ειμαι η μεγαλυτερη και ολα τα αλλα παιδια ειναι απο 17 χρονων και κατω.. δεν υπαρχει μια στο εκατομμυριο να ασχολουνται με βλακιες.ουτε η γιαγια !μην τρελαθουμε..και κανενας απο την οικογενεια!

τωρα την αποφαση δεν την εβγαλα μονη μου γιατι πρωτον ελειπα τοτε και δεν ημουν εκει οταν βρεθηκαν..ολοι ομοφωνα ειπαμε πως κατι περιεργο συμβαινει (και με διαφορα οικογενειακα προβληματα ) και ειπαμε οτι μπορει να ειναι αυτο.κοιτα οταν βλεπεις στο σπιτι σου τετοια παραξενα μονο αυτο μπορεις να σκεφτεις αν αποκλισεις οτι δεν συμβαινει κατι αλλο...

μια υπο8εση καναμε ..γι αυτο βλεπεις και και τον χαμο εδω μεσα!
__________________
alloi koitoun ton ourano kai xanontai..egw koitaw mprosta gia na mhn xa8w!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 23-07-12, 13:14
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ntinaki93:p Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον...ειμαστε σε παραθαλασσιο μερος ομως κανενας απο την οικογενεια δεν εχει ασχοληθει ποτε με ψαρεμα..ουτε ειχαμε ποτε στο σπιτι δολωματα και αγκιστρια .
απο τα εγγονια εγω ειμαι η μεγαλυτερη και ολα τα αλλα παιδια ειναι απο 17 χρονων και κατω.. δεν υπαρχει μια στο εκατομμυριο να ασχολουνται με βλακιες.ουτε η γιαγια !μην τρελαθουμε..και κανενας απο την οικογενεια!

τωρα την αποφαση δεν την εβγαλα μονη μου γιατι πρωτον ελειπα τοτε και δεν ημουν εκει οταν βρεθηκαν..ολοι ομοφωνα ειπαμε πως κατι περιεργο συμβαινει (και με διαφορα οικογενειακα προβληματα ) και ειπαμε οτι μπορει να ειναι αυτο.κοιτα οταν βλεπεις στο σπιτι σου τετοια παραξενα μονο αυτο μπορεις να σκεφτεις αν αποκλισεις οτι δεν συμβαινει κατι αλλο...

μια υπο8εση καναμε ..γι αυτο βλεπεις και και τον χαμο εδω μεσα!


οποτε ντινακι μου, αφου αθωωθηκε η γιαγια πανηγυρικα σε σχεση με παρανομες ασχολιες , κ αφου κατα τα λεγομενα σου το χωριο ειναι παραθαλασσιο, τοτε ειναι δολωμα για ψαρια κ με καποιο τροπο βρεθηκε εκει που ηταν απο την γιαγια σου....


δεν υπαρχει μαγεια στο θεμα....παρασυρθηκες κ εσυ απο τις εικασιες της οικογενειας σου...
προσεχε να μην κανετε μαγια μονοι σας στην οικογενεια σας, αν το συνεχισετε...

ετσι λειτουργουν αυτα, με την πιστη κ την αυθυποβολη,θα σε συμβουλευα να μην δωσεις αλλη σημασια κ συνεχεια...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.