Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-16, 01:38
chrism22 Ο χρήστης chrism22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2016
Μηνύματα: 10
Post Στοιχειωμένα αντικείμενα..

Καλησπέρα παιδιά.Ημουν τις προαλες στο ebay και κοιτούσα διάφορα μέχρι που επεσε το μάτι μου σε στοιχειωμένα αντικείμενα.Παρατηρησα ότι αρκετοί πουλάνε κάτι τέτοια αντικείμενα και κυρίως κούκλες ή δαχτυλίδια ή ακόμη και πίνακες.Οποιος γνωρίζει κάτι για αυτό ας μας πει εάν πρόκειται για κάτι αλιθινό ή για εξαπάτηση και επίσης για πιο λόγο (εάν είναι αληθινό) συμβαίνει περισσότερο στα αντικείμενα που ανεφερα προηγουμένως.Καθε άποψη σεβαστή.
Ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrism22 : 03-09-16 στις 01:39
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-16, 11:45
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrism22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά.Ημουν τις προαλες στο ebay και κοιτούσα διάφορα μέχρι που επεσε το μάτι μου σε στοιχειωμένα αντικείμενα.Παρατηρησα ότι αρκετοί πουλάνε κάτι τέτοια αντικείμενα και κυρίως κούκλες ή δαχτυλίδια ή ακόμη και πίνακες.Οποιος γνωρίζει κάτι για αυτό ας μας πει εάν πρόκειται για κάτι αλιθινό ή για εξαπάτηση και επίσης για πιο λόγο (εάν είναι αληθινό) συμβαίνει περισσότερο στα αντικείμενα που ανεφερα προηγουμένως.Καθε άποψη σεβαστή.
Ευχαριστω
Καλημέρα φίλε/φίλη μου.

Θεωρώ πως από τα στοιχειωμένα αντικείμενα που πουλάνε τα μισά και βάλε είναι απάτες.Τώρα δεν μπορεί κανένας να αποκλείσει να είναι όντως κάποιο από αυτά πράγματι στοιχειωμένο.Κατά τη γνώμη μου,ένας μίνι-έλεγχος μπορεί να γίνει βλέποντας στοιχεία για το αντικείμενο,πχ χρονολογία τεχνοτροπία(για έργο τέχνης) και υλικό κατασκευής.

Πάντως και να βρεις κάποιο αυθεντικό,γιατί να το αγοράσεις?
Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να βάλεις ένα τέτοιο πρόβλημα στη ζωή σου(βέβαια εσύ θα το κρίνεις κι όχι εγώ ή καποιος άλλος εδώ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 03-09-16 στις 11:46
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-16, 12:17
chrism22 Ο χρήστης chrism22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε/φίλη μου.

Θεωρώ πως από τα στοιχειωμένα αντικείμενα που πουλάνε τα μισά και βάλε είναι απάτες.Τώρα δεν μπορεί κανένας να αποκλείσει να είναι όντως κάποιο από αυτά πράγματι στοιχειωμένο.Κατά τη γνώμη μου,ένας μίνι-έλεγχος μπορεί να γίνει βλέποντας στοιχεία για το αντικείμενο,πχ χρονολογία τεχνοτροπία(για έργο τέχνης) και υλικό κατασκευής.

Πάντως και να βρεις κάποιο αυθεντικό,γιατί να το αγοράσεις?
Δεν βλέπω κάποιο λόγο για να βάλεις ένα τέτοιο πρόβλημα στη ζωή σου(βέβαια εσύ θα το κρίνεις κι όχι εγώ ή καποιος άλλος εδώ)
Γεια σου φιλε μου.Κατ'αρχην να σαι καλα για την βοηθεια σου και ξεχασα να αναφερω οτι δεν ειχα και ουτε εχω στο μυαλο μου να αγορασω κατι τετοιο διοτι δεν θα εβαζα σε κινδυνο την ζωη του παιδιου μου και της γυναικας μου ηταν η δεν ηταν αυτο αληθινο.Απλα ηθελα να μαθω περισσοτερα πραγματα για το συγκεκριμενο αντικειμενο καθαρα απο ενδιαφερον.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-16, 21:42
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Μακρια απο αυτα, και λογο της ευκαιριας μην βαζετε στο σπιτι σας αντικειμενα που βρισκετε στον δρομο οπως δαχτυλιδια,μενταγιον,μαχαιρια ,σπαθια κτλ

Ο πιο ευκολος τροπος να στοιχειωσει κανεις τον χωρο που ζει ειναι να φερει ενα τετοιο αντικειμενο μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-16, 16:08
chrism22 Ο χρήστης chrism22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

[QUOTE=Radical;123889]Μακρια απο αυτα, και λογο της ευκαιριας μην βαζετε στο σπιτι σας αντικειμενα που βρισκετε στον δρομο οπως δαχτυλιδια,μενταγιον,μαχαιρια ,σπαθια κτλ

Ο πιο ευκολος τροπος να στοιχειωσει κανεις τον χωρο που ζει ειναι να φερει ενα τετοιο αντικειμενο μεσα[/QUO

Ναι δεν λέω έχεις δίκιο και σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρέπει να πιστεύεις ότι όντως υπάρχουν στοιχειωμένα αντικείμενα.Am i wrong?Έχεις βιώσει κάτι μήπως?η αλλιώς πως το τεκμηριώνεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrism22 : 04-09-16 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-16, 16:11
chrism22 Ο χρήστης chrism22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

[QUOTE=chrism22;123904]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radical Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακρια απο αυτα, και λογο της ευκαιριας μην βαζετε στο σπιτι σας αντικειμενα που βρισκετε στον δρομο οπως δαχτυλιδια,μενταγιον,μαχαιρια ,σπαθια κτλ

Ο πιο ευκολος τροπος να στοιχειωσει κανεις τον χωρο που ζει ειναι να φερει ενα τετοιο αντικειμενο μεσα
Ναι δεν λέω έχεις δίκιο και σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρέπει να πιστεύεις ότι όντως υπάρχουν στοιχειωμένα αντικείμενα.Am i wrong?Έχεις βιώσει κάτι μήπως?η αλλιώς πως το τεκμηριώνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-16, 17:35
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Ξερω για στοιχειωμενα οπλα που εχουν προκαλεσει θανατο, βασικα δεν ειναι τοσο στοιχειωμενα αλλα μαλλον δαιμονισμενα οπως μαχαιρια και σπαθια σαμουραι. Ενας φιλος ειχε βρει ξιφολογχη απο τον παγκοσμιο πολεμο και την πηρε σπιτι του, μετα ειχε επιθεσεις απο μορα και θεασεις σκιων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-16, 17:37
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Μερικά πράγματα είναι αυτονόητα νομίζω.Δεν χρειάζεται να πάρει κάποιος ναρκωτικά για να καταλάβει ότι κάνουν κακό,ούτε να πέσει από γκρεμό για να δει αν θα επιζήσει.Το ίδιο ισχύει και για τα στοιχειωμένα αντικείμενα και τα φαντάσματα,είτε υπάρχουν είτε όχι.

Αν υπάρχει σχετική εμπειρία,θα ηταν ενδιαφέρον να αναφερθεί
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-16, 12:02
chrism22 Ο χρήστης chrism22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Να στε καλα φίλοι μου για τις απόψεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-16, 04:07
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Ο ισχυρισμός οτι "είναι στοιχειωμένα", είναι ένας τρόπος για να τα πουλήσουν πέρα απο την αξία τους ή χρησιμότητά τους ως αντικείμενα.
Και υπόψιν οτι το "στοιχειό" ή "κακό πνεύμα" που υποτίθεται οτι έχει, είναι καθαροί φόβοι για κάποιο κακό και ιστοριούλες φαντασίας, δεν είναι ιδιότητα ή σύνδεση με κάτι θετικό.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 07-09-16 στις 04:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.