Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-06, 12:04
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή Λούντβιχ Βαν Μπετόβεν

Από τους μεγαλύτερους μουσικούς-μουσουργούς όλων των εποχών.
Ένας άνθρωπος που από μικρό παιδί έδειξε τις δυνατότητές του στη μουσική.
Μία μεγάλη ιδιοφυία που, από ό,τι έχει γραφτεί, είχε σχέσεις και με τους Illuminati(!).

Τι γνωρίζετε για τον μεγάλο αυτόν μουσικό;

Ποιό το έργο του και τι ξέρετε, γενικά, για τη ζωή του;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-06, 13:58
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μία μεγάλη ιδιοφυία που, από ό,τι έχει γραφτεί, είχε σχέσεις και με τους Illuminati(!).
Αυτό είναι urban legend που το δημιούργησε η Leslie Kenton - κόρη του τζαζίστα Stan Kenton - στο ούτως ή άλλως αρκετά καλό βιβλίο της με τον τίτλο Ludwig. Στα λέω διότι γνωρίζω πολύ καλά, ως φανατικός μέχρι αηδίας μπετοβενιστής, ότι το να "κατηγορήσει" κανείς τον Μπετόβεν ως Πεφωτισμένο, διαπράττει μεγάλη ανοησία χωρίς να γνωρίζει το έργο του και κυρίως τα βιώματά του μέσω των περίφημων "τετράδιων συνομιλιών", της επιστολής προς την Αθάνατη Πολυαγαπημένη και της διαθήκης του Χαϊλίγκενσταντ. Μην δημιουργείτε θέμα εκεί που δεν υπάρχει... Είναι πολύ πιθανότερο, αν και δεν έχει αποδειχτεί με ασφάλεια, ότι ο Μπετόβεν ήταν Μασώνος. Αλλά Πεφωτισμένος... ε, παρατράβηξε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-06, 19:53
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JustAnotherGoneOff
το να "κατηγορήσει" κανείς τον Μπετόβεν ως Πεφωτισμένο, διαπράττει μεγάλη ανοησία χωρίς να γνωρίζει το έργο του και κυρίως τα βιώματά του. Μην δημιουργείτε θέμα εκεί που δεν υπάρχει... Είναι πολύ πιθανότερο, αν και δεν έχει αποδειχτεί με ασφάλεια, ότι ο Μπετόβεν ήταν Μασώνος. Αλλά Πεφωτισμένος... ε, παρατράβηξε.
Αγαπητέ JustAnotherGoneOff δεν το έβγαλα από το μυαλό μου το παραπάνω που έγραψα. Ασφαλώς και το διάβασα κάπου και γι αυτό το παρέθεσα εδώ πέρα.
Δεκτή η άποψή σου ότι πρόκειται για ένα ψέμα που δημιούργησε η Leslie Kenton που αναφέρεις.
Μπορεί όμως να εντάχθηκε στουε πεφωτισμένους....
Αυτό άλλωστε ψάχνουμε μέσα από το φόρουμ αυτό, να φτάσουμε όσο το δυνατόν γίνεται πιο κοντά στην αλήθεια μέσα από στοιχεία.

Φιλικά,
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-06, 00:51
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Από όσα έχω υπόψη μου για τη ζωή του μεγάλου συνθέτη, δεν προκύπτει από κάπου ότι άνηκε στους Πεφωτισμένους. Γνωρίζουμε (?) ότι ο Μότσαρτ και ο Χάυντν υπήρξαν μέλη των Μασώνων, για τους οποίους μάλιστα ό Μότσαρτ υποτίθεται ότι έγραψε το Μαγικό Αυλό. Ο Μπετόβεν από την άλλη, δεν μου φαίνεται για άνθρωπος που θα μπορούσε να ανήκει όχι μόνο στους Ιλλουμινάτι αλλά και σε καμία άλλη οργάνωση - σύλλογο, οποιασδήποτε ιδεολογίας και κατεύθυνσης. Πέρα όμως από όλα αυτά, πιστεύω ότι μπορούμε να σταθούμε στο τεράστιο σε όγκο και ποιότητα έργο που άφησε πίσω του. Νομίζω πως ήταν ο πρώτος συνθέτης που συνέδεσε τόσο απόλυτα τη μουσική με τη φιλοσοφία και την αναζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-06, 13:28
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Από ό,τι έχω διαβάσει, κάποια στιγμή τον πλησίασαν στελέχη της μυστικής εταιρίας των Bavarian Illuminati (Πεφωτισμένοι της Βαυαρίας) και του ζήτησαν να παίξει διάφορους ρόλους στα σχέδιά τους όπως και ο ρόλος του μουσικού εκφραστή της ιδεολογίας τους.
Σύμφωνα με ερευνητές έγινε μέλος των Illuminati και το πρώτο έργο που παρήγγειλαν οι Illuminati από τον Μπετόβεν ήταν το "Η καντάτα του Αυτοκράτορα Ζοζέφ" προς τιμήν του πρώτου "πεφωτισμένου" αυτοκράτορα της Αυστρίας Ζοζέφ του 2ου.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-06, 11:12
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αυτή την ιστορία την έχω ακούσει και εγώ αλλά αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι αληθινή και όχι κάποιου είδους προπαγάνδα. Και εξηγούμαι. Πριν από μερικά χρόνια επισκέφτηκα το Στρασβούργο και ψάχνοντας να αγοράσω μερικά cd, είδα ένα από αυτά, με τη Λειτουργία σε ντο ελάσσονα του Μότσαρτ, η οποία αναφερόταν ως "Great Masonic Mass" αλλά από τη μικρή έρευνα που έκανα δεν προέκυπτε πουθενά ότι γράφτηκε με τέτοιους σκοπούς. Συνεχίζοντας, έμαθα τις φήμες για το Μαγικό Αυλό και τους Μασονικούς συμβολισμούς που περιέχει και μάλιστα ο βιογράφος του ανέφερε ότι ο Μότσαρτ, μαζί με το Χάυντν ήταν μέλη της Στοάς της Βιέννης, η οποία ανέλαβε τα έξοδα της παράστασης και γενικά του συμπαραστάθηκε οικονομικά. Και όμως πέθανε πάμπτωχος.
Ίσως τέτοιοι κύκλοι, λοιπόν, να προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα ονόματα των μεγάλων συνθετών για να αποκτήσουν μεγαλύτερο κύρος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-06, 02:09
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

νομίζω ότι δεν είναι συνετό να κρίνει κάποιος γεγονότα άλλων εποχών με σημερινά κριτήρια.

σήμερα, κάποιοι θεωρούν "μιαρούς" όσους οργανώνονται, ενώ σε άλλες εποχές ήταν "τίτλος τιμής".
τί να κάνουμε... αυτά είναι σημεία των καιρών.

προσωπικά, δε θα μου έκανε εντύπωση ο μεγάλος αυτός μουσουργός να είχε ενταχθεί σε οργανώσεις, που (αξίζει να σημειωθεί) στην εποχή του έχαιραν βαθιάς εκτιμήσεως.

η σημειολογία στο έργο του μπετόβεν έχει συζητηθεί σε πολλούς μουσικολογικούς κύκλους και ποικιλότροπα.
βεβαιότητα για οτιδήποτε δεν μπορεί να υπάρξει, αλλά σε περιπτώσεις όπως του μότσαρτ είναι πέρα από κάθε αμφισβήτιση.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Van Helsing
Van Helsing Ο χρήστης Van Helsing δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Sparta
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.πρώτα απ'όλα να σας πληροφορήσω οτι ο μπετόβεν ζούσε σε τρώγλη, και χωρίς τα απαραίτητα οικονομικά μέσα για να κινήσει το ενδιαφέρον των πεφωτισμένων.Επιπλέον οι πεφωτισμένοι έψαχναν για μέλη σε υψηλή κοινωνική θέση(που ο μπετόβεν έχασε όταν έπαιξε ένα κουαρτέτο στην βιέννη που ήταν υπερβολικά μοντέρνο για τα αυτιά των ευγενών και των αρχόντων.έτσι έπεσε στα μάτια τους).δεύτερον ο μοτσαρτ ήταν κάτι σαν μέλος-σύμβουλος των τεκτόνων.ο μαγικός αυλός μιλάει στην λατινική για την μυστική τελετή μύησης αυτών.πολλοί επίσης ισχυρίζονται οτι κάποια μέλη των τεκτόνως επιχείρησαν να τον σκοτώσουν επειδή αποκάλυψε την τελετή μύησης τους.(περισσότερα για τον μοτζαρτ στο θέμα που θα γράψω σε λίγο καιρό)
__________________
Η μεγάλη δύναμη έχει και μεγάλες ευθύνες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Van Helsing : 19-08-08 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.