Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-08-05, 04:27
Το avatar του χρήστη Archangelic
Archangelic Ο χρήστης Archangelic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Το ότι είδα σε φωτογραφία μια κοπέλα που θα μπορούσε κανείς να πει όχι μόνο πως είμαστε δίδυμες αλλά και ότι φροντίζουμε να το δείξουμε στον κόσμο όσο πιο έντονα μπορούμε μετράει ?

Η κοπέλα ήτανε σε πορεία στην Κύπρο (όπου και τραβήχτηκε και η φωτογραφεία ) και το παράξενο δεν ήτανε η ομοιότητα των χαρακτηριστικών μας ή ο σωματότυπος αλλά τα μαλλιά . Ναι τα μαλλιά .

Εκείνη την εποχή μέσο ενός αποτυχημένου πειράματος κομμωτικής τα μαλλιά μου είχανε βγει πορτοκαλοσταχύ με κάτασπρες ανταύγες . Τα ίδια ακριβώς είχε και αυτή.
Η μόνη βασική μας διαφορά (και αυτό δεν θα φαινότανε εάν δεν είχε το στόμα ανοιχτό) ήτανε πως αυτή είχε 2 τεράστια μπροστινά δόντια …

Όπως και να χει μιας και δεν γνωρίζουμε από ότι φαίνετε το θέμα του διπλού καλά ότι άλλο και να ειπωθεί είναι απλές εικασίες …
__________________
Say What You Mean And Mean What You Say
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-05, 09:06
maverick_l Ο χρήστης maverick_l δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

φίλε epimythea, μην έχοντας δυστυχώς (?) να παραθέσω παρόμοια προσωπική εμπειρία, θα αρκεστώ σ' ένα ερώτημα που πιθανόν η φύση του να είναι ρητορική: κατά πόσο μπορεί να ευσταθεί η εξήγηση ότι έγινες μάρτυρας μιας εκ των πολλών και διαφορετικών "εκδοχών" του μέλλοντος?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-05, 13:11
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Kaτ` αρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι εδώ στην Archangelic. Ο χώρος που βρισκόμαστε όλοι μαζί και συζητάμε είναι μια αγορά σκέψεων και ιδεών. Ασχολούμαστε με μεταφυσικά, αλλά ενίοτε και με φυσικά ζητήματα και συμμετέχουν όλοι όσοι καλή τη προθέσει επιθυμούν. Πάντοτε σε ένα κλίμα παρεϊστικο, με τον δέοντα σεβασμό στον συνδιαλεκτή μας, ανταλλάσουμε τις ιδέες μας και τις σκέψεις μας σε ένα περιβάλλον που πιστεύουμε πως ευνοεί την φιλική κουβεντούλα. Δεν κατέχουμε κάποια αλήθεια μοναδική και αδιαπραγμάτευτη, απλά "σκαλίζουμε" κάποια θέματα που πάντοτε μας απασχολούσαν κι αν καταφέρουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, έχει καλώς. Εν κατακλείδι, απαντώντας στην φράση σου
Παράθεση:
Όπως και να χει μιας και δεν γνωρίζουμε από ότι φαίνετε το θέμα του διπλού καλά ότι άλλο και να ειπωθεί είναι απλές εικασίες …

σου απαντάω πως έτσι είναι, κάνουμε απλώς εικασίες. Τώρα αν εσύ έχεις αποδείξεις για κάτι άλλο, θα σου ζητήσω να τις φέρεις ενώπιον μας ώστε να μάθουμε επιτέλους κι εμείς την αλήθεια, γιατί βολοδέρνουμε στους τοίχους της αγνοίας μας προσπαθώντας να ανακαλύψουμε κάτι. Το να είσαι απόλυτος σε μεταφυσικά ζητήματα, είναι σχήμα οξύμωρο. Γιατί από την στιγμή που καταφέρνει να αποδειχθεί το πως λειτουργεί ένα τέτοιο φαινομένο και να εξηγηθεί και να μπεί σε νόμους και καλούπια, αυτόματα χάνει τον χαρακτηρισμό του ως μεταφυσικό και γίνεται...φυσικό. Από την άλλη, το να πείς πως παρατάω την έρευνα επειδή δεν μπορώ να το λύσω και δεν μπορώ να το φέρω στα μέτρα της λογικής μου, είναι σαν να κρύβεις το κεφάλι σου στην άμμο. Το φαινόμενο υπάρχει είτε εσυ το αγνοείς είτε όχι. Και ναι μεν, αν το αγνοείς αποκόπτεται από την δική σου πραγματικότητα και ορίζοντα δεδομένων, όμως αυτό δεν παύει ούτε λεπτό να υφίσταται αλλού, ίσως σε μια πιό ισχυρή πραγματικότητα από την δική σου. Τότε, μπορεί να έρθει η στιγμή να εισβάλλει στην δική σου πραγματικότητα και -ποιός ξέρει;-να δράσει όπως το λάδι στην φωτιά.
Μην μας ζητάς λοιπόν να αγνοήσουμε το ζήτημα επειδή δεν γνωρίζουμε την αλήθεια γύρω από αυτό. Μέσα από την συζήτηση που κάνουμε, προσπαθούμε να καλύψουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πτυχές του φαινομένου και να το κατανοήσουμε, ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Αν θες αποδείξεις και απαντήσεις σε τέτοια ζητήματα, πήγαινε αλλού, εκεί που ισχυρίζονται πως τις κατέχουν. Εμείς μόνο ερωτήματα έχουμε...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-05, 14:32
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Αγαπητέ maverick I, με πρόλαβες. Είχα σκοπό να ασχοληθώ αργότερα με αυτή την παράμετρο του ζητήματος, που σχετίζεται σαφώς με την γνωστή ESP (Extra Sensitive Perception) ή στο ελληνικότερον Εξω-Αισθητική Αντίληψη.
Υπάρχει μια μερίδα επιστημόνων και ερευνητών που ασπαζονται την θεωρία του κυκλικού χρόνου. Σε αυτήν υποστηρίζουν πως ο χρόνος δεν είναι γραμμικός αλλά κυκλικός. Και το αξίωμα που οδηγεί στις επόμενες σκέψεις μου, είναι πως σε ένα κύκλο, όποιο σημείο κι αν τραβήξεις από την περιφέρεια του θεωρείται κέντρο. Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, παρελθόν, παρόν και μέλλον συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο. Και κάθε φορά, οι πληροφορίες που λαμβάνει κάποιος, εξαρτώνται από το σημείο που στέκεται στον κυκλο αυτό (το φαινόμενο του παρατηρητή πάλι). Άρα, η πρόγνωση του (όποιου) μέλλοντος είναι εφικτή σε όποιον ξέρει που να σταθεί. Φυσικά, για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να βρεθεί κάποιος έξω από τον δικό μας χωροχρόνο, όμως αυτό μπορεί να συμβεί, έστω και κατά λάθος (υπάρχουν κβαντικές κινήσεις στον τροχό που καθιστούν κάθε σενάριο εφικτό). Συνεπώς, το να δώ εγώ το όραμα ενός πιθανού σεναρίου του μέλλοντος μου προυποθέτει πως για κάποιον άγνωστο σε εμένα λόγο βρέθηκα για λίγα δευτερόλεπτα σε αυτό που κάποιοι θα αποκαλούσαν "ζώνη του λυκόφωτος", μια χωροχρονική στιγμή εκτός των τειχών της Συναινετικής ΠΡαγματικότητας.
Καταλαβαίνω σε τι συνειρμούς μπορεί να οδηγήσει κάποιον η παραπάνω σκέψη και δεν θέλω να ξεφύγει εδώ το θέμα με το ψυχικό διπλό, όμως από την άλλη δεν μπορώ να αγνοήσω καμία πιθανότητα.
Ένας φυσικομαθηματικός του Καίμπριτζ, ο Άντριαν Ντόμπς, πρότεινε κάποτε, για να εξηγήσει την ΕSP, μια θεωρία που βασίζονταν σε ένα υποθετικό σωματίδιο, το ψιτρόνιο. Προσέθεσε μια επιπλέον διάσταση στον χρόνο και΄έτσι έφτιαξε ένα πενταδιαστατικό χωροχρονικό συνεχές όπου τα 3 μέρη του αποτελούνταν από τον χώρο (μήκος, ύψος, πλάτος) και τα 2 από τον χρόνο. Τα ψιτρόνια λοιπόν υποτίθεται πως κινούνται σε ένα δεύτερο επίπεδο χρόνου, διαθέτουν μια φαντασιική μάζα και είναι απείρως ταχύτερα από το φώς, χωρίς καμία απώλεια της φανταστικής τους ορμής. Ο ρόλος τους εντοπίζεται στον εγκέφαλο, στο οπτικό νεύρο, το οποίο τροφοδοτούν με εικόνες από μελλοντικές πραγματικότητες και πλασματικές (ή πιθανές) καταστάσεις, με τον ίδιο τρόπο που τα φωτόνια διεγείρουν το οπτικό νεύρο και μας δημιουργούν την αίσθηση της όρασης. Βάσει της ΓΘΣ, ότι μπορεί να τρέξει γρηγορότερα από το φώς καταργεί τον χρόνο.
Έχουμε συζητήσει ξανά το φαινόμενο των πολλαπλών συμπάντων και τον (πιθανό) λόγο που εκδηλώνεται αυτό (στο τοπικ "Παίζει ζάρια ο δημιουργός ή οι θεοί. Θεωρώ λοιπόν μια σοβαρή πιθανότητα να έχει απόλυτο δίκιο ο φίλτατος maverick I, και απλά να είχα μια προβολή ενός πιθανού μελλοντικού σεναρίου καταστροφής. Όμως, με αυτή την σκέψη επανερχόαμστε πάλι στο κρίσιμο ερώτημα και στις αρχικές μας υποθέσεις. Είναι το doppelganger τελικά μια μορφή προειδοποίησης; Κι αν ναι, από ποιόν;
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-05, 06:10
Το avatar του χρήστη Archangelic
Archangelic Ο χρήστης Archangelic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

"Μην μας ζητάς λοιπόν να αγνοήσουμε το ζήτημα επειδή δεν γνωρίζουμε την αλήθεια γύρω από αυτό. Μέσα από την συζήτηση που κάνουμε, προσπαθούμε να καλύψουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πτυχές του φαινομένου και να το κατανοήσουμε, ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Αν θες αποδείξεις και απαντήσεις σε τέτοια ζητήματα, πήγαινε αλλού, εκεί που ισχυρίζονται πως τις κατέχουν. Εμείς μόνο ερωτήματα έχουμε..."

1ον) Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε ώθησε να είσαι τόσο επιθετικός και παρεξηγημένος.
2ον) Tο γνωρίζουμε στην φράση μου ήτανε τυπογραφικό λάθος της αϋπνίας , γνωρίζω ήθελα να πω εν ολίγοις , και πού ακριβώς στο κείμενο σας ζήτησα εγώ να κάνετε όλα τα παραπάνω ?
3ον) και τυπογραφικό λάθος να μην ήτανε δεν νομίζω πως θα μπορούσες να προβείς σε τέτοια συμπεράσματα αφού δεν ήτανε καν ερώτηση απλά μια διαπίστωση !
4ον) Μ’ αρέσει ο τρόπος σκέψεώς σου αλλά θα σε παρακαλούσα πολύ τα βεβιασμένα συμπεράσματα σου για το άτομο μου να τα περιορίσεις μιας και δεν με γνωρίζεις καθόλου.
Είμαι το τελευταίο άτομο στον πλανήτη γη το οποίο θα μπορούσε να κατηγορηθεί για στενομυαλισμό και παροπιδισμό ....
Εγώ μια εμπειρία κατέθεσα και απλά ρώτησα εάν υφίσταται σαν εμπειρία , εν ολίγοις εάν έχει σχέση με το θέμα....
Τώρα εσύ από που συμπέρανες όλα τα παραπάνω , μέσα από μια και μοναδική φράση , αγνοώ και δεν ενδιαφέρομαι και να μάθω να σου πω την αλήθεια .
Το μόνο που σε παρακαλώ πολύ είναι , όσο αφορά εμένα κυρίως , να μην παρεξηγηθεί κανένας πάλι , να διερευνάς λίγο σε πιο βάθος τα πράγματα και μετά να καταθέτης συμπεράσματα .
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια , φίλτατε συνομιλητή ...
__________________
Say What You Mean And Mean What You Say
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-07, 00:12
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους

Το Doppelganger ειναι το ιδιο ακριβως με τον Αγγελο του Θανατου? Τι εννοω με αυτο: Ο Αγγελος του Θανατου ειναι ενα ουδετερο πλασμα το οποιο εμφανιζεται σαν σκια και αν το δεις ειναι σημαδι οτι το τελος σου ηρθε και δεν υπαρχει κατι για να το σταματησεις...Το Doppelganger ξερω οτι ειναι ενα αντιγραφο σου, αντιθετο και σχεδον ακακο αλλα εμφανιζεται με τον ιδιο τροπο σε σενα.... Φιλε Εpimytheas, η εμπειρια σου ειναι οντως ανατριχιαστικη και ας ειναι αληθινη...Εζησα κατι παρομοιο με δυο πολυ κολλητους μου φιλους αλλα ειχε να κανει με τον Αγγελο του Θανατου...Χωρις παρεξηγηση για τη (χαζη ισως) αποψη και απορια μου...
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.