Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-07-05, 23:14
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Λοιπόν, κατ` αρχήν θεωρώ πως δεν υπάρχει προσωπική αντιπαράθεση εδώ, αλλά εποικοδομητικός διάλογος. Δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε προσωπικά οτιδήποτε ειπώθηκε, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν κατατάσσω ούτε τον αγαπητό geowolf (ατυχέστατο το παράδειγμα μου με τον επιστήμονα που γελάει κάτω από τα μουστάκια του, εκ των υστέρων το πρόσεξα αυτό, δεν έχει να κάνει σε τίποτα με σένα αγαπητέ Γιώργο, γνωρίζεις πως σε συμπαθώ και δεν έχω καμία τέτοια άποψη για σένα), ούτε τον Ηλία στα παραδείγματα που ανέφερα. Την γνώμη μου για σένα Ηλία την κατέθεσα σε ένα θέμα παρακάτω από αυτό. Αυτά τα δηλώνω για να μην υπάρχει παρεξήγηση μεταξύ μας.
Στο θέμα μας τώρα. Πιστεύω πως όντως ο διάλογος αυτός έχει να προσφέρει κάτι, έστω κι αν κάποιος από εμάς (πιθανότατα εγώ) βγεί λάθος στα συμπεράσματα του. Θεωρώ πως τα επιχειρήματα που κατατέθηκαν εδώ (όλα ανεξαιρέτως) δίνουν τροφή για σκέψη στους αναγνώστες κι αυτό είναι σαφώς το μεγαλύτερο κέρδος για όλους. Το τι θα επιλέξουν να ενστερνιστούν ή ακόμη καλύτερα να ψάξουν, είναι δικό τους θέμα.
Φυσικά, έχω να πώ κι άλλα επί του θέματος, όπως για παράδειγμα να μιλήσω για την προσφορά της Φαντασίας ή καλύτερα για την προσφορά του Φανταστικού στις προόδους της Επιστήμης, ή ακόμη και για τις μεγαλύτερες ανοησίες που έχουν ειπωθεί από επιστήμονες μεγάλου κύρους ή τις μικροέριδες τους, τον πόλεμο μεταξύ διαφορετικών σχολών σκέψεως και μεθόδων, τις επιστημονικές απάτες και άλλα
ενιδιαφέροντα γύρω από τον μικρόκοσμο της επιστημονικής κοινότητας. Φυσικά, αν προκληθώ για αυτά θα το κάνω, άλλωστε αυτές δεν είναι απόκρυφες γνώσεις, είναι πράγματα που έχουν επανειλημμένως βγεί στην δημοσιότητα και δοκίμασαν την πίστη του κόσμου απέναντι στους επιστήμονες.
Προσωπικά τρέφω συμπάθεια στους επιστήμονες, σε αυτούς που τιμούν με την πορεία τους τον κλάδο που επέλεξαν, όμως προτίμησα εδώ να παίξω τον ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου όπως προείπα, για μερικούς λόγους.
1ον) για να φέρω παραδείγματα τα οποία κυριαρχούν στην "αντίθετη πλευρά"
2ον) για να κρατήσω την συζήτηση σε κόσμια επίπεδα
3ον) γιατί κι εγώ προσωπικά αν θέλετε είχα κάποιες ενστάσεις και απορίες
4ον) για να γίνει επιτέλους μια συζήτηση επί αυτών των θεμάτων με ξεκάθαρα επιχειρήματα από αρκούντως σοβαρά άτομα, τα οποία αν προκάλεσα με την στάση μου, ζητώ συγγνώμη.
Το ζητούμενο πάντως επετεύχθη σε μεγάλο βαθμό και για αυτό δηλώνω ικανοποιημένος και υπερήφανος που έλαβα μέρος σε αυτή την συζήτηση. Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν, όπως το ποιός νίκησε ή ποιανού τα επιχειρήματα ήταν δυνατότερα. Αν έκανα έναν μίνι απολογισμό πάντως θα δήλωνα πως στην ουσία ο Ηλίας με κατατρόπωσε . Επιχειρήματα θα υπάρχουν πάντοτε και για την μία πλευρα και για την άλλη, όσο συνεχίζουν να δίνουν αφορμές και οι 2 πλευρές. Εδώ όμως θέλω να καταλήξω σε ένα προσωπικό συμπέρασμα.
Επιστήμη και Μεταφυσική είναι 2 έννοιες που δεν βρίσκονται σε πλήρη αντίθεση. Το ένα τροφοδοτεί το άλλο, γιατί απλά ο κόσμος μας δεν είναι απόλυτα εξηγήσιμος ούτε με την μια έννοια ούτε με την άλλη. Χρειάζονται και οι 2 για να λυθούν όλα τα μυστήρια ή έστω ένα μεγάλο μέρος των μυστηρίων που μας απασχολούν. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο που αυτές οι τάσεις συγκρούονται αλλά και αλληλοσυμπληρώνονται. Θα ήταν ανοησία να δεχτείς μόνο την μία και να απορρίψεις παντελώς την άλλη. Αυτό ναι, θα ήταν στενομυαλιά...
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epimytheas : 27-07-05 στις 23:20
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-07-05, 05:56
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

''Νομίζεις με αυτά έγινε ο Χόκινγκ καταξιωμένος επιστήμονας;''

Στα πολλα που μπορουν να ειπωθουν μονο σε αυτο να κανω μια παρατηρηση\διαπιστωση (ΠΑΝΤΑ προσωπικη(εγω μιλαω μονο προσωπικα και σχεδον παντα χωρις βιβλιογραφια)

Νομιζεις οτι αυτο εχει σημασια;; Αν και με τι εγινε καταξιωμενος επιστημονας;;
Εγω οχι, και εκει ειναι η ''αντιρριση'' μου οσο αφορα τους επιστημονες...
Παυουν ή εστω δινουν μικροτερη σημασια ΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ελεο αυτης τους της ''επιθυμιας'' του να γινουν δλδ καταξιωμενοι επιστημονες.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-07-05, 09:26
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Arrow

Epimythea η γη δεν είναι κούφια όπως και να το κάνουμε

Ηλία με αφορμή την συνολική παρουσία των γραπτών σου μου έφερες στο μυαλό μια κουβέντα που είχα σαν φοιτητής για το αστικό δίκαιο επί συγκεκριμένου θέματος. Υπήρχε λοιπόν συνομιλήτρια η οποία είχε την γενικότερη κομουνιστική θεωρία στο μυαλό της και σε ότι έλεγε κατέληγε εκεί ή από εκεί ξεκινούσε. Τελικά όλο το βράδυ αναλωθήκαμε και κυρίως εγώ ώστε να της δώσουμε να καταλάβει το θέμα μας. Το πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε ήταν ότι το μυαλό της δεν μπορούσε να δεχθεί με τίποτα την ισχύ του αστικού δικαίου, το οποίο ήταν τραγικό γιατί το θέμα μας αφορούσε την υπάρχουσα νομοθεσία και τίποτε άλλο. Δεν περιέγραφα εσένα, αλλά όχι ότι δεν σε αφορούν αυτά που έγραψα.
Πάντως η στιγμή αυτή για εσένα, ως επιστήμονας, είναι σπουδαία. Αυτός ο κούφιος πλανήτης και η παραδοχή ότι μπορούν να υπάρξουν τέτοιοι μπορεί να σε διδάξει στο πλαίσιο του επιστημονικού σκεπτικισμού και αντίληψης.
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-07-05, 11:50
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Για να ξεκαθαριστούν απλώς μερικά πράγματα:

Παράθεση:
Σήμερα σε αυτό το θέμα έχουμε είδη 4 σελίδες για το γεγονός ότι αποδεδειγμένα υπάρχει κούφιος πλανήτης, και γι’ αυτό όλοι μας εδώ γράφουμε(...) Εδώ σχολιάζουμε μην το ξεχνάμε κάτι που πριν μερικά χρόνια θεωρούταν παρα-επιστημονικό σκεφτείτε το λίγο.
1. Η ύπαρξη κούφιων πλανητικών σωμάτων ποτέ δεν ήταν απορριπτέα εξ αρχής.
2. Με τη διατύπωση και την κατανοήση μερικών φυσικών νόμων που συζητήθηκαν εδώ, η ύπαρξη κούφιων πλανητών μεγέθους Γης, Σελήνης, Ερμή κλπ είναι απορριπτέες εδώ και εκατοντάδες χρόνια
3. Η ύπαρξη κούφιων σωμάτων ήταν μέσα στις προβλέψεις αν το σώμα αυτό είχε μικρή μάζα (πχ. ήταν αστεροειδής, κομήτης κλπ), γιατί καποιοι "νόμοι" που δεν επιτρεπουν πχ. στη Γη να είναι κούφια δεν ισχύουν για σώματα μικρής μάζας.
4. Η ανακάλυψη κενών περιοχών (ή πορώδους εσωτερικού) στον Υπερίωνα συνεπώς δεν καταρρίπτει κάποιο επιστημονικό κατεστημένο, ούτε θεωρείτο παραεπιστημονικό.

Οσων αφορά τα σχόλια σου περί ημιμάθειας, πολιτικής και κοινωνικής συνείδης κλπ κλπ, όλα αυτά σε κάποιο βαθμό υπάρχουν. Αλλά σε όλους. Πάντα υπάρχει η απαίτηση από τους επιστήμονες να είναι καλοί στη δουλειά τους αλλά και να μην υποτιμούν επιστήμες όπως η φιλοσοφία, η πολιτική, να είναι περισσότερο άνθρωποι όπως λέει και ο Christos1. Σώστή άποψη, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό ισχύει μόνο για τους θετικούς επιστήμονες. Οι υπόλοιποι δηλαδή (δικηγόροι, οικονομολόγοι, πολιτικοί, φιλόλογοι, αρχαιολόγοι, ιστορικοί, μεταφυσικοί ερευνητές) ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία; Δεν είναι ημιμαθείς; Γιατί δεν υπάρχει η ίδια απαίτηση και από την αντίθετη; Γιατι, όπως λέει και ο Geowolf, η αντιμετώπιστη των θετικών επιστημόνων είναι τόσο ξεχωριστή λες και είναι εξωγήινοι;

Τέλος, επειδή θέλω να ξαναθυμίσω πως όλα αυτά αυτα αρνητικά σχόλια περι ανοιχτών μυαλών, δογματισμού κλπ κλπ που έγιναν εδώ και στα οποία αντέδρασα αφορούσαν την ερμηνεία απλών φυσικών νόμων και την ανακοίνωση μιας νέας επιστημονικής ανακάλυψης. Ε, για όλα αυτά και με τον τρόπο που παρατέθηκαν δε χρειάζεται ούτε η πολιτική συνείδηση, ούτε ανθρωπιά, ούτε γνώσεις φιλοσοφίας για να διερευνηθούν. Καλά είναι όλα αυτά να υπάρχουν αλλά είναι άσχετα με τα όσα προκάλεσαν την αντίδραση μου, η οποία απλά ήταν αποτέλεσμα ολοκληρωτικής αμφισβήτησης των θεμελίων μιας επιστήμης, χωρίς κάποια συγκεκριμένα ή ισχυρα επιχειρήματα. Με λίγα λόγια: "Ναι αρκετοί επιστήμονες δεν εχουν πχ. πολιτική συνείδηση, αλλά αυτό δε δίνει πιθανότητές στη Γη να είναι κούφια".
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-07-05, 15:56
Geowolf Ο χρήστης Geowolf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 480
Προεπιλογή

Αγαπητέ epimytheas δεν πήρα προσωπικά τίποτα από όσα έγραψες και σίγουρα δεν παρεξηγήθηκα. Θεώρησα, όπως κι εσύ, τη συζήτηση ενδιαφέρουσα και γι’ αυτό απάντησα. Όπως είπε και ο Ηλίας υπάρχουν πολλά θέματα που χρίζουν κριτικής μέσα στην επιστημονική κοινότητα. Αυτή η κριτική όμως θα πρέπει να στηρίζεται κάπου και δεν πρέπει να είναι επιπόλαια και επιφανειακή, δηλαδή θα πρέπει να είναι όπως πρέπει να είναι μια κριτική πάνω σε οποιοδήποτε θέμα. Επίσης η «επιστήμη» και η «μεταφυσική» (με την έννοια που δίνει ο epimytheas στις λέξεις) σίγουρα δεν είναι αλληλοσυγκρουόμενες και πιστεύω ότι η ένταση που μπορεί να επικρατεί ανάμεσά τους είναι τεχνητή και μπορεί να εξυπηρετήσει μόνο προσωπικά συμφέροντα (αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση). Και μια απορία: γιατί, όπως επισημαίνει και ο Ηλίας, οι θετικές επιστήμες είναι κατά κύριο λόγο αυτές που δέχονται την κριτική και την αμφισβήτηση;
Αγαπητέ cHrIsToS1 συμφωνώ μαζί σου αλλά μην ξεχνάς ότι το να γίνει κάποιος καταξιωμένος άνθρωπος δεν θεωρείται και τόσο σημαντικό στην εποχή που ζούμε. Εννοώ ότι κάτι τέτοιο δεν προβάλλεται σαν πρότυπο για τους ανθρώπους, και οι επιστήμονες είναι κι αυτοί άνθρωποι που ανήκουν στην ίδια κοινωνία, οπότε γιατί να διαφέρουν από τους υπόλοιπους;
__________________
ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-11-05, 10:01
Angelos Ο χρήστης Angelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2005
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Διάβασα όλες τις σελίδες του Thread.

Εκτός απο τα κομμάτια που αναφέρονται σε "στενομυαλους" "φαρδόμυαλούς"
και στο ποιός ανήκει σε ποιούς νομίζω οτι κάλυψε το θέμα της "κούφιας" γής
απο όλες τις πλευρές. Δεν έχω κάτι να προσθέσω εδώ, αλλα θέλω να εκφράσω μια
απορία.

Στην κεντρική σελίδα του site υπάρχει ένα κείμενο με τίτλο "Κούφια Γη : ενδείξεις και αποδείξεις". Μήπως υπο το φώς της επιχειρηματολογίας που παρεθεσε ο Ηλίας, το κείμενο θα έπρεπε να αναθεωρηθεί ?

Μήπως η λέξη "αποδείξεις" στον τίτλο είναι λίγο βαρεία ?
Μήπως η βιβλιογραφία που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας είναι λίγο
μονόπλευρή ?

Αντιλαμβάνομαι οτι το site ασχολείται με "έρευνα" που φιλοδοξεί να ξεπεράσει
σε καινοτομία και πρωτοτυπία όλα τα πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού, και άρα πρέπει να ασχοληθεί με "εξωφρενικές" υποθέσεις.

Ομως νομίζω οτι θα ήταν καλό, έστω και για λόγους πολιτικής, που και που, να αναφέρονται μερικές "εξωφρενικές μεταφυσικές υποθέσεις που καταρίφθηκαν πανηγυρικά μετά απο προσεκτική μελέτη των στοιχείων".

Δόξα τω θεό, απο εξωφρενικές υποθέσεις έχουμε πήξει. Αυτό που λείπει, είναι μια
ειλικρινής και κριτική εξέταση των εξωφρενικών υποθέσεων. Απο τη μία πλευρά, οι "σοβαροί" επιστήμονες απαξιούν (και με το δίκιο τους μερικές φορές). Εσείς όμως που δέν απαξιείτε, νομίζω θα έπρεπε να ξεφύγετε απο το σύνδρομο του "Πιστού Οπαδού κάθε μεταφυσικής κοτσάνας",

Δεν νομίζω οτι είναι κακό να παραδεχτεί κάποιος "ερευνητής του Μεταφυσικού" οτι
"Η ντουλάπα μου τελικά δεν έχει φαντάσματα, οι θόρυβοι ήταν απο μια γατούλα που γέννησε τα μικρα της".

Σίγουρα, ή παραπάνω λογική υπάρχει μέσα στο forum, μέσα απο την αντιπαράθεση και το διάλογο. Δυστυχώς δεν τη βλέπω να περνάει στην κεντρική σελίδα του site.



Αγγελος.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-11-05, 12:30
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι είσαστε όλοι στενόμυαλοι…
Πλάκα κάνω…
Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο ότι κάποιος πρέπει να παίρνει απαραίτητα μια θέση… Γιατί να πάρω θέση; Δεν θέλω να πάρω καμία θέση και δεν έχω σκοπό να πω μετά ότι αν η γη είναι κούφια είχα δίκιο. Αλλά και στην αντίθετη περίπτωση δεν θα πω ότι δεν υποστήριζα αυτή την άποψη… Απλά σκεφτόμουν ότι κάνοντας κάποιος μια ακτινογραφία στο κεφάλι θα δει ότι έχει μυαλό… Όλοι έχουμε. Και όμως ξέρω πολλούς που το κεφάλι τους είναι άδειο… Με αυτή την οπτική γωνία και η γη μπορεί να είναι κούφια, σαν όλα αυτά τα κεφάλια… Δεν έχω διαβάσει τίποτα που να με έχει πείσει ότι η γη είναι κούφια. Ούτε έχω διαβάσει οτιδήποτε που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο. Αλλά οι αποδείξεις και τα πειράματα των επιστημόνων ισχύουν μέχρι να έρθουν κάποιοι άλλοι επιστήμονες και να αναιρέσουν τα πειράματα και τις αποδείξεις των προηγούμενων με νέα πειράματα και αποδείξεις… Αγαπάς την Ελλάδα απόδειξη…
Αυτό άλλωστε σημαίνει εξέλιξη. Να έρχονται νέοι και βασισμένοι σε αυτά που έλεγαν οι παλιοί…να τους απορρίπτουν, με αποδείξεις. Η γη είναι συμπαγής.-
Μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο…
Μέχρι την επόμενη φορά που θα έρθουν κάποιοι και θα πουν ότι ξέρετε η γη είναι κούφια και υπάρχουν αυτές οι αποδείξεις που καταρρίπτουν όλα όσα νομίζαμε για αυτήν. Ξέρετε υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν τα ξέραμε για το πώς μεταδίδονται τα κύματα, ξέρετε υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που αν κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί ένας πλανήτης τόσο μεγάλου μεγέθους να είναι κούφιος… Ξέρετε οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος δεν είναι τόσοι όσοι πιστεύαμε μέχρι πέρυσι και πολλοί μάλιστα από εμάς ούρλιαζαν στη αντίθετη άποψη… Ξέρατε κάναμε λάθος…
Μέχρι τότε, η γη θα είναι συμπαγής.
Άλλωστε κάτι είναι πραγματικό αρκεί να το πιστεύεις…
Και πιστέψτε με, υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τίποτα μέσα στο κεφάλι τους… Τους βλέπω καθημερινά γύρω μου…
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-11-05, 14:51
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά σκεφτόμουν ότι κάνοντας κάποιος μια ακτινογραφία στο κεφάλι θα δει ότι έχει μυαλό… Όλοι έχουμε. Και όμως ξέρω πολλούς που το κεφάλι τους είναι άδειο… Με αυτή την οπτική γωνία και η γη μπορεί να είναι κούφια, σαν όλα αυτά τα κεφάλια…
Το σχόλιο σου σε όλα αυτά είναι αρκετά έξυπνο, αλλά η ουσία πραγματικά λείπει.

Όσο υπάρχει στην ιστορία αυτή η κατηγορία "εναλλακτικών" επιστημονων ή ερευνητών ή αναζητητών (οπως θες πέστο), τόσο υπάρχει και η "αυστηρή" απαίτηση από πλευράς τους οι "πραγματικοι" επιστήμονες να αποδεικνύουν κάθε ιδέα τους μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Αλλιώς οι κλασσικές επιστημονικές θεωρίες είναι ελλιπής και έτσι οι "μεταφυσικές" θεωρίες έχουν βάση.

Από την άλλη, αντι οι μεταφυσικοι ερευνητές να είναι το ίδιοι αυστηροί με τους εαυτούς τους, δίνουν βάση σε πολλές και διάφορες θεωρίες τους χρησιμοποιώντας τις κλασσικές ταμπέλες που κολλάνε παντού:

"Κάποτε οι επιστήμονες κάνανε λάθος, άρα μπορεί να κάνουν και τώρα"
"Η επιστήμη εξελίσσεται, αρα η θεωρία μπορεί να αποδειχτεί σωστή"
"Ποιος πίστευε ότι κάποτε θα φτάναμε στη Σελήνη. Αρα η κούφια Γη μπορει να υπάρχει"

Αν σας βολεύει αυτή η λογική, δικαιώμα σας. Απλά είναι και υποχρέωσή μου και όσων άλλων συμφωνούν μαζί μου να σας εξηγήσω πως όλα αυτά δεν είναι επιχειρήματα ουσίας.

Αλλά ακόμα και αν πιστεύετε το αντίθετο, δείτε πως κάποια από τα επιχειρήματα γυρνάνε εναντίον σας:

"Κάποτε οι επιστήμονες κάνανε λάθος, άρα μπορεί να κάνουν και τώρα"

Αν αυτό το μεταφράσετε σε "εναλλακτικούς επιστήμονες" γίνεται:

"Σχεδόν πάντα οι εναλλακτικοί επιστήμονες κανανε λάθος, και το πιο πιθανό είναι να συνεχίσουν το ίδιο".

Αυτό που στην ουσία σας λεει ο Αγγελος είναι: αφού έχετε αυτό το φορουμ και κάποια επιχείρήματα για μια θεωρία σας, μετα από κάποια συζήτηση, φαίνεται να αναθεωρήθηκαν (αν αναθεωρήθηκαν), τότε γιατί το άρθρο σας δεν αλλάζει; Αλλιώς ποια η ουσία του φορουμ;

Όσον αφορά για τους νέους πλανήτες για τους οποίους λες πως η επιστήμη κατα κάποιο τρόπο επιβεβαιώθηκε πως ήταν λάθος, έλεος...

Οι νέος πλανήτης που βρέθηκε, για να βρεθεί πρεπει πρώτα οι επιστημονες να τον ψάξουν. Και για να τον ψάξουν, πρεπει πρώτα να πιστέψουν πως είναι πιθανό να είναι υπαρκτός.

Ο δέκατος πλανήτης αναζητείτο δεκαετίες τώρα και απλά βρέθηκε τώρα γιατι τα τηλεσκόπια μας και η τεχνολογία μας βελτιώθηκε (+ήμασταν τυχεροί να κοιτάμε στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή).
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-11-05, 23:53
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Κατά αρχας με παρεξήγησες γιατί πολύ απλά έγραψα μόνο τα μισά από όσα ήθελα λόγω έλλειψης χρόνου. Ήθελα να γράψω ξεχωριστώ μήνυμα αλλά κάτι απρόοπτο συνέβη και το αμέλησα. Και βέβαια ισχύει το ίδιο και από την άλλη πλευρά. Και απ’ ότι φαίνεται πιο πολύ. Απλά μου ήταν πιο εύκολο την ώρα που έγραφα να περιγράψω αυτή την πλευρά. Είναι δυνατόν να πιστέψω κάποιους με τόσα επιχειρήματα αλλά τόσες ελάχιστες αποδείξεις; Για όσους από την άλλη μεριά πιστεύουν ότι η γη είναι κούφια μέχρι οι αποδείξεις τους να καταρρίπτουν και να μην έχουν τίποτα άλλο να πουν, θα ισχύει ότι η γη θα είναι κούφια και θα παραμείνει έτσι έως τότε γιατί πολύ απλά θέλουν να το πιστέψουν. Δεν ξέρω αν όντως έψαχναν για τον πλανήτη όπως λες και τον βρήκαν δεν έχει σημασία. Απλά θέλω πάντα να κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Έγραψα άλλωστε ότι δεν έχω δει τίποτα που να με πείσει ότι η γη είναι κούφια και στην αρχή έγραψα ότι το μόνο που θα διαφωνήσω είναι το δικαίωμα του να μην πάρω θέση. Έχω δηλώσει σε άλλη συζήτηση ότι θέλω πάντα να παίρνω μια αντίθετη άποψη από τους πολλούς όταν βλέπω ότι υπάρχει λόγος όχι σαν πνεύμα αντιλογίας αλλά μέσα από την διαφωνία να βγουν πιο ξεκάθαρα τα συμπεράσματα. Ακόμα και να ήμουν σίγουρος για κάποιες σκέψεις μου ότι είναι ορθές και έβλεπα όλους να συμφωνούν θα έμπαινα στην άλλη μεριά για να δω εκείνη την άποψη και να επιχειρηματολογήσω ενάντια στα ίδια μου τα πιστεύω για να μπορέσω να πάρω την πλήρη εικόνα. Αν μετά αποφασίσω ότι οι σκέψεις μου κάπου χωλαίνουν μέσα από την ίδια την αντιπαράθεση με τα λεγόμενα μου αλλά και τις απαντήσεις των υπολοίπων τότε είναι ώρα να ξανασκεφτώ τις απόψεις μου. Αυτό δεν έγινε σε αυτό το θέμα. Πρέπει να ομολογήσω ότι απαντήσεις σου αλλά και του quendi ήταν ικανοποιητικές και δεν χρειάζεται να πω τίποτα σε όλα αυτά. Επειδή ‘όμως πάντα υπάρχει και το αναπάντεχο δεν μπορώ να μην πω ότι όλα αυτά μπορεί να είναι ένα λάθος. Η αλήθεια βρίσκεται μέσα στην ίδια την γη. Κούφια ή μη. Μένει να διαψευστεί η μία ή η άλλη άποψη με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχει καμία αμφιβολία για την αλήθεια και για το πιο είναι πιο σωστή άποψη… Βέβαια οι πιθανότητες να είναι κούφια μπορεί να είναι μια στο τρις εκατομμύριο, παρόλα αυτά νομίζω ότι υπάρχει. Εγώ πάντως δεν έχω δει τίποτα για να με πείσει. Είναι γεγονός όμως ότι αυτό που ανέφερα θα ισχύει. Για αυτούς που είναι συμπαγής θα παραμείνει μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο. Και από την άλλη μεριά θα είναι κούφια μέχρι να αποδειχτεί. Για ορισμένους μάλιστα θα είναι και μετά από θα αποδειχτεί το αντίθετο. Όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας αλλά και απο τι θέλει ο καθένας να πιστέψει…
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-11-05, 12:43
rokko74
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

(Η απάντηση μου δεν είναι προσωπική αλλά ΓΕΝΙΚΗ. Όταν χρησιμοποιώ ενικό χρόνο δεν απευθύνομαι ούτε σε Ηλία ούτε σε κάποιον άλλον αξιόλογο κύριο εδώ μέσα)
Διαβάζω, διαβάζω πολλή ώρα τώρα το συγκεκριμένο θέμα και τελικά??
Τι σχέση έχει ο τίτλος με την συζήτηση που γίνεται εδώ?
Γιατί έγινε τελικά η αντιπαράθεση? Τι θα μου μείνει στο μυαλό? Τίποτα. Τίποτα απολύτως.
Από αλλού ξεκίνησε η συζήτηση, από αλλού πήγε και αλλού έφτασε. Συνεχώς το ίδιο αποτέλεσμα έχουμε στην αντιπαράθεση επιστημόνων και παραφυσικών.
Καμία ουσιαστική κουβέντα για το θέμα παρά μόνο για τους εαυτούς τους.
Τι με νοιάζει εμένα γιατί θεωρείς τον εαυτό σου επιστήμονα ή όχι. Εγώ μπήκα να διαβάσω για τον κούφιο δορυφόρο.
Κολλάς σαν επιστήμονας στην κοίλη γη για να μας αποδείξεις το αντίθετο. Σιγά το δύσκολο. Απόδειξε μας άλλα πιο δύσκολα σχετικά με το θέμα. Βοήθησε μας να κατανοήσουμε άλλα πράγματα έτσι ώστε να απορρίψουμε την κήλη γη. Εκεί είναι η μαγκιά. ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ. ΌΧΙ όμως με αυτόν τον τρόπο: Αποκλείεται η άποψη της κούφιας γης γιατί χ και ψ και ζ και Αρίων και μπλα μπλα μπλα για να μας δικαιολογήσεις τα χρόνια που σπούδασες.
Καλώς και σπουδάζετε, καλώς και μας απαντάτε ειρωνικά, καλώς και μας κοιτάτε σαν να είμαστε χόμπιτ όταν ρωτάμε γιατί η γη γυρίζει?. Αλλά όχι να μας θεωρείται κουφιοκέφαλους.
Όχι ότι είμαστε μείων επειδή δεν σπουδάσαμε. Εσείς είσαστε μείων γιατί είσαστε οι λίγοι. Εμείς είμαστε οι πολλοί.
Είσαστε υποχρεωμένοι όλοι σας να κατεβάζεται το επίπεδο του μυαλού σας όταν συζητάτε μαζί μας και να μας τα κάνετε λιανά. Όσο πιο λιανά γίνεται. Για να μπορέσετε να έρθετε σε επαφή μαζί μας αφού είσαστε τόσο ανώτεροι.
Το έκαναν ΠΟΛΛΟΙ σημαντικότεροι από εσάς.
Το έκαναν σημαντικότεροι για να μπορείτε εσείς να υπάρχετε σήμερα.
Το έκανε ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ.
Το έκαναν οι αρχαίοι φιλόσοφοι.
Το έκαναν οι μεγαλύτεροι εφευρέτες.
Το έκανα εγώ στο παιδί.
Το έκανε το παιδί στο μωρό.
Ήμαρτον πια. Ποιοι νομίζεται ότι είσαστε? Οι Θεοί οι ίδιοι.
Ναι δεν σπουδάσαμε και δεν σας καταλαβαίνουμε όταν συζητάτε. Είχαμε άλλα πράγματα να κάνουμε. Πιο σημαντικά κατά την άποψη μας.
Θέλουμε όμως να συμμετέχουμε στη συζήτηση που ανοίγεται. Θέλουμε να ξέρουμε γιατί γυρίζει η σελήνη.
Ποιος θα μας το πει? Εσείς βέβαια και με απλό τρόπο. Αν όχι δεν θα καταλάβουμε τίποτα. Ωραία. Και τι έγινε τότες αφού το ξέρεται μόνο εσείς…
Μην έρθετε να μας ξαναρωτήσετε τότες :
Γιατί η μηχανή του αυτοκινήτου μου κάνει κάποιο θόρυβο?
Τι μουσική να βάλω στο πάρτι μου?
Γιατί το κρέας βγήκε άψητο?
Γιατί έχω να δω γυναίκα από τότε που γεννήθηκα?
Να πάτε να τα σπουδάσετε η να τα διαβάσετε. Αλλά δεν γίνεται. Αυτά δεν σπουδάζοντα. Αυτά μαθαίνονται από την ζωή. Μαθαίνονται όταν είσαι αναγκασμένος να δουλεύεις από 13 ή 15. Μαθαίνονται όταν το σπίτι σου διαλύεται και οι οικογένεια σου γίνεται σκορποχώρι. Μαθαίνονται όταν θέλεις να πας σχολείο αλλά δεν μπορείς γιατί πρέπει να ταΐσεις τον αδερφό σου.

Είσαστε υποχρεωμένοι να εξηγήσετε σε όλους εμάς γιατί η γη γυρίζει. Όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ.


Τα λέμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.