Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 15-11-05, 12:05
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι θα μου μείνει στο μυαλό? Τίποτα. Τίποτα απολύτως.
Από αλλού ξεκίνησε η συζήτηση, από αλλού πήγε και αλλού έφτασε. Συνεχώς το ίδιο αποτέλεσμα έχουμε στην αντιπαράθεση επιστημόνων και παραφυσικών.Καμία ουσιαστική κουβέντα για το θέμα παρά μόνο για τους εαυτούς τους.
Λυπάμαι, αλλά κάνεις τεράστιο λάθος. Η αντιπαράθεση όντως υπήρχε, αλλά μπορείς και μόνος σου να εντοπίσεις την πηγή της. Αλλά αν δεν έχεις διάθεση να το κάνεις αυτο, απλά να σου θυμίσω πως η αντιπαράθεση ίσως τροφοδοτήθηκε από ένα μικρό σχόλιο στο αρχικο μου μήνυμα που έγραφα "μη σπαταλάτε άδικα φαια ουσία σε πράγματα που δεν αξίζουν". Φυσικά οι περισσότεροι επέλεξαν να μείνουν σε αυτό το σχόλιο παρά στο περιεχόμενο του μηνύματος μου, που έδινε στοιχεία για μια νέα ανακάλυψη. Το ένα έφερε το άλλο, και μέσα σε όλα εμφανίστηκε και η γνωστή κόντρα - την οποία ίσως συντήρησα κι εγώ λίγο παραπάνω (αν και θα μπορούσα να συγκρατηθώ). Αλλά rokko δεν υπήρχε μόνο αντιπαράθεση.

Παράθεση:
Τι με νοιάζει εμένα γιατί θεωρείς τον εαυτό σου επιστήμονα ή όχι. Εγώ μπήκα να διαβάσω για τον κούφιο δορυφόρο.
Κολλάς σαν επιστήμονας στην κοίλη γη για να μας αποδείξεις το αντίθετο. Σιγά το δύσκολο. Απόδειξε μας άλλα πιο δύσκολα σχετικά με το θέμα. Βοήθησε μας να κατανοήσουμε άλλα πράγματα έτσι ώστε να απορρίψουμε την κήλη γη. Εκεί είναι η μαγκιά. ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ. ΌΧΙ όμως με αυτόν τον τρόπο: Αποκλείεται η άποψη της κούφιας γης γιατί χ και ψ και ζ και Αρίων και μπλα μπλα μπλα για να μας δικαιολογήσεις τα χρόνια που σπούδασες.
Μόνο αυτό το κομμάτι αποδεικνύει πόσο λίγο ή πόσο απροσεκτα και επιλεκτικα διάβασες το όλο topic, ή πόσο λίγο επέμεινες στις επιστημονικές εξηγήσεις. Δεν θα κάνω τίποτε περισσότερο πάρα copy-paste επιλεγμένα τμήματα από δικες μου παραθέσεις (και όχι του quendi που είναι επίσης απλα γραμμένες). Αν εσύ θεωρείς πως αυτά που έγραψα είναι χ, ψ, ζ,, διαφορικές εξισώσεις και Αρίων και μπλα μπλα μπλα, τότε απλά μου δίνεις την εντυπωση πως την απαντηση σου την έβγαλες από το ντουλάπι, και την κόλλησες εδώ. Την κλασσική απάντηση που λεει "πως όσοι έχουν σπουδάσει κάνουν φιγούρα και ξέρουν να μιλάνε μόνο με εξισώσεις, φρου φρου και αρώματα". Ιδού λοιπόν οι εξισώσεις μου και ο ακαταλαβίστικός λόγος μου:

1.Οι αναλύσεις που έγιναν στην τροχιά του Κασσίνι βοήθησαν να υπολογιστεί με σημαντική ακρίβεια η μάζα του μικρού αυτού δορυφόρου, και εν συνεχεία η μέση τιμή της πυκνότητάς του. Η τιμή της πυκνότητας του είναι μόλις το 60% αυτής του νερού, και επειδή η σύστασή του είναι σχεδόν 100% παγος, αυτό σημαίνει πως το εσωτερικό του είναι κατά 40% κενό.
2.Ο λόγος που ο Υπερίων έχει αυτές τις κενές περιοχές (μπορεί να είναι μεγάλα σπήλαια, ή απλώς το υλικό του να είναι πορώδες) είναι γιατί η μάζα του είναι μικρή και δεν είναι αρκετή ώστε τα υλικά να αρχίσουν να καταρρέουν προς το κέντρο και να συμπυκνώνονται υπό το βάρος τους και συνεπώς να γεμίζουν τις κενές περιοχές (σαν υγρό). Όπως λέγεται στη φυσική, ο Υπερίωνας δεν είναι σε υδροδυναμική ισορροπία.
3.Κενά δε μπορεί να είναι τα εσωτερικά των μεγάλων πλανητών ή των μεγάλων δορυφόρων γιατί λόγω του βάρους τους τα υλικά καταρέουν προς το εσωτερικό (στην ουσία συμπεριφέρονται σαν υγρό - σε γεωλογικές χρονικές κλίμακες). Ισχύει κατα τ' αλλα η συνθήκη υδροδυναμικής ισορροπίας.
4.Ναι μεν οι γνωστές φωτό είναι κολάζ πολλών διαφορετικών φωτογραφιών, αλλά εκεί που υπάρχει η "τρύπα", όντως είναι περιοχή που έχει φωτογραφηθεί. Το γιατί είναι μαύρη, εξηγείται απλά, αν κανείς παρατηρήσει τις ημερομηνίες που τραβήχτηκαν οι φωτό και την περιοχή που απεικονίζουν. Χειμώνας και φθινόπωρο + στη μαύρη περιοχή υπάρχει ο βόρειος πόλος. Τι έχουμε όμως στο βόρειο πόλο κάθε χειμώνα και φθινόπωρο; Έχουμε συνεχώς νύχτα (6 μήνες μέρα, 6 μήνες νύχτα), λόγω της κλίσης του άξονα περιστρογής της Γης σε σχέση με το επίπεδο της τροχιάς της Γης γύρω από τον Ήλιο. Συνεπώς, η περιοχή του βορείου πόλου είναι σκοτεινή γιατί απλά εκεί είναι μονίμως νύχτα τις συγκεκριμένες εποχες."
5.Πως θα σου φαινόταν όμως αν στο μακρινο μέλλον, όταν πλεον οι επανδρωμένες πτήσεις θα έχουν ίσως φτάσει στον Κρόνο ώστε οι ανθρωποι να αναζητήσουν περαιτέρω στοιχεία ζωής στον γεμάτο μικρές λίμνες υδρογονανθράκων, Τιτάνα, οι άνθρωποι να χρησιμοποιύν τις τεράστιες σπηλιές του Υπερίωνα (πολύ κοντά στην τροχιά με τον Τιτάνα) ως καταφύγιο απο τις επικίνδυνες ακτινοβολίες, τον πάγο του ως πηγή οξυγόνου, νερού και καυσίμων και το μικρό αυτό φεγγάρι ως εφαλτήριο για τη μελέτη των υπόλοιπών 48 φεγγαρίων του Κρόνου (καθώς έχει πολύ μικρή βαρύτητα πχ.); Πόσο πιο ενδιαφέρον γίνεται τότε;
6."Ακομα μονο κ μονο η μελετη των σεισμικων κυματων P k S ειναι απο μονη της τελειωτικη αποδειξη επ αυτου" : Για όσους αυτό φαίνεται επιστημονικοφανές, να το απλοποιήσω. Τα σεισμικά κύματα Ρ και S είναι υλικά κύματα και διαδίδονται μόνο σε υλικό μέσο. Αυτό που λέει ο quendi στην ουσία είναι πως στο καλο είναι δυνατόν να εντοπίζουμε ΥΛΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΗΣ, αν το εσωτερικό της είναι κενό.
7.(7,8,9,10 είναι σε απάντησεις/εξηγήσεις στον mprv) Το σχήμα που δείχνεις απλά εξηγεί πως "σεισμικά κύματα μπορούν να διαδοθούν μεταξυ αντιδιαμετρικών σημείων σε μια κούφια σφαίρα". Αλλά δεν είναι αυτό που μετράται στη σεισμολογία. Στη σεισμολογία τα κύματα που διέρχονται από το κέντρο και αυτά που ταξιδεύουν κατα μήκος της επιφάνειας προφανώς και μπορούν να διαχωριστούν.
8.Τρόποι ταλάντωσης της Γης μετά από σεισμούς. Η Γη θα ταλαντωνόταν πολύ διαφορετικά αν ήταν κούφια σφαίρα και αν ήταν συμπαγης (που έιναι...). Οι τρόποι ταλάντωσης έχουν μελετηθεί εδώ και αιώνες και μπορούν να μετρηθούν.
9.Διαφορετική τροχιακή εξέλιξη του συστήματος Γης-Σελήνης, που θα μπορούσε να μετρηθεί. Αυτό γιατί οι παλιρροιακές δυνάμεις που διαμορφώνουν μεταξύ άλλων αυτή την αλληλεπίδραση εξαρτώνται από την εσωτερική δομή των πλανητών
10.Ο λόγος που οι πλανήτες έχουν σφαιρικό σχήμα (ή τείνουν να έχουν σφαιρικό σχήμα) είναι γιατί η βαρύτητα είναι κεντρική δύναμη, δηλαδή οι μάζες τείνουν να έλκονται πάντα προς το κέντρο βαρύτητας. Αν το κέντρο βαρύτητας λείπει (δηλαδή η Γη είναι κούφια), για πιο λόγο να είναι σφαιρική; Δεν υπάρχει ελκτικό κέντρο που θα οδηγήσει τα επιμέρους στοιχεία μάζας που δημιουργούν τη Γη σε σφαιρικό σχηματισμό.


Ίσως αυτά να σου φαίνονται ακόμα δύσκολα και δυσνόητα. Αλλά επίσης γνωρίζω πως σε όλες αυτές τις εξηγήσεις και τις παραθέσεις, ούτε extreme γνώσεις παρατέθηκαν, ούτε εξισώσες. Και πάνω απ' ολα, ούτε μια απορία εκ μέρους σου. Αν εσύ αυτά τα βρίσκεις δυσνόητα, εγώ πως θα το καταλάβω αν δε μου το πεις; Εκτός αν έχεις τόσο πρόβλημα μαζί μας που δεν καταδέχεσαι να μας κάνεις ερωτήσεις, παρά μόνο να μας κριτικάρεις.

Παράθεση:
Καλώς και σπουδάζετε, καλώς και μας απαντάτε ειρωνικά, καλώς και μας κοιτάτε σαν να είμαστε χόμπιτ όταν ρωτάμε γιατί η γη γυρίζει?. ...Όχι ότι είμαστε μείων επειδή δεν σπουδάσαμε. Εσείς είσαστε μείων γιατί είσαστε οι λίγοι. Εμείς είμαστε οι πολλοί.
Κανείς δεν είπε κανέναν μειων επειδή δε σπούδασε, απλά και μόνο γι' αυτό το λόγο. Αλλά ναι, εγώ είτε έμμεσα, είτε άμεσα ίσως να έχω μειώσει κάποιους. Αλλα ποιοι είναι αυτοί οι "κάποιοι"; Μήπως είναι αυτοί που όντως δεν έχουν σπουδάσει, καταπιάνοται με επιστημονικά θέματα (αυτο δεν είναι κακό) αλλά αυτή η ενασχόλησή τους τους μετατρέπει (κατά τη γνώμη τους):
α) Σε "ερευνητές" που έχουν το ίδιο βάρος γνώμης με τους επιστήμονες
β) Σε δημιουργούς θεωριών που πάντα αμφισβητουν την επιστήμη.
γ) Σε φανατικούς υποστηρικτές αυτών των απράδεκτων θεωριών
δ) Σε φανατικούς περιφρονητές των επιστημόνων και όλης της επιστημονικής κοινότητας

Ε, σε τέτοια άτομα, με τέτοιο θράσος, έχω το δικαίωμα, αφού πρώτα έχω παρουσιάσει στοιχεία για να δείξω πως είναι λάθος, και να τους μειώσω και να τους γελιοποίησω. Γιατί οι ίδιοι γελιοποιούν εμένα και το αντικείμενο με το οποίο ασχολούμαι.

Και όπως σωστά γράφεις είστε η πλειοψηφία. Δυστυχώς όμως δεν έχεις καταλάβει πως αυτή η πλειοψηφία είναι αυτή που δίνει "ζωή" σε τέτοιες απαράδεκτες θεωρίες και "ερευνητές". Και για να παλέψω με αυτή την πλειοψηφία εγω πρεπει να τονίζω και την ιδιότητα μου όποτε χρειάζεται, και τις γνώσεις που έχω. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Παράθεση:
Το έκαναν ΠΟΛΛΟΙ σημαντικότεροι από εσάς.
Το έκαναν σημαντικότεροι για να μπορείτε εσείς να υπάρχετε σήμερα.
Το έκανε ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ.
Το έκαναν οι αρχαίοι φιλόσοφοι.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δε χρειάζεται να είσαι ούτε μεγάλος αρχαίος φιλοσοφος, ούτε ο Χριστός, ούτε Νομπελίστας, ούτε μεγάλος εφευρέτης για να απορρίψεις θεωρίες σαν αυτές της κούφιας Γης. Χρειάζεται απλά να είσαι λογικός άνθρωπος και να έχεις τη διάθεση να διαβάσεις 2-3 πράγματα σε απλά, εκλαικευμένα περιοδικά ή δικτυακούς τόπους. Γι' αυτό το λόγο εγώ μπορώ να γίνω πιο επιθετικός σε κάποιον που κάνει λάθος να επιμένει στη θεωρία της κούφιας Γης. Δε θα είμαι όμως το ίδιο επιθετικός ούτε θα ειρωνευτώ κάποιον αν σε μια συζητηση για το κβαντικό χάος κάνει κάποιο λάθος. Γιατί εκεί ίσως να μην αρκεί κάποιο εκλαϊκευμένο site και απλή λογική... Αλλά άλλο το ένα, αλλο το άλλο.

Λυπάμαι, που όπως φαίνεται απ' αυτά που γράφεις, δεν μπόρεσες να σπουδάσεις, αλλά εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ σε κάτι τέτοιο για κανέναν. Ειπα αν πραγματικά σας ενδιαφέρει κάτι επιστημονικό, σπουδάστε, ή "αν απλά αυτό σας ενδιαφέρει χωρίς όμως να θέλετε ή μπορειτε να σπουδάσετε κάτι σχετικό, τουλαχιστόν ελπίζω πλέον να καταλάβενετε πως κανείς δεν κρύβει κούφιους πλανήτες αν υπάρχουν και πως θεωρίες για κουφιες Γαίες κλπ κλπ είναι για πέταμα. Μη σπαταλάτε φαια ουσία για να ασχοληθείτε με λάθος πράγματα."

Όντως πολλά οπως λες μαθαίνονται από τη ζωή, από τις καθημερινές εμπειρίες, αλλά κακώς κάνεις το διαχωρισμό πως:

-Οι σπουδαγμένοι έχουν τα βιβλία τους + τις εξισώσεις τους
-Οι μή σπουδαγμένοι έχουν τις εμπειρίες της ζωής.

Και οι δύο έχουν και από τα δύο, απλά το ζήτημα είναι που και πως τις εμπειρίες και τις γνώσεις πρεπει να τις χρησιμοποιύμε.

Σε όλα τα υπολοιπα που είναι γραμμένα στο μήνυμα σου (επαναλήψεις με διαφορετικά λόγια) έχω ήδη απαντήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-11-05, 14:34
rokko74
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλε Ηλία δεν είχα σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου(αλλά με αναγκάζεις να το κάνω) ή με άλλον στο συγκεκριμένο θέμα.
Γιατί το πήρες τόσο προσωπικά? Ο ενικός δεν σημαίνει ότι αφορούσε εσένα. Έγραψα για όλους σχεδόν τους επιστήμονες. Άλλους περισσότερο και άλλους λιγότερο. Εσυ μπορεί να είσαι στους λιγότερο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Μόνο αυτό το κομμάτι αποδεικνύει πόσο λίγο ή πόσο απροσεκτα και επιλεκτικα διάβασες το όλο topic, ή πόσο λίγο επέμεινες στις επιστημονικές εξηγήσεις.
Εύκολα βγάζεις συμπεράσματα. Πως το έκρινες αυτό?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Την κλασσική απάντηση που λεει "πως όσοι έχουν σπουδάσει κάνουν φιγούρα και ξέρουν να μιλάνε μόνο με εξισώσεις, φρου φρου και αρώματα". Ιδού λοιπόν οι εξισώσεις μου και ο ακαταλαβίστικός λόγος μου:
Μόνος σου βγάζεις συμπέρασμα και μόνος σου απαντάς!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Αλλά ναι, εγώ είτε έμμεσα, είτε άμεσα ίσως να έχω μειώσει κάποιους. Αλλα ποιοι είναι αυτοί οι "κάποιοι";
Σου απαντώ με TA δικά σου επιστημονικά λόγια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Και αν κάποιος δε μπορεί να καταλάβει ένα ΠΕΡΙΣΚΟΠΙΟ, τα ντοκυμανταίρ του Discovery, το National Geographic κλπ (με την προϋποθεση πως έχει ένα ενδιαφέρον), τότε ούτε το επιστημονικό λεξιλόγιο του φταίει, ούτε οι ορολογίες. Το κούφιο του κεφάλι φταίει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δε χρειάζεται να είσαι ούτε μεγάλος αρχαίος φιλοσοφος, ούτε ο Χριστός, ούτε Νομπελίστας, ούτε μεγάλος εφευρέτης για να απορρίψεις θεωρίες σαν αυτές της κούφιας Γης.
Εγώ το έχω καταλάβει. Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες γιατί ανέφερα αυτά τα πρόσωπα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας
Όντως πολλά οπως λες μαθαίνονται από τη ζωή, από τις καθημερινές εμπειρίες, αλλά κακώς κάνεις το διαχωρισμό πως:

-Οι σπουδαγμένοι έχουν τα βιβλία τους + τις εξισώσεις τους
-Οι μή σπουδαγμένοι έχουν τις εμπειρίες της ζωής.

Και οι δύο έχουν και από τα δύο, απλά το ζήτημα είναι που και πως τις εμπειρίες και τις γνώσεις πρεπει να τις χρησιμοποιύμε.
Χωρίς να θέλω να φανώ γραφίκος δεν νομίζω ότι είναι έτσι. Όπως και να το κάνουμε, τα παιδιά που αφιερώνονται στο διάβασμα από νωρίς έως και τα 27 ή 30 έχουν πάρα πολλά βιβλία και πάρα πολλές εξισώσεις ένω ένα παιδί που για τον α ή β λόγο πήρε άλλο δρόμο στον δρόμο έχει πολλές εμπειρίες ζωής. Τώρα πως και τι βοηθάει περισσότερο είναι υποκειμενικό και σύμφωνα με τα πιστεύω και τις αξίες καθενός..
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-11-05, 16:32
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί το πήρες τόσο προσωπικά?
Γιατί σχόλια του στυλ "Κολλάς σαν επιστήμονας στην κοίλη γη για να μας αποδείξεις το αντίθετο. Σιγά το δύσκολο. Απόδειξε μας άλλα πιο δύσκολα σχετικά με το θέμα" και άλλα σαν κι αυτο, είναι προσωπικά, παρόλο που λες πως δεν είχες σκοπό να αναφερθείς σε πρόσωπα.

Γιατί αφορμή για να γράψεις ό,τι έγραψες ήταν η συζήτηση που αναπτύχθηκε σε αυτό το topic και η, μεταξύ άλλων, δική μου αντιπαράθεση με μερικούς. Συνεπώς τις αντιρρήσεις σου που έχεις γενικά με τους επιστήμονες, πρεπει να τις συνάντησες και στα δικά μου γραφόμενα. Αν δεν είχες αντιρρήσεις με εμένα, δε θα είχες αφορμή να γράψεις τα όσα έγραψες, τουλάχιστον σε αυτό το topic.

Όλα όσα σχολιάζεις είναι σχεδόν ευθεία απάντηση στα όσα είχα γράψει παλιότερα. Γι' αυτο τα παίρνω προσωπικά.

Παράθεση:
Εύκολα βγάζεις συμπεράσματα. Πως το έκρινες αυτό?
Εξηγησα πριν. Απολύτως σε καμμία από τις απαντήσεις (τουλάχιστον τις δικές μου, ίσως και του quendi και του Geowolf-δεν τις έχω όλες υποψην ούτε θα τις ξαναδιαβάσω τώρα) δεν υπήρχαν ούτε χ, ούτε ψ, ούτε Αρίωνες, ούτε τεχνικότητες, ούτε επιδείξεις γνώσεων. Σε κάθε περιπτωση έγινε προσπάθεια να γραφούν όλα με απλα λόγια, και σε περιπτώσεις που κάτι ήταν ίσως δυσνόητο, δόθηκαν διευκρηνήσεις. Συνεπώς δεν πιστεύω πως σε αυτό το topic υπήρχε λόγος να γραφτούν τέτοιου είδους σχόλια από μέρους σου "Απόδειξε μας άλλα πιο δύσκολα σχετικά με το θέμα. Βοήθησε μας να κατανοήσουμε άλλα πράγματα έτσι ώστε να απορρίψουμε την κήλη γη. Εκεί είναι η μαγκιά. ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ. ΌΧΙ όμως με αυτόν τον τρόπο: Αποκλείεται η άποψη της κούφιας γης γιατί χ και ψ και ζ και Αρίων και μπλα μπλα μπλα για να μας δικαιολογήσεις τα χρόνια που σπούδασες."

Αν αυτό το σχόλιο ήταν γενικό και δεν αναφερόταν σε εμας, ίσως θα έπρεπε να το μεταφέρεις σε διαφορετικό τοπικ, και ίσως εκεί συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου. Αλλά αφου βλεπω αυτά τα σχόλια εδώ, φαντάζομαι πως σε μεγάλο βαθμό αναφέρονται σε μένα και τον quendi. Και έτσι βγάζω το συμπέρασμα για το οποίο αναρωτιέσαι.

Παράθεση:
Μόνος σου βγάζεις συμπέρασμα και μόνος σου απαντάς!
Ιδού τα λόγια σου αλλη μια φορά: "Απόδειξε μας άλλα πιο δύσκολα σχετικά με το θέμα. Βοήθησε μας να κατανοήσουμε άλλα πράγματα έτσι ώστε να απορρίψουμε την κήλη γη. Εκεί είναι η μαγκιά. ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ. ΌΧΙ όμως με αυτόν τον τρόπο: Αποκλείεται η άποψη της κούφιας γης γιατί χ και ψ και ζ και Αρίων και μπλα μπλα μπλα για να μας δικαιολογήσεις τα χρόνια που σπούδασες."

Αλλά βέβαια, "πρωτο ενικό δεν αναφέρεται στον Ηλία, αλλά γενικά..."

Έτσι λες αλλά δε με πειθεις....

Παράθεση:
Το κούφιο του κεφάλι φταίει.
Φυσικά. Την άποψη αυτή δεν την παίρνω πίσω. Απλά ελπίζω να κατάλαβες σε ποιους αναφέρεται. Όπως γραφω στην προηγούμενη απάντηση, στα άτομα που έχουν το θράσος να βάζουν τους εαυτούς του πάνω απ'ολα και όλους, να ειρωνεύονται όλους (εκτος τους ομοίους τους φυσικά), χωρίς όμως να το έχουν κατακτήσει αυτο με κόπο. Ε αυτούς και κουφιοκέφαλους θα τους πω, και ίσως χρησιμοποιήσω και χειρότερους χαρακτηρισμούς. Και δεν ντρεπομαι καθολου. Όπως και αυτοι δεν ντρεπονται να δίνουν ιδιοτητες στους εαυτους τους, ιδιοτητες που δεν εχουν καν σκεφτει να κουραστουν για να τις κατακτησουν.

Άραγε πως θα σου φαινοταν αν ειχες προβλημα υγιειας και προσπαθούσε να σε γιατρεψει με ηλίθιες θεωρίες ένας "μεταφυσικος" γιατρός που έθαβε τους πραγματικους γιατρους λέγοντας τους πως ειναι δογματικοι, στενομυαλοι και άσχετοι; Εκει θα σε πείραζε ε; Εκει θα συμφωνούσες πως ο μεταφυσικος γιατρος ήταν κουφιοκεφαλος.

Αλλά για τους φυσικους δεν πειράζει... Το πολυ πολυ οι βλακειες που διατυπώνονται να μεταφράζονται σε λάθος εξισώσεις και ίσως σε μερικά γραμμάρια κακως χρησιμοποιημένο μελάνι. Μικρο το κακο ε; Δε χάνεται καμμια ζωη. Αφού είναι έτσι, ας λεει ο καθενας ότι του κατεβει, χωρίς ίχνος ευθύνης.

Aυτός που διατυπώνει αυτές τις απόψεις, όπως λες, έχει μαζι του την πλειοψηφία. Και συνεπώς η γνώμη της πλειοψηφίας για τη φυσική και τους επιστήμονες θα διαμορφωθεί από αυτόν. Βλεπεις λοιπόν πως η εννοια "κουφιοκεφαλος" αρχίζει και έχει νόημα (τουλάχιστον για μένα). Επαναλαμβάνω πως δεν ντρεπομαι γι' αυτή την άποψη, ούτε την παίρνω πίσω.

Παράθεση:
Εγώ το έχω καταλάβει. Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες γιατί ανέφερα αυτά τα πρόσωπα.
Ίσως εγώ να μην κατάλαβα. Αλλά πριν έκανες κριτικη πως τα γραφομενα μερικών είναι ακαταλαβίστικα. Αφου λοιπόν αισθάνεσαι πως εγώ δεν κατάλαβα, καλο θα ήταν να μου εξηγήσεις.

Αυτό που εγώ ήθελα να πω είναι στην ουσία μια απαντηση στο τελικο σχόλιο σου: "Ήμαρτον πια. Ποιοι νομίζεται ότι είσαστε? Οι Θεοί οι ίδιοι. "

Όχι λοιπον, δεν παριστάνουμε το θεο επειδη καταρρίπτουμε τη θεωρία της κουφιας Γης. Ίσα ίσα η αγανακτηση μας προέρχεται απο το γεγονος πως για να καταρρίψεις αυτή τη θεωρία δε χρειάζεσαι παρα λιγες γνωσεις για να κατανοήσεις τις αποδείξεις που την καταρρίπτουν.

Μου είναι λογικο κάποιος να μην καταλαβαίνει τι ειναι το κβαντικο χαος (ούτε εγώ ξέρω ή καταλαβαινω πχ.). Αλλά μου είναι εντελώς παραλογο καποιος να μην καταλαβαίνει γιατι η Γη δεν είναι κουφια. Ειδικα οταν υπάρχουν δεκαδες πηγες και γραφομενα που το εξηγουν αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 15-11-05 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-11-05, 17:55
rokko74
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ηλία καλό θα ήταν να σταματήσει η αντιπαράθεση εδώ γιατί έτσι συνεχίζουμε αυτό το οποίο ξεκίνησε και το παράπονο μου.
Δέχομαι κάποιες από τις απόψεις σου αλλά όχι όλες. ισως κάποια άλλη φορά να το τραβήξουμε περισσότερο.
Μπορεί τα γραφόμενα σου να μου έδωσαν το εναύσμα για να γράψω αλλά εσύ είσαι το δέντρο στην προκειμένη περίπτωση και όχι το δάσος.
Όσον αφορά στη δεύτερη παράθεση σου η αλήθεια είναι ότι δεν αναφερόμουν σε εσένα αλλά στην κάθε κήλη γη και στην κάθε "αποκλείεται η άποψη της κούφιας γης γιατί χ και ψ και ζ και αρίων...".

Στην 5η παράθεση σου νομίζω ότι τα λέω απλά και το νόημα που ήθελα να βγεί είναι ότι όλοι πρέπει να κατεβάζεται επίπεδο όταν θέλετε να καταλάβουμε και όχι να σας κοιτάμε σαν χαζοί
"είσαστε υποχρεωμένοι όλοι σας να κατεβάζεται το επίπεδο του μυαλού σας όταν συζητάτε μαζί μας και να μας τα κάνετε λιανά. όσο πιο λιανά γίνεται. Για να μπορέσετε να έρθετε σε επαφή μαζί μας αφού είσαστε τόσο ανώτεροι.
Το έκαναν πολλοι σημαντικότεροι από εσάς.
Το έκαναν σημαντικότεροι για να μπορείτε εσείς να υπάρχετε σήμερα.
Το έκανε ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ.
Το έκαναν οι αρχαίοι φιλόσοφοι.
Το έκαναν οι μεγαλύτεροι εφευρέτες.
Το έκανα εγώ στο παιδί.
Το έκανε το παιδί στο μωρό."


Επίσης ποτέ δεν έγραψα ότι επιστήμονες παριστάνουν τον θεό επειδή δεν δέχονται την κούφια γη.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-11-05, 18:19
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ηλια κ Rokko δυστυχως η συζητηση εχει παρει πολυ ασχημη τροπη.Εχει φτασει σε
σημειο να γινει προσωπικη αντιπαραθεση κ ασχετη με το θεμα της κουφιας Γης ή του δορυφορου (γιατι στο τελος εγινε για κουφια Γη αντι για τον κουφιο δορυφορο,καλως ή κακως).Δεν θελω να καταλογισω ευθυνες ποιος φταιει κ ποιος οχι αλλα πρεπει να πω πως η μορφη του μηνυματος του Rokko δεν νομιζω οτι ηταν τοσο αθωα κ γενικη κ πραγματι σε πολλα σημεια φαινεται οτι αναφερεται σε συγκεκριμενα ατομα συμπεριλαμβανομενου κ εμενα νομιζω,κ οχι με τον καλυτερο τροπο..δεν προκειται ομως να σχολιασω τα υπολοιπα λεγομενα σας ουτε αν συμφωνω ή διαφωνω.Το μονο που εχω να πω ειναι οτι γινεται ενοχλητικη η συζητηση για οποιους διαβαζουν το θεμα κ η θεση μου σαν συντονιστη ειναι λεπτη.Θα κλειδωσω για λιγο το θεμα μεχρι να ηρεμησουν τα πνευματα κ θα ηθελα να παρακαλεσω να μην συνεχιστει η αντιμαχια.Αν θελετε ανοιξτε θεμα για το πως πρεπει να ειναι οι σωστοι επιστημονες αλλα προσπαθηστε να μην φτασει παλι σε προσωπικη αντιπαραθεση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 15-11-05 στις 18:35
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-11-05, 17:10
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ανοιγω ξανα τη συζητησημε την ελπιδα οτι δεν θα συνεχιστει η προσωπικη αντιπαραθεση οπως πριν.Το θεμα ισως κλειδωθει παλι,ισως να διαγραφουν τα ασχετα με το θεμα μηνυματα ή να μεταφερθουν.Αυτο θα γινει κατοπιν συνεννοησης των συντονιστων.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-11-05, 20:35
nakosb Ο χρήστης nakosb δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2005
Μηνύματα: 2
Exclamation

σας χαιρετω ολους.

το μονο που θα επισημανω ειναι οτι οσο αφορα το θεμα "κουφια γη",
ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι υπαρχει (και λεω σχεδον γιατι δεν εχω παει ο
ιδιος για να δω).ομως εχω στα χερια μου εναν "χαρτη" που δειχνει
σημαντικες λεπτομερειες καθως και τα ανοιγματα του βορειου και
του νοτιου πολου.επισης αναλυει και το περιβοητο τριγωνο των βερμουδων.
και ειναι θεωρημενο
απο τμημα ......... οποτε ειναι επισημο!!!!!!!!! :
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-11-05, 09:30
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Χαίρομαι που ξανά ανοίγει το θέμα μόνο και μόνο για να προσθέσω κάτι.
Θα συμφωνήσω ότι πάρα πολλές φορές οι επιστήμονες, μιλούν με λόγο που δεν προσφέρεται για τον μέσο άνθρωπο. Μερικά πράγματα όμως δεν έχουν σχέση με το αν έχει σπουδάσει κάποιος ή όχι. Αν πχ έχω σπουδάσει γιατρός ή γεωπόνος (επίπονες σπουδές και οι δύο) δεν σημαίνει ότι θα μπορώ να καταλάβω αστροφυσική. Δεν νομίζω όμως σε καμία περίπτωση ότι τουλάχιστον στο συγκεκριμένο τόπικ, ειπώθηκε κάτι που ήταν τόσο δύσκολο. Ακόμα και κάποια σημεία αν δεν ήταν εντελώς κατανοητά από όλους, ήταν τόσο λίγα, (για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι κάποιο) που δεν νομίζω ότι έχανε κάποιος την ουσία σε όλα όσα ειπώθηκαν εδώ μέσα, απ’ όλες τις πλευρές. Πρέπει να πω ότι την πρώτη φορά που διάβασα λίγο τα λεγόμενα των παιδιών, επειδή διάβαζα πολύ γρήγορα και όχι με καθαρό μυαλό, δεν τα κατάλαβα όλα και μπερδεύτηκα. Δεν έχω σπουδάσει κάτι σχετικό με φυσική ή αστρονομία και όμως όταν τα διάβασα ξανά, πιο προσεκτικά, δεν μου άφησαν κάποιο κενό, τέτοιο τουλάχιστον, που να βγω από το νόημα της όλης συζήτησης. Ίσως τελικά χρειάζεται πιο μεγάλη προσοχή απ’ όλους και αυτούς που γράφουν και αυτούς που διαβάζουν αλλά και αυτούς που απαντούν. Το πρόβλημα είναι άλλο. Ότι η συζήτηση ξεκίνησε από άλλο σημείο και αλλού κατέληξε. Μερικές φορές μοιάζουμε ότι δεν μπορούμε να επικεντρωθούμε στο αρχικό θέμα. Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ’ έξω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές. Μερικές φορές μοιάζουμε να είμαστε έτοιμοι ν’ αρπάξουμε την σπάθα και να πάρουμε κεφάλια. Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο τόπικ μόνο, έχω δει και χειρότερα. Μερικές φορές είναι δικαιολογημένη όλη αυτή η κατάσταση αλλά δεν σημαίνει ότι έχει καμιά ουσία. Δεν βοηθάει ούτε το forum, αλλά ούτε όλους όσους μπαίνουν για να διαβάσουν κάτι ενδιαφέρον, αλλά και να ενημερωθούν. Το θέμα ήταν άλλο, αλλού πήγε και αλλού κατέληξε. Δεν λέω ότι δεν ήταν όλα αυτά ενδιαφέροντα. Μερικά μάλιστα ήταν πολύ και βγήκαν πολλά συμπεράσματα. Σταμάτησα λίγο καιρό να γράφω στο forum γιατί είχα πολύ δουλειά αλλά και επειδή έπιασα τον εαυτό μου να μην δέχεται την αμφισβήτηση αλλά και να είμαι έτοιμος εγώ να βγάλω τον εκνευρισμό μου για όλα όσα μου συμβαίνουν, στο forum. Δεν είναι τυχαίο που επέλεξα αυτό το θέμα με αυτά τα συγκεκριμένα άτομα που μιλούσαν για να ξαναγράψω. Τα σχόλια μου πιο πάνω για άδεια κεφάλια και κούφιους πλανήτες ήταν και αυτά εκτός θέματος, αλλά η συζήτηση για τον κούφιο δορυφόρο είχε πάει περίπατο από μέρες… Βέβαια πρέπει να πω ότι μια συζήτηση είναι ένας ζωντανός οργανισμός. Την στιγμή που γεννιέται δεν ξέρεις ούτε που θα πάει αλλά ούτε που θα καταλήξει. Και είναι πάρα πολύ δύσκολο και ίσως πεζό, να προσπαθήσεις να την βάλεις σε καλούπια, αλλά το να παίρνεις κάθε τι που γράφεται σαν προσωπική επίθεση (ξαναγράφω ότι δεν μιλάω για το συγκεκριμένο τοπικ μόνο) είναι λάθος και το πιο σημαντικό δεν οδηγεί πουθενά. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Ξεκινώντας να γράφω δεν ήθελα να καταλήξω παρά μόνο στο ότι το forum είναι για να πηγαίνει η συζήτηση μπροστά, να γράφονται οι απόψεις και να βγαίνουν συμπεράσματα, δεν είναι χώρος για προσωπικές αντιπαραθέσεις, οι οποίες αφορούν λίγους και βουρκιάζουν στα ίδια και στα ίδια, με πράγματα που έχουν ειπωθεί παραπάνω από μία φορά. Τελειώνοντας θέλω να συμφωνήσω με τον Ηλία στο πιο σημαντικό πράγμα που ειπώθηκε…«μη σπαταλάτε άδικα φαιά ουσία σε πράγματα που δεν αξίζουν» και αυτά δεν είναι απαραίτητα η κούφια γη και όλες οι θεωρίες από επιστήμονες και μη, αλλά οι προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-11-05, 10:38
rokko74
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Φίλε agaliarep, συμφωνώ μαζί σου και παίρνω την ευκαιρία να ζητήσω συγνώμη από όλους τους αναγνώστες και τους συμμετέχοντες στη συζήτηση για την άδικη έκφραση(προς τους 2 συμμετέχοντες) αυτών των παραπόνων μου μέσου του συγκεκριμένου τοπικ. Έπρεπε να γίνει σε άλλο τόπικ με ανάλογο θέμα.

Nakosb θα μπορούσες να σκανάρεις τον χάρτη που μας λες και να τον αναρτήσεις για να μπορέσουμε να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας. Επίσης τι εννοείς "είναι θεωρημένο
από τμήμα ......... οπότε είναι επίσημο!!!!!!!!! " μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες?



Τα λέμε....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-11-05, 11:58
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Το θέμα του τόπικ που είχα ανοίξει αφορούσε την ανακάλυψη του κούφιου ή πορώδους (όποιος ορισμος σας βολεύει, χρησιμοποιήστε τον) δορυφόρου. Επίσης το άρχικο μου μήνυμα περιελάμβανε και μια κριτική πρόταση προς οπαδούς θεωριών του στυλ κούφιας Γης.

Απο τη στιγμή που απο όλους (όπως φαίνεται) έγινε δεκτη η ύπαρξη του κούφιου δορυφορου, αλλά δεν έγινε δεκτή η κριτική μου πρόταση, ήταν λογικό η συζήτηση να επικεντρωθεί κυρίως στη γνωστή αντιπαράθεση. Συνεπώς ποτέ η συζήτηση δεν έφυγε εκτός θέματος, αντιθέτως με ότι υποστηρίζουν μερικοί εδώ.

Αντιθέτως απ' οτι νομίζετε, οι προσωπικές αντιπαραθέσεις σε αυτό το τοπικ είναι πολύ πιο χρήσιμες για όλους τους αυτοαποκαλούμενους "εναλλακτικούς ερευνητές", απ' οτι είναι η πληροφορίες για τον κούφιο Υπερίωνα, και κάθε άλλο παρά σπατάλη φαιάς ουσίας είναι agalierp. Αλλά δε θα επιμείνω περισσότερο καθώς το φορουμ δεν είναι δικό μου και δε βάζω εγώ τους κανόνες.

Θα επιμείνω μόνο στις επιστημονικές πληροφορίες ή σε απαντηση αποριων (αν ξέρω, φυσικά).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.