Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-17, 13:40
Δημηιτρα89 Ο χρήστης Δημηιτρα89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Μάγεια

Καλησπέρα λοιπόν και απο εμένα! Σήμερα θα σας πω την δική μου ιστορία μπας και μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος, με τον άντρα μου παντρευτήκαμε πρίν απο 6 μήνες περίπου, μέναμε μαζί 7 χρόνια... Η πεθερά μου είναι ένας γελαστός άνθρωπος με πολύ χιούμορ και τρομαχτικά καλή μαζί μου θα έλεγα.... Οι γοννεις του άντρα μου στα νιατα τους ασχολούνταν με υπνωτισμούς και είμαι σχεδόν σίγουρη και με μαγεία (γιατί καλούσαν πνευματα κτλ) οταν το έμαθα αρχισε να με επηρεαζει λιγακι για αρχη, αργότερα παρατήρησα πως κάθε φορά που ερχόταν επίσκεψη η πεθερα μου πάντα μετά ο άντρας μου είχε νεύρα τσακωνόμασταν και πάντα μα πάντα πάθαινε κατι καποιο κατοικιδιο μου.... μενουμε σε χωριο και μακρια απο εκείνους.... κατι άλλο που παρατήρησα ειναι οτι καθε φορα που θέλει να ερθει πηγαινει ΠΡΩΤΑ στο νεκροταφείο (στους γοννεις της) και μετα έρχετε σε εμας για καφε φέρνοντας πάντα λάσπες μέσα στο σπίτι.... Το συζητησα με τον αντρα μου και λογικο ειναι πως θα στεναχωριώταν που σκέφτομαι έτσι για την μητέρα του.... 3ον καποια στιγμη στο παρελθον είχα ενα γυναικολογικο θεμα, οχι σοβαρο και ετυχε να παμε εμεις επισκεψει στο σπιτι τους, ο πατερας του ξεκαθαριζε καποια πραγματα στο σπιτι και μας ρωτησε αν θελουμε την κουνια που ειχε ο αντρας μου για τα δικα μας παιδια και μολις το ρωτησε αυτο ακουσα την πεθερα μου απο το διπλανο δωματιο να λεει ''λες και θα κανουν ποτε παιδια;'' ενιωσα πολυ αβολα.... Ο αντρας μου πλέον δεν πηγαινει στο σπιτι των γονιων του γιατι ο πατερας του απεκτησε ψυχολογικα προβληματα λογω ολων αυτων, υπνωτισμων κτλ και στεναχωριεται και νευριαζει να τον βλέπει ετσι.... Στον γαμο μας ηρθε μονο η πεθερα μου και στο τραπεζι μου εκανε δωρο ενα δαχτυλιδι... Το οποιο μεσα στο κουτι ειχε κολλημενη μια πετρα σε μισοφεγγαρο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-17, 20:06
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Να σου πω τι πιστεύω εγώ. Οι άνθρωποι που ασχολούνται με πνευματισμό, κουβαλάνε γύρω τους διάφορα... παράσιτα. Δεν μπορώ να το συζητήσω άλλο δημόσια, πάντως πιστεύω πως δεν είναι κακοπροαίρετοι απέναντι σου, αλλά πιστεύω πως εισπράττετε κι εσείς ένα μέρος αυτής της ενασχόλησης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-17, 22:42
Δημηιτρα89 Ο χρήστης Δημηιτρα89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Δεν αντιλέγω.... απλά είναι πολλα τα περίεργα και δεν ξέρω πως να τα διαχειριστω, φαντάσου πως ούτε στο γαμο μας δεν μας ευχήθηκε να κάνουμε ενα μωρό οπως ολοι οι υπόλοιποι....και το αστείο είναι πως όντως μέχρι στιγμής δεν εχω μείνει εγκυος μετα απο κάποιες προσπάθειες....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-17, 22:50
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Δε ξέρω τι άλλο να σου πω, μόνο το να προσέχεις γενικά σε τι σκέψεις μπάινεις. Η ιδέα ότι μπορεί να σου έχουν κάνει κάτι για να μην κάνεις παιδί είναι αρκετή για να μην μπορεί να γίνει σύλληψη. Έχει πολλές προεκτάσεις αυτό το θέμα πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-17, 00:12
Δημηιτρα89 Ο χρήστης Δημηιτρα89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Θελω μονο να προστατεψω το σπίτι μου, δεν θελω να βλαψω κανένα.... το κακο είναι πως τωρα αυτες τις μέρες θέλει να έρθει επίσκεψη... φτου κι απο την αρχη κ λυπάμαι τα καημένα τα γατάκια μου παντα κατι παθαίνουν τα ερμα.... τι να κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-17, 11:53
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Γιατί να βλάψεις κανένα; Αυτό που κολλάει;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-17, 15:19
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημηιτρα89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα λοιπόν και απο εμένα! Σήμερα θα σας πω την δική μου ιστορία μπας και μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος, με τον άντρα μου παντρευτήκαμε πρίν απο 6 μήνες περίπου, μέναμε μαζί 7 χρόνια... Η πεθερά μου είναι ένας γελαστός άνθρωπος με πολύ χιούμορ και τρομαχτικά καλή μαζί μου θα έλεγα.... Οι γοννεις του άντρα μου στα νιατα τους ασχολούνταν με υπνωτισμούς και είμαι σχεδόν σίγουρη και με μαγεία (γιατί καλούσαν πνευματα κτλ) οταν το έμαθα αρχισε να με επηρεαζει λιγακι για αρχη, αργότερα παρατήρησα πως κάθε φορά που ερχόταν επίσκεψη η πεθερα μου πάντα μετά ο άντρας μου είχε νεύρα τσακωνόμασταν και πάντα μα πάντα πάθαινε κατι καποιο κατοικιδιο μου.... μενουμε σε χωριο και μακρια απο εκείνους.... κατι άλλο που παρατήρησα ειναι οτι καθε φορα που θέλει να ερθει πηγαινει ΠΡΩΤΑ στο νεκροταφείο (στους γοννεις της) και μετα έρχετε σε εμας για καφε φέρνοντας πάντα λάσπες μέσα στο σπίτι.... Το συζητησα με τον αντρα μου και λογικο ειναι πως θα στεναχωριώταν που σκέφτομαι έτσι για την μητέρα του.... 3ον καποια στιγμη στο παρελθον είχα ενα γυναικολογικο θεμα, οχι σοβαρο και ετυχε να παμε εμεις επισκεψει στο σπιτι τους, ο πατερας του ξεκαθαριζε καποια πραγματα στο σπιτι και μας ρωτησε αν θελουμε την κουνια που ειχε ο αντρας μου για τα δικα μας παιδια και μολις το ρωτησε αυτο ακουσα την πεθερα μου απο το διπλανο δωματιο να λεει ''λες και θα κανουν ποτε παιδια;'' ενιωσα πολυ αβολα.... Ο αντρας μου πλέον δεν πηγαινει στο σπιτι των γονιων του γιατι ο πατερας του απεκτησε ψυχολογικα προβληματα λογω ολων αυτων, υπνωτισμων κτλ και στεναχωριεται και νευριαζει να τον βλέπει ετσι.... Στον γαμο μας ηρθε μονο η πεθερα μου και στο τραπεζι μου εκανε δωρο ενα δαχτυλιδι... Το οποιο μεσα στο κουτι ειχε κολλημενη μια πετρα σε μισοφεγγαρο....

1. Να ξέρεις ότι οι επισκέψεις των πεθερικών δημιουργούν προβλήματα σε ΟΛΑ τα παντρεμένα ζευγάρια (άλλη συμπεριφορά έχουν όταν συζείς κι άλλη όταν έχεις παντρευτεί) άσχετα εάν κάποιοι δεν το παραδέχονται. Επίσης, κακίες για το αν θα κάνεις ή όχι παιδιά, δυστυχώς είναι συνηθισμένο φαινόμενο, ειδικά από τη πεθερά προς τη νύφη.

2. Πώς γνωρίζεις ότι η πεθερά σου είχε ασχοληθεί με μαγείες κτλ; Από ποιούς το έμαθες; Λογικά ο άντρας σου, εφόσον μεγάλωσε με αυτούς τους γονείς θα ξέρει καλά εάν όλα αυτά είναι αλήθεια ή όχι. Ποια είναι η δική του θέση στο όλο θέμα;
Έχει σημασία να ξέρεις εάν ο άντρας σου είναι με το μέρος σου και είναι έτοιμος ακόμα και να τσακωθεί με τους δικούς του εάν χρειαστεί. Εφόσον είστε χρόνια μαζί, θα πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη ανάμεσά σας και να μην έχετε μυστικά ο ένας από τον άλλο.

3. Η πεθερά σου έχει κάποιο λόγο για να μη σε θέλει; Θέλω να πω μήπως, έστω κι άθελά σου, έχεις δώσει κάποια αφορμή για να σε αντιπαθεί;

4.Όσον αφορά τα γατιά, μήπως η πεθερά σου τα ταϊζει με κάτι όταν σε επισκέπτεται; Εάν τους δίνει να φάνε οτιδήποτε που περιέχει σοκολάτα, πιθανό να αρρωσταίνουν από αυτό (η σοκολάτα είναι τοξική για τις γάτες και γενικά τα γατιά δεν πρέπει να τρώνε ο,τι τρώμε εμείς, και ειδικά γλυκά).


Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να απαντήσεις σε ερωτήσεις που είναι προσωπικές, απλά νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα.

Δυστυχώς ισχύει αυτό που λένε: όταν παντρεύεσαι κάποιον, παντρεύεσαι κι όλη του την οικογένεια, οπότε σκέψου καλά και πάρε τις αποφάσεις σου τώρα που είναι νωρίς.

Τέλος, εάν όντως υπάρχει θέμα μαγείας, ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι η άμυνα κι όχι η επίθεση με παρόμοιο τρόπο.
Θα πρέπει να βρεις τρόπους να θωρακίσεις τον εαυτό σου απέναντι σε οτιδήποτε αρνητικό.
Εάν είσαι θρησκευόμενη, μπορείς να απευθυνθείς στην εκκλησία, εφόσον αυτό θα σε καθησυχάσει.
Εάν δεν είσαι, απλά περιφρόνησε την πεθερά σου, μη δίνεις σημασία, κάνε υπομονή όσο κρατάει η επίσκεψη κι άστη μετά να πάει στο καλό. Αρκεί να πιστέψεις πρώτα εσύ ότι είσαι δυνατή κι ότι κανείς δε μπορεί να σου κάνει κακό. Ακόμα κι αν κάνει κάτι η πεθερά σου, εάν εσύ είσαι εντάξει με τη συνείδησή σου και νιώθεις καλά με τον εαυτό σου, δε θα έχεις πρόβλημα.

Όλοι όσοι προσπαθούν να αποκτήσουν δύναμη τρομοκρατώντας τους άλλους κι αφήνοντας υπόνοιες ότι ξέρουν να κάνουν μάγια, ψάχνουν για φοβισμένα θύματα. Εάν τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν τους φοβάσαι, βάζουν την ουρά υπό τα σκέλη και κάνουν πέρα.

Σου εύχομαι όλα να φτιάξουν και σύντομα μ'ένα γερό παιδάκι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-17, 18:01
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι όσοι προσπαθούν να αποκτήσουν δύναμη τρομοκρατώντας τους άλλους κι αφήνοντας υπόνοιες ότι ξέρουν να κάνουν μάγια, ψάχνουν για φοβισμένα θύματα. Εάν τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν τους φοβάσαι, βάζουν την ουρά υπό τα σκέλη και κάνουν πέρα.
Χα, πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό. Έχω κάτι υπόψη μου από το παρελθόν. Κάποτε ένας γνώστης του χώρου μου είπε πως όταν κάποιος ξέρει τι κάνει, ή παει σε κάποιον που ξέρει τι να κάνει αυτός, ποτέ δεν ειδοποιεί το θύμα. Ο λόγος είναι ο φόβος των αντιμέτρων. Για την περίπτωση που και το θύμα μπορεί να ξέρει τι να κάνει ή να πάει σε κάποιον που θα ξέρει τι να κάνει εκείνος. Αυτοί που λένε τα παραπάνω, δεν ξέρουν τι να κάνουν ή έχει "συμβούλους" της πλάκας. Οπότε πάρε τους στην πλάκα κι εσύ.

Μιας όμως και ο deadlite σοβάρεψε το θέμα, επειδή έγραψες ότι το σόι της ασχολείται με τσάνελινγκ και υπνωτισμούς κτλ, είναι αυτό το χαρακτηριστικό είδος των τσαρλατάνων που σου υποβάλουν με έμμεσους τρόπους τη δική τους ατζέντα και αυτό πρέπει να προσέξεις. Η εντύπωση δηλαδή ότι κάτι έγινε σε βάρος σου, οπότε παίζει να σου εμφανίζονται διάφορα ψυχοσωματικά, συν την όλη γκαντεμιά που κουβαλάνε γύρω τους, κάτι υπαρκτό που δεν θα παράβλεπα καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-17, 18:21
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Υπάρχει και η περίπτωση προκατάληψης σε βάρος της,που σε κάνει να εστιάζεις πάνω στην πεθερά σου,αποφεύγοντας άλλα προβλήματα. Είναι συχνό φαινόμενο αντρες γυναίκες να αποκαλούν τις πεθερές τους μάγισσες,πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου που ήταν όντως(πάνω-κάτω) η δουλειά της.

Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα ξέρεις καλύτερα τις λεπτομέρειες από μας,αλλά η ψυχραιμία είναι ένα το καλύτερο όπλο για σένα.Βρες κάτι που θα σε ηρεμήσει.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-17, 18:25
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημηιτρα89 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν το έμαθα αρχισε να με επηρεαζει λιγακι για αρχη, αργότερα παρατήρησα πως κάθε φορά που ερχόταν επίσκεψη η πεθερα μου πάντα μετά ο άντρας μου είχε νεύρα τσακωνόμασταν και πάντα μα πάντα πάθαινε κατι καποιο κατοικιδιο μου....

Καλησπέρα, εδώ και μόνη σου λες ότι όλα ξεκίνησαν όταν άρχισες εσύ να τα σκέφτεσαι άρα εν μέρει εσύ δημιούργησες το πρόβλημα. Είτε θέλει να σου κάνει κάτι κακό η πεθερά σου είτε όχι αν εσένα δεν σε απασχολεί και το πάρεις όλο αυτό χαλαρά, δεν θα γίνει τίποτα . Στην ουσία δεν έχει γίνει κάτι κακό έτσι κι αλλιώς. Με υπνωτισμό έχω ασχοληθεί και πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με μαγεία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.