Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #12  
Παλιά 30-07-13, 12:38
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Ναι προτείνει με απίστευτα κενά, ασάφειες και μπόλικη πίστη όταν κάτι δεν "κολλάει".

Ένα παράλογο στη ψυχοθεραπεία αναφέρει οτι διαφορετικές θεωρίες έχουν θετικά αποτελέσματα στους θεραπευόμενους ακόμα και αν είναι αντικρουώμενες. Μπορεί δηλαδή η μία προσέγγιση να λέει άσπρο και η άλλη μαύρο για το ίδιο θέμα ωστόσο και οι δύο έχουν θετική επίδραση. Για να γίνει αυτό απαραίτητα είναι ένας θεραπευτής τον οποίο εκτιμάς και σέβεσαι και ένα θεωρητικό πλαίσιο (σωστό ή εν μέρει λάθος δεν έχει σημασία).
Γενικεύοντας αυθαίρετα στις θρησκείες, η θεωρία χρειάζεται για να σε στηρίξει όταν χρειάζεται στήριγμα και το πετυχαίνει έστω και αν είναι λάθος. Όταν δεν χρειάζεσαι στήριγμα, δεν έχεις ανάγκη καμία θεωρία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο θρησκόληπτος όμως, έχει άλλη χάρη. Συνήθως είναι ντουβάρι-φανατικός και όχι συνειδητοποιημένος-φανατικός (οξύμωρο, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ). Εάν έρθει αντιμέτωπος με τα "τέρατα" που έχει μέσα του, ίσως τα νικήσει. Γι αυτόν τον έναν που μπορεί να αλλάξει, ρωτάω.

Έχω κάνει το ίδιο με γνωστούς αλλά σταμάτησα. Πολλοί είναι ικανοποιημένοι με την πίστη τους και προτιμούν να μείνουν εκεί και να την χρησιμοποιούν ως βοήθημα παρά να απελευθερωθούν από προκαταλήψεις και να μείνουν κατά μία έννοια μόνοι. Δεν με καλύπτει ως στάση αλλά είναι σεβαστό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Πρότεινε μια δική σου λέξη.

Διαφορετική

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Για να στο κάνω όσο το δυνατόν πιο απλό, ως πατέρας πετάω απ' τη χαρά μου όταν τα παιδιά μου με ζητάνε και τρέχουν κοντά μου.
Όταν, λοιπόν, προσπαθώ να έρθω σε επαφή με τον δημιουργό μου (σχέση γονέα-παιδιού) περιμένω να μου δώσει την ευκαιρία να τον νιώσω,
να τον αγκαλιάσω και να "κάνω το θέλημά του", αφού πλέον ξέρω πως υπάρχει.

(και δεν έχω την ανάγκη να αποδείξω στον κάθε Puck αυτό που ξέρω, παρά μόνο, αν το θέλει ο ίδιος, να του πω το ΠΩΣ θα φτάσει εκεί).

Δεν διαπραγματεύομαι εμπόδια και δοκιμασίες. Δεν παίζω RPG. Όπως θα σφίξω στην αγκαλιά μου τα παιδιά μου, έτσι περιμένω κι αυτό.

Όταν "δεν είμαι έτοιμος", "δεν έχει καθαρίσει η ψυχή μου", "δεν έχει καθαρίσει η αύρα μου", "πρέπει να πάρω το τάδε μαντζούνι, θυμίαμα, κλπ και να το κάψω την τάδε ώρα", "πρέπει να νηστέψω", "πρέπει να πλύνω πρόσωπο και χέρια πριν ξεκινήσω να προσεύχομαι", "πρέπει να προσεύχομαι προς την ανατολή και όχι προς τη δύση", κλπ κλπ κλπ, ... τότε βρωμάει "ανθρωπίλα" το σενάριο αδελφέ και δεν θα μπω στην αίθουσα να το δω το θεατρικό.

Επιφυλάσσομαι γιατί θα βγω εκτός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων


Για τον συγκεκριμένο, ναι. Δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως δεν έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής" το φόρουμ, αλλά εδώ τα έχουμε δώσει όλα;
Τον σεβασμό τον κερδίζεις, δεν είναι αυτονόητος. Κανένας δεν "κυνηγήθηκε" για τις απόψεις του όταν τις εξέφρασε όπως πρέπει.

Τελευταία το φόρουμ έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής".
Η άποψή μου είναι οτι σε έναν δημόσιο διάλογο, όφείλεις να σέβεσαι τους ακροατές έστω και αν δεν συμμετέχουν καταθέτοντας απόψεις.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.