Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-10, 14:44
andonis51 Ο χρήστης andonis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ Η?

Σαν μελος του φορουμ καταθετω και εγω την προσωπικη μου εμπειρια.......
τον τελευταιο καιρο μου ετυχε 2 φορες λιγο πριν ξυπνησω, να νοιωθω το σωμα
μου να κινειται με απιστευτη ταχυτητα ειτε προς τα πανω ειτε προς τα μπρος......
παλαιοτερα εχω ξυπνησει και δεν μπορω ουτε να κουνηθω αλλα ουτε να φωναξω για βοηθεια.μια φορα μαλιστα αισθανθηκα οτι τα ποδια μου
ειναι εξω απο το σωμα και σιγα σιγα μπαινουν μεσα.....τα τελευταια καπως
εξηγουνται με τη θεωρια της αστρικης προβολης αλλα αυτο με την ταχυτητα
το εχει ξανακουσει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-10, 17:37
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Λένε διάφοροι ότι αν ξυπνάς μετά από έντονο τράνταγμα, πχ. πέφτεις από πάνω προς τα κάτω Η προς την κάτω πλευρά του κρεβατιού.. ότι μόλις μπήκε το αστρικό σου σώμα, μέσα στο υλικό..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 22-08-10 στις 17:39
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-10, 18:56
andonis51 Ο χρήστης andonis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

mαλλον αυτο συνεβη!ηταν χαρακτηριστικο το τρανταγμα αλλα δεν το εγραψα
και χαιρομαι που επιβεβαιωνες αυτο που ενιωσα.......ισως οτι ενοιωθα αβολα στον υπνο μου
να παιζει και αυτο ρολο αν ειμαστε λιγο σκεπτικιστες.........παντως κατι
τετοιες εμπειριες σε κανουν να αναρωτιεσαι αν υπαρχει και ενας αλλοσ κοσμος
που βρισκεται περα απο τις υλικες μας αισθησεις......οπωσδηπωτε οι ενδειξεις
υπαρχουν........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-10, 21:08
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Λένε διάφοροι ότι αν ξυπνάς μετά από έντονο τράνταγμα, πχ. πέφτεις από πάνω προς τα κάτω Η προς την κάτω πλευρά του κρεβατιού.. ότι μόλις μπήκε το αστρικό σου σώμα, μέσα στο υλικό..
Δηλαδή μπορεί τόσο καιρό να κάνω άθελα μου αστρική προβολή και να μην το ξέρω

Γιατί αυτό το παθαίνω συχνά αυτο με το τράνταγμα την ώρα που είμαι στο κρεβάτι και μου συμβαίνει.. κατά την διάρκεια που είμαι έτοιμος να κοιμηθώ δηλαδή σχεδόν έχω κοιμηθεί αλλα καταλαβαίνω τι γίνετε γύρο μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Radzoor : 22-08-10 στις 21:08
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-10, 21:42
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radzoor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή μπορεί τόσο καιρό να κάνω άθελα μου αστρική προβολή και να μην το ξέρω

Γιατί αυτό το παθαίνω συχνά αυτο με το τράνταγμα την ώρα που είμαι στο κρεβάτι και μου συμβαίνει.. κατά την διάρκεια που είμαι έτοιμος να κοιμηθώ δηλαδή σχεδόν έχω κοιμηθεί αλλα καταλαβαίνω τι γίνετε γύρο μου.
αλλο τρανταγμα ειναι αυτο και δεν οφειλεται σε αστρικη προβολη...τις αστρικες προβολες υποτιθεται οτι τις θυμασαι...το τρανταγμα αυτο που λες πιστευω οτι οφειλεται στο οτι ο εγκεφαλος οταν το σωμα ειναι ετοιμο να κοιμηθει ''κλειδωνει'' το σωμα για να μην κανουμε χορογραφιες () οταν κοιμομαστε και βλεπουμε ονειρα
__________________
The blood in my veins is cursed. It's best for the world if i disappear, now and forever
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-10, 22:44
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Αυτό συμβαίνει την στιγμή που ξυπνάς, όχι πριν κοιμηθείς.. τι εννοείς ότι το σώμα κλειδώνει για να μην κάνεις χορογραφίες? Λολ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-10, 01:13
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό συμβαίνει την στιγμή που ξυπνάς, όχι πριν κοιμηθείς.. τι εννοείς ότι το σώμα κλειδώνει για να μην κάνεις χορογραφίες? Λολ
http://www.wisegeek.com/what-is-a-hypnic-jerk.htm

τσεκαρε εδω καλυτερα για αυτο που αναφερει ο radzoor...αυτο που ειπα εγω για χορογραφιες αστειευομενος ειναι κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα αν και δεν μπορεσα να το βρω τωρα..οτι δηλαδη οταν κοιμομαστε ο εγκεφαλος κλειδωνει/παραλυει τους μυες του σωματος μας ετσι ωστε να μην κανουμε βιαιες κινησεις οταν ονειρευομαστε...πχ αν βλεπουμε οτι τρεχουμε στον υπνο μας να μην κανουμε το ιδιο και στο κρεβατι..σχετιζεται με το sleep paralysis
__________________
The blood in my veins is cursed. It's best for the world if i disappear, now and forever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bahamut : 23-08-10 στις 01:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-10, 16:54
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.wisegeek.com/what-is-a-hypnic-jerk.htm

τσεκαρε εδω καλυτερα για αυτο που αναφερει ο radzoor...αυτο που ειπα εγω για χορογραφιες αστειευομενος ειναι κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα αν και δεν μπορεσα να το βρω τωρα..οτι δηλαδη οταν κοιμομαστε ο εγκεφαλος κλειδωνει/παραλυει τους μυες του σωματος μας ετσι ωστε να μην κανουμε βιαιες κινησεις οταν ονειρευομαστε...πχ αν βλεπουμε οτι τρεχουμε στον υπνο μας να μην κανουμε το ιδιο και στο κρεβατι..σχετιζεται με το sleep paralysis
Αυτό δεν το παθαίνω μονο όταν παω να κοιμηθώ , το έχω πάθει πολλές φορες στο ξύπνημα και κύριος όταν ξυπνήσω απότομα χωρίς συγκεκριμένο λόγο μες το βραδυ και μετά ξανακοιμάμαι ασφαλώς. Αλλα από την στιγμή που θυμάσαι τα πάντα από την αστρική προβολή τότε δεν υπάρχει περίπτωση να το παθαίνω αυτό γιατί το μονο που θυμάμαι είναι το όνειρο .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-10, 14:51
olachetal Ο χρήστης olachetal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Είμαι πολύ καιρό fan του site αυτού ως αναγνώστης αλλά πρώτη φορά γράφω δεδομένου οτι ουδέποτε ασχολήθηκα ιδιαίτερα με το θέμα του μεταφυσικού και ούτε είχα ποτέ μου σχετική εμπειρία. Ως πραγματιστής θεωρώ, ούτως ή άλλως, οτι δεν πρέπει να είμαι και ιδιαίτερα ανοικτός σε μεταφυσικές εμπειρίες.

Anyway, καθότι πραγματιστής όπως προείπα, θα ήθελα μια πρακτική απάντηση αν γίνεται ως προς το κομμάτι π.χ. της αστρικής προβολής. Έτσι όπως επεξηγείται εδώ θεωρώ πως όλοι, λίγο ως πολύ, (ακόμα κι εγώ), έχουν βιώσει ανάλογη εμπειρία. Έστω λοιπόν οτι όντως συμβαίνει αυτό, έχει κάποια χρησιμότητα η διαπίστωση της εμπειρίας αυτής; μπορεί κάποιος κάτι να κάνει μέσω της αστρικής προβολής, της άλλης διάστασης κλπ.;

Συγχωρήστε μου όποια αφέλεια στο ερώτημα απλά αναρωτιέμαι γενικώς σε τι μπορεί να μας ωφελήσει το μεταφυσικό στοιχείο σε όρους χειροπιαστούς-φυσικούς, περά από την απλή διαπίστωση ύπαρξης αυτού.

Ευχαριστώ.
__________________
JFDI
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-10, 14:54
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Πολλές χρήσεις έχουν αυτού του είδους εμπειρίες..
Για παράδειγμα μια φίλη μου που κάθε βράδυ για περίπου 3-4 μήνες βίωνε εξωσωματική χωρίς να το θέλει με αποτέλεσμα να τρομοκρατηθεί και απευθυνθεί σε ψυχολόγο για να σταματήσει..
Όπως περιγράφει, ήταν παντού παρών σε προσωπικές στιγμές όλον όσον γνώριζε!.. Ήταν εκεί αλλά κανείς δεν την έβλεπε και την επομένη ημέρα τους εξιστορούσε το τι έκανε ο καθένας..
Αυτό αμέσως αμέσως μερικοί θα το έκαναν για κατασκοπεία.

Πέρα από την όποια χρήση.. Όταν αποδειχτεί η ύπαρξη πνεύματος και ψυχής, τότε θα πάμε πάλι κάτι 1000δες χρόνια πίσω Η θα κάνουμε πάλι ένα βήμα μπροστά στην ένωση επιστήμης με πνεύμα/μεταφυσική
Αυτό θα βοηθούσε αφάνταστα τον άνθρωπο ως έχει την ψυχολογία του, γνώση του εγώ του, καθώς και η επιστήμη στο να μπορεί να κατανοήσει και μελετήσει πολύ περισσότερα πράγματα από ότι βλέπει το μάτι.

Ποιο πάνω γράφω την λέξη ¨αποδειχτεί¨ γιατί εσκεμμένα γίνετε ένας πόλεμος εναντίων του πνεύματος κάτι που οδήγησε σε ρήξη την επιστήμη από την μεταφυσική/Θρησκειολογία. Κάτι που στα αρχαία χρόνια αυτό ήταν ένα.. η έστω το ένα συμπλήρωνε αρμονικά το άλλο.

Και αν καθυστερεί είδη στο να αποδειχτεί, ο λόγος είναι από τότε που μπήκε η λέξη δόγμα σε κάθε τι τριγύρω μας, είναι ευκολονόητο ότι συναντούν ντουβάρια (στην κυριολεξία) μπροστά τους όσοι ερευνούν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 26-08-10 στις 15:02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.