Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 11-09-06, 00:08
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αν σου είπα ότι είμαι φυσικός σου είπα ψέματα. Μάλλον δεν με καταλαβαίνεις όταν μιλάω τι να πω. Η αλήθεια είναι ότι έχω σπουδάσει μηχανολογία.

Αν κατεβάσεις ένα απλό προγραμματάκι αστρολογίας μπορείς να δεις τις όψεις να αλλάζουν κάθε λεπτό. Ιδίως αν τοποθετήσεις όλα τα αστρολογικά σημεία. Δεν είπα ότι είναι δεδομένη τεράστια διαφορά λόγω λεπτών. Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε.
Εγώ θα καταθέτω στοιχεία στο φόρουμ και δεν σκέφτομαι ότι κάνω συζήτηση με εσένα ή κανένα άλλο. Δεν ήταν στις προθέσεις μου να μιλήσω μαζί σου. Εσύ το κάνεις. Κοίτα την αρχή της συνομιλίας μας.
Νομίζω ότι επαναλαμβάνεις θέματα που έχω δώσει κάποιες απαντήσεις 'μήπως ξέχασες; να μην τα ξαναλέω. Όταν θεωρώ ότι έχω απαντήσει δεν απαντώ αν δεν έχεις καταλάβει ή δεν δέχεσαι την απάντηση.
Πειράματα που δίνουν απαντήσεις σου είπα ότι ήδη κάνω στον προσωπικό μου κύκλο. Τυχαίνει να ξέρω πως να το κάνω. Εσύ μιλάς μόνο με δανεικά πειράματα. Άνιση η θέση μας δεν νομίζεις; Δεν χρειάζεται να πατήσω σε πειράματα που δεν έχω τον έλεγχο όλων των δεδομένων. Αλλά σου έδωσα και για αυτά απάντηση που δείχνει το αντίθετο. Ο μαθηματικός που ανάλυσε 30.000 ωροσκόπια για να αποδείξει το λάθος της αστρολογίας και έγινε υπέρμαχος της. Μην τα ξαναλέμε.
Μη μου πεις να μη μεταφέρω γνώμες άλλων διότι και εσένα δεν είναι δικά σου τα πειράματα που αναφέρεις. Εσύ ειδικά δεν έχεις τις στοιχειώδεις αστρολογικές γνώσεις. Γι αυτό και σου είπα από την αρχή ότι θα προτιμούσα να μην συνομιλούσα μαζί σου.
Εν κατακλείδι. Θα σου απαντώ για ότι καινούριο θέτεις μόνο. Και ότι συναντήσω ενδιαφέρων είτε γνώμες άλλων ή links θα το καταθέτω στο φόρουμ και όχι σε εσένα ειδικά. Δεν κατάλαβα δηλαδή σου ανήκει το θέμα και θα κάνεις τον συντονιστή. Πείσε τους συντονιστές να μην καταθέτω ότι θεωρώ ενδιαφέρον. Στο κάτω κάτω είμαι ο μόνος μέχρι στιγμής που κατέθεσα την άποψη μου και γνωρίζω και μερικά πράγματα από αστρολογία.

Και για να μην ξεχάσω και το άλλο θέμα που έθεσα (στο φόρουμ), ο Ηρακλείδης ο Ποντικός (4ος αι πχ) μαθητής του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη μιλά για ηλιοκεντρικό σύστημα. Μήπως του το είπαν οι δασκάλοι του;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 11-09-06 στις 00:16
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 11-09-06, 11:42
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα σου απαντώ για ότι καινούριο θέτεις μόνο. Και ότι συναντήσω ενδιαφέρων είτε γνώμες άλλων ή links θα το καταθέτω στο φόρουμ και όχι σε εσένα ειδικά. Δεν κατάλαβα δηλαδή σου ανήκει το θέμα και θα κάνεις τον συντονιστή. Πείσε τους συντονιστές να μην καταθέτω ότι θεωρώ ενδιαφέρον. Στο κάτω κάτω είμαι ο μόνος μέχρι στιγμής που κατέθεσα την άποψη μου και γνωρίζω και μερικά πράγματα από αστρολογία.
Μάλλον παρεξήγησες: δεν κάνω το συντονιστη, αλλα ειπα πως απαντήσεις και συζήτηση εγώ μπορώ να κάνω μονο οταν μου απευθύνονται αποψεις και επιχειρήματα και όχι λινκ με πολυσέλιδες αποψεις άλλων. Το λέω ξεκάθαρα και μιλάω μόνο για μενα. Ειπα πως "εγω δε θα ξαναμπω σε τετοιου ειδους συζητηση". Δε σου ειπα να διακοψεις τη συζήτηση.

Απλά και μονο δε θέλω να μπω στη λογικη ανταλλαγής λινκ αντι για ανταλλαγή επιχειρημάτων. Αν θες να παραθέτεις λινκ, καντο. Απλα μην περιμενεις αναγκαστικα απαντηση απο μενα. Όχι για καποιο σοβαρο λογο, αλλα απλα και μον γιατι δεν υπαρχει χρονος. Και επειδη η πιθανοτητα να μην υπαρχει χρονος ειναι υπαρκτη, δε θελω να επαναληφθουν σχολια που συναντησα σε παλαιοτερο τοπικ πως "δεν απαντησες, δεν ξέρεις, κλπ κλπ"

Στα υπολοιπα:

Παράθεση:
Αν σου είπα ότι είμαι φυσικός σου είπα ψέματα. Μάλλον δεν με καταλαβαίνεις όταν μιλάω τι να πω.
Απλα μου ειπες πως "πτυχιο φυσικης χρειάζεται τεσσερα χρονια και με διαβασμα μονο κατα την εξεταστικη, τα έχω περασει και εγω". Απο αυτό νομιζα πως έχεις σπουδασει φυσικη. Τελος πάντων, δεν παιζει και μεγάλο ρολο.

Παράθεση:
Αν κατεβάσεις ένα απλό προγραμματάκι αστρολογίας μπορείς να δεις τις όψεις να αλλάζουν κάθε λεπτό. Ιδίως αν τοποθετήσεις όλα τα αστρολογικά σημεία. Δεν είπα ότι είναι δεδομένη τεράστια διαφορά λόγω λεπτών. Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε.
Λάθος κανεις, σε καταλαβαίνω απολυτα. Εγώ, θελοντας να επιβεβαιώσω αν οσα μου λες είναι ορθα ή οχι, έψαξα και σου έδωσα δημοσιευμένες εργασιες σε περιοδικα αστρολογιας οπου: η αποψη πως διαφορες λεπτων μπορει να σημαινει διαφορα πεπρωμένου αλλα δε σημαινει κοσμογονικες διαφορες... Αν αυτό ήταν αντίθετο σε αρχη της αστρολογιας, δεν θα υπηρχε καν σε αστρολογικο περιοδικο. Και η αποψη αυτη δεν υπαρχει μονο σε ενα αστρολογικο περιοδικο. Υπάρχει σε δεκαδες. Και υπαρχει και με αλλες μορφες. Ξέρεις ποιες;

Η απαιτηση οι αστρολογοι να σου ζητάνε την ώρα που γεννηθηκες στο περιπου και όχι το δευτερολεπτο. Σε αυτό δεν υπαρχει απαντηση... Ναι, μου ειπες έχουν προγραμμα να υπολογιζουν το δευτερολεπτο γέννησης. Τι να σχολιάσω;. Απο ακριβεια δεκα λεπτων γνώσης χρονου γέννησης υπολογιζουμε το ακριβες δευτερολεπτο...

Οι αρχαιοι που θαυμαζουν οι αστρολογοι θα ξαναρωτησω: πως ήταν τοσο καλοι χωρις να εχουν τη δυνατοτητα υπολογισμου χρονου γεννησης με ακριβεια δευτερολεπτου. Εσυ δε μου λες πως τα δευτερολεπτα παιζουν ρολο; Τα αστρολογικα προγραμματα δε λενε πως Ποσειδωνας και Ουρανος παιζουν επισης σημαντικο ρολο; Αλλα εδω πρεπει να ζηταμε και συγγνώμη που ρωτάμε τετοια λογικα πραγματα.

Λες πως απαντησες ήδη; Τι απαντησες; Ψάχνω στις απαντησεις και βρισκω πως στα αρχαια χρονια η αστρολγια ήταν θεωρία εν εξελίξη ή κάτι παρομοιο. Τι εν εξελίξη; Εδώ ακουω πως διαφορα δευτερολεπτων παιζει ρόλο. Αρα τα σφαλματα στην αστρολογια θα ήταν τοσο μεγαλα στην αρχαιοτητα, ωστε οι αστρολογοι της εποχης δεν θα ειχαν τη δυνατοτητα να κανουν ουτε μια σωστη προβλεψη! Πως λοιπον θεμελιώθηκε η αστρολογια;

Τη μια οι αστρολογοι κανουν τους υπολογισμους με ακριβεια δεκαδων λεπτων, με βαση Ποσειδωνα και Ουρανο και οταν τα πειραματα διδυμων αποτυγχανουν ειναι γιατι τα πειραματα δε λαμβανουν υποψη πως χρειάζεται ακριβεια δευτερολεπτου. Την ιδια στιγμη, οι αρχαιοι ηταν οι θεοι της αστρολογιας χωρις γνωση ακριβων χρονικων μετρησεων και χωρις γνωση δύο πλανητων. 10 αντιφασεις σε 3 προτασεις....

Η αστρολογια επισης αποτελει εξαιρεση: ενω σε ολες τις επιστημες η αποτυχια ενος πειραματος αρκει για να καταστρεψει μια θεωρια, στην αστρολογια η επιτυχια μονο ενος πειραματος αρκει να την επιβεβαιωσει. Ετσι αρκει να ψαξουμε στο Γκουγκλ να βρουμε εναν δογματικο μαθηματικο που πειστηκε, και αυτο αρκει... Επιβεβαιώθηκε η αστρολογια... Τα τοσα πειραματα που έχουν γίνει και καταρριπτουν την αστρολογια δε μετράνε.

Φυσικα η απαντηση υπαρχει.

" δεν είναι δικά σου τα πειράματα που αναφέρεις/ Εσύ μιλάς μόνο με δανεικά πειράματα. Άνιση η θέση μας δεν νομίζεις;/ Δεν χρειάζεται να πατήσω σε πειράματα που δεν έχω τον έλεγχο όλων των δεδομένων."

Ακριβως, δεν ειναι δικα μου τα πειραματα. Αλλα βλεπεις δε χρειάζεται πολυ ευφυια για να καταλαβω πως ποσοστα επιτυχιας 1-2% ειναι απαραδεκτα. Δεν θελει πολυ μυαλο για να καταλαβω πως οταν οι αστρολογοι εχουν να επιλεξουν το Α η το Β βαση αστρολογικων προβλεψεων (οπου πχ. το Α ειναι το σωστο), το ποσοστο επιτυχιας ειναι 50% (δηλαδη ακριβως αυτο της τυχαιοτητας).

Επισης, μηπως εσυ έχεις ελεγχο των δεδομενων όλων των επιτυχων πειραματων που παρουσιάζεις; Ε τοτε φυσικα και ειναι ανιση η θεση μας. Γιατι εσυ θεωρεις πως εχεις δικαιωμα να αναφερεσαι σε επιτυχη πειραματα που δεν εκανες, αλλα εγώ όχι. Πραγματικα ανιση...

Για να σοβαρευτουμε ομως λιγο, απαντηση σε αυτο έχεις λάβει. Όπως εσυ και κάθε άνθρωπος χρησιμοποιει δημοσιεύσεις και πειραματα και πρακτικες που εχουν προκυψει απο επιστημονικη έρευνα, έτσι και εγω και καθε άνθρωπος έχουμε δικαιωμα να αναφερομαστε σε δημοσιεύσεις και πειραματα που αφορουν την αστρολογια. Πιο λεπτομερη απαντηση σε αυτό είχες παρει εβδομαδες πριν.

Ρωτάω και παρουσιάζω απλα και λογικα ερωτήματα και στοιχεία για την αστρολογια. Ούτε μιλαώ για τα μαθηματικα των υπολογισμών ούτε για σφαιρικες τριγωνομετρίες, ούτε για σήματα ούτε για ωροσκοπους. Ξεκιναω με την παραδοχη πως όλα δουλεύουν. Αν δουλεύουν, τα πειραματα πρεπει να ειναι επιτυχη. Για να αποφύγω περιπτώσεις κολλημένων επιστημόνων, σου δίνω πειραματα που έχουν παρουσιαστει απο άτομα που όντως έχουν εμβαθύνει στην αστρολογια, που την κατανοούν, που έχουν δημοσιευθεί σε αστρολογικα περιοδικα. Και βλεπω αρνητικα αποτελεσματα. Και να πω πως ενα-δυο πειραματα ήταν λάθος; Αλλα δυστυχώς οι αποτυχιες έχουν πολυ μεγαλύτερη επαναληψιμοτητα απ' οτι οι επιτυχίες. Τόσο παραλογη είναι η προσεγγιση μου;

Αν εσύ διαβαζες για ενα φαρμακο πχ. για τη γριπη που έχει ενα καρο παρενεργειες, θα το χρησιμοποιύσες; Τα πειραματα που υποδεικνυουν τις παρενεργειες δεν τα εκανες εσυ. Ούτε είσαι γνώστης φαρμακευτικης. Γιατι εμπιστεύεσαι λοιπον τις έρευνες και τις δημοσιευσεις; Γιατι εμπιστεύεσαι την επαναληψιμοτητα των πειραματων;

Ας μου εξηγησει λοιπον καποιος γιατι οταν αυτη τη λογικη παω να την εφαρμοσω στην αστρολογια, τα ακούω και απο πάνω;

Παράθεση:
Θα σου απαντώ για ότι καινούριο θέτεις μόνο.
Ακριβως, γιατι τα παλια έχουν απαντηθεί... Κάνε ο,τι θες.

Παράθεση:
Μη μου πεις να μη μεταφέρω γνώμες άλλων διότι και εσένα δεν είναι δικά σου τα πειράματα που αναφέρεις.
Τέλος, να εξηγήσω πως δεν σου ειπα να μη μεταφερεις γνώμες άλλων. Μετεφερε τις. Απλα βοηθάει πολυ στη συζύτηση αν οταν μεταφερεις μια γνώμη, εξηγείς και κάποια πράγματα, εξηγεις γιατι την πιστευεις ή γιατι την απορριπτεις. Αν προσεξες, πολλες φορες κι εγω παρεθεσα αποψεις και εργασίες άλλων. Με τη διαφορα πως εστιασα την προσοχή σε μερικες παραγράφους αντι να πω, παρτε αυτο και διαβαστε το ολο.

Φυσικα αν θες να κανεις κατι τετοιο, καντο. Συντονιστης δεν ειμαι.

Παράθεση:
Και για να μην ξεχάσω και το άλλο θέμα που έθεσα (στο φόρουμ), ο Ηρακλείδης ο Ποντικός (4ος αι πχ) μαθητής του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη μιλά για ηλιοκεντρικό σύστημα. Μήπως του το είπαν οι δασκάλοι του;
Στην αρχαια Ελλαδα, απ' οσο ξέρω, υπηρχαν διάφορες αποψεις για την εξηγηση παρατηρήσεων, όπως υπαρχουν διάφορες αποψεις για τη δομη του σύπμαντος σήμερα, πχ (χωρίς να ξέορυμε με σιγουρια ποια είναι η σωστη, ή αν υπαρχει καποια αλλη θεωρια για την οποια ακομα δεν έχουμε ιδεα...). Η ηλιοκεντρικη θεωρια είχε διατυπωθει, δεν ειχε όμως καθιερωθεί. Περισσότερο επικρατουσε η γεωκεντρικη θεωρία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 11-09-06 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 12-09-06, 21:05
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο τελος της συζητησης φυσικα έλαβα σχόλιο "και βέβαια στο βιβλιο μου θα παραθέσω και όλες τις ερωτήσεις που έμειναν αναπαντητες απο εσένα"... Σε τετοιου είδους συζητηση συνεπως, δεν θέλω να ξαναμπω.
Το σχολιο που παρεθεσα λιγες μερες πριν στο παρων τοπικ αποτελει παρερμηνεια εκφρασης η οποια απευθυνοταν προς εμενα απο τον πρωην μελος Jonothan Bright. Το συγκεκριμενο μελος επικοινωνησε μαζι μου για διεκρινησεις και για να λυθει το προβλημα. Λυπαμαι για την παρεξήγηση και για την παρερμηνεια της συγκεκριμενης εκφρασης και ως εκ τουτου τη συγκεκριμενη προταση την περνω πισω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 12-09-06 στις 21:06
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 12-09-06, 23:09
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Έπειτα από κοντά 3.000 εμφανίσεις και εκατοντάδες δημοσιεύσεις, ομολογώ πως, χαμένος στο πλήθος των κειμένων, δεν έχω ακόμα καταφέρει να σχηματίσω άποψη υπέρ ή κατά της αστρολογίας, όσο και αν ξεκινώ αρκετά δύσπιστος έως άπιστος απέναντί της.
Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τον τρόπο με τον οποίο οι πλανήτες επηρεάζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και μάλιστα εντελώς καθοριστικά, για όλη τη ζωή. Πρόκειται για κάποια ακτινοβολία, άραγε; και, αν απαιτείται γνώση ημερομηνίας γέννησης έως και λεπτού ή δευτερολέπτου, τότε το σύνολο των ωροσκοπίων προφανώς είναι λανθασμένο, γιατί σας διαβεβαιώνω πως οι ώρες γέννησης καταγράφονται μεν αλλά όχι με τόσο μεγάλη ακρίβεια.
Θα παρακαλούσα, λοιπόν, να αφήσουμε λίγο τουσ επιστημονικούς διαξιφισμούς και ας μπει στον κόπο ένας, με απλά και κατανοητά λόγια, να μας εξηγήσει αυτό τον μηχανισμό που ψάχνω να καταλάβω, ο οποίος προφανώς έχει κάποια βιολογική βάση, αν φυσικά υφίσταται.
Να επισημάνω, ακόμα, πως ολόκληρη η γη ταξιδεύει στο σύμπαν, άρα λογικά ως όχημα θα πρέπει να δέχεται διαφόρων ειδών επιδράσεις. Ας προσπαθήσουμε, λοιπόν, να πάρουμε τα πράγματα ξανά από την αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 13-09-06, 00:10
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Μιχάλη δεν ξέρω πως δουλεύει το ρολόι όμως δουλεύει. Βάζω το "πάνω" απάνω από το "κάτω" και βλέπω σύμπτωση.
Αυτό μπορώ να το δω και χωρίς ακριβή ώρα αλλά η ακριβή ώρα μπορεί να μου δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και ακριβέστερες προβλέψεις.
Οι τρεις τελευταίοι πλανήτες προσθέτουν γνώση σε χαρακτηριστικά που πριν δεν λαμβάναμε υπόψη. Ο πλούτωνας για παράδειγμα μπορεί να μας μιλήσει για προβλήματα του κυττάρου. Αλλά αυτό θα φαίνεται και από κάπου αλλού πιθανό από τον Άρη. Μόνο με ένα στοιχείο δεν μπορούμε να δούμε κάτι. Είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι η ανάλυση μόνη της δεν μπορεί να δώσει ικανοποιητικά στοιχεία. Χρειάζεται κυριώς η σύνθεση. Αν δηλαδή πάρουμε ένα ένα τα σώματα και μελετήσουμε τη θέση τους μπορεί να δούμε ότι σε ένα άτομο υπάρχουν δυο αντιφατικές καταστάσεις. Με την σύνθεση μπορούμε να καταλάβουμε τι θα κυριαρχεί. Και αυτή (η σύνθεση) προυποθέτει πείρα και δεν καταλήγει πάντα στα ακριβώς ίδια συμπεράσματα (στα ίδια όμως πλαίσια αν κάνουμε καλά τη δουλειά μας) όπως και ένα κονσέρτο δίνει άλλη αίσθηση από ένα άλλο μαέστρο. Εδώ κρύβεται το πρόβλημα της πειραματικής απόδειξης της αστρολογίας.
Η προσωπική ενασχόληση μας δίνει την άνεση να παρατηρήσουμε ότι ένας ρυθμός διέπει τα πάντα. Οι ίδιες αρχές που ξεκόλησαν τα κομμάτια του Ήλιου και τα έβαλαν σε συγκεκριμένες τροχιές διέπουν και τη ζωή που εκδηλώνεται σε αυτά τα κομμάτια.
Να ξέρετε ότι πολλοί ορθολογιστές άνθρωποι ξεκίνησαν να μελετούν αστρολογία, για να αποδείξουν σε αυτούς που θεωρούσαν ελαφρούς και παραπλανημένους το λάθος τους και πιάστηκαν στα δίχτυα της. Ένας από αυτούς είμαι και εγώ. Βιώνω καθημερινά ότι υπάρχει σχέση μεταξύ του κάθε τι και αυτή σχετίζεται με το χρόνο κάθε στιγμής ή περιόδου. Κι αν κάτι δω ότι δεν δουλεύει το αφήνω και ασχολούμαι με αυτό που δουλεύει. Με την πείρα μαθαίνω σιγά σιγά πότε κάτι δουλεύει και πότε όχι.
Καμιά φορά με συμβουλεύονται φίλοι και τους λέω ότι δεν είμαι ειδικός και αν τους πω κάτι να το κάνουμε για πλάκα και να μην το πάρουμε σοβαρά.
Ειδικά θα αναφέρω το παράδειγμα ενός φίλου μου φυσικού με μεταπτυχιακά από οικογένεια με αδέρφια ξαδέρφια όλους επιστήμονες ( και μάλιστα μερικούς ιδιαίτερα κορυφαίους) και άνθρωπο πολύ σκεπτικιστή που σε κάθε μεταφυσική συζήτηση ποτέ δεν δεχόταν οτιδήποτε δεν είχε πειραματική απόδειξη. Για πλάκα λοιπόν όταν απέκτησε κόρη του έβγαλα το χάρτη και άρχισα να του λέω διάφορες θεωρίες του στυλ με ποιον γονέα θα μοιάζει αν θα είναι ήρεμη ή κινητική τι ιδιαιτερότητες θα παρουσιάζει που θα υπερτερεί και που θα υστερεί. Αφού λοιπόν πέρασαν κανα δυο χρόνια είχα νέα από αυτόν μέσω ενός τρίτου φιλικού προσώπου (μένουμε σε ξεχωριστές πόλεις και δεν βλεπώμαστε συχνά) που μου είπε ότι δεν πίστευε ο φίλος μου πως είναι δυνατό και όλα όσα του είπα βγήκαν χαρτί και καλαμάρι. Σε αυτό συμφωνούσε και η γυναίκα του επίσης φυσικός. Δεν μπορείτε να φανταστείτε την αγωνία τους να σημειώσουν ακριβώς την ώρα γέννησης του δεύτερου παιδιού τους και να με τροφοδοτήσουν με τα στοιχεία για να τους κάνω μια ανάλυση όπως η προηγούμενη. Το ίδιο και με το τρίτο παιδί.
Τι να πω και να προσπαθήσω να πειστώ ότι όλα αυτά είναι μια βλακεία δεν μπορώ. Δεν ξέρω πως δουλεύει το ρολόι - έχω πει τις σκέψεις μου στα αρχικά μου ποστ - ξέρω όμως ότι δουλεύει. Μου το λένε οι άλλοι. Μου το λένε οι συμπτώσεις.

Εγώ προτείνω σε όλους να μελετήσουν αστρολογία ακόμη και μόνοι τους. Όχι για να γίνουν μάντεις, και ίσως να μην μπορέσουν να επαληθεύσουν τίποτα από αυτά που θα τολμήσουν να διαγνώσουν χωρίς σωστή καθοδήγηση. Όμως και μόνο η μελέτη της αστρολογίας σε φιλοσοφικό επίπεδο μπορεί να τους πει πολλά για τον εαυτό τους και τους άλλους. Ακόμα και αν δεν μάθουν ποτέ να καταστρώνουν χάρτες και να τους χρησιμοποιούν για να κάνουν διαγνώσεις ή προβλέψεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 13-09-06 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 29-03-07, 17:18
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ερευνητές του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ στη βόρεια Βρετανία, οι οποίοι εξέτασαν τα απογραφικά δεδομένα του 2002 και ανέλυσαν τις ημερομηνίες γέννησης συνολικά 20 εκατομμυρίων συζύγων στην Αγγλία και στην Ουαλία, δεν βρήκαν κανένα στατιστικό στοιχείο που να αποδεικνύει ότι κάποιο ζώδιο ελκύει περισσότερο ή τα πάει πιο καλά με κάποιο άλλο.

Δεν βρέθηκε ότι κάποιο ζώδιο ταιριάζει ιδιαίτερα με κάποιο άλλο, σημείωσε ο Ντέιβιντ Βόας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του πανεπιστημίου.

"Αν υπήρχε η παραμικρότερη τάση για τους Παρθένους να τους αρέσουν οι Αιγόκεροι, ή για τους Ζυγούς να ταιριάζουν με τους Λέοντες, τότε θα έπρεπε να το δούμε αυτό στις στατιστικές των γάμων", σημείωσε.

"Ωστόσο τέτοια στοιχεία δεν υπάρχουν. Οι αριθμοί δείχνουν ό,τι θα προβλέπαμε βάσει της τύχης", πρόσθεσε.


Πηγή:http://www.otenet.gr/portal/portal/i..._doview=337814

Πόσες άλλες αποδείξεις..(?)
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 31-03-07, 20:53
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Οχι, οχι φιλε quendi δεν παιζεις σωστα.
Σωστα για να ''κερδισεις'' εννοω (το εχω σε εισαγωγικα μην κολλησεις σε αυτο).
Γιατι πολυ απλα το παραπανω αποσπασμα το χρησιμοποιω εναντιον της επιστημης ή ακομα καλλιτερα και σωστοτερα εναντιον των επιστημονων υποστηριζοντας πως αποδυκνειει την ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ αυτων.
Και επειδη γουσταρω την επιστημη, θεωρω οτι ειναι παρασιτα και πρεπει να εξοβελιστουν για να μην την ''καταστρεψουν''.
Ποιος ο σκοπος του πειραματος;
ΑΝ ηταν να δουνε αν οσα υποστηριζει η αστρολογια περι ελξης μεταξυ των ζωδιων εχουν καποια ισχυ και κοιταξαν ΜΟΝΟ στα.... ληξιαρχεια ε τοτε....
Στατιστικες γαμους λεει, και η στατιστικη ειναι επιστημη.
Τις ερωτησεις ομως τις συντασουν ανθρωποι επιστημονες.
ΠΟΣΑ απο αυτα τα ζευγαρια εχουν ευτυχισμενο εγγαμο βιο;;
Οσο πιο πολυ ταιριαζεις με καποιον τοσο λιγοτερα προβληματα στην σχεση σου πιστευω.
Δειχνει η ερευνα (δεν εχω κοιταξει στον συνδεσμο που παραθετρεις) την ποιοτητα των σχεσεω αυτων των 20.000.000 ζευγαριων;
Κανει ΕΣΤΩ οπως επιστημονικα θα επρεπε μια αντιπαραβολη με τα... διαζυγια;;
Τις εισαγωγες στα νοσοκομεια λογο βιαιων συμπεριφορων;
Για αυτο τους λεω ασχετους (καλα και παρασιτα τους ειπα)
Για να μην πω κατι χειροτερο δηλαδη.(ναι, και απο το παρασιτα)
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 03-04-07, 16:10
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ούτε παίζω, ούτε προσπαθώ να κερδίσω ούτε με νοιάζει να αποδείξω στο κολλημένους.. Εγώ απλά παρέθεσα το παραπάνω απόσπασμα..Από εκεί και πέρα ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του. Τουλάχιστον αυτά τα "παράσιτα" έκαναν μια απλή έρευνα, που αν δεις την ουσία της (διότι 20 εκατομμύρια είναι τεράστιο στατιστικό δείγμα) υπερισχύουν των σωστών, κατά τα άλλα, υποδείξεων σου. Έπρεπε κάτι να φαίνεται στην έρευνα, κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί. Εξάλλου η ευτυχία των ζευγαριών ή άλλοι κοινωνικοί λόγοι μπορεί όμως να είναι το επόμενο βήμα της έρευνας..Δεν το ξέρεις..Το νόημα είναι ότι τουλάχιστον αυτοί κάνουν έρευνα, ενώ οι αστρολόγοι όχι γιατί δεν τους συμφέρει το ενδεχόμενο να αποδειχθούν ότι οι θεωρίες τους είναι αβάσιμες.

Παράθεση:
Κανει ΕΣΤΩ οπως επιστημονικα θα επρεπε μια αντιπαραβολη με τα... διαζυγια
Έχει γίνει παλιότερα παρόμοια έρευνα για τα διαζύγια που δείχνει ότι τα διαζύγια αυτά, στατιστικά δεν έχουν καμία σχέση με το αν ταίριαζαν ή όχι τα ζώδια των ζευγαριών (σύμφωνα με την αστρολογία). Τι ταιριάζουν, τι όχι, τα ίδια διαζύγια έχουμε στις ίδιες περιπτώσεις..Αυτό τι λέει?
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 03-04-07 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 05-04-07, 15:48
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και για να μην ξεχάσω και το άλλο θέμα που έθεσα (στο φόρουμ), ο Ηρακλείδης ο Ποντικός (4ος αι πχ) μαθητής του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη μιλά για ηλιοκεντρικό σύστημα. Μήπως του το είπαν οι δασκάλοι του;
Mια παρατήρηση μόνο πάνω σ'αυτό θέλω να κάνω.
Ο Ηρακλείδης ο Ποντικός δεν μίλησε για ηλιοκεντρικό σύστημα απλά μίλησε για Γη που περιστρέφεται γύρω από τον άξονα της, μια άποψη που ήταν γνωστή και στον Αριστοτέλη βέβαια αλλά ο ίδιος ο Αριστοτέλης κατηγορηματικά δεν την πίστευε, καθώς με βάση κάποια επιχειρήματα που αναφέρει στο περίφημο έργο του "Περι Ουρανού" καταλλήγει στο συμπέρασμα ότι:

"Είναι, λοιπόν, φανερό, ότι κατ’ανάγκην η γη βρίσκεται στο κέντρο του σύμπαντος και είναι ακίνητη, τόσο για τους λόγους που είπαμε, όσο και επειδή τα προς τα πάνω με ορμή εκτιναζόμενα βάρη, ξαναπέφτουν κάθετα στο σημείο απ’όπου ξετινάχθηκαν, ακόμα και αν η δύναμη εκτόξευσης τα έστελνε στο άπειρο." Περι Ουρανού (ΙΙ, ΧΙV)

Ο Αριστοτέλης λοιπόν ήταν εκ πεποιθήσεως γεωκεντριστής και γεωστατικός.

O Αρίσταρχος ο Σάμιος ήταν ο πρώτος που μίλησε για ολοκληρωμένο ηλιοκεντρικό σύστημα πολύ αργότερα, έγραψε μάλιστα και ολόκληρο βιβλίο που ασχολούνταν με αυτό το ζήτημα το οποίο δυστηχώς δεν διασώζεται αλλά έχουμε έμεσες αναφορές της υπαρξής του άπο άλλους συγγραφείς.

Παράθεση:
Να επισημάνω, ακόμα, πως ολόκληρη η γη ταξιδεύει στο σύμπαν, άρα λογικά ως όχημα θα πρέπει να δέχεται διαφόρων ειδών επιδράσεις.
Τέσσερις δυνάμεις επικρατούν στο Σύμπαν.
Βαρυτική Αλληλεπίδραση, Ηλεκτρομαγνητική Αλληλεπίδραση, Ισχυρή Πυρηνική Αλληλεπίδραση, Ασθενής Πυρηνική
Η μόνη δύναμη που έχει σημασία στο μακρόκοσμο Μιχάλη είναι η Βαρύτητα.
Και εκεί είναι ακριβώς ένα από τα σημεία που χωλαίνει η αστρολογία. Απλά η βαρύτητα των μακρινών άστρων ή και των πλανητών είναι αδύνατον να έχει κάποια ουσιαστική επίδραση στο ανθρώπινο σώμα. Τα άστρα και οι πλανήτες είναι μεν τεράστιοι αλλά εμείς είμαστε πολυυυυ μικροσκοπικοί και απέχουμε πάααραα πολύ μακριά από αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 05-04-07 στις 16:16
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 05-04-07, 16:21
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Συνεχίζοντας από το παραπάνω..

..πιο πολύ μας επηρεάζει η βαρύτητα ενός συνανθρώπου μας παρά ας πούμε η βαρύτητα του Άρη ή της Αφροδίτης!!!

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.