Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 10-02-12, 18:34
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Fantasy χαίρομαι που το όνειρό σου βγήκε σε καλό. Πραγματικά χαίρομαι!
Όχι φίλη μου, δεν βγήκε τελικά σε καλό, Ό,τι είδα έγινε το αντίθετο. Ενώ η ψυχή ανέβηκε ψηλα. Η πραγματικότητα με προσγείωσε. Πάντα πίκρα αλλά δεν απελπίζομαι. Μια μέρα θα βγει αληθινό. Αν πεθάνω μόνο τότε θα πεθάνει κι η ελπίδα. Η ελπίδα πάντα πεθαίνει τελευταία.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 10-02-12, 18:49
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παιδιά χθες δεν είχα ύπνο και διάβασα ένα βιβλίο. Υπάρχει λέει μια νέα μέθοδος για όσους ενδιαφέρονται για αστρικό ταξίδι. Χρειάζεται να είναι χαμηλός ο φωτισμός. να βρίσκεσαι σε σημείο νύστας. Να φοράς σκουρόχρωμα γυαλιά και να ακούς στο γουόκμαν απαλή μουσική, ει δυνατόν κλασική. Εγώ δεν το δοκίμασα γιατί φοβάμαι. Πάντως το διάβασα στα μυστήρια του αγνώστου την εξάτομη έκδοση της δομής. Νομίζω ότι είναι σοβαρό εγχειρίδιο. Θα το τολμούσατε εσείς;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #423  
Παλιά 18-02-12, 20:29
Το avatar του χρήστη strathlaths
strathlaths Ο χρήστης strathlaths δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

καλησπέρα, έχω διαβάσει διαφορά για την αστρική προβολή και υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γίνει αυτή, αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος που να μας λέει άμεσα αποτελέσματα και σίγουρα. Ωστόσο θα έλεγα ότι δεν ειμουν τόσο σίγουρος να πιστέψω ότι αυτή θα γινόταν τυχαία όπως κάποιοι προανέφεραν, διότι θα ήταν εύκολο να το κάνουμε όλοι με την πρώτη προσπάθεια. Για να μην φανώ ότι δεν ξέρω πάνω σε αυτά τα θέματα, θα αναφερθώ στο ότι τα τελευταία χρόνια κάνω διαφορες συγκεντρώσεις πάνω στα chakras, και έχω την δυνατότητα να καθαρίζω τις σκέψεις μου αρκετά γρήγορα και να χαλαρώνω άμεσα, αυτά είναι μερικά από τα βασικότερα βήματα σε οτιδήποτε έχει σχέση σε θέματα ασκήσεων,lusid dream και astral projection. Tα lusid dream τα είχα αναπτύξει χρονια πριν από μικρο παιδί ,χωρίς να γνώριζα οτι τα είχαν κάνει και σε πειραματικό επίπεδο το 1976 σε ερευνητικό κέντρο στην Αγγλια, διότι δεν υπήρχε ιντερνετ, άρα αυτά συζητήθηκαν τα τελευταία χρόνια και υπήρξαν πληροφορίες, και είναι καλό αυτο διότι μπορούμε να συζητήσουμε αυτά τα θέματα και να μοιραστούμε διάφορες εμπειρίες. Το θέμα είναι οτι εχω κάνει μερικές φορές αστρική προβολή, και έχω δοκιμάσει αρκετές τεχνικές χωρίς κανένα αποτέλεσμα, αν γνωρίζει κάποιος τον σωστό τροπο να γινει αυτο (που βέβαια με αυτόν έκανε την πρώτη του προβολή) θα ήταν μια καλή βοήθεια για όσους εδώ θέλουν να κάνουν αστρική προβολή, να είστε σίγουροι αν καταφέρω και κάνω αστρική προβολή θα σας πω τούς τρόπους βήμα προς βήμα για σίγουρα αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 19-02-12, 11:35
ΟΠΑΒ Ο χρήστης ΟΠΑΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2012
Μηνύματα: 25
Smile Ένας αληθινός κόσμος

Φίλε strathlaths,

Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που ανέφερες. Απλά θα ήθελα να παρουσιάσω μερικές διευκρινίσεις σχετικά με το θέμα. Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες και αποτελεσματικές πρακτικές. Παρόλα αυτά δε σημαίνει ότι θα πετύχουμε και την αστρική προβολή. Γιατί όμως δε θα πετύχει αφού, όπως μόλις τώρα δήλωσα η πρακτική είναι αποτελεσματική;!

Κατ’ αρχήν το αστρικό πεδίο είναι ένας αληθινός κόσμος, πιο αληθινός και από το δικό μας τρισδιάστατο κόσμο στον οποίο ζούμε. Ευτυχώς έχουμε ένα όργανο ασύλληπτης «τεχνολογίας» που ονομάζεται αστρικό σώμα με το οποίο μπορούμε να τον επισκεφτούμε, μηδενός εξαιρουμένου. Απόδειξη… όλοι καθημερινά όταν κοιμόμαστε, ο ψυχισμός μας μπαίνει σε αυτόν τον αστρικό κόσμο. Αφού είναι έτσι γιατί δεν το αντιλαμβανόμαστε όλοι;

Όπως πολύ σωστά είπες, πρέπει να «να καθαρίζω τις σκέψεις μου αρκετά γρήγορα και να χαλαρώνω». Αυτό δε σημαίνει ότι όντως το καταφέρνουμε… Δεν είμαστε τόσο συνειδητοί όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Αν ήμασταν συνειδητοί, τότε δεν θα βλέπαμε όταν κοιμόμαστε, αλλά θα αντιλαμβανόμασταν τον αστρικό κόσμο και θα λέγαμε απλά ότι πήγαμε στο αστρικό.

Μία σημείωση: τόσο αυτοί που βγαίνουν (όταν το καταφέρνουν) στο αστρικό όσο και αυτοί που κοιμούνται με το συνηθισμένο τρόπο-ονειρεύονται, (δηλ. βλέπουν τις σκέψεις τους), βρίσκονται στο αστρικό πεδίο. Οι πρώτοι είναι συνειδητοί, οι δεύτεροι είναι ασυνείδητοι. Οι πρώτοι βλέπουν το αστρικό πεδίο όπως είναι, οι δεύτεροι βλέπουν τις προβολές του νου τους και του ψυχισμού τους. Η αλήθεια είναι και οι πρώτοι σπάνια είναι πλήρως συνειδητοί, συνήθως βλέπουν τη πραγματικότητα του αστρικού πεδίου παράλληλα ή διαμέσου της δικής τους υποσυνείδητης ψυχολογικής κατάστασης.

Ένα άλλος λόγος είναι ότι δεν προσπαθούμε κατά τη διάρκεια της ημέρας να είμαστε συνειδητοί-επάγρυπνοι, τουλάχιστον όσο θα έπρεπε. Δεν είναι κάτι αφηρημένο αυτό. Δες εδώ

Τέλος το να δεις το αστρικό πεδίο όπως είναι και να έχεις μόνιμη και σταθερή πρόσβαση σε αυτό είναι αποτέλεσμα μιας συνειδητής και μακράς διαδικασίας ψυχολογικής εξέλιξης και κατ’ επέκταση μιας αντικειμενικής πνευματικής εξέλιξης και προόδου.

Φίλε Fantasy και όποιον άλλο ενδιαφέρει, νομίζω ότι η πρακτική που προτείνεις δεν είναι η ενδεδειγμένη. Δοκίμασε να συγκεντρωθείς στη καρδιά σου, στους χτύπους της καρδιάς σου, ή όπως το αντιλαμβάνεσαι και σε αρέσει. Η καρδιά από πνευματικής άποψης δεν είναι ένα τυχαίο όργανο.

Κάντην χωρίς φόβο και πάθος. Πρέπει να το θέλεις με τη καρδιά σου. Αν φοβάσαι δε θα την κάνεις με τη καρδιά σου και δε θα το καταφέρεις. Πρέπει να ξεπεράσεις το φόβο για το άγνωστο.
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 21-02-12, 17:32
Το avatar του χρήστη strathlaths
strathlaths Ο χρήστης strathlaths δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2012
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

φίλε ΟΠΑΒ,

Πολύ σωστές ήταν η αναφορές σου πάνω στο θέμα,και είναι καλό να υπάρχουν τέτοιες ανταποκρίσεις σαν την δικιά σου για να διαμοιράζετε η γνώση σε αυτούς που βλέπουν λίγο ποιο πάνω από την ύλη. παρόλα αυτα θα πω κάποιες απόψεις λιγο διαφορετικές απο την δικιά μου σκοπιά σε δυο σημεία μονο.Το πρώτο ειναι οτι συμφωνώ στο οτι υπάρχουν κάποιες αποτελεσματικές πρακτικές,και βέβαια αυτο δεν σημαίνει πως θα γίνει σίγουρα αστρική προβολή. εξηγείς βέβαια το γιατί, αλλά εγώ μια διαφορετική γνώμη εμπειρικά πλέον διοτι έχουμε να κάνουμε με το άγνωστο, χωρίς να απορρίψω τις τεχνικές διαλογισμός, συγκέντρωση , ενεργοποίηση chakras κ.α. θα πω ότι ποιο πολύ αυτές οι τεχνικές έχουν να κάνουν και με την τηλεκινηση psichokinesis,electokinesis κ.α. και βεβαία ειναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο για να επιτευχθούν, μπορούν να βοηθήσουν στην α.π. και lusid dream αλλά δεν είναι και ο σύντομος δρόμος.
Για εμένα ο σύντομος δρόμος είναι το κλειδί για την αστρική προβολή και για τα συνειδητά όνειρα, το οποίο έχει διαφορετική έννοια και λειτουργία για τον κάθε άνθρωπο, απλός είναι κοινό για όλους. Το κλειδί για τα συνειδητά όνειρα εγώ το έχω διότι κάνω χρόνια lusid dreams, (ένα κομμάτι του κλειδιού είναι η πίστη).Τι είναι για εμένα το κλειδί, γιατί το λέω έτσι, και τι κάνει, θα το πω στις άλλες συζητήσεις με τα όνειρα διότι εδώ έχει να κάνει με αστρική προβολή.
Το δεύτερο σημείο είναι εκεί που ανέφερες ότι στο συνειδητό όνειρο κάποιος είναι σπάνια συνειδητός, σε αυτό θα έλεγα μισό μισό για εμένα, τώρα για τους περισσότερους αυτό δεν το ξέρω,διότι αν το πάρουμε από την σκοπιά του ότι είμαστε σε ένα κόσμο ονειρικό όπου έχει δημιουργηθεί από το υποσυνείδητο, πως γίνετε να έχω συνείδηση σε αυτό που κάνω χωρίς να υπάρχει η συνείδηση μου.
Αυτή η συζήτηση για θέμα lusid άμα θες την κάνουμε στις συζητήσεις με τα όνειρα.
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 22-02-12, 14:02
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Αν και τα έχω ξανά πει λίγες σελίδες ποιο πίσω, θα πω για άλλη μια φορά ότι
η αστρική προβολή δεν πρέπει να ενθουσιάζει κάποιον και ότι δεν πρέπει κάποιος γενικά άσχετος να την επιχειρεί.

Χωρίς κάποιος να ξέρει τι είναι το αστρικό πεδίο αλλά και το αστρικό σώμα,
προσπαθεί να κάνει αστρική προβολή, είναι το λιγότερο αφελείς.

Ο κάθε ένας λέει το μακρύ του και το κοντό του για ένα θέμα που είναι πολύ συγκεκριμένο.

Λίγο μελέτη δεν βλάπτει και όταν λέω μελέτη δεν εννοώ την εμπειρία κάποιου συνήθως άσχετου,
αλλά του τι είναι το αστρικό πεδίο και το αστρικό σώμα.
Η αστρική προβολή έρχεται πολύ μετά την γνώση τον δύο παραπάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 03-03-12, 20:45
ΟΠΑΒ Ο χρήστης ΟΠΑΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2012
Μηνύματα: 25
Smile Το αστρικό είναι μία πνευματική πρακτική

Φίλε strathlats,

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.

Πολύ σωστά η ανάπτυξη κάποιων ικανοτήτων βοηθά, επιταχύνει την ανάπτυξη ή την ανακάλυψη και άλλων ικανοτήτων. Να έχεις όμως υπόψη σου ότι οι ικανότητες δίνονται σε εκείνους που βελτιώνουν εσωτερικά τον εαυτό τους και έχουν σα σκοπό να τις χρησιμοποιήσουν όχι για δικό τους όφελος, αλλά να βοηθήσουν πνευματικά και ειλικρινά τους συνανθρώπους τους που ενδιαφέρονται…

Να διευκρινίσω κάτι σε αυτό που ανέφερες
Παράθεση:
είμαστε σε ένα κόσμο ονειρικό όπου έχει δημιουργηθεί από το υποσυνείδητο
Tο αστρικό δεν έχει δημιουργηθεί από το υποσυνείδητό. Είναι μία πραγματική διάσταση απλά τη βλέπουμε μέσα από ένα σύννεφο των προσωπικών υποσυνείδητων ψευδαισθήσεων μας
Παράθεση:
πως γίνετε να έχω συνείδηση σε αυτό που κάνω χωρίς να υπάρχει η συνείδηση μου
Όπως όταν περπατά στο δρόμο και ονειροπολεί και μετά από λίγο έκπληκτος ίσως και τρομοκρατημένος αναρωτιέται πως βρέθηκε σε αυτό το σημείο της πόλης. Ήταν εντελώς «κοιμισμένος»

Όσο για τα lucid dream κατά τη γνώμη μου ανήκουν στην ίδια κατηγορία με το αστρικό διότι υπάρχει αρκετός βαθμός συνειδητότητας ικανός να συνειδητοποιήσεις ότι βρίσκεσαι στο αστρικό (δε ξέρω αν εννοείς τα ίδιο πράγμα για τα lucid dream), εφάμιλλος με αυτόν όταν βγαίνεις στο αστρικό. Πάντως αν θες συνεχίζουμε εκεί με τα όνειρα.

Τέλος θα ήθελα γενικά να αναφέρω στους φίλους ότι δεν υπάρχει τίποτα θα μπορούσαμε να φοβηθούμε από την αστρική προβολή. Είναι μία καθόλα πνευματική πρακτική που μπορεί να μας βοηθήσει να λάβουμε άμεση πνευματική εμπειρία για το τι πρέπει να διορθώσουμε στον εαυτό μας, στη συμπεριφορά μας στους άλλους, να λάβουμε προειδοποιήσεις και πνευματική γνώση πολύ περισσότερο από ότι είναι γραμμένο σε κάποιο-κάποια βιβλία, χωρίς μεσάζοντες και αντιπροσώπους. Η εσωτερική εμπειρία είναι κάτι ζωντανό, πέρα από μία θεωρία μία άποψη. Είναι κάτι βιωματικό, κάτι χειροπιαστό, (όπως και άλλες εσωτερικές εμπειρίες) κάτι που γεννά την αληθινή πίστη για την ύπαρξη του πνευματικού πέρα δηλ. από την ύλη.

Δε χρειάζεται να έχει διαβάσει κανείς πολλά για το αστρικό για να μπορεί να πειραματιστεί, αρκεί να το δει χωρίς φόβο και πάθος, αλλά σα μέσο πνευματικής αυτογνωσίας, οπότε θα έχει και την ανάλογη πνευματική βοήθεια και καθοδήγηση.

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 04-03-12, 17:57
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΟΠΑΒ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος θα ήθελα γενικά να αναφέρω στους φίλους ότι δεν υπάρχει τίποτα θα μπορούσαμε να φοβηθούμε από την αστρική προβολή. Είναι μία καθόλα πνευματική πρακτική που μπορεί να μας βοηθήσει να λάβουμε άμεση πνευματική εμπειρία για το τι πρέπει να διορθώσουμε στον εαυτό μας, στη συμπεριφορά μας στους άλλους, να λάβουμε προειδοποιήσεις και πνευματική γνώση πολύ περισσότερο από ότι είναι γραμμένο σε κάποιο-κάποια βιβλία, χωρίς μεσάζοντες και αντιπροσώπους. Η εσωτερική εμπειρία είναι κάτι ζωντανό, πέρα από μία θεωρία μία άποψη. Είναι κάτι βιωματικό, κάτι χειροπιαστό, (όπως και άλλες εσωτερικές εμπειρίες) κάτι που γεννά την αληθινή πίστη για την ύπαρξη του πνευματικού πέρα δηλ. από την ύλη.

Δε χρειάζεται να έχει διαβάσει κανείς πολλά για το αστρικό για να μπορεί να πειραματιστεί, αρκεί να το δει χωρίς φόβο και πάθος, αλλά σα μέσο πνευματικής αυτογνωσίας, οπότε θα έχει και την ανάλογη πνευματική βοήθεια και καθοδήγηση.

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!!

Φίλε μου σοβαρά τώρα, δεν γνωρίζεις τους κινδύνους της αστρικής προβολής?
Ποιος σου είπε ότι η αστρική προβολή είναι μέρος της πνευματικής μας εξέλιξης?
Ασφαλώς και πρώτα από όλα πρέπει να έχεις γνώση του τι είναι αστρικό σώμα και τι εμπεριέχει όπως και το τι είναι το αστρικό πεδίο.
Το αστρικό δεν είναι παιδική χαρά να πας να κάνεις κούνια.

Το αστρικό μας σώμα εμπεριέχει όλα μας τα συναισθήματα, από την σημερινή μας ζωή αλλά και από τις προηγούμενες.
Εκεί κάνουν παρέλαση οι φοβίες μας, ο θυμός μας και γενικά όλα τα αρνητικά μας συναισθήματα, ξανά λέω, ακόμα και από προηγούμενες ζωές.

Το αστρικό πεδίο από την άλλη εμπεριέχει όλα τα παραπάνω αλλά από ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους της Γης…
Επίσης σε αυτό υπάρχουν και διάφορες οντότητες αρνητικές ασφαλώς, μιας και δεν μπορούν να ανέβουν σε υψηλότερο επίπεδο από το αστρικό, όπου τρέφονται από της δικές μας φοβίες κ.λ.π…

(Αν σας ακούγονται παραμύθι οι προηγούμενες ζωές και οι οντότητες, μην βιάζεστε, αστρικό χωρίς τα δυο προηγούμενα αλλά και πολλά άλλα ακόμα δεν υπάρχει… Δηλαδή η πιστεύετε σε όλα μαζί ή σε τπτ.)

Οπότε ποιος ο λόγος του αστρικού? Σε ατομικό επίπεδο, δηλαδή αστρικό σώμα, σκοπός είναι να "καθαρίσουμε" τις σαβούρες που έχουμε ως άνθρωποι.
Αυτό γίνεται εδώ κάτω στην γη, όταν αρχίσουμε να μην είμαστε εγωιστές, να μην μισούμε και να μην ζηλεύουμε,
να μάθουμε να αγαπάμε αληθινά εμάς και τους γύρω μας και γενικά να αποκτήσουμε αυτογνωσία, να γίνουμε συνειδητοί.
Τότε το αστρικό αρχίζει να γίνεται λευκό, να γεμίζει φως και εμείς να πλημυρίζουμε με χαρά και αγάπη. Αυτό λέγετε και πνευματική εξέλιξη.

Το αστρικό πεδίο είναι τα παραπάνω σε συλλογικό επίπεδο συν μερικά ακόμα.

Επίσης το αστρικό δεν είναι το μόνο ενεργειακό σώμα. Υπάρχουν και άλλα τα οποία είναι αλληλένδετα. Γι αυτό και λέω λίγη μελέτη δεν βλάπτει.
Αυτός που έχει καταφέρει να έχει "καθαρό" αστρικό σώμα, όπου αυτό σημαίνει ότι έχει κάνει τεράστια εσωτερική-πνευματική εργασία, δεν κάνει αστρική προβολή.

Αντιθέτως ο άσχετος και ο περίεργος, τρέχει να βρει το άγνωστο… Το οποίο του είναι άχρηστο από όλες τις απόψεις…

Αυτά και πολλά άλλα ακόμα άλλα δεν έχω χρόνο
Απάντηση με παράθεση
  #429  
Παλιά 04-03-12, 19:41
ΟΠΑΒ Ο χρήστης ΟΠΑΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2012
Μηνύματα: 25
Smile

Φίλε lmike

Κατ’ αρχήν πρέπει να είσαι πιο ευγενικός και όχι τόσο απόλυτος! Δε βοηθάς τον εαυτό σου και κανέναν άλλον, μιας και συμφωνείς περί πνευματικής εξέλιξης…

Φαίνεται όντως ότι έχεις διαβάσει πολλά για την αστρική προβολή και το αστρικό σώμα, αλλά τα βιβλία που έχεις διαβάσει σου έχουν δημιουργήσει μία διαστρεβλωμένη και παρεξηγημένη άποψη για το αστρικό. Γνωρίζεις μισές αλήθειες και το αποτέλεσμα είναι να καταλήγεις σε λανθασμένο αποτέλεσμα.
Τώρα θα καταλάβεις καλύτερα το ρητό που λέει «Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια»

Γενικά τα έχεις μπερδέψει πάρα πολύ τα πράγματα. Ο σκοπός μου δεν είναι να έρθω σε «ευγενική» σύγκρουση ιδεών και απόψεων μαζί σου για το αστρικό. Άλλωστε δε θα σε βοηθήσω σε τίποτα. Το πολύ-πολύ να θυμώσεις μαζί μου επειδή δε συμφωνώ μαζί σου, κάτι το οποίο δε το θέλω. Ενώ επιλέγεις να πιστεύεις έτσι και με τον τρόπο που το κάνεις, είναι δικαίωμά σου, απλά σεβάσου τις απόψεις των άλλων και μη νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα και οι άλλοι τίποτα.

Ναι όντως έχουμε φοβίες και θυμό από προηγούμενες ζωές. Όμως αυτές τις φοβίες τις ενδυναμώνεις χωρίς λόγο εδώ στο μπλογκ και έτσι γίνεσαι κι εσύ μέρος του προβλήματος…

Δε ξέρω ποιες είναι οι πηγές σου αλλά θα σου απαντήσω σε αυτό που νομίζω ότι υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου και σου δημιουργεί τη φοβία περί αστρικού. Γενικά υπάρχει μία τάση να μην γίνει αποδεκτό το αστρικό (και πολλά άλλα πράγματα και θέματα) για να μη μπορεί ο κάθε άνθρωπος να χειραφετηθεί, να μην έχει άμεση πρόσβαση ο ίδιος στη πνευματική πηγή, αλλά να τρώει μασημένη τροφή από άλλους και να αναγκάζεται να στηρίζεται σε άλλους ανθρώπους. Φαντάζεσαι να γίνει αποδεκτό το αστρικό; Πόσοι μύθοι και πόσοι μυθομανείς θα πέσουν; Πάρα πολλοί και πάσης που τρέφονται από την ενέργεια 7 δισεκατομμυρίων σε αυτό τον κόσμο (αυτό το ξέχασες) θα χάσουν τη τροφή τους. Έτσι γι’ αυτούς που θέλουν συνειδητά ή ασυνείδητα, να έχουν την ανθρωπότητα υπό στιβαρό έλεγχο, κάποιος (2.000 χρόνια πριν) είπε το εξής: «Δε φτάνει που δε μπαίνετε στο παράδεισο αλλά δεν αφήνετε και τους άλλους να μπουν». Αξίζει λοιπόν να αναρωτηθούμε όλοι μας σοβαρά μήπως εκούσια ή ακούσια το κάνουμε;

Παράθεση:
...όταν αρχίσουμε να μην είμαστε εγωιστές, να μην μισούμε και να μην ζηλεύουμε, να μάθουμε να αγαπάμε αληθινά εμάς και τους γύρω μας και γενικά να αποκτήσουμε αυτογνωσία, να γίνουμε συνειδητοί.
Αυτό είναι σωστό αλλά δεν αναιρεί την αξία του αστρικού. Το ένα βοηθά το άλλο…

Συγνώμη εκ των προτέρων, αν είπα κάτι που σε στεναχώρησε… Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου… Αν όμως υπάρχει κάτι πες μου να το διαγράψω!

Ευχαριστώ για τη κατανόηση!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΟΠΑΒ : 04-03-12 στις 19:45
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 05-03-12, 18:02
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αστρικό μας σώμα εμπεριέχει όλα μας τα συναισθήματα, από την σημερινή μας ζωή αλλά και από τις προηγούμενες.
Εκεί κάνουν παρέλαση οι φοβίες μας, ο θυμός μας και γενικά όλα τα αρνητικά μας συναισθήματα.

Το αστρικό πεδίο από την άλλη εμπεριέχει όλα τα παραπάνω αλλά από ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους της Γης…
Επίσης σε αυτό υπάρχουν και διάφορες οντότητες αρνητικές ασφαλώς, μιας και δεν μπορούν να ανέβουν σε υψηλότερο επίπεδο από το αστρικό, όπου τρέφονται από της δικές μας φοβίες.


Αυτά και πολλά άλλα ακόμα άλλα δεν έχω χρόνο.

Θα μπορούσες να αναπτύξεις, όποτε βρεις χρόνο, τις -υπογεγραμμένες από εμένα- φράσεις σου;
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.